Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

105

Рішення про розведення свиней прийнято, приміщення для них підготовлено, ви вже вивчаєте пропозиції, де можна вигідно купити свиноматку або порося… А обдумали ви одне з головних питань: чим годувати свиней і як робити це правильно? адже будь-якому свинареві хочеться по можливості уникнути високих витрат на корм, при цьому домогтися гарного приросту маси тварин і відмінної якості свинини.

Зміст

  • Чим годувати свиней: базові корисні поради
  • Особливості годування, режим харчування і раціон: що можна і не можна давати тварині
  • Як і чим годувати домашніх свиней різного віку

    • Годування в молочний період
    • Дорощування підсвинків в домашніх умовах
    • Раціон на відгодівлю, щоб швидше набирали вагу
    • Годування кнурів і свиноматок: як правильно?

Чим годувати свиней: базові корисні поради

Перш ніж приступити до закупівлі кормів, вам потрібно визначитися:

  • якого віку свиней ви збираєтеся купувати? раціон годування свиней багато в чому відрізняється від раціону поросят, а свиноматкам і зовсім необхідний різний корм в різні місяці вагітності.
  • маєте в своєму розпорядженні ви достатніми грошовими коштами, щоб постійно купувати заводський комбікорм, або мають намір самі готувати корм?
  • чи будете ви купувати зерно або хочете обійтися травою, коренеплодами зі свого городу і харчовими відходами з кухні?
  • чи зможете ви забезпечити свиней якісними преміксами та мінеральними добавками?

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

При сухому годуванні обов’язково потрібно вдосталь поїти тварин, інакше почнуться запори, і сповільниться приріст маси

Звичайно, на збалансованому комбікормі, присмаченому вітамінними добавками, вам вдасться швидше домогтися бажаного результату і отримати якісне смачне м’ясо, ніж при годуванні харчовими відходами і коренеплодами.

відео про корм для свиней

Особливості годування, режим харчування і раціон: що можна і не можна давати тварині

Оскільки у свиней однокамерний шлунок, їм складніше, ніж великій рогатій худобі, перетравлювати корми, що містять клітковину. У зв’язку з цим раціон свиней повинен здебільшого складатися з екструдованих, концентрованих кормів, а соковитих зелених і грубих кормів має бути менше.

Ви можете віддати перевагу традиційне вологе годування, яке включає в себе мішанки з харчових відходів, овочів, вареної картоплі, трави і зерна, або вибрати годування свиней сухим кормом: подрібненими зерносумішами з додаванням горохової муки, макухи і вітамінно-мінеральних добавок. При сухому годуванні обов’язково потрібно вдосталь поїти тварин, інакше почнуться запори, і сповільниться приріст маси.

Сухий тип годування вимагає менше трудовитрат-вам не доведеться двічі в день варити овочі і носити важкі відра з мішанкою, достатньо лише роздрібнити заздалегідь зерно, змішати з іншими компонентами і видати кожній свині свою норму. Гній у свиней на сухому годуванні не має різкого запаху і вже через рік придатний до використання в городі (на вологому харчуванні – через пару років). Ростуть поросята на сухому годуванні краще, тому, якщо ви сприймаєте свиней не як вмістилище відходів з кухні, а як вигідне вкладення коштів, вибирайте сухий корм для свиней.

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Згодовувати зерна свиням слід в розмеленому вигляді, оскільки так вони краще перетравлюються

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Важливі тонкощі:

  • згодовувати зерна свиням слід в розмеленому вигляді, оскільки так вони краще перетравлюються. Цільні зерна давати свиням просто неекономічно-тварини їх погано пережовують, в результаті велика частина зерен в неперетравленому вигляді виділяється разом з калом.
  • картоплю дають у вареному вигляді, попередньо обов’язково промивши бульби від бруду. Воду з-під вареної картоплі давати не рекомендується.
  • в якості вітамінної добавки невелику кількість коренеплодів згодовують сирими, а в якості основного корму у великій кількості – вареними.
  • корми потрібно давати рівно стільки, скільки їсть свиня за один прийом, особливо це стосується мішанок, які швидко закисають. Нез’їдені залишки корму під час наступного годування не використовують.
  • у зернових кормах багато вуглеводів, але мало білка. Щоб забезпечити свиней протеїном, необхідно давати зернобобові культури, кормові дріжджі, макухи, рибне борошно (рибу не варто), обрат, м’ясо-кісткове борошно, знежирене молоко.

Як і чим годувати домашніх свиней різного віку

раціон годування і режим харчування свиней залежить від безлічі факторів: породи поголів’я, статі і віку тварин.

Годування в молочний період

Поросят-сосунів привчають до корму з п’ятого дня життя, коли у них прорізаються зуби. Згодовування підсмажених зерен кукурудзи (качани – поки ще занадто груба їжа), ячменю, гороху, пшениці, допомагає розвинути поросятам слинні залози і зубну систему. Також починають давати ацидофільну кисле молоко, щоб попередити шлунково-кишкові хвороби.  потім поросятам-сосунам включають в раціон спеціальні комбікорми з преміксами або ж дають крейду, деревне вугілля, кісткове борошно. З соковитих кормів, починаючи з 10 – ти денного віку, згодовують протерту сиру моркву, а пізніше-дрібно нарізану. Підростаючим поросятам дають буряк, гарбуз, комбінований силос в малих кількостях, трьох тижнів починають підгодовувати вареною картоплею.

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Поросят-сосунів привчають до корму з п’ятого дня життя, коли у них прорізаються зуби

Поросят віднімають від маток до півтора місяців, поступово привчаючи до певного годівлі-сухому або вологому. До часу відбирання поросят в раціоні маток знижують частку концентратів, прибирають соковиті корми і переводять на сухі корми, що призводить до припинення лактації. Разом з тим поросят підпускають до маток менше і рідше, збільшуючи підгодівлю. Через 10 днів поросят залишають в окремому від матері приміщенні і повністю переводять на звичайний корм три рази на добу.

Поросятам-от’емишам дають суміш концентратів, рибне борошно, знежирене молоко, соковиті корми, вітамінні корми (морква, сіно, комбінований силос) і мінеральні речовини. При цьому в зимовий період концентрати повинні складати 70% раціону, соковиті корми – 10%, борошно бобових культур – 5%, добавки тваринного походження – 5%.

Дорощування підсвинків в домашніх умовах

У період дорощування підсвинків від 20 кг до 50 кг у них формується кістяк і м’язова тканина, на яких потім відкладеться сало. Якщо цей період припав на літо, можна дешево і швидко відгодувати підсвинків за допомогою пасовищного утримання на молодій траві з додаванням кухонних відходів і концентратів.

Частина скошеної трави дається в свіжому вигляді, а частина дрібно рубається і запарюється гарячою водою під кришкою за дві години до годування. Перед годуванням в трав’яну масу додають пом’ятий теплий картопля і концентрати, можна ввести трохи хліба (залишки зі столу або зачерствілий), в результаті суміш за зовнішнім виглядом стає схожа на густий суп.

Раціон на відгодівлю, щоб швидше набирали вагу

Коли підсвинок досягає маси в 50 кг, починається період відгодівлі. В цей час раціон харчування свиней повинен бути максимально поживним, щоб за 3 місяці домогтися бажаної живої маси. З чого повинен складатися добовий раціон для швидкого зростання і яких норм годування свиней слід дотримуватися, ви можете дізнатися зі статті, присвяченої відгодівлі свиней в домашніх умовах.

відео про годування свиней

Годування кнурів і свиноматок: як правильно?

Кнурів слід годувати легкоперевариваемыми кормами, які не викликають ожиріння. Бажано, щоб їх раціон складався з 75% концентратів, 10% добавок тваринного походження і соковитих кормів, 5% трав бобових культур. Підійдуть пшеничні висівки, овес, ячмінна дерть, буряк, морква, знежирене молоко. Для збалансування раціону кнурів підгодовують вітамінними і мінеральними добавками.

Харчування свиней в перший період супоросності повинно включати в себе якісні різноманітні корми: зелену траву, концентрати, силос, картопля (не сирої), коренеплоди, трав’яне борошно, м’ясо-кісткове борошно і мінеральні добавки. Щоб свиноматка не відчував нестачу кальцію, потрібно додавати в її раціон крейду або вапняк. Рясного годування в перші місяці супоросності необхідно уникати, інакше підвищиться ризик смертності ембріонів. У другу половину супоросності частку соковитих кормів знижують, а за три дні до опоросу скорочують весь раціон на 30-40 %. Супоросной свині на весь період не можна давати сою. Після опоросу дуже важлива наявність завжди свіжої води і переважання в раціоні свіжих кормів і зелені.

Отже, питання про те, чим годувати свиней і як робити це правильно, вже не здається таким страшним? значить, сміливо беріться за справу, і нехай ваша ферма надалі зможе скласти конкуренцію місцевим свинокомплексам.

Самостійно виготовляємо теплицю з підручних матеріалів

Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

Не завжди для побудови літньо — осінньої теплиці треба купувати дорогі матеріали. Дачники можуть цілком обійтися тим, що є в їх коморах, коморах і льохах. Давайте подивимося, як можна своїми руками зробити недорогу теплицю з підручних матеріалів: піддонів, пластикових пляшок, лози, металевої сітки та інших залишків матеріалів після проведення різних будівельних робіт.

Зміст

  • Підручні матеріали для будівництва теплиць: їх переваги і недоліки

    • Гілляччя
      Товщина пластику може бути різною. Найкраще брати пляшки з-під дорогого пива, лимонаду або мінеральної води.

      Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

      Пластикові прозорі та кольорові пляшки для теплиці

      2 розрахунок матеріалу для спорудження теплиці з пластикової тари та інструменти

      • для спорудження теплиці нам знадобиться приблизно 600 пластикових пляшок.
      • дві дерев’яні дошки-довжина 3 метри (10х7 см);
      • дві дошки-довжина 4 метри (10х7 см);
      • брус-довжина 2 метри;
      • монтажна рейка.

      Інструменти

      • будівельний ніж і різак;
      • тонке шило;
      • молоток;
      • електричний або акумуляторний шуруповерт;
      • цвяхи і саморізи;
      • товста волосінь або міцна капронова нитка;
      • швейна машинка;
      • будівельний рівень і рулетка на 10 метрів.

      Інструкція з будівництва теплиці з пластикових пляшок своїми руками

      З пластикових пляшок можна зробити теплиці різних типів, і ми зараз розглянемо два з них.

      Як зробити з цілих пляшок

      1. конструкція з пластикових пляшок досить легка, тому ми будемо робити звичайне підставу без заливки бетонного стрічкового фундаменту. Для цього ми можемо використовувати шлакоблоки, піноблоки, цеглини, колоди або бруси, щоб підняти підставу трохи над грунтом.
      2. для складання каркаса нам треба зробити підставу, периметром 3х4 з дощок, збивши його цвяхами або скріпивши саморізами. Потім встановити по всіх сторонах конструкції вертикальні стійки з бруса з кроком близько 1 метра.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Конструкція теплиці з пластикових пляшок з односхилим дахом

      3. збираємо повністю дерев’яну конструкцію і перев’язуємо її в центрі за допомогою бруса на висоті двох метрів від самої основи. Це необхідно зробити для зміцнення теплиці і додання їй більшої стійкості.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Каркас теплиці з натягнутою ниткою для подальшого кріплення стовпчиків з пляшок

      4. далі починаємо збирати стіни з пляшок. Для цього ми акуратно відрізаємо ножем дно кожної пляшки, щоб їх можна було легко надіти один на одного. Зріз треба робити в тому місці, де є перехід знизу до більш широкої частини. Це необхідно для кращого кріплення пляшок.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Підготовка пляшок до спорудження стін і даху теплиці

      5. робимо перший ряд теплиці з пляшок з дном і зрізаним верхом. Ставимо їх на підставу і прикручуємо саморізами до дерев’яних дощок по всьому периметру. Потім нанизуємо ряди щільних пляшкових стовпчиків на волосінь або капронову нитку. Пляшки повинні щільно входити один в одного, щоб конструкція була стійкою.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Збірка стін теплиці з пляшок

      6. для того щоб кожен стовпчик стояв рівно необхідно натягнути фіксуючу волосінь між стійками або прибити дерев’яні рейки.
      7. після цього треба закріпити кожен стовпчик на верхній обв’язці стіни волосінню або ниткою, натягнувши їх на вбиті гвоздики. Всі стовпчики повинні бути рівними і не гойдатися з боку в бік.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Кріпимо стіни теплиці з пляшкових стовпчиків до верхньої обв’язки

      8. дах двосхилий ми робимо також з пластикових пляшок. Для початку ми збиваємо з дощок або бруса дві прямокутні конструкції (розмір 3х4) і дві трикутні (розмір 3х3х3). Робимо часту обрешітку, щоб пляшки, скріплені між собою, не провисали або не впали під силою тяжіння власної ваги. Заздалегідь готуємо стовпчики, нанизуючи їх на волосінь або на металеві бамбукові прути. Другий варіант буде більш міцним і надійним. Кріпимо на покрівлі зібрані пляшкові стовпчики і потім встановлюємо її нагорі конструкції теплиці. Але можна спочатку зібрати дах, а потім встановити на ній стовпчики з пляшок.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Бічні частини даху теплиці

        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Торці даху з пластикових пляшок

      9. зверху покрівлю накриваємо поліетиленом, щоб вона не протікала, так як між пластиковими пляшками все одно залишаться щілини, навіть якщо ви дуже щільно поставили стовпчики один до одного. Також плівка допоможе швидко сходити снігу з даху.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Теплиця з пластикових пляшок з двосхилим дахом взимку

      10. для влаштування дверей збираємо каркас з чотирьох дощок, необхідного розміру. Кожен вибираємо сам ширину і висоту дверного отвору. Також нанизуємо пляшки на волосінь, дріт або нитку і кріпимо до конструкції. На лутку і двері прикручуємо петлі»метелики». Навішуємо двері і все, теплиця готова.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Готова теплиця з пластикових пляшок

      Теплиця з пластикових пластин

      1. можна зробити теплицю з пластин, які ми виріжемо з пластикових пляшок. Розміри конструкції будуть аналогічні першому варіанту.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Теплиця з пластикових пластин, зшитих між собою

      2. для виготовлення пластин нам треба зрізати в пляшці дно і верхівку і залишити тільки серединку. Розрізавши її, ми отримаємо прямокутник.
      3. таких прямокутників нам знадобиться дуже багато з розрахунку площі конструкції. Для кожної стіни і покрівлі нам треба зробити «пластикові полотна» площею по 12 кв. М — 4 штуки.
      4. для того щоб розрівняти всі пластинки їх необхідно пропрасувати теплою праскою через папір або тканину. Потім їх треба зшити разом за допомогою шила і капронової нитки або прострочити машинкою. Прошиваємо все прямокутники з нахлестом.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Етапи виготовлення пластин для теплиці

      5. збираємо каркас з дощок і бруса, як і в першому варіанті і кожне полотно прикріплюємо до стін. Для цього ми беремо рейки, притискаємо їх до основи і прикручуємо саморізами по всьому периметру.
      6. дах можна зробити односхилий з дерев’яних дощок і натягнути на неї поліетиленову плівку. Можна зробити двосхилий покрівлю, збивши два прямокутника і два трикутника і також закріпивши на них полотна з пластикових пляшок, площею 12 кв.м — 2 штуки і 3,9 кв. М — 2 штуки.
        Чим годувати свиней і як правильно скласти раціон

        Готова теплиця з пластикових пластин

      Поради майстрам по обробці

      • всі дерев’яні елементи теплиці необхідно обробити антисептичними засобами і розкрити водовідштовхувальним лаком або пофарбувати фарбою. Це необхідно для того, щоб в каркасі не завелися жучки короїди, дерево не почало гнити від вологи і на ньому не з’явилася цвіль. Також покриття продовжить термін служби теплиці.
      • особливої обробки теплиця з пластикової тари не вимагає, тому вам не доведеться витрачатися на додаткові облицювальні матеріали.
      • для того щоб стіни були більш міцними, можна з кожного боку натягнути дротяну сітку або скористатися просто недорогий зварної сіткою.
      • якщо ви не захочете робити двері або вікно з пляшок, то можна просто натягнути на каркас поліетиленову плівку. Також для того щоб двері і вікно не перекосилися, необхідно прибити по їх діагоналі зміцнюють бруски — перемички.
      • при спорудженні теплиці з пластикових пластин не варто занадто сильно натягувати полотно на конструкцію, так як шви можуть розійтися і деформуватися, і тоді через отримані щілини в приміщення буде потрапляти холодне повітря. При зшиванні пластин для більшої міцності, рекомендуємо кожен шов обробляти герметиком.
      • якщо ви живете в північних районах, де постійно дмуть сильні поривчасті вітри, то найкраще підставу втопити в грунт якомога глибше. А якщо є можливість, то зробити стовпчастий фундамент.

      Відео: як побудувати парник з пластикової тари своїми руками

      Відео: як спорудити теплицю з пластикових пластин самостійно