Один в полі воїн: стратегія перемоги в нерівній боротьбі з бурянами

101

З настанням перших теплих днів власники присадибних ділянок починають підготовку до початку бойових дій, спрямованих на знищення всюдисущих бур’янів. Заточуються лопати і сапи, купуються гербіциди, але вийти з бою переможцем людині вдається рідко. А відбувається це тому, що природа не терпить порожнечі. Бур’яни все одно з’являються на ділянці там, де є вільне місце і відповідні умови для зростання.

Щоб перемогти ворога, потрібно знати про нього все

Основна причина невдач в боротьбі з бур’янами полягає в неправильному виборі способу знищення і у відсутності профілактики повторного зростання. Позбутися назавжди можна від усіх бур’янів, які ростуть на ділянці, але для цього потрібно розуміти, з якими рослинами садівник або городник має справу.

Однорічні рослини, такі як портулак городній, циклахена, щериця (амарант), лобода, грицики, розмножуються переважно насінням. Єдиний спосіб очистити від них ділянку — не допустити дозрівання плодів, знищуючи пагони до початку цвітіння.

Один в полі воїн: стратегія перемоги в нерівній боротьбі з бурянами

Одна рослина циклахени здатна дати кілька тисяч насіння, які зберігають схожість до 8-10 років

Багаторічники на зразок кульбаб, кропиви, живокосту, конюшини, пирію або лопуха перемогти можна тільки шляхом знищення рослини разом з коренем.

Краща стратегія — комплексна боротьба

Найбільш поширеними способами борби з непотрібними рослинами на ділянці є орання, перекопування і прополка, використання гербіцидів і мульчування.

Глибоке розпушування грунту

При оранні верхній шар грунту перевертається, в результаті чого пошкоджуються коріння більшості багаторічників. Насіння бур’янів потрапляють глибоко в грунт, де без тепла і світла втрачають можливість дати сходи.

Один в полі воїн: стратегія перемоги в нерівній боротьбі з бурянами

Глибоке розпушування допомагає в боротьбі з бур’янами і насичує грунт киснем, але призводить до значної втрати вологи. Полив після такої обробки повинен бути більш рясним

З можливих способів глибокого розпушування найбільш ефективні обробка землі культиватором або перекопування ділянки вручну. Але якщо на ділянці оселилися хвощ, пирій або молочай, то дроблення коренів культиватором тільки погіршить ситуацію, оскільки кожне міжвузля на кореневищах цих бур’янів являє собою нову точку росту. У боротьбі з такими бур’янами допоможе тільки ручна обробка грунту з видаленням всіх до єдиного кореневих пагонів.

Поверхневе розпушування грунту і прополка

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Один в полі воїн: стратегія перемоги в нерівній боротьбі з бурянами

Розпушування і прополка, вироблені одночасно, покращують стан грунту і дозволяють знищити бур’яни на ранній стадії росту. У роботі використовуються сапки, плоскорізи, граблі, ручні культиватори та інший аналогічний інвентар. При регулярній прополці ділянки потрібно видаляти молоді пагони бур’янів з коренем.

Один в полі воїн: стратегія перемоги в нерівній боротьбі з бурянами

Якщо бур’ян росте дуже близько до кореня культурної рослини, краще видалити тільки його надземну частину і при необхідності повторювати цю процедуру до збору врожаю

Застосування гербіцидів

Гербіциди — хімічні препарати, що застосовуються в сільському господарстві для знищення бур’янів в культурних посівах. Гербіциди різні за своїм складом, способом застосування і області дії, але працюють вони однаково — проникають в клітини рослин і знищують їх.

За умовами застосування гербіциди ділять на грунтові, або досходові (їх вносять в грунт або наносять на неї до посіву або до появи сходів), і листові або післясходові. Грунтові гербіциди поглинаються насінням, корінням, проростками, а листові — надземними частинами рослин в різні періоди вегетації.

Http://www.xumuk.ru/encyklopedia/983.html

У вільному продажу можна знайти широкий асортимент препаратів і вибрати із запропонованого достатку те, що підходить для конкретних потреб:

  • виборчі гербіциди (трицепс, хакер, естерон) — застосовуються для знищення певних видів бур’янів.
  • гербіциди суцільної дії (агрокіллер, торнадо, раундап) — знищують всі рослини, що потрапили в зону застосування, в тому числі культурні.

У знищенні бур’янів гербіциди досить ефективні. За допомогою раундапу, наприклад, можна позбутися не тільки від злісних багаторічників, а й від непотрібних чагарників. Важливо пам’ятати про те, що простір, що звільнився тут же займуть насіння інших бур’янів, і через деякий час обробку доведеться проводити заново. Тому оброблену ділянку використовувати під свої потреби краще відразу ж після закінчення терміну, який вказується виробником в інструкції до препарату.

Боротися з бур’янами, що мають повзучі кореневища (пирій, хвощ, в’юнки) потрібно тотально, обробляючи всю площу, зайняту рослинами. В іншому випадку коріння вижили екземплярів полізуть на вільне місце, звівши всі зусилля нанівець. Якщо ділянка оточений заростями цих бур’янів, то уздовж кордонів має сенс вкопати суцільне загородження на глибину не менше 30 см, щоб зелені шкідники не пробиралися до вас від сусідів.

Мульчування

Переоцінити користь мульчування досить складно — це відмінний спосіб не тільки захистити грунт від бур’янів, але і поліпшити її стан. Під шаром мульчі добре зберігається волога, поверхня грунту не розтріскується, активно розмножуються дощові черв’яки та інші садові помічники. Культурні посадки в такому середовищі відчувають себе дуже комфортно, а насіння бур’янів не проростають через відсутність тепла і світла.

В якості мульчі можна використовувати що завгодно:

  • картон і старі газети;
  • сухе сіно і солому;
  • компост;
  • підсушену подрібнену траву з газонокосарки;
  • хвойну підстилку, хвою і шишки;
  • кору дерев, тріску і тирсу;
  • спеціальні укривні матеріали (плівку або геотекстиль);
  • щебінь, гальку, камінь.

Один в полі воїн: стратегія перемоги в нерівній боротьбі з бурянами

Кам’яна мульча не змінює склад грунту, а кора дерев, тирса і тріска в процесі гниття можуть її закислити і завдати шкоди культурним посадкам

Чим товще шар мульчі, тим менше ймовірність того, що свіже насіння доберуться до поживного шару, а багаторічні бур’яни знайдуть в собі сили пробитися до світла. Вибір матеріалу для мульчування диктується не тільки можливостями і бажанням господаря ділянки, але доцільністю. Пам’ятайте, що органічна мульча має властивість перегнивати, тому її потрібно періодично додавати.

Існують і менш традиційні способи боротьби з бур’янами: випалювання порослі газовим пальником; обприскування розчином мила, солі і оцту; комплексні посадки і вирощування сидератів. У будь-якому випадку максимальний ефект може дати тільки сукупність методів боротьби, в яку входить тотальне видалення бур’янів з обов’язковою профілактикою їх повторної появи на ділянці.