Які сидерати можна посадити цієї осені?

45

Жито

Злакові традиційно вважають одними з кращих «зелених добрив». Жито відрізняється розгалуженою кореневою системою, що несе кілька істотних плюсів для городу:

  • поживні речовини затримуються від вимивання у верхніх шарах грунту.
  • утримуючи сніг, вона запобігає надмірне промерзання землі.

Культура добре приживається на ділянках з нейтральною кислотністю. Підходить для вологих ґрунтів, які в процесі росту трохи осушує. При використанні жита в якості сидерату слід не забувати про помірний і регулярний полив.

Досвідчені аграрії сіють жито не раніше кінця серпня-вересня. До заморозків вона встигає вирости на 15-20 см.навесні колосся скошують, і через пару тижнів земля готова до посіву основної культури. Після жита комфортно себе почувають на грядках томати, картопля, гарбуз, капуста, кабачки. Погано сидерат уживається з кукурудзою, щавлем, ревенем.

Наступний за популярністю злаковий сидерат-овес. Розпушуючи грунт, коренева система насичує її вологою і азотом. Найчастіше овес використовують в санітарних цілях: в коренях містяться речовини, що пригнічують грибкові, бактеріальні захворювання і гниль.

Злак добре проявляє себе і на твердому, і на сипучому грунті, розпушуючи перший і пов’язуючи коріння другий. Овес не любить палючого сонця, зате відмінно приживається на вологих ділянках і легко переносить похолодання. Після покосу злак живить грядки калієм і фосфором не гірше гною.

Для збагачення землі азотом в компаньйони до вівса додають бобові.

Посадка картоплі після вівса небажана через ризик зараження дротяником, а ось для більшості городніх культур він вважається кращим попередником. Люблять злаковий баклажани, солодкий перець, капуста, огірки, томати та ін.

Біла гірчиця

Гірчиця знаменита здатністю залучати корисних комах і відлякувати шкідників, тому в якості сидерату знайома практично кожному садівникові. Серед її основних характеристик:

  • морозостійкість;
  • швидкий набір зеленої маси;
  • потужна коренева система, що розпушує твердий грунт;
  • вироблення органічних речовин, що насичують землю азотом і фосфором.

Послідовниками білої гірчиці можуть бути ягоди, зелень, цибулинні квіти, овочі. Не рекомендують садити на місця, удобрені покосом гірчиці, редьку, редис і капусту.

Олійна редька

Олійна редька сприяють вивільненню і легкому засвоєнню фосфатів, рихлить важкий глинистий грунтовий шар і допомагає боротися зі шкідниками.

На місці олійної редьки погано приживаються редис, капуста, ріпа та інші овочі сімейства хрестоцвітних.

Фацелія

Популярний сидерат для подзимней посадки – фацелія. Вона не вимоглива до грунту: однаково добре приживається на чорноземному, суглинному і піщаному грунті. Для відновлення виснажених грунтів фацелію висаджують кілька разів за сезон. Останній посів залишають під снігом для захисту від ерозії і промерзання.

Серед фітосанітарних якостей культури розкисляемость грунту і залучення ентомофагів, що поїдають садових шкідників.

Фацелія не є родичкою вирощуваних в середніх широтах городніх культур, тому використовується практично для всіх овочів: томатів, картоплі, капусти, баштанних та ін.

Ріпак

Ріпак вважається компаньйоном для вирощування квасолі, буряка, моркви. Він розпушує і живить землю, насичує її сіркою і фосфором, пригнічує ріст бур’янів. Ріпак не боїться заморозків, зате погано росте в посушливих і неродючих районах.

Віка

Віку часто сіють у складі сидератної злаково-бобової суміші. Компанію їй складає овес або жито. Вона відрізняється високим темпом нарощування зеленої маси. Тому в компанії з вівсом, який навпаки нарощує масу повільно, становить гармонійний сидератний ансамбль.

Віку прийнято висаджувати перед культурами, які вважають за краще насичену азотом грунт: кабачками, томатами, баклажанами, гарбузом, перцями, суницею та ін.

При підборі сидератів важливо заздалегідь визначитися з метою. Одні насичують землю, другі захищають її від ерозії, треті борються з бур’янами і комахами. Посадка «зелених добрив» відразу після збору врожаю не тільки збагачують грунт, але і допомагає мінімізувати ресурси з підготовки землі до нової сівби навесні.