Що таке індетермінантні томати і як їх вирощувати

101

Не всі початківці городники знають різницю між індетермінантними і детермінантними сортами томатів, хоча щось про це чули. Тим часом ці дві великі групи, на які діляться всі сорти помідорів, мають свої особливості в призначенні і агротехніці. Ознайомимося з представниками першої групи, а також дізнаємося нюанси їх культивування.

Зміст

 • Що таке індетермінантні томати
 • Деякі сорти індетермінантних томатів з описом і характеристикою

  • Батяня
  • Бичаче серце малинове
  • Волове серце
  • Орлиний дзьоб
  • Бабусин секрет
  • Інтуїція f1
 • Особливості агротехніки індетермінантних томатів

  • Посадка

   • Вирощування розсади
   • Підготовка грунту
   • Пересадка томатів в теплицю
   • Посадка у відкритий грунт
   • Відео: про вирощування високорослих томатів у відкритому грунті
  • Догляд

   • Пасинкування
   • Формування томата в одне стебло
   • Ступінчасте формування томатів
   • Формування томатів в два або три стебла
   • Відео: формування томата в два стебла
   • Підв’язка
   • Відео: конструкція для підв’язки томатів
   • Полива
   • Підгодівля
  • Збирання врожаю
 • Відгуки городників

Що таке індетермінантні томати

Основне стебло (стебла) сортів і гібридів цієї групи має (мають) необмежений ріст. Вегетація таких рослин припиняється тільки з настанням холодів, а якщо їх поміщають в опалювальні теплиці, то вони можуть рости і плодоносити цілий рік. Зрозуміло, що така їх особливість вимагає відповідних способів і прийомів агротехніки, створення потрібних умов зростання. Найчастіше такі сорти помідорів вирощують в професійних і фермерських теплицях, але багато городників успішно культивують їх і в умовах відкритого грунту.

Що таке індетермінантні томати і як їх вирощувати

Зростання індетермінантних томатів необмежений

Деякі сорти індетермінантних томатів з описом і характеристикою

Розглянемо деякі з популярних індетермінантних сортів томатів.

Батяня

Сорт ранньостиглий, придатний для вирощування в теплицях і відкритому грунті. Плоди малинового кольору, великі (200 г), гарного смаку. Застосовуються салатів, а також для виробництва соків. Урожайність, за описом держреєстру, невисока — 2 кг/м2, але виробник насіння агрофірма «сибірський сад» стверджує, що з 1 м2 за сезон збирають 17 кг плодів цього сорту.

Що таке індетермінантні томати і як їх вирощувати

Плоди томату батяня застосовуються для салатів і виробництва соків

Батяню (насіння сібсад) садила 3 сезони і в зг і в ог. Сподобався — не болявий, урожайний, смачний, дійсно ранній.

Пані томат

Http://www.tomat-pomidor.com/forums/topic/2171-батяня/

Бичаче серце малинове

Це також салатний сорт середніх термінів дозрівання. Допущений до вирощування у всіх регіонах як в теплицях, так і у відкритому грунті. Плоди дуже великі (350-500 г), гладкі, з м’якоттю відмінного смаку і середньої щільності. Урожайність від 6 кг/м2 (за відомостями держреєстру) до 7-9 кг / м2 (за описом виробника насіння).

Що таке індетермінантні томати і як їх вирощувати

Томати сорат бичаче серце малинове володіють відмінним смаком

Волове серце

Пізньостиглий сорт народної селекції для всіх регіонів, але у відкритому грунті рекомендований в південних районах країни. Плоди оригінальної серцеподібної форми, середньеребристі, рожево-малинові, великі (150-300 г), мають гарний смак. Призначення-салатне і для виробництва соків. Врожайність висока-6,3-6,9 кг / м.

Що таке індетермінантні томати і як їх вирощувати

Волове серце — сорт томатів народної селекції

Re: волове серце

Сорт дійсно добре себе почуває в нашій спеці. Кущ среднеобліственний, але не кволий, висота 1,8 м.на першій кисті встигло 4 штуки, потім є пропуск і на третій кисті 3 зав’язі, 4-я цвіте. Красиві серця, дуже ніжна м’якоть, тонка шкірка. Плід м’ясистий, насіннєві камери невеликі, насіння не дуже багато. Чи не прісний, з кислинкою, ароматний. Сподобався, буду повторювати.

Аліанна, ставропольський край

Http://www.tomat-pomidor.com/forums/topic/1886-воловье-сердце /

Орлиний дзьоб

Середньостиглий сорт салатних помідорів для відкритого грунту (але судячи з відгуків городників його часто вирощують в теплицях) всіх регіонів. Колір плодів-рожевий, форма-серцеподібна зі слабкою ребристістю. Середня маса томатів 228-360 г, окремі плоди досягають 600 г.смак свіжих плодів — хороший. Урожайність товарної продукції висока-з 1 м2 збирають по 10,5—14,4 кг при виході зрілих товарних плодів 75%.

Що таке індетермінантні томати і як їх вирощувати

Плоди томата орлиний дзьоб досягають маси 600 г

Re: орлиний дзьоб

У мене в цьому році без плічок. В’яже як завжди добре, м’ясистий, солодкий. Шкода в ог в цьому році його немає, мало розсади було. Буду садити ще обов’язково.

Amarant, нижній новгород

Http://www.tomat-pomidor.com/forums/topic/2211-орлиный-клюв /

Бабусин секрет

Томати середніх термінів дозрівання для теплиць і плівкових укриттів. У сорту плоскоокруглі плоди червоно-малинового кольору з великими плодами, що досягають ваги 1 кг (в середньому 354 г). Врожайність висока-досягає 16,9 кг/м2. Помідори м’ясисті, смачні, солодкі. З них виходять відмінні соки, пасти, кетчупи та інші аналогічні заготовки, а також плоди гарні в свіжому вигляді.

&1&

Плоди томата бабусин секрет-м’ясисті, смачні, солодкі

У мене бабусин секрет був дуже врожайним і великим. Смак дійсно на любителя, м’ясистий, але не соковитий. Ріс в теплиці, зростання не вище 1,80, в 2 стебла. Цього року теж посіяний-дуже прикольна форма, як скринька. Дуже схожий на картинку з пачки царського подарунка. Хочу порівняти обидва.

Ксенаz

Http://www.tomat-pomidor.com/forums/topic/1626-бабушкин-секрет /

Інтуїція f1

Гібридний сорт для професійного вирощування в опалювальних засклених теплицях в продовженому обороті. Рослина средневетвістое і среднеобліственное, тіньовитривала, стійка до хвороб і екстремальних умов середовища. Плоди середньою масою 100-110 г мають округлу форму і гладку шкірку, стійку до розтріскування. Добре тримаються на плодоніжках і не обсипаються після дозрівання. Завдяки підвищеному вмісту цукрів томати відмінно піддаються засолюванні, а також підходять для цільноплідного консервування, вживання в свіжому вигляді і в салатах. Сумарні обсяг врожаю за період плодоношення досягає 25,4 кг/м2.

&1&

Томати сорту інтуїція мають вирівняні розміри і дозрівають одночасно, завдяки чому їх можна збирати цілими кистями

Садив в 2014 році в парник. Два кущі виросли по 3 метри (ця межа в це літо подолали більше половини посаджених сортів). Зав’язалися практично всі плоди, самі верхні обривав у вересні сам, тому що не визріли б. На кожному кущі вийшло по 12 кистей і по 96 томатиків. У кисті 6 помідорів внизу, 22-в середині і 6-8 нагорі. Томати круглі, червоні, вага 70-80 гр, не тріскалися. Смак дуже хороший. Дозрівають помідори розтягнуто. Цей сорт потрапив в улюбленці і в 2015 посаджу 4 куща.

Садівник

Http://www.tomat-pomidor.com/forums/topic/430-интуиция-f1 /

Особливості агротехніки індетермінантних томатів

Технологія вирощування високорослих томатів значно відрізняється від агротехніки звичних детермінантних сортів. Такі сорти культивують і у відкритому грунті, але тільки в теплицях (і особливо в зимових опалювальних) найбільш повно реалізується потенціал їх врожайності.

Посадка

Такі помідори зазвичай вирощують розсадним методом, оскільки їм належить розтягнутий період вегетації і плодоношення.

Вирощування розсади

Терміни посіву насіння на розсаду індетермінантних томатів, як правило, більш ранні (на 10-15 днів), ніж звичайних низькорослих сортів. У середній смузі до цього приступають в першій половині березня, щоб до кінця квітня розсада у віці 55-60 днів була готова до посадки в плівкову весняну теплицю. Для посадки у відкритий грунт насіння висівають в кінці березня-початку квітня. Сам процес вирощування розсади не має особливостей і виконується за звичайними правилами. При цьому краще вирощувати по одній рослині в окремій ємності (торф’яні або пластикові склянки, пакети з-під соків або молока і т.п.) об’ємом 0,5—1,0 л для отримання більш розвиненої кореневої системи.

&1&

Розсаду високорослих томатів краще вирощувати в окремих ємностях об’ємом 0,5-1 л

Підготовка грунту

Оскільки високорослі томати будуть забирати з грунту підвищену кількість поживних речовин, то при осінній підготовці грядок потрібно передбачити підвищені норми закладки добрив. Під перекопування слід внести:

 • перегній або компост — 2-3 відра на 1 м2;
 • деревну золу — 3-5 кг/м2;
 • суперфосфат-50-60 г/м2.

Пересадка томатів в теплицю

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&