Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

99

Якщо в південних регіонах росії влітку всюди спостерігається рясний урожай фруктових садів, то в середній смузі, не кажучи вже про північну частину країни, нечасто можна зустріти добре плодоносні дерева. Частково це пов’язано з певними складнощами догляду за ними. Але тільки частково.

Зміст

  • Черешня сорту іпуть

    • Опис дерева, характеристика плодів
    • Плодоносіння
    • Переваги культури
    • Недостатки
  • Особливості посадки

    • Запилення
    • Підготовка грунту до посадки
    • Висадка посадкового матеріалу
    • Деякі особливості саджанців
  • Догляд: обрізка

    • Формування крони і обрізка-фотогалерея
    • Підгодівля
    • Вапнування грунту
    • Полив
    • Підготовка до зимівлі
    • Вороги черешні-таблиця
    • Дерева, уражені коккомікозом, моніліозом і чорної попелиць: фотогалерея
    • Корисні властивості черешні
  • Відкликання

Черешня сорту іпуть

Найважливіше в справі вирощування садового дерева — вибрати саджанець, відповідний за своїми показниками зростання і плодоношення клімату і грунті, в якій він пустить коріння. З розвитком генетики безслідно пішов у минуле погляд на чисто південне рослина, яким є черешня. В результаті роботи всеросійського нді в брянську на світ з’явилося близько десятка зимостійких черешневих культур. Серед них-сорт іпуть.

Приклавши до генетики саджанця грамотну про нього турботу, садівник отримає живуче і регулярно плодоносне дерево. Перш ніж приступити до посадки, потрібно оволодіти необхідним мінімумом знань по догляду за черешнею іпуть. Тоді ні промерзання грунту, ні крижаний вітер дереву не страшні.

Сорт черешні іпуть виведені спеціально для середньої смуги росії.

Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

При повному дозріванні плоди черешні іпуть майже чорного кольору

Потрібно відразу донести до відома садівника-любителя, що верхівки гілок не бояться тридцятиградусних морозів. Зате для них страшні зимові «вікна», коли деяке потепління дає ниркам поштовх до руху. Після «закриття вікна» і подальшого за ним морозу вище двадцяти градусів нирки, природно, підмерзають або зовсім гинуть, після чого надій на урожай не залишається. Тому в північному підмосков’ї, сергієвому посаді, дмитрові висаджувати іпуть потрібно з обережністю. У цих угіддях їй загрожує підмерзання кінчиків гілок і бруньок до (20% потенційного врожаю). Нерідко холоду призводять до перерв в плодоношенні.

Садівникам на замітку. Всі сорти культури діляться на два види:

Гіні — ранні столові сорти з солодкою, ніжною, соковитою м’якоттю плодів, не призначених для тривалого зберігання і далекого транспортування

Бігарро — сорти пізніх і середніх термінів плодоношення, призначені для досить тривалого терміну зберігання, з хорошими властивостями для транспортування

Іпуть відноситься до виду гіні. Цей фактор є для садівників-любителів пріоритетним у виборі плодово-ягідного дерева.

Опис дерева, характеристика плодів

Культура середньоросла (2,5–3м). Іноді зростає до 4-5 м. Крона при обрізанні формується розріджена за типом піраміди або чаші (в залежності від наявності і розташування скелетних гілок). Доросле дерево має розкидисту крону — до 5 м. Густота листя середня. Починає дозрівати з кінця, а іноді з середини червня. У народі черешню, як і її найближчу родичку, називають ягодою. Але насправді плід черешні-кістянка. Вона має великі параметри-більше 2 см в діаметрі і вага від 6 до 9 г. За формою вона нагадує сердечко густо-червоного кольору. На піку дозрівання черешня темно-бордова до чорноти. М’якоть червона, але сік майже безбарвний. У плані вживання і переробки плоди універсальні.

Іпуть володіє подовженими зубчастими листям. Вони у неї гладкі темно-зеленого кольору, прогнуті всередину. Гілки виростають довгими, товстими і неопушеними сіро-коричневого відтінку. Нирки мають яйцеподібну форму. Квіти у дерева невеликі з круглими білими пелюстками, тичинки і товкач довгі, розташовані на одному рівні, живці короткі.

Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

Дерево має малий відсоток самозапилення

Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11065

Угорка московська. Мені вона дуже подобається. Правда, колись давно посадила поросль від нашого (мама виростила) дерева в свій молодий сад — так років 10 чекала — і не дочекалася плодів.

Nadanna

Https://www.forumhouse.ru/threads/4467/page-90#post-15848207

Угорка московська і схожі старі сорти цілком повинні у вас жити. Це один з найсмачніших у нас сортів сливи.

Андрій васильєв

Https://www.forumhouse.ru/threads/191455/page-2#post-9048878

Місці розташування кореневої системи не утворилися порожнечі, які шкодять росту коренів.

  • вилити відро води
  • повністю засипати яму і притоптати, сформувавши горбок
  • при весняній посадці залишилася третина мінеральних добрив змішують з тією землею, з якої формують горбок
  • поруч з саджанцем вбити дерев’яний кілок і підв’язати до нього саджанець мотузкою у вигляді вісімки
  • навколо горбка проривають поливальний кільце, куди потрібно відразу після посадки вилити ще одне відро води
  • Для захисту ґрунту від місцевого підкислення в подзолистую грунт, який є земля підмосков’я, разом з добривами додають 300-400 гр доломітового борошна або вуглекислого вапна.

    Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

    Наочна інструкція висадки дворічного саджанця черешні іпуть

    Деякі особливості саджанців

    Вибір здорового посадкового матеріалу — запорука здоров’я всього дерева. Він повинен бути неушкодженим, районованим, бажано дворічним. Висота штамба-не менше 50 см. Якщо за час транспортування коріння встигли підсохнути, то слід їх підстригти і помістити годин на 8 в воду. У дворічного вже розгалуженого саджанця при ранніх термінах посадки потрібно підрізати гілки, формуючи при цьому скелет дерева. Якщо час упущено, то обрізку гілок потрібно відкласти до наступної весни. У однорічної черешні гілок немає.

    За такими ознаками ви дізнаєтеся, що саджанець якісний:

    • 1.наявність 3-4 гілок більше 35 см
    • 2.на корі немає здуття, плям, тріщин, зморшок
    • 3.коренева система розвинена, в зрізі корінець бежевого кольору
    • 4.діаметр штамба не менше 1,6 см

    Купіть саджанець в горщику з землею. Якщо коріння саджанця виявляться відкритими, тут же при покупці оберніть їх мокрими ганчірками і зверху целофаном. Посадку саджанця не залишати»на потім». Це потрібно зробити відразу ж, по крайней мере, в той же день.

    Ні в якому разі не можна прикореневу шийку саджанця закопувати в землю. Вона повинна знаходитися над рівнем землі сантиметрів на 5. У цьому положенні деревце при посадці потрібно притримувати однією рукою, а другий заривати яму. В результаті коренева шийка після притоптування місця посадки залишиться в правильному положенні. В цьому випадку черешня буде захищена від підтоплення опадами.

    Саджанець можна виростити самому з кісточки, а також прищепити на дворічну вишню. Але кращими екземплярами вважаються виведені в розплідниках підщепи лц-52 і вц-13, отримані вегетативним розмноженням.

    Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

    У розплідниках саджанці ростуть в земляних гошочках

    Догляд: обрізка

    Деякі садівники з числа експериментаторів обрізають черешневі дерева у вигляді чаші або куща. Але пріоритетною є ярусна форма. Це обумовлено природними даними черешні. Гілки ярусами ростуть на стовбурі. Завдання садівника зводиться до того, щоб сформувати конусоподібну розріджену крону, видаливши зайві пагони.

    Для цього необхідно:

    • формувати скелетні гілки, супідрядні їх стовбуру, уникаючи гострих розвилок і стежачи, щоб центральний провідник був вище гілок на 20 см
    • до набухання бруньок, ранньою весною видаляти однорічні гілки, що ростуть вгору і всередину
    • в період розвитку дерева, поки воно не почало плодоносити вкорочувати перспективні пагони на 20% від їх довжини навесні або прищипувати влітку
    • щоосені проводити санітарну обрізку, видаляти сухі, хворі гілки, зачищаючи і змащуючи спеціальною замазкою.

    При чашоподібної кроні черешні закладають 4-5 гілок і дерево обрізають за типом яблуні. Дерево, що формується кущем має короткий стовбур, на якому густо і рівномірно росте більше 10 гілок. Якщо дерево добре галузиться, то є всі передумови, щоб сформувати яруси з 5-6 скелетних гілок. Перший ярус складається з трьох гілок. Перші дві-суміжні, а третя розташована на 15-20 см вище. Другий ярус відстоїть від першого на 70 см і містить в собі 2 гілки. Третій ярус, останній, складається з одиночної гілки, розташованої на відстані 30 см від другого ярусу. Через рік після того як остання гілка буде виведена, для того, щоб дерево не виросло занадто високе, після досягнення 4 років центральний провідник обрізається.

    Розташування пагонів щодо стовбура 45-50 градусів. Такий нахил є оптимальним для скелетних гілок. Цей параметр важливо дотримуватися, оскільки дуже тендітна деревина черешні при обламуванні гілок здатна розщеплюватися дощенту штамба. Це може закінчитися загибеллю дерева.

    Поки іпуть молода пагони ростуть енергійно. Ті з них, які спрямовані вгору і всередину крони потрібно видаляти, так як вони не приносять практичної користі, а тільки загущают крону, зменшують проникнення сонячних променів і заважають розвиватися потенційно плодоносним гілкам.

    З роками становище змінюється. Пагони стають укороченими, зате кількість квіткових бруньок зростає. Але, незважаючи на це, врожайність знижується за рахунок зменшення життєвого терміну букетних гілочок. Крона загусає, врожайність падає. Дереву потрібно омолоджуюча обрізка. Всі гілки коротшають.

    Неймовірно, але факт. Якщо в результаті надмірних холодів дерево загинуло, то це ще не кінець. Дерево потрібно зрізати. На пні утворюються адвентивні бруньки-майбутні гілки нової крони.

    У суворих північних умовах черешня здатна рости і плодоносити цілком успішно у вигляді куща. Для цього центральний провідник обрізається вище п’ятої нирки, даючи можливість розвиватися нижнім гілкам. Економлячи на зростанні вгору, дерева спрямовують сили на плодоношення.

    Формування крони і обрізка-фотогалерея

    Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?ілюстрація наочно демонструє наявність шести скелетних гілок на центральному провідникуЧерешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?з 1-го по 4-й рік на стовбурі черешні формують 3 яруси за рахунок 6 гілокЧерешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?навесні молоді пагони обрізаються на чверть їх довжини, тому що букетні гілочки ростуть посередині. Гілки, що ростуть під гострим кутом видаляють

    Підживлення

    Іпуть потребує регулярної підгодівлі. Внесених при посадці добрив вистачить на 3 роки. Кісточкові дерева добре йдуть в зростання, якщо їх підгодовувати азотними добривами. На другий рік (і наступні) життя деревця вноситься сечовина. Навколо нього ранньою весною потрібно розкидати 100-120 гр добрива і прикопати на глибину 10-12 см.буде ще краще, якщо розчином сечовини ви поллєте пристовбурні кола тричі з травня до початку червня в пропорції 30 гр на відро води.

    Пам’ятайте, що перегодовування небезпечний. Надлишки добрива викликають посилену вегетацію пагонів. До зими вони не встигають задерев’яніти і гинуть.

    На четвертому році життя коріння черешні розростуться і вийдуть за межі пристовбурного кола. Щоб їх не травмувати, навколо дерева формується кільцева борозна, в яку ранньою весною вноситься сечовина в кількості 150-200 гр. Потім борозна зрошується водою. Сірчанокислий калій (100-120 гр) і суперфосфат (300-400 гр)в гранульованому вигляді підсипають в ту ж борозну восени або в кінці літа.

    На п’ятому році, для підвищення врожайності вже абсолютно доросле дерево навесні удобрюють амофоскою (30 гр на відро води). Восени грунт перекопують разом з органічними добривами (травою, соломою, торфом, перегноєм, компостом).

    Вступивши в період плодоношення, для поліпшення врожайності дерево щорічно отримує сечовину (200) ранньою весною, а також мінерали суперфосфату (40 гр) і калійної солі (30 гр) восени. Ці добрива в сухому вигляді висипаються в кільцеву лунку.

    Раз на п’ять років проводять вапнування грунту.

    Незайвим буде нагадати, що азотні і органічні добрива не можна поєднувати з вапняними мінералами.

    Вапнування грунту

    Вапнування є одночасно меліоративним процесом по нейтралізації кислотності грунту і її підгодівлею магнієм і кальцієм, недолік яких відчувають багато сільськогосподарських культур.

    Перш ніж приступити до вапнування грунту, слід віднести зразок в лабораторію, де проведуть агрохімічний аналіз і визначать ступінь кислотності, а також кількість необхідного їй вапняного мінералу.

    Дерново-підзолисті надра, до яких відносяться простори підмосков’я, в більшості своїй потребують вапнуванні. При професійному підході до питання можна істотно підвищити родючість грунту. При цьому:

    1. поліпшується водонепроникність грунту
    2. структура грунту вдосконалюється
    3. поліпшується розвиток рослин, завдяки насиченню землі мікроелементами
    4. корисні мікроорганізми активізуються
    5. добрива приносять більше користі

    Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

    Перед вапнуванням грунту потрібно зробити лабораторний аналіз грунту

    Воно наділене південним генотипом, сильно відрізняється від природи північних рослин. У сіверян деревина має менше вологи, в клітинах накопичується природний антифриз — смола. Іпуть такого захисту позбавлена.

    Зате у неї є турботливий господар, який завчасно зміцнить її імунітет калієм і натрієм, прив’яже стовбур до опори, захистить огорожею від вітру, підбілить штамб глиною, обкладе ялиновим гіллям.

    Є ще один чудовий спосіб забезпечити черешні процвітання в північних районах — перевести її в стланцевую форму, таку, щоб дерева виростали невисокими, а гілки стелилися по землі. Стланцевим деревам удари долі не страшні. Вбивчий північний вітер їм не докучає через низькорослості. А снігом, точно хутром, можна укрити все дерево. У такій «шубі» йому не холодно в найлютіші морози.

    Вороги черешні — таблиця

    Іпуть, хоч і стійка до грибів, має деяких ворогів. До таких відносяться коккомікоз і моніліоз. Нерідко черешні докучає попелиця.

    названиеописаниеметоды борьбыкоккомикоз

    • грибкове захворювання. Грибом уражаються як листя, так і плоди. На зовнішній стороні листя з’являються бурі плями, а симетрично їм, з протилежного боку листа в рожевих опуклостях розвиваються суперечки гриба.
    • на плодах спостерігаються гнильні вогнища з білим нальотом.
    • листя опадає, дерево слабшає.
    • час виникнення кінець весни. Вологість і тепла атмосфера сприяє розвитку захворювання.
    • профілактичною боротьбою з коккомікозом є своєчасний збір і спалювання уражених листя.
    • хорошим профілактичним засобом є 1%-я бордоська рідина. Нею обприскують дерево тричі за тиждень до збору врожаю.
    • проти хвороби ефективний препарат «хорус» (3 гр на 8 л води).

    моніліоз(плодова гниль)

    • навесні спори гриба манілії розмножуються в квіткових розетках, які не опадають до самого закінчення вегетації.
    • вони продовжують заражати черешню.
    • поступово вражає сірим нальотом гілки і плоди.
    • кістянки гниють, покриваються білястим нальотом. При теплій вологій погоді суперечки розмножуються і переносяться на інші дерева.
    • хвороба може вразити дерево повністю від крони до коренів і погубити його. Швидкоплинність хвороби ускладнює лікування дерева.
    • профілактикою є своєчасна діагностика захворювання. Відразу після цвітіння видаляють засохлі гілки.
    • з хімічних препаратів використовують:» топаз«,»хорус». Також ефективна бордоська рідина, перед цвітінням потрібно 4%-я, після цвітіння 1%-я.

    чорна вишнева попелиця

    • попелиця розташовується зі зворотного боку листа, на верхівках молодих пагонів, на квітконіжці. Комахи великі (2 мм), чорного кольору.
    • взимку на дереві залишаються яйця попелиці.
    • навесні вилупилися личинки висмоктують сік з рослини. Попелиця на черешні може дати потомство 14 разів. Вражає також кореневу поросль і волочки.
    • обприскувати можна народними засобами. Готують настої і відвари з цибулі, кульбаби. Часнику, а також деревної золи.
    • совок золи 20 хв прокип’ятити в каструлі з водою, відстояти і розвести водою (10 л.).
    • при сильному зараженні за 20 днів до збору врожаю обприскують розчинами отрутохімікатів. Використовується іскра, інта-вир (на 10л. Води 1.т), децис (на 10 л.води 1 т).
    • видаляти уражені ділянки.

    Дерева, уражені коккомікозом, моніліозом та чорною попелицею: фотогалерея

    Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?грибкове захворювання коміккоз на листках дереваЧерешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?моніліоз (плодова гниль) смертельно небезпечно для дереваЧерешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?колонії чорної попелиці, що оселилися на дереві, харчуються його соком

    Пернаті є головними згубниками врожаю черешні. Їм давно полюбилися солодкі соковиті плоди, які до того ж легко поміщаються в пташиному зобу. Щоб врятувати урожай, засмучені садівники застосовують всілякі відлякують кошти. Прив’язують до гілок лякала, простягають волосінь, світловідбиваючі стрічки, розвішують фольгу, пакети, компакт-диски та ін. Своїми пташиними мізками брати менші швидко розуміють суть того, що відбувається і відновлюють свої розбійницькі набіги.

    Тому, не втрачаючи часу (і врожаю) даром, варто скористатися досвідом інших. Купіть мережу з дрібними осередками і на час дозрівання плодів накрийте нею дерево. Це дасть стовідсотковий захист.

    Корисні властивості черешні

    Крім чудового смаку черешня іпуть має дуже важливий харчовий склад. Це не ті штучні, так звані корисні речовини, які у вигляді таблеток лежать в пластмасовій коробочці. Вже доведено, що тільки натуральні вітаміни і мікроелементи живлять людину.

    Спожиті влітку фрукти зміцнюють імунітет людини на весь зимовий період. Плоди рослин, особливо вирощені власними руками, дають людям велику цілющу силу, одночасно очищаючи біополе.

    Тому їжте на здоров’я черешню «живцем». Запасайтеся вітамінами a, c, е, рр, b1, b2, пектинами, а також залізом, калієм, йодом, фосфором, кальцієм, магнієм. А якщо не з’їсте відразу все 30 кг з одного дерева, заготовте про запас. З черешні виходять прекрасний компот, варення, маринад, сік, а також алкогольні напої. Її можна заморожувати і сушити.

    При транспортуванні врожаю на далекі відстані черешню іпуть насипають шаром 17 см по 6-8 кг в гратчасті ящики. Якщо перевезення належить в найближчі магазини, то крім ящиків можна скористатися лотками, решетом, кошиками. Зберігається урожай недовго, не більше двох днів при температурі 0 градусів і вологості 85-90%.

    Черешня іпуть на півночі підмосковя-міф чи реальність?

    Найбільша користь від свіжих плодів

    Відгуки

    Непоганий сорт. На моїй ділянці найраніший. Цвітіння і дозрівання розтягнуто за часом тижня на 2-3, що дуже добре, коли в родині є дітлахи, яким в кайф ходити кожен день і щипати ягоду з дерева.плодоносність непогана, середньо положення між бр.рожевої і фатежем. Ягода щільна, смак-типова черешня. Від південної не відрізниш.прекрасно чіпляється за вишні в крону і в скелетні.як з’ясувалося, стійка до моніліозу. Перевірив випадково і знехотя, купивши негідний хорус. Її сусідка — рожева цепанула моніліоз, іпуть хоч би хни. Так само досить стійким виявився фатеж, якого торкнулося «краєчком».сортом задоволений.можу сміливо рекомендувати.

    Arsenal via scientiarum

    Http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11880

    Росте іпуть і овстуженка плодоносять. Але потрібно правильно посадити. І обрізка відрізняється від південних сортів.

    Прохор купріянов (14016)

    Https://otvet.mail.ru/question/196836036

    Ульяновская область. Росте і плодоносить. Тільки по початку погано зав’язувалася. У розпліднику сказали, а потім і сама вичитала, що іпуть частково самоплодна приблизно 5%. Посадила до неї в пару ревну і справа пішла краще. Але все одно з вишні не порівняти по врожайності. Ех! гарного потроху. Але нам 2-х дерев на сім’ю вистачає.

    Галина туманова (198)

    Https://otvet.mail.ru/question/196836036