Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

33

Часник вирощують для отримання соковитої, великої, ароматної головки зі специфічним смаком. Для її формування потрібні не тільки поживні речовини, але і волога. Залежно від клімату конкретної місцевості часник вирощують як з поливами, так і без них.

Чи потрібно поливати часник

Часник любить рости в помірно вологому грунті. Пересихання грунту в зоні коренів може привести до зупинки росту головки і несвоєчасного дозрівання. У сухому грунті не розчиняються поживні речовини, посадки часнику можуть страждати від нестачі корисних мікроелементів. Однак часник погано реагує і на занадто вологий грунт: починає гнити і псуватися.

Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

При неправильному режимі поливів часник може згнити, навіть не дозрівши

Критерії і правила поливу

Поливати часник потрібно, орієнтуючись на погоду і враховуючи:

 • дощі,
 • температуру,
 • вітер,
 • збереженість вологи в грунті.

При виборі інтенсивності поливу потрібно звертати увагу структуру грунту: на піщаній волога йде в глибину набагато швидше, ніж на чорноземах або інших типах грунтів, багатих органікою. Щоб визначити, чи пора вже поливати часник, можна виміряти рівень вологості грунту спеціальним приладом — вологоміром. Навесні передполивна вологість повинна бути не менше 80%, влітку — не менше 70%, а перед збиранням врожаю — мінімум 60%.

Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

Можна виміряти рівень вологості грунту вологоміром

Якщо вологоміра немає, можна визначити вологість грунту приблизно. Для цього потрібно взяти в руки земляний кому і злегка натиснути. Якщо кому щільний і руки стають мокрими-рівень вологості приблизно 80%, коли щільно стиснутий кому в руках розвалюється — 70%. При вологості 60% кому не сформуєш.

Важливо дотримуватися температури води для часнику: оптимальна — 16-180 с (полив занадто теплою водою веде до загнивання донця).

В який період зростання потрібно поливати часник

Залежно від періоду вегетації рослина поливають по-різному.

Навесні після сходів

Зазвичай садівники вирощують озимий часник, який садять з осені. Навесні, відразу після танення снігу, починають з’являтися молоді листочки. В цей час відбувається інтенсивне зростання коренів і зеленої маси, тому часник особливо потребує вологи.

Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

Навесні сходи часнику потребують поливу для формування потужної зеленої маси

Час початку поливу навесні залежить від величини снігового покриву взимку на грядці:

 • при хорошому рівні снігу взимку талих вод може вистачити до середини або навіть кінця травня — все залежить від температури повітря і наявності або відсутності дощів;
 • після безсніжної зими або дуже теплою або вітряною весною варто проводити поливи часнику з травня.

Зазвичай вистачає 1 поливу 1 раз в тиждень по 8-10 л води на 1 м2.

Не варто поливати часник, якщо середньодобова температура нижче +150 с або йдуть дощі.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

Ярий часник, який висаджується в грунт навесні, дуже потребує поливах на перших етапах росту, тому грядки з часником обов’язково поливають до або після посадки, промочуючи земляний кому на 15-20 см.

На початку літа

У червні починають формуватися головки часнику і рослині потрібно багато вологи. Бажано, щоб не було різких перепадів між вологістю грунту, тому після кожного поливу землю треба рихлити. Глибина промокання грунту — не менше 15 см, а краще — ще глибше.

Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

Після поливу часнику грунт на грядці слід розпушити, щоб волога утримувалася довше

Частота поливу буде залежати від температури навколишнього повітря і наявності опадів у вигляді дощів: в жарку погоду — 1 раз в 5-7 днів, в дощову — раз в два тижні. Норма витрати води — 10-12 л на м2.

В кінці літа

В липні і серпні озимий часник поливають рідше, 1 раз в 1,5–2 тижні. У дощову погоду його взагалі можна не поливати. Норма витрати води-5-6 л на 1 м2.

Виняток становить ярий часник, який в цей час ще росте і наливає головки — його поливають так само, як в червні, 1 раз в тиждень.

Як поливати часник в спеку

У деяких регіонах температура влітку може підніматися вище +350 с при повній відсутності дощів протягом декількох тижнів. В таких умовах часник слід поливати кожні 3-4 дні. Якщо так не виходить з об’єктивних причин, потрібно подбати про те, як зберегти вологу в грунті. Основним прийомом для цього залишається мульчування грядки органічними матеріалами:

 • скошеною травою,
 • сіном,
 • соломою,
 • листям.

Шар мульчі повинен бути не менше 10 см, щоб волога в грунті зберігалася довше. Корисно також рихлити часникові грядки після кожного поливу.

У спеку поливати часник краще ввечері або рано вранці, поки земля не розпечена, при цьому потрібно, щоб вода не потрапляла на листя. У більш прохолодну погоду поливають днем, щоб до вечора випадкові краплі води, що потрапили на рослину, висохли і не створювалася підвищена вологість повітря.

Як поливати часник-навесні, влітку і перед збором врожаю

Грядка часнику, замульчувати соломою, менше нагрівається в спеку і довше залишається вологою після поливу

Спекотне літо 2018 року показало, що часник на суниці, яка поливалася 2 рази в тиждень і була замульчувати скошеними бур’янами, виріс в 2 рази більше, ніж на звичайній грядці, яку поливали 1 раз в тиждень.

Про те, що часнику жарко і не вистачає вологи, говорять пожовклі кінчики листя. Особливо часто вони з’являються в жарку погоду травня, коли на багато садові ділянки воду ще не дали, а грунт вже висохла.

Способи поливу

Часник можна поливати різними способами:

 • дощуванням,
 • струменем з лійки,
 • поливом по борозенках,
 • крапельно.

Кожен з цих методів має свої переваги і недоліки. Одним з кращих залишається крапельний полив: вода доставляється рослині прямо до кореня, не намокають листя, немає зайвої вологи, яка може привести до загнивання. Крім того, крапельно зручно поливати мульчувати грядки. Поливом з лійки користуються найчастіше на невеликих площах, стаціонарних або замульчувати грядках, а в масштабних посадках краще використовувати полив по борозенках або дощування.

При поливі по борозенках обов’язково дивіться, щоб струмінь води не розмила коріння. А дощуванням користуйтеся, коли немає сильної спеки.

Коли припиняти поливати часник

Озимий часник, призначений для зберігання, перестають поливати за місяць до збирання врожаю, а для сезонного споживання — за тиждень. Якщо стоїть дуже спекотна погода, то полив часнику повністю не припиняють, а скорочують до 1 разу в 1,5–2 тижні. При цьому норма витрати води-5-6 л на 1 м2.

Відео: посадка, полив, підживлення ярого і озимого часнику