Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

65

Щеплення-поширений спосіб вегетативного розмноження цитрусових. Якщо вирощувати лимонне дерево з кісточки, то цвісти воно почне тільки через 9-10 років, а правильно вироблена щеплення лимона дозволить поласувати кислими плодами вже після 3-4 років. Розглянемо докладно, як прищепити лимон в домашніх умовах і зробити це грамотно.

Зміст

 • Підготовка до операції: вибір способу, часу, матеріалів
 • Як правильно вибрати підщепу
 • Прищеплюємо лимон методом окулірування
 • Як правильно прищепити лимон живцем

Підготовка до операції: вибір способу, часу, матеріалів

Існує ряд способів щеплення лимона з кісточки, тобто використовуючи сіянець.

У кімнатній культурі звичайно застосовують:

 • окуліровку;
 • щеплення держаком;
 • копулировку.

відео про правильне щеплення цитрусових рослин

Окулірування (від латинського oculus — очей) являє собою вставку взятої з гілочки нирки з тоненьким шаром деревини в кору підщепи (рослина, на яке прищеплюємо). Така нирка нагадує око, тому її стали називати «вічко», а сам спосіб — щепленням вічком. Є найпопулярнішим методом щеплення цитрусових. Найкраще проводити, коли у рослини відбувається активне сокорух: квітень — початок травня.

При щепленні держаком в якості прищепи (частина рослини, що прищеплюється на підщепі) використовується гілочка з декількома листям. Існує щеплення» в розщепів «і»за кору». Проводити можливо в будь-який сезон року, хоча зазвичай рекомендується робити це навесні або влітку.

Копулировка (від латинського copulare — з’єднувати, зв’язувати) — це різновид щеплення живцем, при якій підщепу і щепу однакові по товщині. Розрізняють просту і поліпшену копулировку.

Крім вибору способу щеплення до самої операції над лимоном необхідно слід підготуватися заздалегідь. Бажано мати при собі спеціальний інструментарій. По-перше, стрічку з поліетиленової або поліхлорвінілової плівки, яку можна замінити не дуже липкою ізоляційною стрічкою. По-друге, садовий і окулірувальний ножі (можна використовувати лезо). По-третє, добре заточений секатор для зрізання товстих гілок. Нарешті, знадобиться натуральна оліфа або садовий вар.

Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

Фото щеплення лимона

Вар можна приготувати самостійного. Існує багато різних способів. Наприклад, можна взяти 100 грам ялинової або соснової смоли, розтопити на вогні, а потім додати 25 грам бджолиного воску. Після цього теплу суміш розбавити 20 мілілітрами спирту. Перед використанням вар необхідно злегка підігріти.

Як правильно вибрати підщепу

Щоб точно знати, як прищепити домашній лимон, слід для початку розібратися, як підібрати підщепу. Взагалі, проблема відповідності підщепи прищепою традиційно вважається однією з найважливіших, а підщепу називають «фундаментом» всього дерева. Для лимона це теж справедливо.

Нерідко для цитрусових в якості підщепи використовують трифоліату, інакше понцірус трилисточковий (poncirus trifoliata), — рослина, що має мало спільного з лимоном, що відноситься до того ж сімейства, рутові, але до іншого роду, понцірус. Більш того, воно є листопадним, а не вічнозеленим рослиною.

Саджанці трифоліати, що привозяться з південних місцевостей, призначені виключно для відкритого грунту субтропіків, приваблюють привабливим виглядом своїх крон — потужні гілки, безліч листя. Однак восени трифоліата скидає свою буйну крону, готуючись до глибокого зимового сну, що актуально для умов субтропіків, де часом мають місце слабкі січневі морози. Щоб щеплені на трифоліаті лимони добре росли, їм потрібно забезпечити холодні умови-температуру 4-6 °с вище нуля, що навряд чи захочеться виконувати цитрусоводу-любителю у себе вдома.

Також для щеплень часто використовують сіянці грейпфрута, лимона або апельсина. Особливо гарні ці варіанти для початківців. Єдина проблема-надзвичайне розростання дерев з часом. Для її вирішення рекомендують використовувати карликовий підщепу, що дозволяє зменшити розмір дерев.

Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

На фотографії саджанці лимона

Карликовим підщепою для цитрусів часто виступає бігарадія, або померанець, з того ж роду, що і лимон. Правда, деякі труднощі викликає розмноження цієї рослини-невеликий відсоток вкорінення живців. Крім того, в плодах трохи насіння, через що деякі проблеми виникають при спробі виростити підщепу з насіння. Проте, вирощування бігарадії так чи інакше цілком можливо.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

Є ще один спосіб підготовки карликового підщепи для лимончика – для нього згодяться будь-які дички-сіянці або ж звичайні щеплені або вкорінені саджанці. Необхідно тільки провести над ними кілька ризиковану, акуратну операцію, яку часом проробляють для тієї ж мети у садової яблуні. На стовбурі молодого рослини, в 8-13 см над кореневою шийкою, акуратно знімають кільце кори 13-15 мм шириною, зробивши за допомогою гострого окулірувального ножа один поздовжній і два поперечних кільцевих підрізу кори, потім тут же накладають на колишнє місце, але вже зворотною стороною, верхньою частиною вниз. Зазвичай це роблять навесні при активному сокоруху. Місце операції обв’язується поліетиленовою плівкою.

Дана процедура уповільнює відтік поживних речовин, отже, зростання крони дерева знижується. Однак же у міру зростання нових тканин «карликовість» поступово зникає, тому операцію необхідно повторювати раз за 5 -7 років, хоча б до тих пір, поки кора залишається еластичною.

Слід підмітити ще один невеликий, але дуже важливий факт з приводу підбору прищепи — тієї частини рослини, яка, власне, прищеплюється на підщепі. Щепа обов’язково повинен бути взяти з плодоносного деревця, інакше після щеплення чекати врожаїв не доводиться.

Прищеплюємо лимон методом окулірування

Розібравшись з вибором, можна перейти до розгляду різних способів щеплення рослини. Окулірування є, мабуть, найпоширенішим, по крайней мере, для цитрусових. Коротенько він виглядає приблизно так: в т-подібної форми розріз на корі дичка вставляється вічко-нирка, взятий від гілочки вже плодоносили дерева. Цитрусоводи рекомендують проводити окулірування при похмурій погоді, тоді вологе повітря охоронить вічко від висихання.

Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

На фотографії щеплення лимона

Спочатку потрібно підготувати щепу, це дуже відповідальна процедура. Для цього у материнської рослини зрізають одно-дворічну гілочку, на ній вибирають найбільш розвинену з нирок і роблять горизонтальні надрізи: 1 сантиметр вище, 1,5 сантиметра нижче вічка. Потім по цих мітках акуратно зрізають в напрямку зверху вниз нирку з невеликою частиною кори і найтоншим шаром деревини — щитком. Рух має бути дуже плавним, єдиним, без ривків, щоб отримати гранично якісний зріз. Безпосередньо під ниркою легким поворотом ніж поглиблюють в держак, потім натискають і поступово підводять лезо до поверхні держака.

Далі вибирають місце для щеплення на стовбурі підщепи, приблизно 5-10 см над землею, без нирок і шипів, з гладкою корою. Одним натиском ножа обережно роблять поперечний (не більше 1 см) неглибокий надріз, а потім поздовжній вниз від його середини (2-3 см). Потім підрізану кору піддягають кісточкою ножа для окулірування, розсовують трохи. Кору тут же повертають на початкове місце, залишаючи при цьому невеликий отвір у самого верху, через яке нирка буде вводитися.

Підготовлений вічко беруть за черешок і, відвівши злегка кору за допомогою кісточки, його швиденько вставляють в підготовлений т-подібний розріз, натискаючи зверху вниз. Тепер залишається тільки щільно забинтувати місце операції поліетиленовою стрічкою, виконати це необхідно знизу вгору, щоб згодом туди не затікала вода. Ще краще замазати місце проведення щеплення садовим варом, тоді ні повітря, ні вода не потраплять.

Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

Фото щеплення лимона

Торець пенька і верхня частина держака обмазуються садовим варом.

Як прищепити лимон, щоб максимально прискорити його плодоношення

Фотографія копулировки лимона

Досить поширений також метод копулировки, що є різновидом щеплення живцем, але відрізняється тим, що його застосовують, коли щепу і підщепу збігаються по діаметрам. Проводити копулировку рекомендується взимку-навесні, під час стану спокою рослини, коли нирки ще не з’явилися.

Спочатку необхідно зробити у прищепи і підщепи косі зрізи рівної довжини (більше діаметра приблизно вчетверо), причому нирка на прищепі повинна розташовуватися у верхній частині іншого боку. Потім поверхні зрізів прикладаються один до одного, поєднуючись так, щоб кора обох прищеплюваних частин збіглася. Далі потрібно бути особливо уважним при обв’язці: зміщення зрізів, навіть найменше, або ж просто слабка обв’язка можуть сильно вплинути на результат.

Можна також застосувати так звану поліпшену копулировку. Для цього потрібно всього-на-всього зробити невеликі розщепи у верхній частині підщепи і прищепи, а потім поєднати держак з сіянцем, вставляючи розщепи один в одного. Після щеплення рослини держаком будь-яким з методів можна стовбур обернути нижче місця щеплення вологою ватою, а на деревце надіти зверху поліетиленовий мішок, затягнувши його гумкою. Це дозволить створити для рослини мікроклімат з підвищеною вологістю, таку собі мініатюрну теплицю.

Ще одна маленька порада для бажаючих отримати у себе вдома щеплений лимон. З перших днів зростання, а ще краще — як тільки сплячі бруньки пробуджуються, слід внизу у стовбура підщепи видаляти пагони, інакше вони почнуть заглушати розвиток прищепленої гілки. Дотримуйтесь всі ці прості правила, тоді щеплення лимона в домашніх умовах не викличе у вас труднощів, а лимончик згодом порадує красивим цвітінням і соковитими кисленькими плодами.

відео про щеплення лимона

Інструменти та матеріали:

 1. стрічка з поліетиленової або поліхлорвінілової плівки (можна замінити не дуже липкою ізолентою);
 2. садовий ніж;
 3. окулірувальний ніж (можна використовувати лезо);
 4. добре заточений секатор для зрізання товстих гілок;
 5. натуральна оліфа або садовий вар;
 6. вата;
 7. поліетиленовий мішечок.