Ріпак як сидерат: навіщо і як його правильно сіяти

118

Будь-який садівник рано чи пізно стикається з необхідністю поліпшити грунт на своїй ділянці. Цю проблему можна легко вирішити за допомогою сидератів, в тому числі і ріпаку — культури, що володіє великою кількістю корисних властивостей і не вимагає складного догляду.

Особливості вирощування ріпаку

Вирощування ріпаку, як і будь-якої іншої культури, має свої особливості, з якими потрібно ознайомитися, щоб забезпечити рослині необхідні умови.

Переваги та недоліки вирощування ріпаку (таблиця)

достоїнстванедостатки

 • можливість проводити посіви двічі на рік — навесні і восени;
 • швидка схожість-паростки з’являються через 4-6 днів після посіву;
 • відновлення родючості і збагачення грунту корисними речовинами (азотом, фосфором, сіркою);
 • насичення грунту киснем;
 • захист грунту від розмивання грунтовими водами;
 • забезпечення в зимовий період снігозатримання, в літній-захисту грунту від видування;
 • утворення поживної біомаси;
 • знищення збудників багатьох хвороб, зокрема — кореневих гнилей, за рахунок високого вмісту ефірних масел;
 • боротьба з бур’янами, особливо на грядках з ягодами.
 • вимогливість до місця посадки (погано росте на важких і заболочених ділянках, тому поліпшити їх за допомогою ріпаку не вдасться);
 • неможливість вирощувати на одному місці більше 1 разу поспіль (повторно ріпак можна сіяти на колишнє місце через 4 роки);
 • несумісність з деякими іншими культурами (після ріпаку не можна вирощувати капусту, ріпу, редьку, а ріпак небажано сіяти на місце буряка, оскільки ці культури мають спільні хвороби).

На ділянках, раніше зайнятих під ріпак, згодом добре вирощувати кабачки, гарбуз, пасльонові (томат, перець), огірки та картоплю.

Правила посіву ріпаку

Варто знати, що ріпак буває двох видів — озимий (сіють під зиму) і ярий (сіють навесні), тому завжди уточнюйте, до якого виду відноситься обраний вами сорт.

Найбільш популярними озимими сортами є харді f1, гиколор f1, адріана, нк текник, герді f1. До ярих сортів відносяться сальса кл, джером f1, юра f1.

Правила вирощування озимого ріпаку

Приступати до посіву озимого ріпаку можна в другій або третій декаді серпня, коли буде зібраний урожай.

 1. неглибоко перекопайте і прорихліте ділянку, видаліть бур’яни.
 2. виберіть спосіб посіву:
  1. в ямки або борозенки. Їх глибина повинна дорівнювати 2-3 см, а розміщувати їх потрібно на відстані 15 см один від одного.
  2. розсіяти по полю.
 3. змішайте насіння ріпаку з піском (на 1 частину насіння береться 3 частини піску) і рівномірно посійте обраним вами способом по підготовленій ділянці. Чи не намагайтеся сіяти густо, оскільки ріпак розростеться і займе вільне місце. Норма витрати насіння на 1 сотку — 150-200 г.
  Ріпак як сидерат: навіщо і як його правильно сіяти

  Перед посівом насіння озимого ріпаку бажано змішати з піском

 4. присипте посіви грунтом і трохи ущільните. Якщо ви сіяли не в поглиблення, то неглибоко пробороніть або прорихліте грунт, щоб прикрити насіння.

Ріпак як сидерат: навіщо і як його правильно сіяти

До настання холодів у озимого ріпаку повинні сформуватися листя

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Ріпак як сидерат: навіщо і як його правильно сіяти

На момент випадання снігу і настання заморозків рослина повинна досягати 20-25 см у висоту і мати не менше 6-7 листків.

Щоб домогтися найкращого результату, озимий ріпак можна посіяти разом з житом.

Прибирати озимий ріпак зазвичай починають в середині-кінці травня, як тільки у рослини сформуються зелені стручки. Ви можете прибрати скошену бадилля на компост або закопати її в грунт. Деякі городники вважають за краще полити бадилля ем-препаратом (схід ем, гумат ем, тамір і т.д.) або водою для кращого перегнивання, а потім перекопати. Посадити на ділянку інші культури можна через 2-3 тижні після збирання.

Правила вирощування ярого ріпаку

Починати сіяти ярий ріпак потрібно досить рано — відразу після танення снігу, коли температура грунту досягне позначки -4…-5 ос і буде містити велику кількість вологи. У південних регіонах цей період випадає, як правило, на другу декаду березня, в більш холодних — на середину-кінець квітня. Сіяти ярий ріпак можна майже весь сезон, до середини серпня.

Ріпак як сидерат: навіщо і як його правильно сіяти

Ярий ріпак можна сіяти протягом усього сезону

 1. з осені перекопайте ділянку для посіву і видаліть бур’яни.
 2. підготуйте потрібну кількість насіння (150-200 г на 1 сотку). Якщо хочете, то можна приготувати пісочну суміш за такими ж правилами.
 3. рівномірно розсійте насіння або підготовлену суміш по ділянці, а якщо ви проводите посів пізньою весною або влітку, то можна зробити лунки або борозенки глибиною 2-3 см.
 4. засипте поглиблення грунтом і трохи ущільните. Якщо ви сіяли ріпак рано навесні на відкриту ділянку, то можна неглибоко проборонити або розпушити землю, якщо умови дозволяють.

Ярий ріпак добре росте разом з гірчицею або вікою.

Ріпак як сидерат: навіщо і як його правильно сіяти

Скошувати ріпак можна після появи на ньому стручків

1 скошують ярий ріпак через 1,5 місяці після посіву, коли він досягне у висоту 20-30 см і сформує стручки. Прибирають бадилля такими ж способами, як і для озимого ріпаку.

Якщо посієте дуже рано, скосите на висоті 20 см, як тільки почнуть формуватися стручки — це обов’язкова умова при вирощуванні його як сидерата, то з пазух почнуть відростати нові стебла, які встигнуть зацвісти і дадуть перші стручки. А скошений ріпак я залишала тут же на полі, через 2-3 тижні від нього не було навіть натяку — всі комахи переробили і забрали в землю. Дуже зручно косити тримером — за два-три заходи, чим дрібніше скоситься, тим краще.

Benedikta

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=2830&pid=55106& mode=threaded&start= # entry55106

Садити інші культури на місце ріпаку можна через 2-3 тижні.

Відео: особливості посіву сидератів