Чим корисний базилік фіолетовий і як його правильно застосовувати

112

Базиліком називають популярну в кулінарії пряність, яка надає пікантний смак і неповторний аромат приправленим нею страв. Особливо пахучим вважається фіолетовий базилік, який на відміну від зеленого, широко застосовується в кавказькій кухні, оскільки вважається відмінною приправою до м’яса і овочевих салатів. У їжу вживають його і в свіжому, і в сушеному вигляді. А ще це трав’яниста рослина цінують за його лікувальні властивості.

Що являє собою базилік фіолетовий?

Базилік фіолетовий за часів стародавньої русі було прийнято називати царської травою. І це не дивно, адже він широко використовувався народними цілителями для лікування хворих від різних недуг. Свої лікувальні властивості це городнє рослина отримало завдяки своєму унікальному складу, куди входять всі необхідні нашому організму вітаміни та інші корисні мікроелементи. Регулярне вживання сприяє ефективному очищенню організму від шлаків, покращує пам’ять, стимулює мозкову активність і відмінно зміцнює імунітет. Крім того, базилік має потужну тонізуючу дію.

В наші дні базилік є популярним городнім рослиною. Цю пряність, також як крес салат і іншу зелень, вирощують на грядках дач і присадибних ділянок. Він володіє пряним гвоздичним ароматом, який відмінно відтіняє і доповнює смак основного блюда при його використанні в якості приправи. Причому смак і запах різних сортів цього городнього рослини буде відрізнятися. Найпоширенішими його сортами буде:

  • єреванський, що має легкий аромат свіжого чаю, змішаного з запашним перцем;
  • бакинський, його запах являє собою суміш ароматів гвоздики і м’яти.

Чим корисний базилік фіолетовий і як його правильно застосовувати

Базилік фіолетовий за часів стародавньої русі було прийнято називати царською травою

Є також сорти, що мають запах мигдалю, лимонника і мускатного горіха. А ось смак у всіх різновидів базиліка буде один-м’ятний і разом з тим гіркувато-солодкий.

Корисні властивості

Як вже було згадано вище, ця пряність при регулярному її вживанні чудово очищає організм від шлаків, а також бере участь в ефективному лікуванні захворювань шкт і зняття запалення сечового міхура і сечовивідних шляхів.

Базилік фіолетовий має наступні цілющі властивості:

  • здатність до відновлення еластичності судин;
  • можливість поліпшення кольору шкіри;
  • зміцнення нігтів.

Не менш корисним є і ефірне масло цього трав’янистої рослини сімейства м’ятних. Воно містить велику кількість камфори і має здатність лікувати метеоризм.

Чим корисний базилік фіолетовий і як його правильно застосовувати

Не менш корисним є і ефірна олія цієї трав’янистої рослини сімейства м’ятних

Крім того, вважається, що базилік здатний захистити наш організм від шкідливого впливу радіактивного випромінювання. Так само, як і інші городні трави, наприклад, кінза, має дезінфікуючу і антимікробну дію. Його регулярне вживання полегшує стан хворого при артриті, подагрі і ревматизмі. Здатний він і знімати мігренеподобную головний біль. Особливо ефективними при цьому будуть розслаблюючі ванни, в теплу воду яких було додано базилікове масло, змішане з медом і вершками.

а ще базилік корисний тим, що є афродизіаком. Це означає, що це ароматна городня трава підсилює лібідо, підвищує потенцію і допомагає налаштуватися на романтичний лад.

Його терпкий аромат сприяє посиленню почуттів двох люблячих людей і поверненню колишньої пристрасті в їх відносинах. Ці його властивості забезпечує терпкий, солодкувато-гіркий аромат.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чим корисний базилік фіолетовий і як його правильно застосовувати

Неймовірно корисний і сік базиліка. Він має сильнодіючу тонізуючу властивість. У ньому містяться:

  • аскорбінова кислота;
  • вітамін в2;
  • рідкісний вітамін рр;
  • каротин;
  • рутин;
  • фітонциди.

Він використовується для позбавлення від грибкової інфекції і загального підняття тонусу всього організму. Добувають сік з листя і стебел цього трав’янистої рослини, зібраного до початку періоду цвітіння. При його прийомі всередину слід дотримуватися обережності, так як він дуже дратівливо діє на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту. Саме тому сік базиліка слід розбавляти водою і ні в якому разі не пити його на голодний шлунок.

відео про корисні і ліковані властивості

Не менш дієвим є і масло цієї рослини. Його використовують для лікувальних інгаляцій, які роблять при простудних і вірусних інфекціях верхніх дихальних шляхів. Воно має сильні бактерицидні властивості, завдяки чому його активні компоненти успішно борються з вірусами і бактеріями, що сприяє швидкому одужанню. А ще базилікове масло є природним спазмолітиком, його успішно використовують при здуттях живота.

Що стосується відварів, приготованих з сухого збору цього городнього рослини, то вони будуть незамінні при харчових отруєннях, кишкових кольках, підвищеному газоутворення, виразках і гастритах.

Базилік є ефективним і дієвим засобом проти багатьох, наздоганяють організм людини недуг.

Протипоказання

Як і у будь-якого іншого лікарської рослини, у базиліка є і свої протипоказання, до яких можна віднести:

  • погану згортання крові;
  • перенесений інфаркт;
  • тромбози вен нижніх кінцівок;
  • тромбофлебіт;
  • гіпертонічна хвороба;
  • будь-які захворювання серцево судинної системи.

У вагітних жінок ця рослина може стати причиною тахікардії і підвищення артеріального тиску.

Чим корисний базилік фіолетовий і як його правильно застосовувати

Як і у будь-якого іншого лікарської рослини, у базиліка є і свої протипоказання

Але навіть при відсутності протипоказань вживати базилік фіолетовий слід в розумних межах. Надмірне його споживання призведе до інтоксикації, на яку організм відреагує типовими для харчового отруєння симптомами.

Правила зберігання базиліка

Оскільки вживання базиліка має бути розумним, необхідно заздалегідь подбати про зберігання цієї лікарської рослини.

сюжет про лікування базиліком

Зберегти цю городню траву, також як і селера, можна наступними способами:

  • сушінням;
  • заморожуванням;
  • охолодженням.