Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

64

Сорт купчиха відноситься до рідкісного виду: це не суниця і не полуниця, а не так давно створена культура «земклуніка». Як можна уявити з цього терміна, ягода є гібридом суниці і полуниці, а значить, повинна проявляти кращі якості обох споріднених культур. Купчиха-дуже молодий сорт, але багато садівників прагнуть придбати розсаду і посадити його у себе на ділянках.

Зміст

 • Опис полуниці сорту купчиха, його характеристики

  • Відео: характеристика земклуніки купчиха
 • Зовнішній вигляд
 • Переваги та недоліки, особливості, відмінності від інших сортів
 • Використання ягід земклуніки
 • Вирощування земклуніки

  • Відео: урожай земклуніки купчиха
 • Відкликання

Опис полуниці сорту купчиха, його характеристики

Термін «земклуніка» з’явився близько півстоліття тому, коли були отримані перші екземпляри гібрида садової суниці і справжньої лісової полуниці. Гени, що дісталися нової садової культури від своїх лісових предків, дозволили їй навіть в непогожу погоду плодоносити солодкими і ароматними ягодами. Але в державному реєстрі селекційних досягнень рф довгий час не було навіть такого розділу «земклуніка». Він був організований тільки в 2017 році, коли був зареєстрований сорт купчиха.

Оригінаторами сорту виступили інститут садівництва і розсадництва (встісп) і брянський аграрний університет, де, власне, і працюють творці сорту під керівництвом професора с.д. Айтджакової: саме в сел. Кокіно під брянськом і знаходиться опорний пункт встісп. Земклуніка сорту купчиха допущена до вирощування у всіх кліматичних регіонах.

Купчиха не відноситься до ремонтантних сортів, дозріває в середні терміни. У середній смузі перші ягоди збирають на початку липня. Кущі сферичної форми, середньої величини, до 25 см, з великою кількістю листя звичайного розміру. Листя має зелений колір, сільноморщіністие, блискучі. Саме по зморшкуватою і сильноребристой формі листя можна дізнатися цей сорт. Вусів утворює мало, тому розмножується не тільки ними, а ще й діленням куща або насінням. Наявні вуса мають середній розмір і світло-червоне забарвлення. Квітки білі, великі, цвітуть рослини рясно і красиво. Квітконоси високі, густо опушені, квітки формуються на рівні листя. Плодоніжки тонкі, середньої довжини.

Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

Кількість ягід на кущі величезна

Ягоди мають форму, сильно відрізняється від форми ягід більшості сортів садової суниці, більше схожі на лісові ягоди. Вони майже циліндричні, з добре вираженою шийкою, довжиною до 4 см, в стані повної стиглості пофарбовані в темно-червоний, навіть рубіновий колір. Однак дозрівання йде нерівномірно: якщо ягода «строката», значить, вона ще не зовсім готова до збору. Середня маса ягід 3,7 г, але зустрічаються і справжні гіганти, доростають до 17 м всередині ягоди пофарбовані так само, як і зовні. М’якоть щільна, соку містить мало, солодка, ароматна, з мускатними нотками. Оцінка смаку, на думку дегустаторів, 5,0 балів.

У випробуваннях, що тривали з 2014 року, в польових умовах була отримана середня врожайність 135 ц/га.досвід вирощування в особистих садах поки небагатий; вказується на можливість збору близько 500 г ягід з куща. Сорт характеризується високою жаростійкістю, середніми зимостійкістю і посухостійкістю. Болезнеустойчивость вище середньої. Висока щільність ягід дозволяє перевозити урожай на будь-які відстані.

Відео: характеристика земклуніки купчиха

Зовнішній вигляд

Реальний зовнішній вигляд ягід не цілком відповідає офіційному формулюванню про циліндричній формі. Правильна форма зустрічається далеко не у кожного екземпляра ягоди: багато з них досить химерні, являють собою і гребені, і віяла, і як би зрощені з 2-3 штук ягоди. Забарвлення ж у всіх подібна: в недозрілому стані нерівномірна, в повністю дозрілому — від темно-червоною до бордово-фіолетовою. Розмір-дрібніше, ніж у більшості сортів садової суниці, але крупніше, ніж у дикої.

Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

Ягоди купчихи мають в основному неправильну форму, великі, темно-червоні

Переваги та недоліки, особливості, відмінності від інших сортів

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

Купчиха-єдиний на сьогодні сорт земклуніки, зареєстрований в держреєстрі рф. Отримати правдиві відомості про інших сортах можна тільки в спеціальній літературі. Всього відомо більше десятка сортів, але порівнювати купчиху можна тільки з відносно новими, що з’явилися в останні роки, причому в основному стараннями того ж кокинского колективу. Справа в тому, що саме у них ягоди істотно більші, ніж у сортів, отриманих в минулому столітті.

Так, однією з великоплідних є земклуніка з назвою крихта, плодоносна ягодами масою до 25 г. Трохи дрібніше ягоди у сорту витязь, але він відрізняється дуже високою зимостійкістю. Самим зимостійким вважається сорт соловушка, який одночасно є і дуже врожайним. Самим же великоплідним вважається викликає великий інтерес сорт кокінская добірна. Однак найвищі дегустаційні оцінки отримує саме купчиха, що варто вважати її особливістю.

Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

Насправді крихта — не така вже й крихта

Достоїнствами сорту є:

 • не сама рекордна, але стабільна врожайність;
 • відмінний смак ягід;
 • універсальність використання;
 • висока щільність ягід, що дозволяє легко перевозити урожай;
 • міцність утримання дозрілих ягід на квітконосах;
 • помірна кількість вусів, не ускладнює догляд за рослинами;
 • 100%-я зав’язування ягід без штучного запилення;
 • підвищена жаростійкість;
 • терпимість до невеликого затінення.

Перезріваючі ягоди купчихи не обсипаються, а трохи підсихають, стають схожими на цукати. Вони як би чекають свого зайнятого господаря, який з якоїсь причини не зміг вчасно з’явитися на ділянці. Єдиним недоліком гурмани вважають майже повну відсутність кислинки в смаку. Крім цього, на сьогоднішній момент недоліком можна вважати те, що знайти справжній посадковий матеріал, не підробку, дуже складно, але це недолік не сорту, а, скоріше, організації виробництва.

Використання ягід земклуніки

Сорт купчиха вважається універсальним у використанні, але, незважаючи на вищу дегустаційну оцінку, в свіжому вигляді ягоди навряд чи можна вважати видатними. Все-таки ми звикли, що полуниця і суниця повинні мати хоча б невелику кислинку, а в ягодах купчихи на 5,8% цукрів припадає тільки 0,6% органічних кислот. Тому найбільший інтерес викликають продукти переробки цієї ягоди.

З неї можна робити майже все: варення, компоти, сухе варення, цукати, лікери. Для отримання справжнього вина недостатньо кислотності, та й соку ця земклуніка дає замало. Але її можна сушити, при цьому вона зберігає всі корисні речовини і майже не втрачає аромату. А кращий спосіб заготовки на зиму-заморожування.

Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

Цукати-один з найсмачніших продуктів переробки земклуніки

Вирощування земклуніки

Посадка земклуніки і догляд за нею проводиться так само, як і більшості сортів садової суниці. Важливо знайти нефальсифікований посадковий матеріал, а зробити це поки важко. Бажано купувати кущики в контейнерах, із закритою кореневою системою, по можливості — у виробника сорту. При наявності кущів на ділянці розмножувати їх можна будь-якими способами: вусами, діленням куща, насінням. Купчиху можна висаджувати як окремими кущами, з відстанню 40-50 см між ними, так і килимом. У другому випадку ягоди дрібніше, але загальна врожайність вище. Передбачається, що на одному місці сорт може нормально плодоносити до 5-6 років.

Полуниця купчиха жаростійка, але посухостійкість у неї помірна. Тому поливають її в звичайному режимі: до початку дозрівання ягід грунт повинна бути постійно вологою, з почервонінням ягід поливи скорочують. Грунт тримають в пухкому стані, вільному від бур’янів. У підгодівлі намагаються використовувати органічні добрива. Удобрюють посадки ранньою весною, перед самим цвітінням і на початку наливу ягід: спочатку використовують настої коров’яку, потім скошених трав. Після збору врожаю вносять настій деревної золи. Зручно тримати грядку під шаром чистої мульчі, щоб уникнути забруднення ягід.

Купчиха-перший офіційно зареєстрований сорт земклуніки

Ще до цвітіння грядку покривають чистими сухими матеріалами

Запилюваність, відмінний смак, ніколи не хворіє, не вимерзає, не цікава кліщу, ягода не гниє навіть в дощі. Виходить збирати ягоду екологічно чисту, без всяких обробок. Сьогодні порахував на 2-х річному добре розвиненому кущу кількість квітконосів. Вийшло 29 !!! і все з ягодами.

Тезир

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11716

Ягоди купчихи не течуть, вони за структурою своєю як би сухуваті, хоча коли розкушуєш м’якоть досить смачна і приємна. …основну частину ягід ми здаємо для продажу на ринку, а ось купчиху тільки для домашнього споживання: частіше з’їдаємо, то що залишається в основному сушимо. У нас велика колекція сортів полуниці і я думаю, що цей сорт цілком гідний займати місце на ділянці за сумою свіх позитивних показників.

Люда авіна

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11716

Щедра на вуса купчиха , має один недолік : в дощове літо сильно гниє. Три обробки від сірої гнилі добре зарекомендованим препаратом не врятували урожай.

Бойтон

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11716

Купчиха категорично не подобається, та й дивна вона якось земклуніка. У мене є непоіменованная земклуника, вік сорту більше 50 років ( їх і було в ті роки три штуки) — виглядає інакше. Квітконоси вище листя, листя світлі, маса тонких вусів, ягоди фіолетово-бордові, не транспортабельні. Урожайна-в порівнянні з купчихою.

Мічурінка

Http://dachniiotvet.galaktikalife.ru/viewtopic.php?t=5010

Купчиха хороша смаком і мускатним запахом, схожим на лісову суницю. Хто трохи постарше, пам’ятають, напевно, незабутній запах мила «суничне».

Нимов

Http://forum.tomatdvor.ru/index.php?topic=5524.0