Все про двосхилих дахах

99

Двосхилий дах займає середнє положення між односхилим і многоскатной за рівнем складності і зручності експлуатації. Надійний захист будинку від дощу, вітру і снігу, широке розмаїття форм і нескладний монтаж — ці фактори зробили двосхилий дах найпопулярнішою в нашій країні. Її збірка може здійснюватися як професійними майстрами, так і початківцями будівельниками. Конструкція застосовується при зведенні капітальних споруд і для малих архітектурних форм — альтанок, лазень і туристичних будиночків в кемпінгах.

Зміст

 • Пристрій і основні елементи двосхилим даху

  • Відео: етапи будівництва кроквяної конструкції
  • Варіанти пристрою кроквяної системи

   • Наслонние крокви
   • Висячі крокви
  • Відео: монтаж крокв для гаража і лазні
 • Від чого залежить висота коника двосхилим даху

  • Таблиця: значення тангенса різних кутів для розрахунку двосхилим даху
 • Види двосхилих дахів

  • Дах з різними кутами нахилу скатів
  • Дах зі слуховим вікном
  • Дахи з » зозулею»
  • Дах з великими звисами
  • Дахи зі зміщеним центром
 • Вибір покрівельних матеріалів

  • Таблиця: властивості покрівельних матеріалів
 • Проекти будинків з двосхилим дахом

  • Фотогалерея: готові варіанти проектів будинків з двосхилим дахом
 • Двосхилий дах для альтанки

  • Фотогалерея: альтанки з двосхилими дахами

Пристрій і основні елементи двосхилим даху

Двосхилим вважається дах, що складається з двох площин прямокутної форми, розташованих над стінами будівлі і з’єднаних під кутом зверху.

Все про двосхилих дахах

Популярність двосхилим даху обумовлюється простотою її виготовлення

1 опорною конструкцією покрівлі служить кроквяна система, призначення якої полягає в:

 • утриманні зовнішнього і внутрішнього покриття даху;
 • рівномірному розподілі навантаження на несучі стіни;
 • формуванні каркаса даху, необхідного для вирівнювання площини скатів.

Щоб зрозуміти і успішно застосовувати на практиці принципи пристрою двосхилим даху, розглянемо докладніше основні елементи її конструкції. У будь-якому випадку знання прийнятої професійної термінології допоможе при виборі і розрахунках матеріалів.

 1. мауерлат. Опорна балка, що встановлюється на стіну. Виготовляється з бруса і колод хвойних порід дерева. Призначення мауерлата полягає в рівномірному розподілі ваги даху на несучу стіну. Розміри перетину бруса визначаються відповідно до загальних габаритами покрівлі, як правило, це від 10 до 25 см в поперечному перерізі. Кріплення здійснюється анкерними болтами, металевими різьбовими стрижнями, скобами або дротом. Між мауерлатом і поверхнею стіни укладається гідроізоляційний матеріал для запобігання контакту гігроскопічного каменю і деревини. Виготовити мауерлат можна з цільного масиву, зшитих дощок або клеєного бруса.
  Все про двосхилих дахах

  Для кріплення мауерлата до стіни можна використовувати анкери, різьбові шпильки, скоби або дріт

 2. кроквяні ферми. Збірка крокв може здійснюватися як на землі, так і безпосередньо на даху. Ферма являє собою трикутник із заданими розмірами. Збирають його з дощок або бруса товщиною від 50 мм і шириною від 150 мм.важливо дотримуватися технологічні допуски при монтажі ферм, так як саме від них залежить кінцева конфігурація площині скатів. Похибка в 1 см на відстані в 0,6 м вважається неприпустимою: дах буде хвилястою, а прилягання покрівельного матеріалу нерівномірним. Інсталяційний крок крокв варіюється від 0,6 до 1,2 м.
  Все про двосхилих дахах

  Збірка кроквяних ферм може проводитися як на землі, так і безпосередньо на даху

 3. лежень. Ця деталь застосовується в наслонних конструкціях. Так само як і мауерлат, вона встановлюється на опорну (внутрішню) стіну і служить для розподілу навантаження від стійок під коньковим прогоном. Розміри лежня зазвичай не відрізняються від розмірів мауерлата, але бувають винятки (в залежності від товщини стіни).
  Все про двосхилих дахах

  У конструкції двосхилим даху лежень розташовується на середній опорі будинку

 4. стійки. Елемент, службовець для компенсації вертикальних навантажень. Стійками з’єднують коньковие і горизонтальні прогони з лежнем і несучими балками. Товщину бруса підбирають в залежності від загальної конструкції даху. Кріплять його цвяхами, шурупами і металевими кронштейнами.
  Все про двосхилих дахах

  Стійки перешкоджають прогину крокв під навантаженням

 5. ригелі (затяжки). Підсилюють жорсткість трикутної конструкції крокв і пов’язують кроквяні лаги між собою в єдиний каркас.
  Все про двосхилих дахах

  Ригель з’єднує кроквяні лаги і підсилює міцність конструкції ферми

 6. коник – або коньковий прогін) — верхня горизонтальна частина даху, розташована на перетині двох площин скатів. Прогін являє собою цільну масивну балку, що зв’язує скати по всій довжині.
  Все про двосхилих дахах

  Всі верхні точки кроквяних ферм з’єднуються коньковим брусом

 7. звис. Частина даху, яка виступає за мауерлат на 40-50 см.призначена для захисту стін від намокання. Під звисами встановлюють ринви.
  Все про двосхилих дахах

  Звис виконує захисні функції, закриваючи стіни від вогкості

 8. решетування. Зовнішня частина конструкції, яка настилається поверх кроквяних ніг. Виконується з дерев’яних рейок або (в разі м’якої покрівлі) фанери, плит дсп або osb. Функція обрешітки полягає не тільки в фіксації покрівельного матеріалу, але і в посиленні жорсткості каркаса в цілому. Застосовуються обрізні або необрізні окоренние дошки, просочені антибактерицидними складами. Товщина обрешітки варіює від 22 до 30 мм.
  Все про двосхилих дахах

  Перед монтажем покрівельного покриття на крокви встановлюється решетування

 9. кобили. Додатковий елемент, який застосовують в тих випадках, коли кроквяні лаги мають недостатню довжину для організації повноцінного звису. Для нарощування крокв використовують дошки або брус того ж або трохи меншого розміру. Фіксують їх за допомогою цвяхів і саморізів.
  Все про двосхилих дахах

  Кобилки можуть кріпитися до крокв за допомогою болтів або прибиватися цвяхами

 10. підкроквяні ноги (підкоси). Розпірки, що виконують роль сполучної ланки між несучими балками і кроквяними ногами. Виготовляються за місцем з дощок і бруса. У дачному будівництві застосовують жердини невеликого діаметру (до 14 мм) з обточеними плоскими кінцями.
  Все про двосхилих дахах

  Основна функція підкроквяних ніг (підкосів) полягає в збільшенні жорсткості кроквяної системи

Відео: етапи будівництва кроквяної конструкції

Варіанти пристрою кроквяної системи

В залежності від розташування несучих стін будівлі вибирають один з можливих типів кроквяної системи:

 • наслонный;
 • висячий.

Наслонние крокви

Наслонная система кріплення передбачає наявність додаткової опорної стіни будинку, на яку переноситься вага даху. Для цього використовуються коньковий прогін і лежень, з’єднані між собою вертикальними стійками. Такий тип посилення конструкції простий і ефективний, проте заважає облаштуванню горищного простору під житлову зону. Корисна площа зменшується і виникають додаткові витрати на обробку. Хорошим рішенням проблеми в цьому випадку стає самцевий (є продовженням стіни і зводиться до початку формування покрівельної системи) фронтон, який приймає на себе вагу конструкції даху. Крім цього, до незручностей наслонной технології відноситься необхідність в довгомірних елементах. Транспортувати і встановлювати прогони, довжина яких більше 6 м, без підйомної техніки вкрай проблематично. Є чотири типи наслонних конструкцій.

 1. безрозпірні крокви. Існує три види збірки такої конструкції:
  • з жорстким кріпленням до мауерлату (коньковий прогін з’єднується з верхом крокв ковзаючим кріпленням з додатковою фіксацією металевими планками);
   Все про двосхилих дахах

   Жорсткість фіксації крокв до мауерлату забезпечують металеві кронштейни

  • з повзунковим кріпленням до мауерлату (плаваюче з’єднання дублюється гнучкою пластиною, верхні частини крокв кріпляться до прогону або між собою попарно);
   Все про двосхилих дахах

   Повзункове кріплення забезпечується гнучкою пластиною, що встановлюється у верхній частині кроквяних ферм

  • з жорстким кріпленням кроквяних ніг і коника даху в єдине ціле (за допомогою додаткових дощок).
   Все про двосхилих дахах

   У цьому варіанті всі елементи кроквяної ферми зв’язуються в жорсткий трикутник

 2. розпірні крокви. Кріплення кроквяних ніг до мауерлату жорстке, але додається горизонтальний прогін між кроквяними ногами. Ця конструкція є проміжною між наслонной конструкцією і висячою. Застосовується в тих випадках, коли несуча стіна досить потужна і здатна витримати розпирає тиск від даху. Іноді для цього по всьому периметру покрівлі встановлюють залізобетонний пояс .
  Все про двосхилих дахах

  Розпірні крокви передають розпираючі навантаження від даху на мауерлат, тому вони застосовуються тільки в тих випадках, коли можна забезпечити достатню міцність стін

  Підкроквяних балках. Уздовж довжини даху укладається додаткова балка, на яку спираються стійки, підпирають крокви. Таку ж функцію виконує лежень і інші стіни будинку. Якщо прогони відсутні, під кожною кроквяної ногою встановлюється окрема стійка. Затягування встановлюється нижче прогону, таким чином усувається розпір. За допомогою сутичок, встановлених в нижній частині, компенсують навантаження від ваги вірніше частини крокв. Додаткові розшивки, з’єднані навхрест, фіксують положення сутички.
  Все про двосхилих дахах

  Для посилення конструкції крокв в схемі з підкроквяної балкою застосовуються додаткові елементи: затяжки, ригелі, сутички і розшивки

Висячі крокви

Висяча схема застосовується при відсутності середньої опори. Жорсткість даху посилюється за рахунок установки зв’язок і ригелів між сусідніми кроквяними фермами. Найчастіше це єдиний спосіб облаштування даху, особливо у випадках з невеликими розмірами перекриття.

Одним з істотних переваг цього типу конструкції вважається висока міцність і жорсткість каркаса. При влаштуванні висячої кроквяної системи відпадає необхідність кріпити мауерлат.

Висячі системи, так само як і наслонние, поділяються на 5 видів, кожен з яких є трехшарнірним.

 1. трикутна трехшарнірная арка. Найменш витратний варіант пристрою даху. Являє собою трикутник з обмеженим ступенем навантаження. Можливі два варіанти кріплення крокв до затягування — ортогональна лобова врубка і зв’язка за допомогою пластинчастих кріпильних елементів.
  Все про двосхилих дахах

  Крокви і затягування скріплюються методом врубки або за допомогою жорстких пластин з дерева або металу

 2. тришарнірна арка з піднятою затягуванням. Застосовується при влаштуванні горищних приміщень, які плануються під мансарду. Поперечна затягування встановлюється у верхній частині кроквяної ферми. Кріплення до мауерлату — ползунковое. Для справної роботи системи рекомендується довгий випуск крокв за межі стін. Для компенсації можливого провисання затяжки використовують підвіси (один або кілька — за обставинами). Якщо довжина затягування велика, можливо зрощування двох брусів за допомогою хомутів.
  Все про двосхилих дахах

  Плаваюче кріплення до мауерлату знімає напругу зі крокв, а місце установки затяжки визначає висоту мансардного приміщення

 3. трикутна арка з бабкою і підкосами. У тому випадку коли крокви мають дуже велику довжину, для їх зміцнення застосовуються додаткові підкоси. Вони знижують ймовірність прогину під дією зовнішніх навантажень і переносять вагу даху на нижню затяжку. Крім цього, до коньковому прогону підвішують на хомутах бабку, яка підпирає коник, а отже, сприяє збільшенню жорсткості всієї конструкції.
  Все про двосхилих дахах

  Трикутна арка з бабкою і підкосами застосовується при дуже великій довжині крокв, коли потрібно розвантажити коньковий вузол і збільшити жорсткість всієї системи

 4. тришарнірна арка, посилена підвіскою або бабкою. Цей вид кроквяної конструкції застосовується для дахів з великими (більше 6 м) прольотами. Її суть полягає в тому, що вага затяжки переноситься на коньковий прогін. Вони з’єднуються між собою підвісками, кінці яких затиснуті в хомути. Підвіску з дерев’яного бруса називають бабкою, а залізну — тяжем. За допомогою болтів хомута можна регулювати ступінь натягу, що особливо актуально в разі провисання затягування.
  Все про двосхилих дахах

  Підвіски і бабки запобігають прогин затяжки, причому ступінь натягу кріпильного вузла можна регулювати

 5. трикутна арка з ригелем. При високих розпірних навантаженнях у верхній частині трикутника додають ригель. Він, на відміну від затягування, компенсує напругу стиснення. Кріплення ригеля не допускає шарнірного з’єднання зі кроквами. Затяжку встановлюють в підставі конструкції.
  Все про двосхилих дахах

  Для компенсації розпірних навантажень у верхній частині кроквяної ферми встановлюється горизонтальний ригель

Відео: монтаж крокв для гаража і лазні

Від чого залежить висота коника двосхилим даху

Як уже зазначалося вище, коник — це верхня горизонтальна частина даху, утворена перетином скатів. Визначення висоти коника-одна з ключових завдань при проектуванні даху. Невірне рішення тягне за собою ряд проблем, пов’язаних з подальшою експлуатацією.

Щоб розрахувати висоту коника даху, спираються на наступні фактори.

 1. кліматичні умови регіону. До них відноситься середньорічний рівень випадання опадів, вітрове навантаження і висота снігового покриву. Кожен фактор вносить свої корективи при виборі висоти даху. Так, затяжні снігові замети і рясні дощі припускають крутизну скатів більше 45о, при цьому опади сходять з покрівлі досить швидко, не встигаючи заподіяти пошкодження. У степових зонах, де панують стійкі вітри, прийнято зводити пологі дахи, з нахилом скатів не більше 10–12о. Тут покрівля з низько-скатної конструкцією прослужить довше і буде ефективніше зберігати тепло в будинку.
 2. наявність або відсутність горищного приміщення в конструкції будинку. Так як двосхилі покрівлі бувають двох типів — з горищем або без нього, при виборі кута нахилу потрібно враховувати подальші етапи експлуатації. Одним з найпоширеніших варіантів облаштування горищного приміщення є мансарда. Для цього використовують спеціальну конструкцію двосхилим даху, яка називається ламаною і розширює корисну площу мансарди. Варіант без горища частіше використовують при будівництві гаражів, складських ангарів і тому подібних споруд.
  Все про двосхилих дахах

  Дах без горищного перекриття збільшує обсяг приміщення, але має великі тепловтрати

 3. вид покрівельного матеріалу. Знання властивостей зовнішнього покриття впливає на оптимальний вибір ухилу скатів і висоту коника. Ось кілька основних правил:
  • чим більше маса покриття покрівлі, тим крутіше повинен бути ухил скатів;
  • чим дрібніше елементи, з яких складається покриття (наприклад, черепиця), тим вище піднімається коник;
  • чим менше кут нахилу даху, тим менша кількість швів і стиків передбачається при монтажі покриття (пологі даху переважно крити рулонними матеріалами типу руберойду або великими листами шиферу).
   Все про двосхилих дахах

   Чим щільніше покрівельний матеріал і герметичнее його стики, тим менше може бути ухил даху

Слід враховувати і той факт, що підняття коника супроводжується додатковими фінансовими витратами. Наприклад, конструкція з ухилом в 40-45 градусів обійдеться в 1,5–2 рази дорожче, ніж дах зі скатами в 10-12 градусів. При подальшому збільшенні кута нахилу вартість зростає в геометричній прогресії.

Важливість правильного визначення висоти коника даху в кожній конкретній ситуації важко переоцінити. Не залишилася вона і без уваги нормативних будівельних документів.

Збірник правил і таблиць снип 23.01.99 і сп 20.13330.2011 детально відображають вимоги, що пред’являються до будівництва дахів в різних кліматичних зонах.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Все про двосхилих дахах

Там же регламентуються мінімальні розміри експлуатованих горищ (житлових мансард). Враховується не тільки зручність приміщення для життєдіяльності людини, а й протипожежні норми. Розміри горища не повинні бути менше необхідного мінімуму для профілактики і технічного обслуговування даху — 1,5 м у висоту і 1,2 м в довжину. Допускається звуження проходів в складних складових конструкціях на 35-40 см.

Існує два способи визначення висоти коника:

 1. графічний, в якому використовується точний креслення в заданому масштабі.
 2. математичний-за допомогою геометричних формул, що виражають залежність висоти коника від довжини основи даху і кута нахилу.

Третім можна назвати автоматичний спосіб розрахунку за допомогою онлайн-калькуляторів, якими сьогодні рясніє інтернет. Але при всій повазі до сучасних комп’ютерних технологій потрібно віддавати собі звіт в тому, що в разі помилки або неточності розрахунків ніхто не понесе відповідальності за даремно витрачені гроші.

Тому краще все ж виконувати розрахунки самостійно. Геометричні обчислення проводяться за формулою h = l ∙ tg a, де h-висота коника, l-половина довжини прольоту, а tg a — тангенс кута нахилу ската, значення якого можна взяти з довідкових таблиць.

Все про двосхилих дахах

Для визначення висоти коника потрібно знати розмір основи і тангенс кута нахилу ската

Таблиця: значення тангенса різних кутів для розрахунку двосхилим даху

кут нахилакриші a, градусиtg a50,09100,18150,27200,36250,47300,58350,7400,84451501,19551,43601,73

Види двосхилих дахів

Вище ми розглянули варіанти двосхилих дахів з точки зору внутрішнього устрою конструкції. Тепер же розберемо їх зовнішню будову.

Дах з різними кутами нахилу скатів

Даху з різними ухилами скатів називають ще асиметричними. Найчастіше їх використовують в малих архітектурних формах, але відомі випадки і капітальних будівель з такими покрівлями. Суть полягає в тому, що будівлю покривають дахом з різною довжиною скатів. Кількість скатів не змінюється-їх також два, але істотно змінюється сприйняття будівлі в цілому. Споруда стає незвичайним, по-своєму стильним, набуває унікальність і притягує погляди людей.

Все про двосхилих дахах

Подовжений скат даху може використовуватися для організації додаткової функціональної прибудови, наприклад, гаража

 • одноповерхові житлові будівлі зі збільшеними розмірами підпокрівельного приміщення;
 • мансардні будинки з люкарнами і без;
 • двоповерхові будинки з горищними і мансардними приміщеннями.

Визначившись з необхідними параметрами житла і фінансовими можливостями, можна самостійно або за допомогою фахівців створити власний проект свого будинку-мрії.

Двосхилий дах для альтанки

Чудовим винаходом наших предків є альтанка. Відпочинок за містом, сімейні торжества, зустріч гостей на дачній ділянці і пікніки — це лише короткий перерахування тих функцій, які асоціативно пов’язані з альтанкою. Можливо, саме тому така будова присутня практично на кожному заміському ділянці. Одним з головних компонентів альтанки є дах.

Все про двосхилих дахах

Двосхилий дах надійно захищає альтанку від дощу, пилу і опадає листя і надає їй вигляд казкового теремка

Альтанки будують з різними видами дахів, але найпопулярнішими є саме двосхилі.

Фотогалерея: альтанки з двосхилими дахами

Все про двосхилих дахахдвосхилий дах літньої альтанки надійно вкриє відвідувачів кемпінгу від дощу або прямих сонячних променівВсе про двосхилих дахахзсув коника використовується для того, щоб можна було встановити додаткові опори під крокви, які не будуть заважати входу і виходуВсе про двосхилих дахахвбудована в альтанку піч перетворює її в невелике літнє кафеВсе про двосхилих дахахальтанки можуть застосовуватися в парках і зонах відпочинку для укриття відвідувачів від снігу, дощу або спеки

Принципи зведення даху над альтанкою багато в чому ідентичні тим, що застосовуються при будівництві житлових будинків. Різниця полягає лише в влаштуванні опор: покрівля стоїть не на стінах, а на колонах або вертикально встановлених брусках.

Все про двосхилих дахах

Види двосхилих дахів для альтанок ідентичні по конструкції з дахами звичайних будинків

Споруда альтанки може послужити хорошим досвідом перед будівництвом великої двосхилим даху власними силами.