Ріпчаста цибуля, вирощена з чорнушки, — розсадою, весняним і підзимовим посівом

107

Історично склалася наступна схема вирощування ріпчастої цибулі: насіння (чорнушка) — севок, севок — вибірок, вибірок – ріпка. Але останнім часом все частіше городники вибирають вирощування цибулі з насіння, оскільки цей спосіб дозволяє отримати готові цибулини за один сезон і краще зберегти їх взимку, та й посадковий матеріал коштує дешевше, ніж готовий цибулю-вибірок або севок.

Вступ

Якщо ви маєте намір виростити цибулю з насіння, перш за все, визначитеся з сортами. Для однорічного вирощування найкращим варіантом будуть малозачаткові сорти, такі як:

Ріпчаста цибуля, вирощена з чорнушки, - розсадою, весняним і підзимовим посівом

Для однорічного вирощування найкращим варіантом будуть малозачаткові сорти

  • даниловський 301,
  • мячковський 300,
  • стригуновский,
  • мстерский,
  • однорічний хавский,
  • однорічний сибірський,
  • одінцовец,
  • ранній рожевий,
  • золотничок.

Можна також вибрати гібриди голландської селекції з яскравим забарвленням (червоною, білою, жовто-коричневою), з них за один сезон вийдуть хороші цибулини округлої форми. Рекомендовані гібридні сорти: скоростиглий врожайний спірит f1, стардаст f1, що утворює велику кількість зеленого пера, а також ред барон, який цінується за хорошу лежкість і врожайність. Багатогніздні сорти непридатні для однорічного вирощування, оскільки цибулини вийдуть деформованими.

відео про вирощування цибулі з насіння

Вирощування цибулі ріпки з чорнушки

Можна виростити ріпчасту цибулю з насіння трьома способами: посівом в грунт ранньою весною, подзимним посівом і попереднім вирощуванням розсади. Навесні чорнушку висівають, трохи тільки відтане грунт, тоді за один сезон цибулини встигнуть визріти. Розсаду готують з кінця лютого, а з середини квітня висаджують готові сіянці на грядки. Подзимний посів насіння виробляють на трохи підмерзлу грунт, щоб насіння за осінь не проросли.

Грунт для будь-якого варіанту готується заздалегідь, з осені: земля перекопується, вноситься компост або торф, додаються мінеральні добрива. Грядки найкраще формувати на відкритому сонячному місці, там, де до цього росли бобові, огірки, помідори, капуста, картопля. Ширина грядок не перевищує 80 см, висота-близько 15 см.

Готуємо насіння цибулі до посіву

Як виростити цибулю з насіння за один сезон, щоб до заморозків він встиг визріти? потрібно приділити увагу попередній обробці чорнушки. Обробка насіння допоможе істотно скоротити період між посівом і появою сходів, прискоривши розвиток рослин і формування цибулин.

Ріпчаста цибуля, вирощена з чорнушки, - розсадою, весняним і підзимовим посівом

Грунт для будь-якого варіанту готується заздалегідь, з осені

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Ріпчаста цибуля, вирощена з чорнушки, - розсадою, весняним і підзимовим посівом

За місяць перевірте чорнушку на схожість: візьміть штук 20 насіння і потримайте 2-3 тижні у вологій тканині. При гарній схожості повинні прорости не менше 80 % насіння. Щоб знищити збудників грибних захворювань перед посівом чорнушку обробляють розчином марганцівки. Додатково для прискорення проростання потрібно замочити насіння у воді на 12-18 годин або опустіть їх в теплий розчин стимулятора плодоутворення (1 г на 1 ложку води) на добу. Після замочування чорнушку підсушують 15-20 хв на повітрі, поки насіння не стануть сипучими, і можна переходити безпосередньо до посіву.

Висівання чорнушки в грунт навесні або під зиму

Навесні, як грунт відтане, викопайте на грядках рядки глибиною 2 см, з міжряддями не менше 20 см.насіння слід висівати досить розріджено – на 1 м рядка близько 80 насіння, тоді на один квадратний метр піде приблизно півтора грама чорнушки. Опудріть насіння зубним порошком або крейдою, тоді вам буде зручніше контролювати їх витрата і розташування. Зверху чорнушка присипається перегноєм, тирсою або торфом (шар 2 см). Поливати посіви не потрібно, інакше утворюється кірка, яка утруднить сходи.

Коли у сходів з’являться по 1-2 справжніх листочків, рослини потрібно прорідити, видаливши слабкі паростки, між зеленими сходами має залишитися по два сантиметри. Після утворення 3-4 листків проводиться друге проріджування – відстань розширюється до п’яти сантиметрів. Вирвану ніжну зелень можна використовувати в їжу. До половини липня потрібно поливати цибулю, протягом сезону регулярно рихлити верхній шар грунту і підгодовувати рослини, як цибуля-севок.

Збирати урожай можна починати на початку вересня, коли листя цибулі поляжуть, але не пізніше, ніж за 10 днів до заморозків. Прибраний цибулю підсушують на грядках або під навісом протягом тижня, очищають від сухого пера і прибирають на зберігання.

Ріпчаста цибуля, вирощена з чорнушки, - розсадою, весняним і підзимовим посівом

Насіння слід висівати досить розріджено – на 1 м рядка близько 80 насінин

Як садити цибулю насінням під зиму?

Підготуйте землю, як було описано раніше, сформуйте грядки, наріжте такі ж борозенки і залиште в такому стані до настання холодів. Як тільки приходять перші морози, чорнушку висівають рядочками і присипають 2-3-х сантиметровим шаром перегною. Слідкуйте, щоб взимку грядки були присипані снігом. Навесні ж, коли сніг зійде, оголені насіння присипте перегноєм або торфом.

Вирощування розсади з насіння цибулі

Деякі сорти цибулі можна вирощувати тільки з розсади, завдяки чому продовжується період вегетації і економиться посадковий матеріал. Висівати чорнушку починають в перших числах березня в парнику, теплиці або ж на підвіконні в квартирі. Посів насіння цибулі здійснюється в ящики із заздалегідь підготовленою грунтовою сумішшю (як для розсади помідор), міжряддя — по 5 см.

До того, як проростуть перші ніжні сходи, температуру в приміщенні з розсадою потрібно підтримувати близько +25 градусів, потім на 4-5 днів слід знизити температуру до +12 градусів вдень і +8 градусів вночі (вдома ящики можна винести на балкон). Надалі для комфортного вирощування розсади досить температури +15+18 градусів. Але при цьому потрібно передбачити додаткове підсвічування за допомогою люмінесцентних ламп, щоб продовжити світловий день для сходів.

відео про вирощування цибулі з чорнушки

До кінця квітня у розсади цибулі повинні вирости по 3-4 справжніх пера, висота сходів повинна досягти 12-15 см.перед тим як висадити розсаду у відкритий грунт, обріжте у цибулі третю частину листя і укоротите коріння до довжини в 2 см. Висаджують сіянці в грядки, витримуючи відстань близько п’яти сантиметрів в ряду, з міжряддям в 30-40 см. Грунт навколо рослин притисніть до коріння. Через два дні після посадки можна полити цибулю і трохи розпушити грунт. Подальший догляд такий же, як описувалося вище.

  • блонді f1-ранньостиглий; вихід товарної продукції на 99%.
    &1&

    Міжвузля у перцю блонді f1 короткі, тому плоди розташовані впритул

  • ніжність-великоплідний, товстостінний; в біологічній зрілості червоного кольору.
    &1&

    Помаранчеві перчинки сорту ніжність ростуть носиками вгору

  • У відкритому грунті

    Сорти для городу володіють певним запасом стресостійкості і витривалості:

    • бугай-зав’язує плоди при високій температурі повітря.
      &1&

      Плоди бугая «тримають» хорошу вагу

    • альбатрос f1-зниження або підвищення температури не впливає на формування зав’язей; плодам не страшно палюче сонце.
      &1&

      Плоди гібрида альбатрос f1 слаборебристі, з гладкою шкіркою, м’ясисті

    • партнер f1-великоплідний; кубовидні плоди важать в середньому по 200 г.
      &1&

      Компактний кущ партнер f1 обвішаний плодами-кубиками, як ялинка прикрасами

    • сластьона-ранній; має імунітет до різких перепадів температури.
      &1&

      Плоди ласуни схожі на барбариски і дуже солодкі

    • кузя-штамбовий низькорослий; придатний для вирощування в горшечной культурі.
      &1&

      Мініатюрний кузя і красивий, і урожайний

    Універсали

    До них відноситься перець, який однаково добре показує себе і під відкритим небом, і під плівкою:

    • жовтий дзвін-в’яжеться при перепадах температури повітря.
      &1&

      Плоди жовтого дзвону дуже декоративні

    • денис f1-від повних сходів до початку дозрівання проходить 80-90 днів; на кущі росте до 7 великих плодів.
      &1&

      Маса плоду гібрида денис f1 може досягати 400 г

    • яблучний спас-плоди невеликі, товщина стінки 5-6 мм; низькорослий.
      &1&

      Плоди яблучного спаса дуже схожі на помідори, особливо в перехідній стадії зрілості

    • антей f1-ранній; плоди великі, м’ясисті; урожайний.
      &1&

      Плоди гібрида антей f1 мають товсті стінки

    • тавіньяно f1-ранній; вага і м’ясистість плодів на висоті. Урожайність в середньому 10 кг з 1 м2.
      &1&

      Плід тавіньяно f1 не поміщається на долоні