Хвороби вишні і шкідники — як запобігти і чим лікувати

64

Благополучно висадивши на ділянці вишневий саджанець, і вже передчуваючи багатий урожай в майбутньому, ви не повинні забувати про те, що хвороби вишні і їх лікування – цілком звичайне явище, з яким вам, швидше за все, доведеться рано чи пізно зіткнутися. Уберегти вишню від всіх захворювань і шкідників практично неможливо, адже на їх поширення впливає не тільки агротехніка, а й особливості погоди, випадкове пошкодження гілок і інші непередбачувані фактори.

Зміст

 • Як і чим лікувати хвороби вишні

  • Коккомікоз
  • Моніліоз
  • Дірчаста плямистість
  • Антракноз
  • Камедетеченіе
 • Боротьба з основними шкідниками вишні

Як і чим лікувати хвороби вишні

Тому ви повинні не тільки приділяти час профілактичним заходам, а й регулярно оглядати дерева, щоб при перших же ознаках захворювання вишні або ураження комахами, приступити до лікування дерева. І перед тим, як прищепити вишню, перевірити – чи не від хворого дерева щепу ви збираєтеся використовувати?

Нижче наведені хвороби і шкідники вишні, здатні завдати великої шкоди врожаю ягід, та й самим деревам. На особливу увагу заслуговують такі небезпечні грибні захворювання, як коккомікоз, що приводить до передчасного листопаду, і моніліоз вишні, від якого ягоди гниють і муміфікуються. Боротися з цими хворобами без обприскування дерев фунгіцидами неможливо, тому краще спочатку висаджувати сорти вишні, стійкі до моніліозу і коккомікозу.

Хвороби вишні і шкідники - як запобігти і чим лікувати

Вберегти вишню від усіх захворювань і шкідників практично неможливо

Коккомікоз

Всі старі сорти вишні, які раніше успішно вирощувалися в росії, виявилися абсолютно беззахисні перед прийшли зі скандинавії грибним захворюванням коккомікозом. І досі селекціонерам не вдалося вивести повністю імунні до паразитичного гриба сорти-не бояться коккомікозу тільки повстяна вишня, а також гібриди вишні і черемхи.

відео про хвороби вишні

Вражає грибок в першу чергу листя вишні, з’являючись на них у вигляді буруватих червоних крапок, що перетворюються в плями. На нижньому боці листочків можна помітити спори грибка у вигляді нальоту біло-рожевого кольору. Незабаром після зараження листя обсипаються, в результаті в зиму вишня йде непідготовленою до морозів. За кілька сезонів дерево зовсім слабшає і гине в одну з морозних зим. Коккомікоз вишні може вразити і плоди – в такому випадку вони деформуються і стають непридатними в їжу.

Збудник коккомикоза на зимівлю ховається в опалому листі, в зв’язку з чим в першу чергу необхідно все рослинні залишки під деревом відразу знищувати, перекопуючи навесні і восени грунт. Навесні проводять перше обприскування по розпускається листочків бордоською рідиною (3%). Другий раз обробка здійснюється відразу після опадання квіток хлорокисью міді (0,4%), або розчином топсин-м (0,1%), ефективний також препарат скор. Третій раз вишню обприскують бордоською рідиною (1%), або хлорокисью міді (0,4%) вже після збору врожаю. Додатково можна обробити вишню препаратом скор ще до цвітіння.

Хвороби вишні і шкідники - як запобігти і чим лікувати

Коккомікоз вишні

Моніліоз

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Хвороби вишні і шкідники - як запобігти і чим лікувати

Невипадково захворювання називають моніліальним опіком, адже уражені гілки і листочки вишні виглядають немов обпалені. У міру розвитку грибної хвороби кора дерева покривається дрібними наростами сірого відтінку, такі ж нарости в хаотичному порядку з’являються і на плодах, викликаючи їх загнивання. На старих уражених гілках утворюються тріщини, виступає камедь, і поступово гілки гинуть. Велика частина ягід муміфікується і опадає, якісь ягідки можуть провисіти до весни.

Так як грибок зимує в уражених частинах рослин, дуже важливо регулярно видаляти і спалювати всі уражені плоди, а гілки вирізати, захоплюючи здорову тканину на 10 см.до розпускання свіжих бруньок здійснюють обприскування вишні і грунту навколо неї бордоською рідиною або залізним купоросом 3%. Також підійде для обробки мідний купорос, нітрафен і олеокуприт. Можна обприскати дерева і після цвітіння, використовуючи 1% бордоською рідиною або фунгіциди (фталан, купрозан, цинеб, каптан). Важливо регулярно проводити профілактику по боротьбі зі шкідниками і намагатися максимально обережно збирати урожай, щоб не пошкодити вишні.

Хвороби вишні і шкідники - як запобігти і чим лікувати

Моніліоз у вишні

Дірчаста плямистість

При підвищеній вологості в теплу погоду на вишневих листках можуть з’явитися бурі плями з темною облямівкою, замість яких незабаром утворюються наскрізні отвори. Цятки червоно-бурого кольору виникають і на плодах, через що форма вишень деформується і плоди підсихають. Кора на пагонах розтріскується, з неї виділяється камедь.

Грибниця зимує на гілках і річних приростах вишні, в зв’язку з чим хворі гілки обов’язково слід вирізати, а тріщини з камедетечением ретельно зачищати і обробляти садовим варом. Опале плоди і листя дочиста прибирають і спалюють. Обприскування проводиться так само, як при моніліозі.

Антракноз

Все частіше на вишневих деревах зустрічається антракноз, який вражає переважно плоди. На вишеньках спочатку утворюються тьмяні цятки, після чого формуються невеликі горбки і з’являється рожевий наліт. При сухій погоді вишні починають підсихати, муміфікуючись на сонці. Якщо літо вологе, дощове, антракноз може погубити до 80 % врожаю.

Хвороби вишні і шкідники - як запобігти і чим лікувати

Сіра гниль у вишні

Допомагає впоратися з антракнозом триразове обприскування вишні хімічним препаратом полірам: до появи квітів, відразу після їх в’янення і ще через два тижні. Всі хворі плоди слід збирати і негайно знищувати.

Камедетечение

Поразка вишні дірчастої плямистістю, моніліозом, сонячними опіками або морозом часто призводить до такого захворювання, як камедетечение вишні. Виділення з гілок і стовбура прозорих застигаючих крапель, камеді, можливо і при надмірному добриві або поливі грунту. Здається на перший погляд нешкідливою, камедь вишні може привести в результаті до повної загибелі дерева.

Щоб не допустити камедетечения, за вишнею потрібно ретельно доглядати, оберігаючи від хвороб профілактичною обробкою мідним купоросом, а від сонячних опіків і пошкоджень морозом – за допомогою побілки вапном. Будь-які з’явилися на вишні рани гарненько зачищайте і замазуйте відразу ж садовим варом або петралатумом. Ті гілки, що вже виявилися сильно пошкоджені, слід знищувати.

відео про догляд за вишнею

Боротьба з основними шкідниками вишні