Фонокоректор-передпідсилювач для програвача вінілу

65

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

В останні роки спостерігається невелике зростання популярності програвачів вінілу. Незважаючи на те, що цей носій інформації застарів ще 30 років тому, у нього досі багато прихильників — слухачам подобається специфічний звук вінілу, а когось просто приваблює сам антураж аудіотехніки минулого століття. Невід’ємною частиною будь-якої вінілової аудіосистеми є фонокоректор-спеціальний пристрій, що служить для коригування ачх сигналу за загальноприйнятим стандартом (riaa). Він необхідний, так як «сирої» сигнал з звукознімача свідомо спотворений і пряме його посилення призведе до того, що звук буде зовсім не таким, яким його чекають від вінілу. Фонокоректор може бути вбудований в сам програвач, в цьому випадку часто його якість залишало бажати кращого, може бути в складі підсилювача (окремий вхід для вінілу), або стояти у вигляді окремого блоку. Зараз купити хороший фонокоректор досить важко-після того, як пристрої перестають бути масовими, їх вартість значно підвищується, та й знайти в продажу може бути не просто. Проте, схеми фонокорректоров часто прості і справляються зі своїм завданням нітрохи не гірше фірмових пристроїв, прикладом служить схема, представлена нижче.

Дана схема є фонокорректором-передпідсилювачем, два каскади забезпечують посилення сигналу по амплітуді і коригування ачх відповідно до стандарту кривої riaa. На вхід тр1 подається «сирий» сигнал з голки звукознімача, а з виходу тр2 знімається готовий для подачі на звичайний підсилювач і відтворення. Вся схема складається з двох каскадів на операційних підсилювачах, причому перший каскад-мікросхема ne5532, а другий-tl072p, незважаючи на те, що мікросхеми взаємозамінні. В іншому схема найпростіша і для її складання потрібно лише гірка резисторів з конденсаторами. Ачх задається номіналами rc ланцюгів, а тому важливо дотримати всі зазначені номінали, щоб фонокоректор працював правильно і порадував звуком. На контакт vcc подається харчування 9-12в, струм споживання на перевищує 20 ма. Схема чутлива до якості харчування, з цієї точки зору ідеальним джерелом живлення виступає батарейка крона — вона абсолютно не додасть пульсацій в звуковий тракт, на відміну від мережевих блоків живлення.

Для схема збирається на друкованій платі, зверніть увагу, що для роботи зі стереосигналом схему потрібно зібрати двічі, зробити це можна на одній друкованій платі. Представлена під схемою плата вже передбачає складання двох каналів. Подавати сигнал на вхід і знімати з виходу потрібно екранованим кабелем, якщо вся конструкція не розташовується в одному екранованому корпусі. Якщо використовувати дроти без екрану-музику буде важко розрізнити на тлі перешкод, хороша екранування повністю позбавить від цієї проблеми.

Для того, щоб живити схему від мережевих джерел живлення не боячись появи фону, рекомендується в ланцюзі живлення встановити clc-фільтр, значно зменшує пульсації по живленню. Складається він всього лише з пари конденсаторів по 470 мкф і однієї індуктивності на 10 мгн, що стоїть в розриві плюсового проводу живлення. Схема фільтра представлена нижче. Стояти він може як біля плати фонокоректора, так і всередині блоку живлення.

Також при живленні від джерела не завадить стабілізувати харчування з допомогою мікросхеми 7812 — лінійний стабілізатор на 12в. На схемі показано її стандартне включення, на контакти тр5 подається змінна напруга з трансформатора (12-20в), випрямляється діодами d1-d4, фільтрується конденсаторами с16, с17. Використання clc-фільтра спільно зі стабілізатором дозволить отримати живлення не менш чисте, ніж від батарейки. Діодний міст зі стабілізатором можна розташувати на окремій платі, а можна і впровадити в плату самого фонокоректора — такий варіант представлений нижче, плата перевірена. Так як струм споживання схеми невеликий, радіатор для мікросхеми 7812 не буде потрібно — для розсіювання тепла вистачить самого корпусу то220. Використання мікросхеми в корпусі то92 неприпустимо.

Фонокоректор-передпідсилювач можна як вбудувати в сам програвач замість штатного, або в підсилювач як окремий вхід, або змонтувати як окреме самостійний пристрій. В цьому випадку плата повинна бути оточена металевим корпусом, який послужить екраном — корпус з’єднується в одній точці з землею схеми. На корпусі монтуються два роз’єми — для входу і виходу, тумблер включення, а також роз’єм для підключення зовнішнього мережевого адаптера, якщо не використовується живлення від батареї. Не зайвою також буде і індикація включення на світлодіоді. Приклад готової зібраної конструкції на зображенні нижче. Як стверджує автор, якість роботи схеми перевершило всі очікування-до звуку не з’явилося ніяких нарікань. Вдалої збірки!джерело (source)