Коли садити помідори на розсаду в 2019 році: визначаємося з термінами

77

При посіві насіння томатів на розсаду важливо вірно визначитися з термінами: щоб до моменту висадки її на постійне місце розсада встигла сформуватися, але не перезріла і не встигла перерости. А повноцінна розсада-половина успіху на нашому шляху до хорошого врожаю.

Від чого залежать терміни посіву томатів

Коли садити помідори на розсаду в 2019 році: визначаємося з термінами

Посів томатів-одна з першорядних операцій будь-якого городника

Щоб вірно визначитися з термінами посіву томатів на розсаду, потрібно врахувати відразу кілька позицій:

 • куди буде висаджена майбутня розсада — для теплиці вона може бути готова раніше тижні на три, ніж для відкритого грунту;
 • час проростання насіння — насіння проростає від чотирьох днів до тижня;
 • особливості сорту — в залежності від терміну дозрівання плодів час посіву теж може розрізнятися: пізні сорти треба сіяти трохи раніше, ніж ранні;
 • місячний календар — важливо потрапити в рекомендований для посіву період;
 • регіональні особливості клімату-важливо знати час встановлення позитивних середньодобових температур в регіоні.

Коли садити помідори на розсаду в 2019 році: визначаємося з термінами

У кожного сорту томатів свої «ідеальні» терміни посіву

Трохи докладніше зупинимося на залежності терміну посіву від сорту томатів. Всі сорти можна поділити на три великі групи в залежності від терміну дозрівання:

 • пізні,
 • середні,
 • ранні.

Термін посіву насіння залежить якраз і від того, яким буде його термін дозрівання. Ця залежність видно з таблиці.

Таблиця: відмінності в строках посіву залежно від терміну дозрівання томатів

тип рослини терміни дозрівання терміни посевавозраст розсади строки посадки в грунтпозднеспелые120–130дней15–25 февраля70–80 дней1–10 травня в теплицусреднеспелые100–115дней5–10 марта60–65 дней10–20 травня під укрытиераннеспелые90–95 дней15–25 марта55–60 дней5–10 травня у відкритий грунт

Розсадний період у томатів в середньому становить від двох до двох з половиною місяців.

Принцип і приклад розрахунку термінів посіву для томатів

Головний принцип для визначення терміну посіву працює наступним чином: від передбачуваного терміну висадки розсади в грунт відраховуємо назад період формування розсади з урахуванням часу проростання насіння.

Коли садити помідори на розсаду в 2019 році: визначаємося з термінами

Щоб розсада сформувалася вчасно — при посіві зробимо зворотний відлік

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Коли садити помідори на розсаду в 2019 році: визначаємося з термінами

Наприклад, якщо планований термін посадки розсади томатів в теплицю — 15 травня, то, взявши для розрахунку 55 днів (вік розсади ранніх сортів), додамо 7 днів (на проростання) і отримуємо 63. Тепер від 15 травня відрахуємо назад 63 і отримаємо приблизну дату посіву. Орієнтовно це буде 10 березня. Звіривши місячним календарем, виберемо остаточну дату посіву.

Якщо термін зрілої розсади повинен бути 70 днів (у пізніх сортів), розрахунок буде наступним: 70+7=77. Звітуємо від 15 травня назад і отримуємо 28 лютого.

Підказки місячного календаря

Коли садити помідори на розсаду в 2019 році: визначаємося з термінами

Сіяти томати потрібно в період зростаючого місяця

Сіяти томати рекомендується на зростаючому місяці. У 2019 році вдалі терміни посіву томатів на розсаду припадають на наступні дати по місяцях:

 • у лютому— 6-8, 11-13, 15-18, 23-26;
 • у березні— 8-12, 15-19, 23-26;
 • у квітні— 1-4, 6-9, 11-13, 15-17, 20, 21, 24-26.

Досвідчені городники знають, що в період молодика і повного місяця займатися посадкою краще не варто. Ці фази місяць проходить в 2019 році:

 • у лютому— 4, 5, 19;
 • у березні— 6, 7, 21;
 • у квітні-5, 19.

Відео: місячний календар на 2019 рік

Приблизні терміни посіву в регіонах

В залежності від кліматичних особливостей кожного регіону терміни посіву томатів трохи зсуваються в ту чи іншу сторону.

Таблиця: терміни посіву томатів з урахуванням регіону

регіоноптимальний термін посіву переважне місце виращіваніяподмосковьепервая декада березня — початок апрелятеплица, плівкові укритіяурал і сибір з 15 по 30 березня, на початку квітня для відкритого грунтатеплица, плівкові укриттяленінградська область20-е числа мартатеплица, плівкові укриттябелоруссіявисокорослі сорти — в останніх числах лютого,низькорослі — перша декада мартатеплица, відкритий грунткубаньначало лютовідкритий грунткареліяс середини до кінця мартатеплица, плівкові укриття

У середній смузі росії перці і баклажани (чоловічого роду) прийнято сіяти на розсаду — 23 лютого (чоловіче свято), а помідори — 8 березня (жіночий день). Безумовно,» помідор « — це овоч чоловічого роду, але в народі його насіння умовно називають жіночими іменами (»помідора«,» помідорка») тільки лише для того, щоб було простіше запам’ятати, коли треба сіяти, приурочуючи посів до жіночого свята.

Відео: місячний календар для регіонів сибіру

Дуже раджу вести свій календар городника. У ньому на кожну культуру відвести окрему сторінку, де вести записи по сортам, термінам посіву, висадки розсади, врожайності, погодних умов та інших особливостей. Такий календар допоможе в подальшому самостійно зробити необхідні розрахунки і визначитися з сортами. Туди ж ви з часом будете заносити і свої «родзинки» догляду за рослинами, яких з кожним сезоном буде все більше.