Картопляні клопоти: підготовка до посадки

68

Картопля не дарма величають другим хлібом. За рівнем споживання він займає не останнє місце серед продуктів харчування в країні. У бульбах нашої улюбленої картопельки цілий список корисних речовин: вуглеводи, жири, вітаміни c і b, калій, кальцій, фосфор, магній і залізо. Продукт, звичайно, калорійний, але від цього не менш улюблений. Зібрати хороший урожай картоплі допоможе правильна підготовка насіннєвих бульб до посадки.

Зміст

 • Готуємо картоплю до посадки

  • Осіння підготовка посадкового матеріалу
  • Весняна підготовка до посадки

   • Довге світлове пророщування
   • Коротке світлове пророщування
   • Пророщування картоплі в поліетиленових пакетах
 • Регулятори росту

  • Обробка картоплі розчином мінеральних добрив
  • Опудривание бульб золою
  • Теплова обробка
  • Замочування бульб

   • Фотогалерея: незамінні помічники в саду і городі
  • Нарізка картоплі перед посадкою

   • Відео: збільшення врожаю за допомогою нарізки бульб
   • Кільцева надрезка бульб

Готуємо картоплю до посадки

Бульба картоплі, випадково кинутий в землю, обов’язково проросте, але щоб урожай був хорошим, доведеться докласти трохи зусиль. Особливо важливо підготувати посівний матеріал. Якщо ви вже садите картоплю на своїй ділянці, то така підготовка починається восени — з відбору і просушування насіннєвого матеріалу. Збираєтеся придбати і посадити сортові бульби? тоді готувати їх почнемо навесні.

Осіння підготовка посадкового матеріалу

Перед збором осіннього врожаю рекомендується за 7-8 днів прибрати картопляну бадилля з ділянки, щоб уникнути контакту бульб при зіткненні із зараженою фітофторою бадиллям.

Картоплю сортують, залишаючи для посадки дрібні (25-50 г) і середні (50-90 г) бульби. Навесні їх потрібно буде посадити на різну глибину. Відсортований картопля-без пошкоджень і ознак хвороб — просушують під навісом приблизно 6-10 днів. Оптимальна температура для просушування 15-17 градусів тепла, якщо температура вище, то термін скорочують до 3-5 днів.

За цей час встигнуть дозріти молоді бульби і заживуть дрібні рани.

Після просушування насіннєві бульби закладають на зберігання. Картопля зберігають в ящиках або мішках, він не повинен стикатися з бетоном, каменем, цеглою або залізом. Температура зберігання в льохах або підвалах — 2-3 градуси тепла.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Зберігання насіннєвої картоплі в ящиках допоможе уникнути зараження грибком і бактеріальними захворюваннями

Весняна підготовка до посадки

Навесні дістаємо нашу картоплю з підвалів, уважно оглядаємо, ще раз перебираємо і починаємо готувати до посадки. Насамперед потрібно проростити насіннєвий матеріал. Для цього є кілька способів.

Довге світлове пророщування

Приблизно за 20-40 днів до посадки — в середній смузі в кінці березня, на півдні в кінці лютого — бульби укладають в ящики верхівковими вічками вгору. Верхня частина бульби там, де очок більше. В одному ящику не повинно бути більше двох шарів картоплі, а ще краще-один. Ящики ставлять на саме освітлене місце, а якщо погода дозволяє, то періодично виносять на сонечко. Можна просто розсипати картоплю на підлозі в один шар. Один раз в тиждень бульби обприскують водою. Це робиться для того, щоб не допустити подвяливания. Таке пророщування сприяє появі паростків і кореневих горбків. Оптимальна температура для пророщування 12-15 градусів тепла. Не варто розкладати картоплю біля опалювальних батарей і в теплих приміщеннях, так як при більш високій температурі проростки стають довгими і ламкими, що небажано при посадці.

Якщо ви купуєте посівний матеріал, то краще зробити це в лютому або березні і проростити його самостійно.

До речі, картопляний бульба — це укорочений і потовщений корінь. На ранньому етапі він має лускаті листочки, які не містять хлорофілу. Потім ці маленькі листочки атрофуються, а на їх місці утворюються западинки — пазухи для вічок.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Дружно пророслі верхівкові бруньки забезпечать хороший урожай

Коротке світлове пророщування

Світлове пророщування краще проводити за 8-15 днів до висадки бульб в грунт. Коли мине небезпека заморозків, вибирають майданчик на ділянці, розсипають насіннєву картоплю і вкривають його шаром соломи або торфу. Висота шару — 10-12 см.зверху бульби вкривають плівкою. Під плівкою зберігається тепло і вологість, вона захищає від перепадів температури вночі. При такому пророщуванні паростки з’являються міцними і не ламаються при посадці. Метод збільшує урожай на 13-16%.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

При пророщуванні на світлі паростки стають міцними

Пророщування картоплі в поліетиленових пакетах

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Цей спосіб також дає хороші результати.

 1. використовують прозорі пакети місткістю 5-6 кг
 2. по всій поверхні пакетів прорізають невеликі отвори для вентиляції і укладають картоплю.
 3. імпровізовані мішечки підвішують на вішалках, триногах, гаках та інших пристосуваннях.
 4. на відкритому повітрі пакети прикривають плівкою, використовуючи для цього дротяний каркас.
 5. з торцевого боку плівку залишають незакріпленою і в гарну погоду відкривають на день для вентиляції.

Пророщувати бульби можна як в приміщенні, так і на вулиці, якщо дозволяє погода.

Під плівковим укриттям картопля прекрасно переносить нічні температури в 5-6 градусів і утворює міцні зелені паростки. Навіть короткочасні заморозки до мінус 9-10 градусів не страшні, так як денна температура під плівкою зберігається довго. Сходи при такому способі з’являються на 5-8 днів раніше, ніж без пророщування, врожайність збільшується на 17-19%.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Пророщувати бульби в пакетах зручно, якщо ви живете в квартирі

Регулятори росту

В день посадки або за день до неї бульби обробляють регуляторами росту, такими, як гіберелін, гетероауксин та інші. Орієнтовна концентрація розчину для обприскування — 6-8 мг на літр води. Така обробка змушує проростати не тільки верхівкові бруньки, але і ті, що розташовані на нижній, пуповинної частини бульби.

Обприскування стимулює ріст стебел, листя, бульб і, відповідно, збільшує урожай.

Обробка картоплі розчином мінеральних добрив

Прискорити проростання картоплі на 2-3 дні допомагають мінеральні добрива, точніше, їх водний розчин. У 10 літрах води розчиняємо 4 г сечовини, додаємо по 4 г суперфосфату і калійної солі. Все ретельно перемішуємо і обприскуємо посівний матеріал з розрахунку 200 г розчину на 1 кг картоплі за 2-3 дні до посадки. Чим дрібніше розпилювач, тим краще. Врожайність збільшується на 12-18%.

Опудривание бульб золою

Найпростіший прийом для підвищення врожайності — опудривание насіннєвих бульб звичайної деревною золою. Метод не вимагає ніяких витрат, але при цьому дуже ефективний. Врожайність підвищується на 15-16%. Вдячна картопля збільшує вміст крохмалю на 1,5-2%, а значить, картопля буде більш розсипчастою. На 10 кг насіннєвої картоплі потрібно всього 50 г деревної золи. Бульби припудрюють перед тим, як розкласти їх для пророщування.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Використання золи підвищує врожайність, при цьому ніяких витрат не потрібно

Теплова обробка

Обігрів бульб пробуджує всі біохімічні процеси, значно прискорюючи появу сходів. Використовується він рідко, так як великий обсяг посадкового матеріалу важко обробити в домашніх умовах, але приносить свої позитивні результати.

Сенс процедури в тому, що посівний матеріал 2 години в день витримують при температурі 40 градусів тепла, а потім знижують температуру до 18-23 градусів. Прогрівання практикують від 2 до 7 днів, після чого розкладають бульби для пророщування. Врожайність збільшується на 10-12%.

Замочування бульб

Посівну картоплю замочують як для стимуляції росту, так і для боротьби з хворобами. Для цього є величезна кількість препаратів. Багато городників вважають за краще обходитися без хімії на своїх ділянках, тому використовують універсальний розчин, якій захищає картопля від хвороб і одночасно є стимулятором росту. Його склад дуже простий-в 10 літрах води розчиняються по одній чайній ложці марганцю, мідного купоросу і борної кислоти. Бульби з проклюнулися оченятами на 15 хвилин занурюються в розчин, виймаються, просушуються, потім рясно припудрюються золою і розкладаються для подальшого пророщування. Розчини марганцю, борної кислоти або мідного купоросу можна використовувати окремо. Всі вони відносяться до засобів мінімальної токсичності і широко застосовуються в садах і городах.

Фотогалерея: незамінні помічники в саду і городі

Картопляні клопоти: підготовка до посадкиборна кислота застосовується при позакореневому підживленні рослинКартопляні клопоти: підготовка до посадкимарганець знезаразить лунки при посадціКартопляні клопоти: підготовка до посадкимідний купорос захистить сад і город від багатьох захворювань
Картоплі в кінці серпня-початку вересня. Але перед цим за два тижні бадилля зрізають приблизно на рівні 15 см.викопаний картопля розкладається на рівній поверхні, просушується, перебирається від хворих і пошкоджених бульб і забирається на тривале зберігання в приміщення з температурою 2-4 градуси вище нуля.

Відгуки про картоплю блакить

Враховуючи всі позитивні якості сорту, не дивно, що у блакиті багато позитивних відгуків.

Дуже люблю сорт картоплі блакить за його невибагливість і хорошу врожайність. У моєму віці важко встежити за станом всіх рослин, а цей сорт майже ніколи не хворіє.

Ірина петрівна виноградова, с. Нащеково

Http://fermilon.ru/sad-i-ogorod/ovoshhi/kartofel-golubizna.html

Постійна зайнятість не дозволяє проводити на дачі багато часу. Картопля блакить вибрала за невимогливість до поливу і можливість економії. Сорт відмінно переносить посадку частинами бульб, що для іншого виду відразу позначається на врожайності.

Тетяна зайцева, м. Абакан

Http://fermilon.ru/sad-i-ogorod/ovoshhi/kartofel-golubizna.html

Саджу блакить третій рік. У гнізді дає від 19 до 25 бульб. Грунт-суглинок. З моїх вирощуваних сортів, цей сорт за кількістю бульб-рекордсмен. Середнього і вищесереднього розміру, рівна. Смак дійсно відмінний. Врожайність стабільна протягом трьох років. Зберігання хороше.

Мишка

Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=6617

вже більше десятка років саджу блакить (підмосков’ї, суглинок). Незважаючи на те, що випробував більше 20 сортів, краще поки не знайшов. Привертає хороша врожайність, чудова лежкість, непогана стійкість до фітофтори, посухостійкість, хороший смак, розваристість.

Nemodny1966

Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=6617

абсолютно підкорив за смаковими якостями сорт блакить. Урожайність незрівнянна. Мого чоловіка підкупили слова в описі цього сорту:»сорт схильний до крупноізрастанію». Так і є, дрібниці дуже-дуже мало.

Regent

Http://forum.tvoysad.ru/kartofel-t371-260.html

блакить-сподобався дуже, в минулому році не змогла купити насіннєвий, а свого не залишили, все стрекали… Але я більше ціную за смак, врожайність може бути будь-яка.

Nata06

Https://www.forumhouse.ru/threads/91225 /

Вирощую цей сорт більше 10 років. Поки гідну заміну не знайшов. Привертає висока врожайність, чудова лежкість, посухостійкість, хороша стійкість до фітофтори, розвариста, хороший смак. Підмосков’ї, суглинний грунт.

Володимир #16 листопада 2014 в 21:40

Http://sorta-wiki.ru/kartofel/sort-kartofelya-golubizna.html

Довго намагалася знайти сорт картоплі, що нагадує картопельку, яку їла в дитинстві. Спроби купити що-небудь подібне на ринку або, не дай бог, в магазині ні до чого не привели. Кілька років тому було прийнято рішення садити самій. У тимирязевской академії були закуплені кілька сортів насіннєвої картоплі, одним з яких виявилася блакить. З тих пір цей сорт став найулюбленішим в нашій родині і у друзів, яких ми обдаровуємо урожаєм зі свого городу. Тепер по суті. Голубизна-середньостиглий сорт. В умовах підмосков’я саджу його в середині травня. Урожай збираємо у вересні. Кущі досить високі, з темними великими листками. Саджу з інтервалом 40 см між бульбами. До липня рослини змикаються. Цвіте блакить яскравими блакитними квітами (звідси, мабуть, і назва). Сорт не вимагає багато вологи. Якщо літо не саме посушливе, поливаю раз в 3-4 рази за сезон. Пару раз обробляю від колорадського жука. До речі, помітила, що маючи альтернативу, шкідники цей сорт не чіпають. Сорт стійкий до більшості захворювань. З досвіду, проблем з ним у мене ніколи не було. Бульби у блакиті великі. Шкірка світла і шорстка. М’якоть біла, дуже крохмалиста і розсипчаста. Варити її більше 10 хвилин не доводиться. Смак — той самий»з дитинства»! з одного куща без особливих проблем збираю 1,5–2 кг.лежить ця картопля досить добре. Урожай доїдаємо в квітні без особливих проблем. Правда, в лютому проводжу «ревізію» і обламую паростки, які з’являються через вимушено неправильного зберігання. Мені здається, що блакить поєднує в собі всі переваги старих і сучасних сортів. Від перших-чудовий смак, від других — лежкість і стійкість до хвороб.

Vodosvinka3 2016-05-20

Http://otzovik.com/review_3357312.html

Привіт всім! ось мій відгук про картошечке. Купувала 2 сорти: блакить і лорх (міні-бульби). Перед посадкою всю картопельку обробили препаратом табу: колорадського жука не було (хоча сусіди обробляли свою картоплю 2 рази за літо). Блакить-сорт дуже сподобався: зовні бульби дуже красиві, рівні, дрібниці майже немає, посадили 2 кг — зібрали близько 60 кг.смак дуже хороший, розвариста, тільки на пюре. Лорх — міні-бульби) — 10 шт.меленьких, наросло трохи більше 20 кг, причому більше половини великі бульб
и (на насіння не залишиш, якщо тільки розрізати). Смак дуже хороший, сильно розвариста, тільки на пюре.

Зіна дата 22.10.2015 — 12:10

Http://yarportal.ru/topic768092s15.html

На зрізах утворюється скоринка, яка охоронить картопля від загнивання в землі. Але якщо так сталося, що різати бульби потрібно в день посадки, то занурте зрізи в деревну золу — це відмінний антисептик.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Важко здогадатися, що ця картопля перед посадкою була розрізана на частини

Коли велика картопля нарізається для збільшення врожаю, то різати його слід перед тим, як розкласти для пророщування. В цьому випадку не буде запасних очок, а дружні сходи дадуть хороший урожай великої картоплі. Заздалегідь нарізані бульби висаджують на 1-2 тижні пізніше, ніж зазвичай. В одну лунку садять від 4 до 5 шматочків з 1-2 паростками. У цього способу є великий мінус-раптові заморозки можуть пошкодити весь урожай.

У багатьох країнах з теплим кліматом нарізка насіннєвої картоплі широко застосовується в промислових масштабах.

Відео: збільшення врожаю за допомогою нарізки бульб

Кільцева надрізка бульб

Деякі городники практикують надріз поперек невеликої картоплини. Вважається, що він пробуджує очі в нижній, пуповинної частини бульби і збільшує їх число. Такий надріз глибиною приблизно 0,5-1 см потрібно зробити до пробудження вічок. Якщо надрізати бульба після того, як з’явилися верхівкові паростки, то ніякого толку не буде.

Картопляні клопоти: підготовка до посадки

Пізно зроблений кільцевий надріз не принесе очікуваних результатів