Як прикрасити ділянку рослинами?

46

Арабеска

Почнемо з яскравою, видовищною і складною у виконанні арабески ― так називають клумбу у вигляді візерунка з різнокольорових рослин і квітів на тлі рівно обстриженого газону або кам’яного розсипу. Зірки, метелики, жар-птиці, сонячний годинник ― досвідчені садівники примудряються надати арабескам цікаву форму, а розміри композиції обмежуються тільки площею ділянки і розмахом творчої думки. Особливо красиво арабески виглядають на схилах.

Деякі фахівці зараховують до цієї ж категорії модульні квітники-геометрично правильні клумби, складені з різнокольорових повторюваних фрагментів, наприклад так звані шахові дошки.

Партер

Ще один приклад масштабної і ошатною ландшафтної композиції ― партер, який являє собою симетричний малюнок з акуратно обстрижених низьких живоплотів, квітників і садових доріжок, що сходяться в центрі, у провідного дизайнерського акценту. Зазвичай це штучний ставок, невеликий фонтан, кам’яна або жива скульптура (топіар).

Прикрасити свою садибу партером зможуть власники великих площ і не меншого запасу терпіння, адже клопоту належить маса.

Рабатка

Під цим терміном мають на увазі прямокутний або дугоподібний квітник шириною до 2 м, що складається з декількох або одного декоративного рослини (тоді виходить витягнута моноклумба). Рабатками обрамляють будови, огорожі та садові алеї, іноді по обидва боки.

На подібних клумбах зазвичай висаджують невисокі однорічні і цибулинні квіти строкатих забарвлень, які покликані прикрашати ландшафт протягом усього теплого сезону, а на наступний рік змінюють наповнення рабатки.

Миксбордер

Тут ми бачимо перший приклад плутанини, адже миксбордери часто називають змішаними рабатками, плутають з бордюрами і стрічковими квітниками. Хоча все зрозуміло з назви ― потрібен мікс з декоративних культур, як правило, багаторічних і відносяться до різних сімейств. Тут і хвойні, і рослі модрини, і пишні чагарники. Квітуча стрічка теж грає обрамляє роль, але вона значно вже і скромніше.

Міксбордери найчастіше висаджують біля кордонів присадибної ділянки, уздовж високої огорожі, широкої доріжки або підпірної стіни.

Альпінарій

Піднесену композицію з валунів, непомітних багаторічних квітів і грунтопокривних рослин називають альпійською гіркою саме за схожість з фрагментом природного скелястого ландшафту. Облаштувати альпінарій можна і на рівній місцевості, зробивши земляний насип, але виграшніше він виглядає на схилі. Площа і висота гірки ― питання індивідуальне, для власників скромних ділянок цей варіант теж актуальний.

Щоб оцінити красу альпінарію, милуватися їм потрібно з відстані, що перевищує його габарити мінімум удвічі.

Рокарій

Ось ще один приклад термінологічної плутанини ― між рокарієм і альпійською гіркою багато різниці не бачать. Вона і правда невелика, просто в першому випадку провідну роль відіграють камені, а не рослини, і підніматися над навколишнім ландшафтом рокарію необов’язково, але бажано «скочуватися» по терасованому схилу.

Площа такої композиції може бути будь-який — від 2 до 200 кв.метрів, а щоб вона виглядала максимально переконливо і мальовничо, знадобляться камені різної форми і фракції, від кругляків до щебеню.

Солітер

Так називають одиночне виразне рослина, яке красується на монохромному тлі, наприклад екзотичне деревце під високою живоплотом або квітучий яскравими суцвіттями чагарник посеред акуратного газону.

Для солітера краще підібрати декоративну культуру, яка протягом року довго зберігає привабливий вигляд: гортензію, кордатерію, спірею, тую.

Зелений острівець

Прикрасити невелику присадибну ділянку можна округлої композицією з декількох рослин, яка буде проглядатися з будь-якої точки саду. Зелені острівці зазвичай мають нерівні ніяк не позначені кордону і змішаний склад, в основі якого хвойні і квітучі багаторічники.

Будова острівця просте: в центрі самі рослі культури, ближче до країв ― акценти нижче, а в проміжках сланкі представники флори, мульча або камені.

Живий струмок

Садові струмки бувають не тільки живими, але і сухими. Принцип ідентичний-з грота в стіні або великої перекинутої ємності біжать потоки квітів, камінчиків, піску, деревної кори і чого завгодно ще. В якості витоку виступає розбитий глиняний глечик, перекинута віз або бочка ― що знайдеться в господарстві.

Живий струмок особливо красиво виглядає на місцевості з легким ухилом, а «водою» для нього нехай стануть дрібні квіточки синьо-блакитної гами: незабудки, фіалки, лобелії.

Вертикальна клумба

При гострому нестачі вільного місця на ділянці можна вдатися до вертикального озеленення. Надійним і затишним притулком для декоративних рослин стане багатоярусний квітник, рейкові шпалери, паркан або навіть сам котедж.

Закріпіть опори або кишеньки для квітів прямо на дачному будинку або огорожі в парадній зоні. Таку композицію називають фітостеной, використовують для неї сукуленти, мохи, лишайники і в’юнки.