Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

73

Гіпоестес — це рослина-естет, яке здатне надихнути творців дизайнерських колекцій. Його листя розмальоване традиційними і завжди актуальними візерунками: округлими цятками, смугами і штрихами. Оригінальна забарвлення гіпоестеса затримує погляд. На яскраво-зеленому полі неоново-рожеві або білосніжні горошини, криваво-червона облямівка і ніжно-зеленувата серединка або білий лист з темним контуром зелені — ця краса прямо проситься на тканину. А квітникарі створюють чудові композиції,» малюючи » листям гіпоестеса. Адже цей вигадливо розфарбований квітка абсолютно невибагливий при догляді в домашніх умовах і на подив просто, майже як бур’ян, розмножується. Правда, шанувальників квітучих рослин гіпоестус не порадує. Його головне багатство-листя. А ось квіточки можуть стати причиною проблем. У вирощуванні гіпоестеса є кілька важливих особливостей.

Зміст

 • Гіпоестес: багата листя і скромні квіточки

  • Різновиди і сорти

   • Види і сорти квітки на фото
  • Відео: знайомство з гипоэстесом
 • Умови для життя гіпоестеса

   • Таблиця: як зробити вирощування рослини максимально продуктивним
 • Корисна пересадка
 • Як доглядати за красенем

  • Як поливати і удобрювати
  • Цвісти або не цвісти?
  • Спокій після цвітіння і формування куща
  • Як проявляються помилки догляду

   • Таблиця: помилки догляду та їх усунення
 • Хвороби і шкідники (таблиця)
 • Розмноження гипоэстеса

  • Живцювання
  • Сім’я

   • Відео: як виростити гіпоестес з насіння
 • Відгуки квітникарів про гіпоестес

Гіпоестес: багата листя і скромні квіточки

Як і багато інших рослинні жителі наших квартир, гіпоестес — уродженець вологих і теплих тропічних лісів. Його дикі різновиди спочатку населяли мадагаскар і південь африки. Завдяки втручанню людини гіпоестес перетнув океани і поширився в тропіках австралії та південної америки.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Строкатий гіпоестес-уродженець тропічного мадагаскару

Однак далеко не скрізь це яскраве рослина ужилося з місцевою флорою і фауною. Наприклад, в коста-ріці живучий і плідний гіпоестес витісняє рослини, які служили їжею тропічним метеликам. А його строкаті листя їм не до смаку.

В англомовних країнах за ряболистим гіпоестесом закріпилася назва «polka-dot plant». Це словосполучення перекладається з англійської як»рослина в горошок».

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Рослина в горошок — так називають гіпоестес англійці

Гіпоестес — це листяний розгалужений напівчагарник. У природі виростає близько 50-60 см.у домашніх умовах вирощують і високорослі форми, і більш компактні, не більше 15-20 см. Квітникарі цінують гіпоестес за оригінальну листя. Соковиті і досить великі (приблизно 10 см) листочки формою нагадують витягнуте сердечко з рівним або зазубреним краєм. Але головне-вони багато розфарбовані. Візерунки і поєднання кольорів самі незвичайні. На зеленому тлі можуть бути розкидані плями-горошини різної величини і кольору: темно-бордового, фіолетового, рожевого, кремового або білого. Основний колір теж має варіанти забарвлення: фіолетовий, білий, жовтуватий або червоний. Є різновиди, у яких листя з кольоровими прожилками і краями.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Дрібні квіточки губляться на тлі строкатого листя

А квіточки гіпоестеса не надто привабливі. Вони невеликі бузкові, блідо-фіолетові або білі, у вигляді зіву, який ховається під приквітком. Початківці квітникарі щиро радіють, коли гіпоестес раптом зацвітає в зимові холоди. Скромненькі суцвіття вони вважають нагородою за свою працьовитість. Однак ті, хто добре знайомий з гіпоестесом, знають, що це зовсім не нагорода. Після цвітіння рослина може, розтративши всі сили, впасти в сплячку і не прокинутися. Тому найчастіше, гіпоестесу не дають зацвітати.

Рослина в горошок, в порівнянні зі своїми тропічними земляками, невимоглива до домашніх умов. Хоча деякі тонкощі в його вирощуванні, звичайно, є, гіпоестес не зажадає від свого власника надмірної опіки та уваги. При правильному догляді ви зможете не один рік милуватися екзотичної строкатістю листя. А заодно і експериментувати, розвиваючи дизайнерський талант.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Висаджуючи гіпоестес різних сортів, можна створювати мальовничі полотна

Шанувальники гіпоестеса ставлять поруч або висаджують в одному горщику різні сорти. Так вдається створювати найбільш мальовничі композиції. Гіпоестес вирощують як почвопокривна рослина. Наприклад, щоб декорувати оголений стовбур фікуса або пальми. Мініатюрні форми розводять в акваріумних або пляшкових садках. Невимогливий і яскравий гіпоестес дозволяє втілювати найсміливіші ідеї.

Разом з гіпоестесом в квіткових композиціях виграшно виглядають інші рослини з декоративним листям: бегонії, диффенбахії, калатея, колеус. Також яскраві листя гіпоестеса вдало відтіняють красу квітучих рослин. Розташуйте поруч орхідею фаленопсис, мініатюрну герань або гортензію.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Яскравий гіпоестес служить прикрасою квіткових композицій

Різновиди і сорти

Гіпоестес відноситься до сімейства акантові. В роду цієї рослини більше 150 видів багаторічних вічнозелених чагарників і напівчагарників. Але тільки два з них стали родоначальниками кімнатних квітів. Це гіпоестеси криваво-червоний і листоколосковий. На їх основі виведені сорти з листям самої химерної забарвлення.

 • гіпоестес криваво-червоний-виходець з острова мадагаскар. Це густий напівчагарник з яйцевидними і хвилястими по краю листям. Основний фон листової пластини темно-зелений, по ньому промальовані криваво-червоні прожилки, іноді є яскраво-рожеві або червоні плями. Квітки маленькі рожеві, зів всередині білий.
  Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

  Гіпоестес криваво-червоний

 • гіпоестес листоколосковий схожий на криваво-червоний вид, але є деякі відмінності. Його плямисті листя пофарбовані в різні відтінки фіолетового кольору. Саме гіпоестес листоколосковий називають рослиною в горошок. У цього напівчагарника поодинокі блідо-бузкові або лавандові квіти.
  Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

  Гіпоестес листоколосковий

На базі двох видів гіпоестесов виведено безліч сортів. Серед них є рослини з цілком рожевими або білими листям, які прикрашені невеликими плямами, штрихами або облямівкою. Найбільш популярні компактні сорти серій конфетті (confetti) і бризки (splash). Висота цих рослин зазвичай не перевищує 25 см.

 • рожевий (confetti pink)-блідо-рожеві листя з зеленими прожилками і краями.
 • білий (confetti white) – на темно-зеленому полі розташовані великі білі плями, жилки і краю зеленуваті.
 • червоний (confetti red)-основний фон листя малиново-червоний. Тільки по жилках і на кромці зелені штрихи.
 • пунцовий – сonfetti carmine-rose)-на бордово-зелених листках розташовуються невеликі ніжно-рожеві «горошини».
 • червоне вино – confetti wine red)-листя насичено-зелені з бордовим відсвітом, по ним дрібні плями і штрихи кольору цикламена.
 • рожевий (pink splash)-основний фон листя криваво-червоний, його прикрашають рожеві бризки.
 • білий (white splash) — на білуватих листках намальований витончений візерунок кремового відтінку.
 • червоний (splash red) – поверхня листа розфарбована малиновими і червоно-зеленими великими бризками.

Види і сорти квітки на фото

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахбілий гіпоестес (confetti white)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахбілий гіпоестес (white splash)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахчервоне вино(confetti wine red)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахчервоний гіпоестес(confetti red)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахчервоний гіпоестес (splash red)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахпунцовий гіпоестес (сonfetti carmine-rose)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахрожевий гіпоестес (confetti pink)Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовахрожевий гіпоестес (pink splash)
Квітка. Він омолоджується, і листя виглядає більш яскраво.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Молодий гіпоестес виглядає більш привабливо, ніж старий

Грунт гіпоестесу сподобається нейтральна по кислотності, легка, але в той же час родюча. Без поживних речовин забарвлення листя зблякне. Зразкові склади грунту:

 • універсальний грунт для кімнатних рослин, можна додати грунт для орхідей.
 • суміш з компосту, листової землі, торфу і піску в рівних частках.
 • на дві частини листової землі по одній частині перегною, торфу, піску.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Горщик для пересадки слід брати тільки 2-3 см більше попереднього. Краще вибрати широку, а не глибоку ємність з великими дренажними отворами. Коренева система гіпоестеса розташовується біля поверхні грунту, так що глибокий горщик йому не потрібен. А хороший шар дренажу обов’язковий. Можна взяти ємність просто і висадити в неї відразу кілька сортів гіпоестеса, підібравши їх за кольором листя.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

У просторий горщик можна помістити різні сорти гіпоестеса, щоб отримати яскравий букет

Якщо все готово, приступайте до пересадки.

 1. підготуйте і простерилизуйте горщик, грунт і дренаж (керамзит, дрібний щебінь, гравій, розкришений цегла або пінопласт).
 2. заповніть горщик дренажним шаром, висотою близько 2-3 см.
 3. рослина акуратно дістаньте зі старої ємності, можна обережно розділити кущик на частини, щоб розсадити їх.
 4. огляньте коріння, якщо виявите пошкодження, видаліть їх.
 5. земляний кому поставте в центр нового горщика. Обережно засинайте новий грунт, злегка струшуючи горщик і утрамбовуючи землю. Таким чином, заповніть грунтом весь обсяг, не залишивши пустот.
 6. полийте рослину, поставте на постійне місце, обприскати. Вологе повітря допоможе гіпоестесу адаптуватися в новому горщику.

Як доглядати за красенем

Доглядати за гіпоестес неважко. Потрібно лише враховувати його тропічні схильності: любов до тепла, підвищеної вологості повітря і грунту. А ще треба пам’ятати, що строкатість листя треба підтримувати підгодівлею. І не забувати про формування кущика.

Що стосується цвітіння гіпоестеса, вирішуйте самі: чи хочете ви ризикувати здоров’ям свого строкато-зеленого друга заради не найвиразніших квітів або віддасте перевагу видалити бутони.

Як поливати і удобрювати

Досить великі листя цієї рослини випаровують багато вологи. Тому гіпоестес любить м’яку і трохи теплу воду, а навесні і влітку рясний полив. Важливо тільки зберігати баланс і не заливати рослина. Зайва волога може стати причиною загнивання коренів. Поливайте рослину під час активного росту, коли на 1-2 см просохне верхній шар грунту.

Восени скоротіть полив. А взимку чекайте, коли грунт постоїть сухий не менше двох днів, і тільки тоді поливайте. І дотримуйтеся правила: чим нижче температура повітря, тим скромніше полив.

Навесні і влітку двічі на місяць удобрюйте гіпоестес мінеральними і органічними підгодівлею, чергуючи їх. Звертайте увагу на склад мінеральних комплексів. Найбільш корисний для листя рослини калій. А азот негативно впливає на їх забарвлення. Взимку гіпоестес теж потребує харчування. Але в цей час підгодівлю проводите лише раз на місяць і зменшіть дозування живильного розчину.

Цвісти або не цвісти?

Принадність гіпоестеса не в кольорах, а в химерно забарвлених листках. Цвіте ця рослина більш ніж скромно: дрібні рожеві або білі суцвіття-позіхи з’являються по одному або невеликими напівзонтиками на стеблі. Взимку, звичайно, приємно побачити навіть скромні квіточки, але чи варто дозволяти гіпоестесу цвісти?

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Багато досвідчених квітникарі рекомендують видаляти бутони гіпоестеса

Більшість любителів гіпоестеса схиляються до того, що цвітіння краще запобігти, обірвавши бутони, коли вони тільки з’явилися. Рослина так багато сил віддає цвітінню, що після може загинути. Квітникарі запевняють, що відцвілий гіпоестес нерідко переходить в період спокою, але прокидається потім не завжди. Набагато частіше він гине.

Ще один побічний ефект цвітіння — дрібні насіння гіпоестеса, дозріваючи, розлітаються на досить значні відстані. Вони легко проростають, тільки цю поросль складно контролювати. Молодняк здатний заполонити всі сусідні горщики з іншими квітами. Так що вирішуйте: цвісти чи ні вашому гіпоестесу?

Спокій після цвітіння і формування куща

Якщо ж ви вирішили дозволити своєму гіпоестесу розквітнути, збирайте вчасно насіння і обов’язково видаляйте зів’ялі суцвіття зі стебла і з горщика. А коли ваш квіточку пішов на спокій, спробуйте допомогти йому, обріжте стебла, скоротіть полив і чекайте, поки від коренів піде молода поросль.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Гіпоестес треба регулярно прищипувати, так його змушують гілкуватися

З віком стебло гіпоестеса оголюється внизу. Тому молоді рослини виглядають пишніше і декоративніше. Зберегти красу квітки допоможе регулярне формування кущика. Не бійтеся прищипувати верхівки стебел. Після цього рослина краще гілкується. Якщо ви не проводили формування і гіпоестес некрасиво витягнувся, спробуйте застосувати радикальний метод. Обріжте довгий стебло майже біля землі, продовжуйте зволожувати грунт. Швидше за все, через деякий час з’являться нові паростки від коренів.

Як проявляються помилки догляду

Гіпоестес володіє міцним здоров’ям. Щоб він захворів потрібно»постаратися». Але нерідко помилки догляду погіршують зовнішність рослини. Як повернути гіпоестесу колишню красу?

Таблиця: помилки догляду та їх усунення

проявленіепрічінарешеніекрая листя підсихають.надмірно сухе повітря.регулярно обприскуйте гіпоестес.зволожуйте повітря всіма доступними методами.листя опадає.

 1. перепади температури.
 2. не вистачає поливу.
 3. низька температура.
 1. захищайте гіпоестес від протягів.
 2. не допускайте пересихання ґрунту, особливо влітку.
 3. слідкуйте, щоб температура не опускалася нижче +17.

листя стали жовтіти і втрачати пружність.надлишок поливу.відрегулюйте режим поливу. Чекайте, коли просохне верхній шар грунту.листя бліднуть і зеленіють, пропадає строкате забарвлення. Стебла витягуються.мало світла.поставте рослину в більш світле місце. Осінь і взимку забезпечте штучне підсвічування.на листках з’являються бурі плями.сонячний опік.притените рослина опівдні.плями на листках стають бляклими, може з’явитися жовтизна.надлишок азоту в підгодівлі.змініть підгодівлю. Удобрюйте комплексом з високим вміст калію.

Хвороби і шкідники (таблиця)

як розпізнаватикто шкодитьщо робитибурі бляшки знизу на листі, уздовж жилок.поразка щитівкою.видаліть шкідника вручну. Після обприскати гіпоестес інсектицидом. Обробку проводите, поки не знищите щитівку повністю.жовті дрібні плями з’являються на листках. Через деякий час листочки в’януть. На сильно ураженому рослина видно біла паутінапораженіе павутинним кліщем.видаліть листя, уражені шкідником. Обробіть рослину-системним інсектицидом, фітофермом або деррісом. Обприскуйте частіше. Кліщ не любить високу вологість.листя никнуть, в’януть. Пагони втрачають пружність, гинуть.поразка кореневою гниллю, яку викликав грибок.дістаньте рослину з грунту, видаліть пошкодження, обробіть коріння фунгіцидом і активованим вугіллям. Потім посадіть в новий грунт. Профілактика гнилі: садіть рослину в простерилізований субстрат, не допускайте перезволоження грунту.

Розмноження гіпоестеса

Гіпоестес квітникарі люблять за те, що він активно і охоче розмножується. Іноді, при дозріванні насіння, навіть доводиться стримувати його плодючість. А живці легко вкорінюються у воді.

Живцюванням

При розмноженні гіпоестеса живцями є деякі хитрощі. Наприклад, вони краще вкорінюються в воді, ніж в грунті. Як це правильно зробити?

 1. навесні наріжте навскіс живці по 7-10 см і покладіть їх цілком широку ємність, наповнену водою. Це необхідно, щоб вони наситилися вологою.
 2. на наступний день поставте живці в непрозорий посудину з водою і накрийте плівкою або пакетом, створюючи парник.
 3. поставте парничок в теплому (+22-25 градусів) і освітленому місці, без прямого сонця. Якщо треба, притените живці.
 4. коли з’являться і трохи підростуть білі тонкі корінці, висадіть живці в маленькі горщики з вологим субстратом (склад в розділі про пересадку) по кілька штук. Корінці не розплутуйте, щоб не пошкодити.
 5. після висаджування прищипніть верх пагонів, щоб кущик гілкувався.
 6. вкорінені живці обприскати, накрийте плівкою, поставте в тінь або півтінь на кілька днів.
 7. провітрюйте і зволожуйте регулярно.
 8. коли з’являться нові листочки, приберіть плівку і поставте на постійне місце.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Живці гіпоестеса швидко вкорінюються у воді, але краще використовувати непрозору ємність

Насінням

Якщо ваш гіпоестес зацвів і обзавівся насінням (вони, до речі, дуже дрібні), а поруч з ним стояли горщики з іншими рослинами, то вам, ймовірно, навіть не доведеться влаштовувати посівну. Як стверджують досвідчені квітникарі, гіпоестес прекрасно справляється з посівом самостійно. Його паростки без вашої участі з’являться в сусідніх горщиках. А там дивіться самі: зберегти їх або виполоти.

Гіпоестес-посадка і догляд в домашніх умовах

Сіянці гіпоестеса проростають дружно і швидко

Паростків приберіть, зволожуйте грунт регулярно.

 • підросли сіянці розсадіть в окремі ємності.
 • коли паростки витягнуться до 10-15 см, прищипніть верхівку, щоб стимулювати розвиток бічних пагонів.
 • через 3-4 місяці молоді гіпоестеси зміцніють, доглядайте за ними, як за дорослими рослинами.
 • Відео: як виростити гіпоестес з насіння

  Відгуки квітникарів про гіпоестес

  Я теж вирощувала гіпоестес з насіння (сорт «полка дот). Там прямо яскраво-рожеві були цятки, але тоді мало що знала про цю рослину і коли воно зацвіло (маленькі бузкові трубчасті квіточки) не вищипала бутони. Декоративності від квітів трохи, а ось сама рослина дуже важко зберегти після цвітіння (ну, мені не вдалося, на жаль).тепер хочу досіяти залишки насіння. Дуже миле і незвичайне рослина.

  Лаура

  Http://frauflora.ru/viewtopic.php?t=1503

  За моїми спостереженнями гіпоестес надзвичайно витривалий і невибагливий. Єдиний недолік цієї рослини, мабуть, у високих вимогах до освітленості. При недостатньому світлі він сильно витягується, а листя втрачають яскраве забарвлення. Але навіть при хорошому освітленні гіпоестес доведеться постійно прищипувати і обрізати. Ще одна властивість гіпоестеса-здатність безконтрольно розмножуватися. Приготуйтеся до того, що нові гіпоестеси будуть зустрічатися в горщиках багатьох ваших рослин на відстані до 1,5 -2 м.квітки у гіпоестеса дрібні і утворюються в дуже великих кількостях. Так що їх регулярне видалення-окрема робота.

  Марина

  Http://happyflora.ru/view_post3.php?latter=88

  Що можу розповісти про гіпоестес: загалом невибаглива рослинка, любить розсіяне освітлення, своєчасний полив, кожен день або через день повертаю горщик іншою стороною (щоб не ріс однобоким) і прищипка через 2 міжвузля.спробувала живцювати, до цього цвів (скільки не обривала квіти, все одно цвів) тому просто обрізала стебло. Живці посадила відразу в стаканчики з землею (полила трохи) і в пакет. Напевно тиждень стояли, всі вкоренилися на ура. Сподіваюся кому-небудь стане в нагоді мій досвід.

  Катрин77

  Http://frauflora.ru/viewtopic.php?t=1503

  Гіпоестес дуже красивий і простий)недоліки: не потрібно забувати поливати) квіткою я задоволений, не дуже вимогливий і естетичний)

  Dimmok

  Http://otzovik.com/reviews/komnatniy_cvetok_gipoestes/

  Скільки я не прибирала квіточки, гіпоестес все одно наполегливо цвів, ну і нехай подумала я…листя стали помітно менше, а після, вже восени він зовсім зів’яв. Абсолютно інтуїтивно обрізала все під корінь і залишила зрідка поливаючи. Пізніше, він випустив нові пагони. А навесні я вже расчеренковала, отримавши свіженький кущик.а ще гіпоестес витягується, якщо мало світла. Буде красивим, якщо постійно прищипувати.

  Nanci 7

  Http://frauflora.ru/viewtopic.php?t=1503