Що посадити після огірків на наступний рік: правила сівозміни

71

Огірки, як і абсолютна більшість овочів, не можна вирощувати на одній грядці навіть два роки поспіль. Правильний вибір подальшої культури має велике значення: адже далеко не все буде нормально рости на грядці в наступному році.

Правила сівозміни: навіщо вони потрібні

Овочеві культури, які можна 2-3 роки поспіль вирощувати на одному місці, можна перерахувати по пальцях, і огірки до них не відносяться. Тому при плануванні розміщення овочів на наступний рік треба уявляти собі основні правила сівозміни. Вони зовсім нескладні, і головне, що вони забороняють, – садити на грядку ті рослини, які є близькими родичами попереднику. В основному це пов’язано з тим, що такі культури піддаються атакам одних і тих же шкідників, хворіють одними і тими ж хворобами. Але ж збудники дуже часто залишаються в грунті.

Ще одне положення говорить про те, що після культури, що виносить з грунту великі кількості поживних речовин, варто посадити маловимогливі до харчування овочі. Адже навіть серйозне внесення добрив не може до кінця відновити грунт на грядці після тих овочів, які споживають багато як макро-, так і мікроелементів. Частково у вирішенні цієї проблеми допомагає прийом, коли рослини з поверхневою кореневою системою чергують з рослинами, коріння яких проникають глибоко.

Кращим способом відновлення грунту служить часте висівання сидератів — трав’янистих культур, які скошують, не чекаючи їх цвітіння. Цю траву зазвичай закопують в землю при підготовці грядок до наступного сезону. Типові представники сидератів-конюшина, овес, люпин і ін.багато городники намагаються посіяти такі трави кожної осені після збору врожаю, якщо залишається півтора-два місяці до морозів. Але один раз в 5-6 років землі треба б дати і зовсім відпочити.

Що посадити після огірків на наступний рік: правила сівозміни

В ідеалі, сидерати варто висівати після закінчення кожного сезону

Що можна посадити після огірків в майбутньому сезоні

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Що посадити після огірків на наступний рік: правила сівозміни

Огірки-ненажерлива культура, під них вносять багато добрив, часто дають підгодівлі. Тому в будь-якому випадку після них треба внести під перекопування хоча б мінеральні добрива. Коріння огірків проникають неглибоко, тому після них краще посадити коренеплоди, стрижневі коріння яких йдуть в глибинні шари грунту. Можна садити багато і крім коренеплодів, але слід звертати увагу не тільки на можливі хвороби, але і на загальні умови росту овочів на грядці.

Допустимо посадити після огірків помідори або болгарський перець, але небажано: огірки люблять підвищену вологість, а помідори сухе повітря. Втім, це частіше може позначитися тільки на тепличному вирощуванні.

Оптимальні культури для посадки на колишній огіркової грядці:

 • морква;
 • буряк;
 • редька;
 • картопля;
 • редис;
 • цибуля;
 • часник;
 • петрушка;
 • селера.

Що посадити після огірків на наступний рік: правила сівозміни

Картопля на наступний рік після огірків дасть хороший урожай

Дуже хорошим виходом буде посадка різних кольорів. Особливо виділяються в позитивному відношенні календула, чорнобривці, настурція: вони здатні відганяти шкідників і трохи оздоровлювати землю.

Що не варто садити після огірків

Список заборонених культур невеликий. Протягом трьох-чотирьох років на огіркової грядці не можна садити самі огірки і їх близьких родичів-представників баштанних і гарбузових культур:

 • гарбуз;
 • кабачки;
 • патисони;
 • кавуни;
 • дині.

Що посадити після огірків на наступний рік: правила сівозміни

Гарбуз, як і інших представників сімейства, не варто садити після огірків

Крім цього, дуже небажано садити будь-які капустяні овочі: капуста ще більше, ніж огірки, споживає поживних речовин, і її вирощування на огіркової грядці може істотно нашкодити родючості грунту, після чого доведеться його довго відновлювати.