Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

70

При згадці сибіру у багатьох виникає стійка картина суворої зими і безкрайніх тайгових просторів, потопаючих в снігу. Тим часом сибір велика: на півночі регіону літа майже не буває; в східному сибіру температура влітку не піднімається більше п’ятнадцяти градусів; на заході сибіру в літні місяці термометр показує часом тридцять градусів і вище. Тут вирощують свої огірки, помідори, кабачки і, звичайно, картопля.

Зміст

 • Характеристика кращих сортів картоплі для сибіру

  • Відео про другий сибірський урожай
  • Високоврожайні сорти
  • Найбільш ранні сорти

   • Кращі ранні сорти сибірської картоплі-галерея фото
 • Посадка картоплі в сибіру, терміни
 • Особливості вирощування

  • Технологія вирощування у відкритому грунті

   • Посадка картоплі під солому в сибіру
  • Способи виростити високий урожай

   • Посадка в траншеї

Характеристика кращих сортів картоплі для сибіру

Якщо розглядати західний сибір, як більш сприятливу для вирощування картоплі, то клімат тут континентальний. Крім алтайського хребта, що захищає від казахських вітрів, на погоду в цій місцевості впливає присутність васюганських боліт. Вони згладжують температурні перепади, характерні для континентального клімату. Сніг зазвичай випадає в листопаді. При цьому нерідкі і поворотні весняні заморозки і ранні осінні морози, що робить результати праць землепашцев непередбачуваними. Літо в східному сибіру сонячне, але коротке. Дощів випадає мало. Найтепліші місяці-липень і серпень, температура доходить до 15ос. Сніг випадає в жовтні. І хоч умови вирощування картоплі в сибіру важко назвати сприятливими, деяким городникам вдається виростити і не один урожай.

Відео про другий сибірський урожай

Високоврожайні сорти

Картопля, вирощуваний в сибіру, повинен бути врожайним. Причому бажано, щоб бульби формувалися дружно. Сорт повинен бути раннім (55-65 днів), середньораннім (65-80) або середньостиглим (80-100), так як пізні сорти, що досягають товарної зрілості після цього, терміну можуть не дозріти в умовах сибірського літа. Бульби повинні бути максимально стійкими до перепадів температури і нестачі вологи, а також проявляти стійкість до збудників хвороб картоплі.

Незважаючи на особливості клімату, в сибіру вирощують більше п’ятдесяти сортів картоплі. Найбільшого поширення набули:

 1. олена
 2. адретта
 3. жуковський ранній
 4. луговський
 5. любава
 6. удача.

Олена-картопля вітчизняної селекції. Максимальний урожай для цього сорту 391 ц/га. Дозріває рано. Завдяки своїм якостям більше тридцяти років не втрачає актуальності.

У цьому картоплі красиво все — від куща з благородними пурпуровими квітками до червоних бульб. Частка крохмалю в коренеплодах доходить до 15-17%. Використовується для виготовлення ніжних пюре і смаження.

Сприйнятливість олени до фітофторозу і золотистої нематоди з лишком окупається її стійкістю до раку, парші, ризоктоніозу. На вибір цього сорту в умовах сибіру впливає і стійкість до посухи.

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Картопля алена урожайна і надійна

Адретта-отримана німецькими селекціонерами, і прекрасно себе проявила в сибіру. Росте високими прямими кущами. У період цвітіння покривається ніжними білими квітками. Урожай до 450 ц/га збирають через 65-80 днів після перших дружних сходів.

Бульби середні, жовтого кольору, містять до 18% крохмалю. Смак відмінний. Використовується в кулінарії і для виготовлення чіпсів. Лежкість хороша.

До переваг адретти відносять те, що кущ швидко формується і рано утворює бульби, це забезпечує високу врожайність. А відмінний смак, стійкість до раку і відносна стійкість до вірусів роблять адретту кращим сортом для городників сибіру. За відгуками, ця картопля вдячна до удобрення і розпушування, спокійно переносить посуху, не реагує на надмірне зволоження при тривалих дощах.

Недоліки: сприйнятливість до фітофторозу, парші і ризоктоніозу, можуть бути усунені при правильному догляді і профілактиці.

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Німецька картопля адретта прижилася в сибіру

Жуковський ранній-вітчизняний, високоврожайний сорт картоплі. Його переваги забезпечили поширення сорту жуковський ранній практично по всій території росії протягом останніх двадцяти п’яти років. Картопля дозріває через 60-70 днів після проростків.

Коренеплоди не виростають до великих розмірів. Бульби рожеві. У білій м’якоті картоплі міститься всього 10-12% крохмалю. Смак хороший, не розварюється, використовується для смаження і у виробництві чіпсів.

Сорт невимогливий до догляду, однаково спокійно переносить і посуху, і холод. Завдяки щільній шкірці, бульби довго зберігаються.

Переваги сорту: скоростиглість, врожайність, стійкість до раку картоплі, золотистої цистоутворюючої нематоди.

Недолік-сприйнятливість до фітофтори, усувається забезпеченням заходів профілактики і регулярним сівозміною.

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Невибагливий і урожайний картопля жуковський ранній

Луговський-визнаний сорт української селекції, створений понад тридцять років тому. Завдяки невибагливості, надійності і відмінному смаку поширений у всіх регіонах росії. Першу молоду картоплю можна отримати через два з половиною місяці після сходів. Повністю дозріває через три місяці після перших проростків. Максимальний урожай луговського доходить до 514 ц / га. Кущі з прямостоячим бадиллям, невеликі. Суцвіття білі.

Вага бульб не перевищує 85-125 г. За формою коренеплоди овальні, зі світло-рожевою шкіркою. М’якоть білого кольору. Вміст крохмалю 12-19%. Смак приємний. Сорт добре транспортується і зберігається.

Луговська картопля цінується за стабільну врожайність, відмінний смак, стійкість до раку картоплі. До решти хвороб проявляє середню стійкість.

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Картопля луговська приємна на смак і стійка до хвороб

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Картопля любава широко відомий не більше п’ятнадцяти років. Це результат роботи вітчизняних селекціонерів, які створили сорт виключно для сибіру, уралу і далекого сходу. Сорт ранній, дозріває протягом 60-70 днів, радує врожайністю (290-400 ц/га). Бульби формує дружно. Можна збирати молоду картоплю через півтора місяці після появи перших сходів. При гарному догляді врожайність сорту доходить до 524 ц/га. Бульби рівні, середні або середньо-великі, характеризуються відмінними товарними якостями. У м’якоті міститься до 17% крохмалю. Смак картоплі відмінний. Через щільної шкірки картопля любава не схильний до механічних травм, добре переносить транспортування і зберігається.

Любава стійка до раку картоплі. До недоліків сорту відноситься сприйнятливість до нематоди і фітофторозу бадилля. Але при дотриманні сівозміни можна звести втрати від цих хвороб до мінімуму.

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Картопля любава смачний і відмінно зберігається

Удача-ранньостиглий, високоврожайний (300-500 ц/га), вітчизняний картопля. Хоч сибір і не значиться в регіонах доступу для цього сорту в держреєстрі, але удачу тут знають і вирощують. Молоду картоплю копають вже через 45 днів. Товарна зрілість настає протягом 50-60 днів після появи перших сходів.

У гніздах майже немає дрібниці. Бульби великі світло-бежеві, масою 120-250 г.у білій м’якоті коренеплодів міститься 12-15% крохмалю. Смак хороший, придатний для приготування будь-яких страв.

Городники відзначають стійкість картоплі до посухи, тому садять на великих площах. Крім того, картопля помірно сприйнятливий до фітофторозу.

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибір

Картопля удача для поля і дачі

(55-65 днів) сорт, створений вітчизняними селекціонерами. Максимальну врожайність розара показує в центральних районах, але відмінно себе почуває практично на всій території росії. Бульби середні за розміром і вагою. Шкірка гладка, червона. М’якоть забарвлена в жовтий колір. У бульб розари прекрасний смак. Сорт стійкий до раку, нематоди, майже не уражається фітофторою і паршею.

Ред скарлетт-ранній вітчизняний сорт з оригінальною назвою. Молоду картоплю копають через 45 днів. Повна зрілість настає приблизно через два місяці після сходів. Він не самий врожайний, всього 160-200 ц/га.бульби невеликі, довгасті, пофарбовані в червоний колір. М’якоть приємного жовтого кольору. Вміст крохмалю 10-15, 6%. За смаком ред скарлетт поступається іншим сортам, але виключно добре (98%) зберігається і стійкий до багатьох хвороб картоплі.

Санте-середньоранній (65-80 днів) картопля, яка прибула з голландії. Широко поширений в регіонах росії. Дає високий урожай. Бульби жовтого кольору, зі світло-жовтою м’якоттю, володіючи відмінним смаком, використовуються для промислового виготовлення картоплі фрі. Санте стійкий майже до всіх хвороб. Добре зберігається.

Тімо – сорт з фінляндії. Сибір формально не включена в регіон доступу для цього сорту, але тімо вирощують через ранніх (60-70 днів) термінів дозрівання і здатності давати прекрасний урожай (в північному регіоні збирали до 282 ц/га). Бульби пофарбовані в жовтий колір, овально-округлі. Очі неглибокі. Колір м’якоті жовтий. Крохмалю містить небагато, до 14,2%. Чи не розварюється. Добре лежить.

Особливість тімо в тому, що він, не володіючи високою стійкістю до фітофтори, встигає сформувати бульби і дозріти до того, як вразиться хворобою.

Кращі ранні сорти сибірської картоплі-галерея фото

Кращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибіркартопля антоніна ранній столовийКращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибіркартопля барон стійкий до хворобКращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибіркартопля метеор смачний і швидкийКращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибіркартопля розара урожайний і раннійКращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибіркартопля ред скарлетт прекрасно зберігаєтьсяКращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибіркартопля санте росте в сибіру і хвороб не боїтьсяКращі сорти картоплі для сибіру: робимо правильний вибірфінська рання картопля тімо

Посадка картоплі в сибіру, терміни

Норовливий клімат сибіру диктує терміни посадок картоплі. У західному сибіру з більш м’яким кліматом до посадок приступають найчастіше на початку травня. Для східного сибіру характерна більш тривала зима і поворотні весняні морози, і тому до посадок картоплі тут приступають пізніше, приблизно в середині травня. Деякі городники, керуючись народними прикметами, пов’язують початок посадок з розпусканням бруньок на березах. На щастя, у картоплі досить великий термін від посадки до перших сходів. Небезпека погубити проростки заморозками не така висока, як ймовірність посадити бульби в мерзлу незрілу землю. Грунт для посадки готова за умови, що прогрілася до 6–7ос на глибині не менше десяти сантиметрів. При більш низьких температурах садять тільки пророщені бульби. Зріла грунт не грудкувата, кришиться, забезпечуючи проростають коріння достатньою кількістю кисню.

Особливості вирощування

Для сибіру не дуже характерні рясні літні дощі, літо в цих місцях частіше коротке і посушливе. З цієї причини тут практично не застосовують гребневий спосіб посадки. Якщо тільки в конкретному місці не залягають високо грунтові води.

Для отримання хорошого врожаю картоплі важливо забезпечити:

 • міжрядну обробку
 • знищення бур’янів
 • розпушування грунту
 • підгортання кущів.

У сибіру, як і будь-якому іншому місці, картопля вдячно реагує на догляд. Варто тільки ретельно вибирати картоплю за термінами дозрівання і врожайності, а також забезпечити сівозміну.

Технологія вирощування у відкритому грунті

Садять картоплю у відкритому грунті звичайним лінійним способом з інтервалом між лунками 35 см і міжряддями в 65-70 см.садити можна під лопату або попередньо провести борозну, а потім висаджувати бульби. Кущі орієнтують з півночі на південь, щоб забезпечити кращу освітленість, завдяки якій утворюється потужна бадилля і інтенсивніше проходить фотосинтез.

Але так робили завжди. Зараз багато хто в сибіру пробують нові способи посадок, наприклад, під солому.

Посадка картоплі під солому в сибіру

У коментарях до відеоролика написано:

Картопля був розкладений на грунті (без перекопування), додано трохи перегною, трохи відразу підгортений і укритий листовим опадом і соломою з листяного лісу. Не прополювався і не підгортався. Результат!

Baradac1

Підпис під відео

Способи виростити високий урожай

Для поліпшення умов зростання картоплі в сибіру використовують траншейний спосіб посадки. Городник з іркутської області докладно розповідає юрій лєсков дуже докладно розповідає, як підготувати траншеї для посадки картоплі.

Посадка в траншеї

Способів посадки і модифікацій дуже багато. Якщо врахувати, що картопля любить добрива, освітлений простір і пухкий грунт, хороший урожай буде забезпечений при будь-якому способі посадки.