Як зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформлення

75

Красиво оформлена клумба радує око, прикрашаючи двір або ділянку. Вона допоможе розквітнути похмурий пейзаж, замаскувати недоліки в будівлях і парканах, стати додатковою площею для вирощування городніх культур в поєднанні з декоративними. Маленькі діти дуже люблять бігати навколо клумб. І зробити їх можна своїми руками з будь-яких підручних засобів.

Виготовлення клумб

Спочатку вибирається місце і мета:

 • прикрасити доріжки, кут двору або зону відпочинку;
 • закрити частину паркану або стіни;
 • розділити місцевість на зони;
 • просто створити куточок, яким будуть захоплюватися гості.

Потім вибирається форма клумби.

Форми клумб

Клумби, як правило, роблять геометричної форми: овальні, круглі, квадратні. Вони вписуються практично в будь-який ландшафт, за ними легше доглядати, легше підбирати насадження. Вибір форми залежить від мети і переваг.

Галерея форм

Як зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнякругла форма впишеться в будь-який пейзаж відкритої місцевостіЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнядовільна форма використовується для обрамляють клумбЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнятематична форма піднімає настрійЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнянавіть квадратної клумбі можна надати візуально іншу формуЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнятака форма клумби розділяє зони, наприклад: пішохідну від зони відпочинкуЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняз маленьких клумб можна скласти композиціюЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнябагатоярусні клумби видно здалекуЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнявисокі клумби у вигляді равликів самі будуть прикрасою і піднімуть квіти на рівень віконЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняв одній клумбі можна поєднувати кілька стилів

Наступний крок-визначення висоти:

 • клумби. У яких земляний насип нижче 30 см добре виглядають на невеликих галявинах;
 • для великих площ, для огорож і поділів зон, а також для нерівних місцевостей підходять клумби вище 30 см, на які висаджують однорічні рослини і багаторічні в умовах теплого клімату, коли коренева система не перемерзне;
 • поступовий підйом землі від краю до центру підходить для клумб без огорож або знаходяться в центрі ділянки;
 • розміщення клумб біля паркану, стіни або альтанки передбачає також поступовий підйом землі від краю з попереднім укриттям будови толью, плівкою, клейонкою, щоб уникнути промокання і руйнування в результаті поливу;
 • багатоярусні клумби розташовують на великих ділянках або за певним дизайном, що дозволить висадити більше рослин, в тому числі ампельних (звисаючих) на верхніх ярусах, де всі рослини видно здалеку.

Після визначення місця і висоти клумби, вирішують питання з огорожею.

Огорожа клумб

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформлення

Для виготовлення огорож підійде будь — який підручний матеріал: залишки від будівництва (шифер, дошки, цеглини, плитка, пісок, цемент), обрізані гілки, шини, пляшки скляні та пластикові, старі тарілки, — все, на що вистачить фантазії. Підійдуть обрізки лінолеуму, пластикових панелей і ламінату. Але вони прослужать 5-6 років, а потім почнуть темніти. Всі ці матеріали потрібні для оформлення країв клумб або для класичного підняття рівня землі на клумбі по відношенню до решти ландшафту.

Галерея огорож

Як зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнядерев’яні огорожі можна поєднувати з металевими гратамиЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнядерев’яні балки прослужать довго, збережуть коріння рослин від пересихання і перезволоженняЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнякам’яні обрамлення підходять для ландшафту, де немає близько будівель або є обробка каменемЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняпластикові або лінолеумні огорожі легко монтуютьсяЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняшифер прослужить довго і його можна пофарбувати в будь-який колірЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняогорожу з шин можна пофарбувати, надати йому будь-яку форму і при необхідності доповнювати новими елементамиЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняобрамлення з пляшок особливо оригінально, якщо підвести освітленняЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняможна просто вкопати тарілки по краю клумби, а можна зміцнити в бетонній основіЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнядля високих квітів підійде жива огорожаЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнянавіть компостну купу на літо можна перетворити в клумбуЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнявибір матеріалу буде залежати тільки від вашої фантазії

Якщо клумбу збираєтеся робити надовго, наприклад, для обмеження під’їзду машин, тоді краще заглибити бетонну основу на 20 см, а вже його піднімати на потрібну висоту і оформляти як хочеться.

Якщо клумба тимчасова, то досить буде вбити кілочки по периметру будь-якої конфігурації і до них прибити пластикове або лінолеумне огорожу. Можна прикопати огорожі з пляшок, тарілок, плиток або шиферу. Такі огорожі легко розбираються в разі необхідності.

Якщо не хочеться морочитися з обробкою країв клумб, тоді насипте шар землі 20-30 см на місце передбачуваної клумби. Або просто відокремте майбутню клумбу смугою прополоти і розпушеної землі, яка виділить клумбу і не дасть траві забити культурні рослини.

Галерея простих клумб

Як зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнятака клумба не вимагає матеріалу для обрамлення, але вимагає постійного доглядуЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняпростий клумбі обриси можна надати підсипанням піску, гальки або дрібних кмнейЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняорганізувати клумбу можна і навколо дерева, і навколо чагарникуЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленняякщо висаджують рослини однакової висоти, то підсипають землю, починаючи від краю і вище до середини або огорожіЯк зробити клумбу своїми руками: принципи, матеріали, ідеї оформленнябез додаткового підсипання землі клумбу виділяють висаджуванням більш високих рослин до центру

Яку вибрати землю

Після того як обраний і обгороджений або відокремлений ділянку, необхідно визначити склад грунту. Для цього слід знати, які рослини в якій землі потребують. Наприклад, в кислих грунтах:

 • люпини,
 • настурції,
 • гортензії,
 • троянди,
 • маки,
 • портулак,
 • цінії,
 • петунії,
 • айстри,
 • лілії,
 • папороті,
 • конвалії.

І краще відразу грунт зробити потрібної кислотності. Потім важко буде вносити потрібні добрива, підкислювачі або ощелачиватели через те, що на клумбах квіти висаджуються щільно, і можна обпалити або пошкодити кореневу систему. На правильно підібраній землі рослини швидко ростуть, а квітучі швидко і багато зав’язують квітів.

Крім кислотності, підбирається і рихлість грунту. Для квітів, які не терплять застійні води, доведеться спочатку зняти родючий шар землі, укласти на дно дренаж (гальку, керамзит), а потім повернути землю на місце. Такі клумби роблять і в районах c підвищеним випаданням опадів.

Як підібрати рослини

У всіх є свої переваги в сортах і кольорах. При створенні клумби підбирають рослини, які люблять однаковий грунт і полив (прикореневій або дощової). Їх висаджують або на одному ярусі, або на одній ділянці клумби. Тоді на весь сезон ви забудете про пожовклих від надлишку або пересохлих від нестачі вологи рослинах. А кольорові гами присутні практично у всіх культурних сортів рослин.