Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

70

У природі помідор-рослина південне, любляче тепло і багато сонячного світла. Але вирощений своїми руками томат завжди набагато смачніше купленого в магазині. Ось і прагнуть городники культивувати помідори в місцевостях, де клімат не зовсім відповідний. Завдяки багаторічним працям селекціонерів, зараз це цілком можливо, зокрема, і в ленінградській області, потрібно тільки вибрати відповідний сорт.

Зміст

 • Основні властивості відповідних сортів
 • Ранні томати для вирощування в ленінградській області

  • Грунтовий грибовський 1180
  • Білий налив 241
  • Северенок
 • Кращі тепличні помідори під пітером

  • Чорний принц
  • Спалах
  • Боєць
  • Ведмедик на півночі
 • Популярні томати пітерських грядок

  • Балтійський
  • Північна красуня
  • Лисичка
 • Нюанси вирощування помідорів в ленінградській області

Основні властивості відповідних сортів

Для ленінградської області характерний клімат з підвищеною атмосферною і грунтовою вологістю, малою кількістю сонячних днів, коротким і зовсім нежарким влітку. Значить, вирощувані тут помідори повинні володіти наступними властивостями:

 • дозрівати в досить короткий термін;
 • бути стійкими до захворювань, які провокує підвищена вологість;
 • утворювати зав’язі при невисоких температурах;
 • накопичувати в плодах цукор при мінімумі сонячного тепла і світла.

При цьому велику роль відіграє спосіб вирощування: на відкритих грядках або в теплиці.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Самостійно вирощений томат завжди буде смачніше, ніж покупної

Враховуючи всі ці якості помідорів для вирощування в пітерському кліматі, звернемося до держреєстру, де відповідних сортів можна знайти кілька десятків.

Ранні томати для вирощування в ленінградській області

Найбільш повну інформацію про томатах можна почерпнути в держреєстрі, куди сорти заносяться державною комісією рф після проходження ними сортовипробування. Тут можна знайти сорти, рекомендовані для вирощування по всій країні. Багато з них досить нові: потрапили в держреєстр в 2000-х роках.

Для вирощування в першій світловій зоні (в архангельській, вологодської, ленінградської, мурманської, магаданської, новгородської, псковської областях, а також в республіках комі і карелія) фгбу «держсорткомісія» рекомендує майже триста сортів помідор. Зупинимося докладніше на сортах, що мають ранні терміни дозрівання.

Грунтовий грибовський 1180

Досі популярний внесений до держреєстру ще в 1950 році помідор грунтовий грибовський 1180. Цей ранньостиглий томат дозріває за 96-112 днів після сходів насіння. Його рекомендують вирощувати на відкритих грядках або під плівкою. Найкращі результати він показує в парниках.

Він детермінантний, виростає висотою до півметра, дає круглі або кілька плескаті червоні плоди вагою від 55 до 90 грамів. Смак цих помідорів отримує оцінки «добре»і «задовільно». Використовувати томати рекомендують в свіжому вигляді, але можна і переробляти на сік. Цукрів цей помідор накопичує 2,5-3,2%. У соку від 4 до 6% сухої речовини. Урожайність сорту становить від 173 до 420 центнерів з гектара.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Багато городників хвалять старовинний сорт 50-их років-грунтовий грибовський 1180

Більш хвалять мої батьки старовинний сорт 50 — их років-грунтовий грибовський 1180. Сорт досить урожайний, середньорослий до 55-60 см, багато плодів дає, але дрібних, смачні плоди. Але один недолік у них — сильно уражаються фітофторою в холодні роки і бурою плямистістю… І тому перестали садити… Раніше такий сорт садили мої батьки років 30 поспіль. Такий сорт був хороший, збирали тазами, відрами. Земля була ще незаражена! а зараз страшно садити взагалі сорти і стали садити гібриди 8 років тому.

Чарлі 83

Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=1669&start=45

Білий налив 241

Відомий серед овочівників і популярний у городників ранньостиглий сорт білий налив 241. Свою назву сорт отримав за білясту світло-зелене забарвлення ще не дозрілих плодів, схожу з кольором яблук тієї ж назви. Стиглі помідори червоного кольору.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Томати білий налив мають хороший смак, містять до 3% цукрів

Їсти їх рекомендується свіжими. Томати мають хороший смак, містять до 3% цукрів. У соку близько 5% сухої речовини. Рослина детермінантна, невисока-до півметра. Помідори важать від 80 до 130 грамів. Урожай в залежності від умов вирощування і погоди може бути від 275 до 814 центнерів з гектара. До макроспоріозу сорт сприйнятливий помірно, але фітоспорозом уражається легко.

Досить давно вирощувала білий налив, був у відкритому грунті, низькорослий, помідори вирівняні за розміром, але не вразив, занадто кислий, так само як і барнаульський консервний. Якщо використовувати для заготовок, то нормально, для поїсти так собі, але це моя думка.

С. Ф., барнаул

Https://www.forumhouse.ru/threads/266109/page-82

Северенок

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Северенок-ранньостиглий сорт, виведений агрофірмою «аеліта»

Цікавий ранньостиглий сорт северенок, виведений агрофірмою «аеліта» і рекомендований для вирощування по всій країні на відкритих грядках і під укриттями плівкою. Він дозріває дуже рано і дружно. Урожай можна знімати вже через 95 днів після появи сходів. Рослина детермінантна, висотою не більше 0,75 метра. Рослини стійкі до вірусу тютюнової мозаїки і фузаріозного в’янення, невибагливі, можуть вирощуватися на бідних грунтах і в посушливих умовах.

Щільні круглі плоди червоного кольору підходять для салатів і для заготовок на зиму. З 1 м2 грядки можна отримати 5 кг томатів, які добре зберігаються і безпроблемно переносять перевезення. Маса плодів близько 100-110 грамів. У них хороший солодкий смак з незначною кислинкою.

Теплиця для томатів ідеальне місце, біда тільки ось, що місця в ній мало, а посадити хочеться всього і побільше. Тому доводиться садити і у відкритому грунті. Для відкритого грунту мені сподобався сорт томат алпатьева 905, кущ не високий 30-40 см., андромеда, северенок, фаворит, ну і для консервації устинья. Урожаєм я залишилася задоволена, і фітофтори на них не було.

Фацелія, середня смуга росії

Http://chudo-ogorod.ru/forum/viewtopic.php?f=43&t=962

Кращі тепличні помідори під пітером

У теплицях ленінградської області можуть вирощуватися не тільки ранні томати, а й помідори з більш тривалими термінами дозрівання. При виборі сортів для теплиці визначальну роль відіграє пристосованість овоча до місцевих грунтів і підвищеної вологості. Багато томати, рекомендовані для вирощування на відкритих грядках і під плівкою, в кліматичних умовах північно-західного регіону вирощують в теплицях. До числа таких помідорів відносяться сорти чорний принц, спалах, боєць, ведмедик на півночі.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Для вирощування в теплиці можна вибрати не тільки ранні томати, а й сорти з більш тривалими термінами дозрівання

Чорний принц

Цей скоростиглий сорт томатів, що з’явився в держреєстрі в 2000 році, має відмінну від інших помідорів забарвлення. Його стиглі плоди стають фіолетово-коричневого або темно-бордового, майже чорного кольору. Дозріває чорний принц за 110-120 днів після сходів. Маса томатів становить від 110 до 170 грамів. Кущі індетермінантні і можуть досягати висоти 2,5 метра, тому потребують підв’язуванні і формуванні.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Кущі сорту чорний принц потребують підв’язування і формування

Помідор відрізняється хорошим солодким смаком і дає до 7 кг плодів з кожного квадратного метра посадки або 2-3 кг з куща (на 1 м2 висаджують 2-3 рослини). Томати цього сорту погано зберігаються і транспортуються. Їх вживають свіжими або переробляють в домашньому консервуванні.

Красивий, смачний салатний томат, дуже м’ясистий і соковитий, урожайний. З великих дозрівати почав найпершим, в середині липня, відразу після черрі. З мінусів — може розтріскуватися + не дуже транспортабельний, один на одного не покладеш-лопається. Перші плоди в сезоні були подрібніше, зараз достигають великі.

Http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t53442.html

Спалах

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Спалах — томат від агрофірми «седек» з дуже раннім терміном дозрівання

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Спалах-томат від агрофірми «седек» з дуже раннім терміном дозрівання (95 днів). Його призначення універсальне-їдять помідори свіжими і переробляють, заготовлюючи на зиму.

Круглі, слаборебристі, червоні плоди масою 80-110 грамів мають відмінний смак. Їх з одного квадратного метра можна зібрати майже 5 кг.невисокі кущі піднімаються до півметра, не потребують підв’язування і пасинкування. Вони не бояться екстремальних умов вирощування, не розтріскуються і навіть до фітофторозу мають відносну стійкість.

Раджу спробувати томат «спалах». Не дуже великі за розміром плоди, але висять цілим гроном, визрівають дружно.

111

Http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t1248-1000.html

Боєць

Ранньостиглий (95 днів від повних сходів) універсального використання сорт томатів боєць — рослина детермінантна, штамбова, висотою до 45 см.циліндричні червоні помідори набирають масу майже по 90 грамів, мають хороший смак.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Ранньостиглий томат боєць городники іноді звуть буяном

Дозріває одним з перших. Дуже смачні плоди, гарні як в салатах, так і для цільноплідного консервування. Писинку його тільки до першої кисті, потім пасинки не прибираю. Можна вирощувати без підв’язування, але у мене так не виходить, доводиться підв’язувати, інакше під вагою плодів може стебло зламатися.

Перепілка

Https://www.forumhouse.ru/threads/266109/page-11

Ведмедик на півночі

Ранньостиглий салатний сорт томатів ведмедик на півночі, створений агрофірмою «аеліта», увійшов до держреєстру тільки в 2018 році, але городникам він вже добре відомий. У теплиці може вирощуватися прямим посівом в грунт. Рослина детермінантна, висотою до 75 см, опори і формування не вимагає.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Ранньостиглий салатний сорт томатів ведмедик на півночі створений агрофірмою «аеліта»

Червоні щільні круглі плоди зі слабкою ребристістю володіють хорошим смаком. Їх маса в середньому буває від 80 до 120 грамів. Плоди соковиті, м’ясисті, ароматні, з солодко-кислим смаком. Вони добре переносять перевезення і зберігання. Під плівкою урожай становить 8-11 кг з квадратного метра. Томат не схильний до ураження шкідниками, а завдяки швидкому дозріванню плодів не заражається фітофторою.

Ведмедик на півночі-вдале поєднання ранньостиглості, високої товарності і відмінного смаку. Кущ міцний, висотою до 50 см, плоди червоні, солодкі, вага до 110 гр. Ультраскоростиглі.

Valentina45, курган

Http://qps.ru/4cf92

Популярні томати пітерських грядок

Багато городників і дачники, які мають ділянки в ленінградській області, не беруться вирощувати томати на відкритих грядках, хоча в наш час існує достатня кількість сортів цього овоча, які відповідають умовам їх культивування в північно-західному регіоні. Для грядок під пітером підійдуть помідори з раннім або середнім терміном дозрівання. Правда, у другому випадку на тлі різких змін температур, густих і холодних опадів, характерних для цієї місцевості, зростає ризик захворювання рослин фітофторозом. У числі найбільш підходящих сортів називають балтійський, північну красуню, лисичку.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Для грядок під пітером підійдуть помідори з раннім або середнім терміном дозрівання

Балтійський

Томат балтійський виведений пітерським сспп «сортсемовощ». Сорт салатний раннього терміну дозрівання (100-110 днів від сходів). Може вирощуватися в теплиці і на грядці. Рослина детермінантна, виростає до 1-1, 2 метрів. Його треба підв’язувати і формувати.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Томат балтійський від пітерського сспп » сортсемовощ» — сорт салатний раннього терміну дозрівання

Не дуже щільні плоскоокруглі червоні плоди цього сорту набирають вагу 120-160 грамів. Помідори виростають близькі за розміром. За смаком вони солодкі, м’ясисті. Дозрівають томати з кінця липня і протягом серпня. Під плівковим укриттям урожай становить більше 4 кг з квадратного метра.

Ще дуже багато помідор було на балтійському, дуже швидко віддали урожай і пожовкли кущі, але були просто усипані помідорами і заспівали одночасно, але смак середній

Три н

Http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t38141-500.html

Північна красуня

Середньостиглий сорт салатних томатів північна красуня був виведений індивідуальним підприємцем єлизаветою кудрявцевою. Близько 120 днів проходить від сходів насіння до отримання перших стиглих плодів. Рослина індетермінантна, висотою до півтора метрів, потребує підв’язки і формуванні.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Середньостиглий сорт салатних помідорів північна красуня був виведений єлизаветою кудрявцевою

Грушоподібні рожеві солодкі плоди набирають масу 60-120 грамів. Оцінка смаку-відмінно. Рослини витривалі до спеки, посухи, холоду. Сорт стійкий до вірусу тютюнової мозаїки і фузаріозу.

Північна красуня-високорослий урожайний сорт помідор. Схожий за своєю конституцією на де барао. Плоди середнього розміру, довгасті, загострені на кінці, відмінного смаку, лежкі. Сорт витривалий, підходить для відкритого грунту, зав’язує плоди навіть при несприятливих умовах. Вирощую в один-два стебла.

Віктор барнаул

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=6055&st=200

Лисичка

Лисичка-середньоранній детермінантний сорт селекції пітерської компанії сспп»сортсемовощ». Вростає томат висотою до 0,8 метра. Може культивуватися в особистих господарствах під плівковими укриттями або на грядках. Стебла слабкі, рослина вимагає підв’язки і формування.

Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

Сорт лисичка стійкий до перепадів температур

Гладкі помаранчеві вершки середньої щільності вагою до 130 грамів можуть йти в їжу свіжими або використовуватися для домашньої консервації. Вони мають відмінний смак, добре зберігаються і безпроблемно переносять транспортування, а урожай, який збирають з середини і до кінця літа, становить близько 9 кг з квадратного метра. Відмінна риса сорту-прекрасна стійкість рослин до перепадів температур.

Я теж лисичкою задоволений і щороку її саджу. В цьому році спробував сорт луч. Плоди у нього майже один в один як у лисички, але кущ зростанням трохи нижче. Мені здалося, що промінь краще в’яже плоди. У мене на лисичці бувають пропуски.

Ivk78

Https://www.forumhouse.ru/threads/369754/page-40

Нюанси вирощування помідорів в ленінградській області

Городники, які вирощують томати в ленінградській області, охоче діляться в мережі своїм досвідом з тими, хто тільки починає займатися помідорами в цьому регіоні. Об’єднавши накопичений досвід вирощування томатів на ділянках під санкт-петербургом, можна дати наступні рекомендації:

 1. практично всі помідори в цьому регіоні вирощуються через розсаду. Уважно слід поставитися до вибору сортів. Для початківців городників і тих, хто виїжджає на дачу не раніше травня, краще зупинитися на детермінантних сортах. Їх плоди встигнуть за літо дозріти на кущах.
 2. насіння висівають на розсаду приблизно за 50 днів до посадки на постійне місце. Скоростиглі сорти сіють до середини квітня, пізні — не раніше 10 березня. Насіння висівають значно більше, ніж передбачається вирощувати помідорів, щоб мати можливість відбракувати слабкі і нездорові рослини.
  Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

  В одну ємність часто висівають кілька насіння томатів, щоб відбракувати слабкі і нездорові екземпляри

 3. насіння сіють в покупну спеціальну земляну суміш або готують грунт самостійно з рівних часток городньої або дернової землі, торфу, річкового піску і перегною, додаючи склянку меленої яєчної шкаралупи для забезпечення достатньої кількості кальцію.
 4. при вирощуванні розсади обов’язково використовують штучне досвечивание люмінесцентними, світлодіодними або спеціальними лампами. У похмурі дні досвічувати доводиться з 8-00 до 21-00.
  Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

  У похмурі дні розсаду томатів рекомендують досвечивать з 8 до 21

 5. пророщувати насіння слід в закритій плівкою або склом ємності при підтримці температури 25 ºс. У приміщенні, де вирощується розсада, має бути 20-22 ºс. Жарку кімнату треба часто провітрювати.
 6. поливають розсаду тільки тоді, коли підсохне верхній шар грунту.
 7. підгодовувати розсаду добре біогумусом, але лише половиною рекомендованої норми. Мінеральні добрива краще не використовувати.
  Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

  Для удобрення розсади томатів можна використовувати біогумус, зменшивши рекомендоване дозування в два рази

 8. висаджувати розсаду в теплицю можна з початку травня, але тільки при теплій погоді. Якщо на цей період припало похолодання або випав сніг, що нерідко трапляється в регіоні, слід дочекатися потепління. При цьому грунт для посадки повинен добре прогрітися приблизно до 15 ºс на глибину не менше 10 см.супіщані грунти прогріваються швидше суглинних.
 9. молоді рослини в теплиці або на грядці після вкорінення (через 7-10 днів після висадки) підгодовують спочатку калійними і фосфорними добривами за інструкцією до них, уникаючи вносити азотні підгодівлі, щоб не почалося зайве нарощування зеленої маси.
 10. на початку цвітіння томатів корисна буде універсальна підгодівля для пасльонових, що не містить хлору. Наприклад,»сударушка-томат». Вносять її у вигляді розчину чайної ложки препарату в відрі води. Кожна рослина поливають 0,5 л такої рідини.
 11. поливають томати регулярно, як правило, 1-2 рази на тиждень, орієнтуючись на підсихання верхнього шару грунту і погодившись з погодою. Вода для поливу повинна бути теплою +20 ºс.
  Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

  Вода для поливу повинна бути теплою: не менше 20 градусів

 12. при нестачі органічної мульчі простір між висадженими помідорами можна засіяти білою гірчицею, яка відмінно виконає роль сидерата, збагачує грунт, після набору зеленої маси, вона зрізається і стає мульчею.
 13. якщо травень видався холодним, помідори під відкритим небом вкривають нетканим полотном, закріпленим на дугах з щільного дроту.
 14. як тільки розсада пішла в зростання, починають виконувати пасинкування на сортах, які цього вимагають. На детермінантних сортах вище першої кисті можна залишити до трьох пасинків, це збільшить урожай, але кілька затримає дозрівання. Для отримання раннього врожаю на рослинах видаляють всі пасинки, тобто формують рослину в одне стебло. Видаляти пасинки треба, поки їх зростання не більше 2 см.
  Томати для ленінградської області: відповідні сорти і особливості вирощування

  Щоб отримати ранній урожай томатів, треба видалити всі пасинки і залишити одне стебло

 15. для провітрювання прикореневої зони рослин у міру їх зростання починають 1-2 рази на тиждень видаляти нижнє листя (не більше двох на одній рослині за один раз).
 16. теплиця повинна регулярно провітрюватися в теплу погоду з 8 до 20 годин. У дощову і прохолодну провітрювання може бути закінчено в 17-18 годин.