Крес салат: як вирощувати вдома смачну зелень

190

Видів салатів існує безліч, але багато різновидів особливо шануються в кухнях світу. Крес салат відноситься до особливо популярним, оскільки він поєднує в собі безліч позитивних властивостей, починаючи від неповторного смаку і аромату і закінчуючи простотою агротехніки. Причому слід зазначити, що крес салат, вирощування якого часто здійснюється у відкритому грунті, прекрасно росте вдома, навіть на підвіконні звичайної міської квартири.

Зміст

 • Підготовчі роботи
 • Висадка крес салату
 • Догляд за рослиною
 • Збирання врожаю

Підготовчі роботи

Рослина вважається одним з найбільш невибагливих, причому до такої міри, що для вирощування його в домашніх умовах не доведеться ні грунт якийсь специфічний готувати, ні шукати якісь певні сорти. Навіть більш того, оптимальніше всього буде поекспериментувати з декількома сортами і зупинитися на більш відповідному. З грунтом ж все куди простіше, причому настільки, що деякі досвідчені садівники підсаджують насіння салату до інших культур, наприклад вирощуючи ароматні домашні огірочки, або до вологолюбних домашнім квітам.

Крес салат: як вирощувати вдома смачну зелень

Виростити зелень в домашніх умовах можна в будь-якій ємності висотою до 50 мм

1. Для підготовки до посадки необхідно визначитися, як саме буде рости салат, оскільки існує кілька варіантів висадки:

 • в грунтосуміш;
 • в ватно-марлеве підставу;
 • в комбіноване підставу.

У першому випадку для вирощування салату будинку можна взяти будь-який грунт, який відноситься до родючих або який ви зможете дістати. Але майте на увазі, що найбільш підходящим буде спеціалізована грунтосуміш з магазину, найменш — земля, яку ви накопали поруч з дорогою або на дитячому майданчику. В принципі, можна піти на компроміс і взяти грунт зі своєї присадибної ділянки, попередньо видаливши з неї всі бур’яни.

У другому випадку в якості підстави використовується вата, обгорнута в марлю. Природно, і вата, і марля повинна бути з аптеки, причому щільність останньої повинна бути достатньою для тривалої експлуатації.

відео про вирощування кресса будинку

Третій випадок має на увазі якийсь «листковий пиріг», в який входить (знизу вгору) дренаж у вигляді піщано-гравійної суміші, ватно-марлевий шар, родюча грунтосуміш. Дренаж необхідний для видалення зайвої води, ватно-марлевий шар буде затримувати необхідний обсяг вологи, а грунт забезпечувати рослину мікроелементами. Саме комбінований спосіб підійде тим, хто не має взагалі ніякого досвіду вирощування рослин ні на підвіконні, ні на грядці, так як практично не дасть шансу загубити зелень.

Виростити зелень в домашніх умовах можна в будь-якій ємності висотою до 50 мм, так як шар основи не перевищує 30-40мм. Однак варто пам’ятати, що для комбінованого підстави необхідна висота в 40 мм, а для ватно-марлевого буде досить і 30мм. Це пов’язано з тим, що і саме по собі рослина невелика, і коренева система у нього досить компактна.

Висадка крес салату

Висадка насіння крес салату в умовах будинку проводиться насінням відразу в основу, без будь-якої попередньої обробки. Однак висота висадки дещо варіюється в залежності від верхнього наповнення. Для комбінованого або грунтового підстави необхідно просто розсіяти насіння і злегка присипати їх грунтом. А ось якщо підстава ватно-марлеве, то насіння розсіюються тільки по ваті, і вже потім ховаються зверху марлею. Є думка, що навіть в цьому випадку необхідно прикрити насіння поживним грунтом, проте практичної користі це не принесе.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Крес салат: як вирощувати вдома смачну зелень

Перед самою висадкою підстава рясно поливається. Відразу після висадки воно збризкується з пульверизатора. Ні в якому разі не можна поливати струменем, оскільки потік води зможе вимити тільки що посаджені насіння. Також важливо мати на увазі, що змушувати насіння «плавати» не потрібно. Основа повинна бути вологим, але не перелитим.

Крес салат: як вирощувати вдома смачну зелень

Відразу після висадки воно збризкується з пульверизатора

Після того як посадка була здійснена, ємність з крес салатом прибирають в затінене прохолодне (6-8 градусів цельсія) місце, так як це, з одного боку буде перешкоджати зайвому випаровуванню вологи і, з іншого боку, не викличе загнивання насіння або поява грибкових уражень, цвілі.

особливо важливо дотримуватися будинку температурний режим, якщо грунт була взята на присадибній ділянці, або ж висадка проводиться в ватно-марлеве підставу.

Температура підвищується до кімнатної тільки тоді, коли з’являться перші листя. Однак і на батарею ставити тару не варто, оптимальніше всього підтримувати режим в межах +15…+18 гр. Цельсія.

відео про те, як сіяти насіння і вирощувати їх

Догляд за рослиною

Щоб виростити смачну зелень, створивши город на балконі, необхідно здійснювати за нею догляд, який зводитися до кількох найпростішим правилам.

 • полив

Полив повинен бути регулярним і рясним, оскільки рослина вологолюбна і погано переносить відсутність води. Мабуть, збій в поливі — то небагато, що може моментально знищити культуру. Поливати найкраще з пульверизатора, омиваючи листя-тоді зелень буде особливо ніжною і ароматною. Постійна вологість в приміщенні також буде важлива, адже при її коливанні листя може почати гірчити, а то і зовсім сформуються суцвіття.

 • світловий режим

Крес салат любить затінені місця, але це зовсім не означає, що він не потребує світла. Найкраще вирощувати його на підвіконні або в лоджії з північного боку, ховаючи рослина від прямих сонячних променів, згубних для листя. У зимовий час або в умовах полярної ночі замінити природне освітлення можна на будь-яке штучне, причому підійдуть навіть світлодіодні стрічки теплої температури світіння. Також важливо пам’ятати, що джерело досвічування слід відсувати від рослини на 300-400 мм для перешкоджання теплового ураження листочків. Ні в якому разі не можна використовувати галогенні лампи, так як вони здатні спалити рослина. Ємність слід постійно підвертати, щоб зростання йшов не в витягування стебел, а в расправление листя.

 • температура

Крес салат не дуже добре переносить високу температуру. Тому влітку допускається його вирощування на підвіконнях, що виходять на північну сторону, а взимку — далеко від нагрівальних приладів і батарей. Мінімально відповідною температурою буде + 15 градусів цельсія, максимальною — +20 градусів цельсія, оптимальною ж — +18.

відео про вирощування салату на підвіконні

Збір врожаю

Урожай збирається безпосередньо перед вживанням, невеликими порціями, так як крес салат практично не зберігається — швидко в’яне, втрачає свій смак. Зрізати його необхідно за допомогою звичайних ножиць, причому не пізніше, ніж через тиждень після появи листя. Пов’язано це з тим, що зелень починає швидко втрачати свої смакові якості, стає грубою і може навіть дати гірчинку. При зборі врожаю можна зрізати тільки листочки з мінімальною довжиною стеблинки, так як останній практично не має ні смаку, ні аромату.

відео про город на підвіконні

Для того щоб урожай регулярно був доступний можна підібрати салат по сортам, або ж висівати його раз в тиждень. Якщо вибрати посадку по сортам, то можна підібрати таку комбінацію:

 • сорт флагман. Досягає зрілості за 12-17 днів від моменту появи сходів;
 • сорт пікант. Досягає господарської придатності через 15-20 днів від сходів;
 • сорт забава. Технічно зрілий через 20-30 днів після сходів;
 • сорт акорд. Готовий до вживання через 25-35 діб від моменту сходів;
 • сорт дукат. Виростає за 18 днів з моменту появи сходів.