Копулировка яблуні: весняне щеплення живців

65

Яблуня на вашій ділянці росте вже котрий рік, а врожаю ви досі не бачили? або ж смакові якості і розміри плодів залишають бажати кращого? подібні ситуації зустрічаються досить часто, і виправити їх можна своїми руками за допомогою щеплення гілок від іншого дерева того сорту, який вам найбільше подобається.

Зміст

 • Для чого проводиться щеплення і коли найкраще прищеплювати яблуню навесні
 • Підготовчі роботи перед копулировкой

  • Як готуються живці
 • Способи щеплення живців

  • Відео: проста і поліпшена копулировка
 • На що прищеплювати яблуню
 • Корисні рекомендації
 • Догляд за яблунею після щеплення

Для чого проводиться щеплення і коли найкраще прищеплювати яблуню навесні

Якщо ваша яблуня дає маленькі, несмачні плоди, та ще й в невеликій кількості — найкращим способом виправити ситуацію є весняне щеплення. Протягом цього періоду можлива обробка як дорослих дерев (старше чверті століття), так і більш молодих. Для безпечного щеплення достатньо лише відсутності ознак захворювань і пошкоджень на гілках.

важливо: згідно з місячним календарем, прищеплювати яблуні слід з одинадцятих місячної доби по тринадцяті, які можуть припадати на період з квітня по травень.

Підготовчі роботи перед копулировкой

Так вам не доведеться садити нові дерева і чекати плодів ще кілька років. До того ж щеплення дозволить розширити асортимент сортів на вашій ділянці і заощадити гроші, які довелося б витратити на покупку саджанців.

Щеплення нових гілок можна порівняти з хірургічною операцією – вона вимагає не меншої обережності і акуратності. Початківцям садівникам не обійтися без докладних рекомендацій, інакше помилки навряд чи вдасться уникнути.

відео про копулировку поліпшену

Зазвичай щеплення яблунь навесні проводиться методом копулировки (щеплення держаком), метод окулірування (ниркою) використовується влітку. У сучасному плодівництві копулировка застосовується набагато частіше і служить для різних цілей: при вирощуванні карликових деревців, при ремонті пошкоджених, з метою заміни малоцінного сорту більш врожайним або для створення багатосортної яблуні.

Для щеплення дерев вам знадобиться:

 • сам держак( щепа), який і буде щеплений;
 • гостра тонка садова пилка;
 • максимально заточений прищепний ніж;
 • поліетиленова плівка для обв’язки;
 • садовий вар або олійна фарба на основі оліфи.

Щепу слід заготовити з самого початку зими, після перших заморозків, коли гілки знаходяться в стані спокою, але можна і на початку весни, поки не набухли бруньки. Вибирайте зростаючі вгору однорічні гілки зі здорових врожайних яблунь. Довжина гілочки повинна бути близько 30 – 35см. Зріжте нижній край держака по косій під гострим кутом (довжина зрізу втричі більше діаметра гілочки), а верхній — «на нирку». Зберігати протягом зими гілки можна в підвалі, помістивши нижню частину прищепи у вологу тирсу або пісок. Кілька невеликих живців можуть зберігатися і в холодильнику, загорнуті в мокру тканину.

Копулировка яблуні: весняне щеплення живців

Щепу слід заготовити з самого початку зими, після перших заморозків, коли гілки знаходяться в стані спокою

Перш ніж приступати до щеплення, руки добре помийте з господарським милом, інструмент теж повинен бути чистим. Безпосередньо в процесі намагайтеся до прищепи і підщепи не торкатися без потреби, щоб не забруднити зрізи.

Як готуються живці

заготівля (зрізання) 20-30-сантиметрових живців здійснюється відразу після того, як настануть перші заморозки. Інший вдалий час-навесні, ще до набухання бруньок. зберігати живці слід на вулиці, але за пару днів до щеплень їх необхідно прогріти в приміщенні з кімнатною температурою. Неприпустимо використовувати живці з тріщинами, ушкодженнями або слідами будь-яких хвороб.

Способи щеплення живців

Ламаєте голову над тим, як прищепити яблуню так, щоб гілочка добре прижилася? є кілька способів щеплення живців, з яких в практичному садівництві найчастіше використовуються наступні:

Проста копулировка. Підходить в тому випадку, коли діаметр підщепи і прищепи однаковий. Зазвичай за допомогою копулировки прищеплюють 1-2-х річні гілки, роблячи однакові зрізи по косій, щоб вони повністю збігалися. Приладнати зрізи потрібно протягом хвилини, щоб поверхня не встигла окислюватися і висохнути, тоді зрощення буде відбуватися гірше.

Копулировка яблуні: весняне щеплення живців

Зазвичай за допомогою копулировки прищеплюють 1-2-х річні гілки, роблячи однакові зрізи по косій, щоб вони повністю збігалися

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Копулировка яблуні: весняне щеплення живців

Покращена копулировка. Дозволяє більш міцно скріпити підщепу і щепу завдяки додатковому поздовжньому розрізу на зрізі («язичку»). Косий зріз на обох частинах уздовж осі надрізають на одну третину і акуратно вводять щепу в підщепу, але не дуже глибоко, інакше щеплення загниет або обламається. При різних діаметрах гілок постарайтеся щільно поєднати камбій з одного боку, щоб не залишалося просвіту.

Щеплення в розщепів. Використовується для гілок різного діаметру. Розщепити підщепу хрест-навхрест, або поперек, і вставте в нього пару живців, на нижній частині яких зроблений довгий косий зріз. Так як при цьому способі лише одна частина прищепи стикається з камбієм на підщепі, потрібно виконувати таке щеплення яблуні з особливою увагою.

Копулировка яблуні: весняне щеплення живців

Щеплення в розщепів

Щеплення за кору. Гілки середнього і великого діаметру можна прищеплювати в період сокоруху методом «за кору». Акуратно спиляєте гілка яблуні в місці, зазначеному для щеплення, залишивши пеньок з невеликим скосом. Гладко зачистіть зріз пенька гострим ножем. На прищепі з двома-трьома нирками зробіть в нижній частині (навпроти нижньої нирки) косий зріз, відступивши від основи на 5 см.кору на торці підщепи розріжте і відсуньте ножем, вставивши туди щепу косим зрізом до підщепи. Якщо гілка більше п’яти сантиметрів в діаметрі, можна прищепити два живця з обох сторін. Цей спосіб найкраще підходить початківцям садівникам, тому що не вимагає ювелірної роботи, і приживлюваність гілок вище.

Відео: проста і поліпшена копулировка

Щеплення в бічній заріз. У тому випадку, коли щеплення за кору здійснити не представляється можливим, держак вставляють в бічний заріз. Зробіть на підщепі косий заріз крізь кору і деревину, на прищепі – два поздовжніх зрізу, що з’єднуються разом. Щепу обережно введіть в щілину на гілці яблуні, домігшись збігу обох частин і камбію. Коли щеплений держак почне рости, верхню частину підщепи потрібно буде вирізати ножем.

використання спеціального інструменту, іменованого прищеплювальним секатором, дозволяє здійснювати щеплення буквально протягом хвилини. За допомогою секатора робляться два дзеркальних зрізу в місцях прищепи і підщепи, що забезпечує щільне з’єднання і можливість швидкого зрощення.

Копулировка яблуні: весняне щеплення живців

Щеплення» вічко», або окулірування, готується з середини гілки, вік якої не старше року. На заготовленому держаку видаляються верхівка і листя, а вийшов щиток вставляється під кору молодого втечі і обмотується поліетиленом, не закриваючи нирку.

&1&

Щеплення» на пеньок » проводиться за кору або в розщепів живого пенька. Щеплення краще приживеться, якщо зробити її до живця скелетної гілки.

&1&

«місток » — найкращий спосіб врятувати дерево з корою, яку об’їли миші або пошкодило сонце. Живці при даному способі щеплення розташовуються так, щоб з’єднувати між собою неушкоджені ділянки кори.

&1&важливо: якщо місця, де здійснювалося щеплення, обв’язати білим папером, то на цьому місці не проростуть нирки, що послаблюють містки.

На що прищеплювати яблуню

Основне правило будь щеплення говорить: чим ближчими «родичами» є культури, до яких відносяться щепу і підщепу, тим краще вони зростуться. Тому природно, що яблуня найкраще приживеться на яблуні, в тому числі і на дичці. Можливі також щеплення яблунь на близькоспоріднені айву і горобину, а також різні сорти груш і слив. Дуже важливо для суміщення підбирати сорти з співпадаючими термінами дозрівання плодів.

&1&

Корисні рекомендації

Місце щеплення туго обв’язується поліетиленовою плівкою для захисту від попадання всередину шкідників і від пересихання. Поверх обв’язки, а також в порожнині між привоєм і підщепою наноситься садовий вар, що оберігає місце щеплення від вологи.

Для обв’язки не використовуйте ізоляційну стрічку, тому що вона перешкоджає зрощенню підщепи і прищепи, а також заважає розвитку каллюса. Поліетиленовий пакет на щеплений держак теж надягати не рекомендується, інакше під дією парникового ефекту нирки розпустяться раніше, ніж потрібно, і сам щепу загине. Обв’язка злегка послаблюється тижні через три після щеплення яблуні, коли почнуть набухати нирки.

&1&

Щеплення в бічній заріз

Пересадка фіалок різними способами: коли і як краще це робити?

&1&