Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

98

Картопля-надзвичайно популярна в росії культура, яку вирощує кожен поважаючий себе садівник. Дуже важко знайти ділянку, де немає хоча б невеликої грядки з ним. Селекціонери йдуть назустріч бажанням споживачів-у продажу постійно з’являються все нові сорти. Але є і старі, перевірені часом, вже не один десяток років успішно витримують постійну конкуренцію. До них відноситься і лапоть, що виділяється в першу чергу розміром бульб.

Зміст

  • Картопля лапоть-опис сорту і характеристика
  • Переваги та недоліки
  • Поради по вирощуванню

    • Процедура посадки і підготовка до неї
    • Важливі нюанси вирощування
    • Відео: як правильно доглядати за картоплею
  • Боротьба з хворобами і шкідниками

    • Фітофтороз
    • Відео: методи боротьби з фітофторозом картоплі
    • Альтернаріоз
    • Дротяник
    • Відео: боротьба з дротяником на картоплі
  • Збір і зберігання врожаю
  • Відгуки садівників

Картопля лапоть-опис сорту і характеристика

Картопля лапоть, іноді зустрічається під назвою «сибірський лапоть» – один з так званих сортів народної селекції. Про його походження,» предків», історії походження назви не відомо практично нічого. Достеменно відомо тільки те, що перші згадки про нього відносяться до 50-х років минулого століття.

Сорт швидко завоював популярність у садівників сибіру і далекого сходу і не втратив її донині. Хоча останнім часом його сильно потіснили вітчизняні та зарубіжні новинки селекції, лапоть все ще має своїх відданих шанувальників, не готових проміняти його ні на який інший сорт. Він популярний в тих регіонах, які з повним правом можна назвати «зоною ризикованого землеробства». Особливою любов’ю лапоть традиційно користується в забайкаллі.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Картопля лапоть отримав назву завдяки розмірам і характерній формі бульб

Серед інших сортів картоплі лапоть виділяється в першу чергу розміром бульб і високою врожайністю. При сприятливих умовах влітку зі 100 м2 можна отримати 400-500 кг бульб. Середня вага картоплини — 120-180 г.але на кожному кущі обов’язково є бульба-«рекордсмен» довжиною 20-25 см і масою 500-800 г. Вони мають форму витягнутого овалу, сильно сплощені, нагадуючи котлети. Мабуть, саме розміром і формою бульб сорт і зобов’язаний назвою.

Шкірочка блідо-рожева, на дотик злегка шорстка. «очі» нечисленні, поверхневі. Вміст крохмалю невисокий (10,5-14%), але на смаку це ніяк не позначається. М’якоть блідо-жовта, кольору вершкового масла. З одного куща отримують 6-10 картоплин.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Стабільно висока врожайність-одне з основних переваг сорту картоплі лапоть

Лапоть відноситься до сортів середньораннього терміну дозрівання, вегетаційний період становить 65-85 днів. Взагалі, точний час збирання врожаю вказати досить складно — воно розтягується з другої декади серпня до 20-х чисел вересня. Це в основному залежить від погоди влітку. В принципі, з викопуванням картоплі можна і почекати — лежкість від цього ніяк не страждає.

Кущі середньої висоти (50-65 см), густо облистнені. Квітки білосніжні. Цвітіння дуже рясне.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Кущі картоплі лапоть відрізняються дуже рясним цвітінням

Деякі агрономи стверджують, що картоплі лапоть не існує взагалі. В принципі, вони поширюють цю точку зору на більшість сортів народної селекції, вважаючи, що це» здичавілі » культурні сорти, вирощуються в тій чи іншій місцевості дуже давно, в зв’язку з чим їх офіційна назва забулося або не було відомо з самого початку. На їхню думку, лапоть-не що інше, як один із сортів, виведених в срср за участю ранньої троянди, більш відомої у нас як «американка» або «кубинка», злегка видозмінилися в процесі тривалого культивування, конкретно — північна троянда або детскосельскій.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Картопля рання троянда, більш відомий в росії як американка, деякими агрономами вважається предком сорту лапоть, існування якого іноді взагалі заперечується

Переваги і недоліки

Своєю незмінною популярністю лапоть зобов’язаний наступним достоїнствам:

  • розмір, смакові якості і загальна презентабельність бульб. У промислових масштабах його не вирощують, але садівників-любителів сорт цілком влаштовує. Він добре переносить транспортування, в тому числі на далекі відстані, бульби рідко псуються під час зберігання навіть при наявності невеликих механічних пошкоджень.
  • універсальність призначення. За офіційною класифікацією лапоть можна віднести до категорії сортів ав. Він підходить і для смаження, і для варіння, а також для приготування інших других, перших страв і салатів.
  • холодостійкість. З’явилися сходи можна навіть не вкривати при загрозі заморозків. Прохолодне літо мало позначається на кількості і якості бульб — тільки відсуваються терміни збирання врожаю.
  • наявність хорошого імунітету до більшості типових для культури хвороб, що викликаються вірусами і бактеріями. До хвороботворних грибків лапоть не так стійкий.
  • загальна невибагливість і»пластичність». Лапоть не пред’являє особливих вимог до типу і якості грунту, поливу, успішно пристосовується до не завжди сприятливого клімату, стабільно плодоносить, незважаючи на те, видається сезон прохолодним і дощовим або жарким і посушливим.
  • придатність до тривалого зберігання. У льох можна закладати навіть бульби з механічними ушкодженнями, в процесі зберігання псується не більше 5-6% картоплин.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Відносно невисокий вміст крохмаль ніяк не впливає на смакові якості бульб, з сорту лапоть можна приготувати що завгодно, в тому числі картопляні «постоли»

Є у нього і недоліки:

  • низька опірність фітофторозу бадилля і бульб, альтернаріозу. А ще лапоть чомусь особливо любить личинка жука-щелкуна, більш відома як дротяники.
  • дефіцит посадкового матеріалу. Лапоть не входить до державного реєстру, не має офіційного оригінатора, відповідно, в каталогах і розплідниках знайти його неможливо. З садових ділянок він поступово витісняється новими сортами, так що дістати бульби досить складно.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Дротяник чомусь проявляє до картоплі сорту лапоть особливу любов

Поради по вирощуванню

Одне з основних переваг сорту лапоть — загальна невибагливість при вирощуванні. Однак мінімум часу і сил, якщо ви бажаєте отримати рясний урожай, йому приділити все ж доведеться. Не варто забувати і про профілактику небезпечних для культури хвороб.

Процедура посадки і підготовка до неї

Найчастіше місце під картопляну грядку відводиться за залишковим принципом. І це велика помилка. Як і інші садові культури, він любить тепло і сонячне світло, тому місце повинно бути відкритим.

До якості і типу грунту лапоть невимогливий, але і на болоті рости не буде, грунтові води не повинні підходити до поверхні ближче, ніж на 65-70 см.також він, як і будь-яка картопля, категорично не переносить кислий грунт. З’ясуйте показник кислотності заздалегідь і в разі необхідності внесіть при перекопуванні «розкислювач» – доломітове борошно, просіяне деревну золу, подрібнену в порошок яєчну шкаралупу.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Грядка під картоплю готується заздалегідь, з осені

Перед висадкою лаптя бульби потрібно проростити. Це позитивно позначається на рясності врожаю і скорочує терміни його дозрівання. Процедура займає близько півтора місяців, тому починати треба вже в квітні. Відібрані з осені бульби ще раз перевіряють, шукаючи підозрілі симптоми, типові для хвороб. При їх відсутності картопля протягом 35-40 днів тримають в темному добре провітрюваному приміщенні, підтримуючи постійну температуру 13–16ºс, розсипавши по підлозі в 1-2 шари на газетах або тканини. Можна заощадити час, помістивши бульби в ящики з добре зволоженими тирсою, торф’яної крихтою, перегноєм, піском і забезпечивши ту ж температуру. Паростки з’являться за 20-25 днів.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Пророщування бульб перед посадкою-обов’язкова для картоплі процедура

За 3-5 днів до посадки бульби обприскують приготованим за інструкцією розчином максима, бактофіта, інтеграла, престижу. Це допоможе мінімізувати «стрес», пов’язаний з посадкою, і підвищити їх імунітет. Або можна занурити картоплини в нього на 15-20 хвилин, зменшивши концентрацію препарату вдвічі.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Препарат максим використовується для передпосадкової обробки бульб картоплі, щоб підвищити їх імунітет

Конкретний час висадки лаптя вказати неможливо, все залежить від регіону і погоди. Тому потрібно орієнтуватися на температуру грунту. На глибині 8-10 см вона повинна прогрітися до 7–10ºс. Зазвичай це відбувається в кінці квітня, але очікування може затягнутися і до середини травня. Надійні народні прикмети, на яку можна орієнтуватися — початок цвітіння кульбаб і черемхи, що розпускаються березове листя.

Грядку скопують з осені, навесні ще раз добре розпушують, вибираючи кореневища бур’янів та інше рослинне сміття. Лунки викопують згідно зі схемою посадки, в кожну кладуть по 2-3 жмені перегною або перепрілого компосту, столову ложку деревної золи, кілька щіпок сухого курячого посліду і трохи цибулиння або подрібненої яєчної шкаралупи. Добрива перемішують з грунтом на дні лунки і злегка присипають землею. Ні в якому разі не можна вносити свіжий гній — м’якоть стає водянистою, набуває неприємного присмаку. До того ж це сприятливе живильне середовище для розвитку хвороботворних мікроорганізмів.

Пофарбовані в синьо-фіолетовий колір

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Щоб підвищити врожайність бульб, в день посадки їх прогрівають і провяливают на сонечку.

Безпосередньо перед посадкою пророщену картоплю опудривают золою і обприскують розчином мідного купоросу і борної кислоти. На 10 л води досить взяти по 1 г препаратів.

Схема посадки і сівозміну

Щоб рослі кущі синьоокки не були обділені світлом, відстань в міжряддях потрібно витримувати від 60 до 70 см.бульби висаджуються через 40 см. Такий проміжок сприяє нормальному розвитку кореневої системи.

На легких пухких грунтах глибина посадки становить 10 см.зазвичай в підходящу за механічним складом грунт картопля висаджується в лунки або траншеї. Щоб рядки були рівними потрібно висаджувати по шнуру. За такими посадками в подальшому і доглядати буде простіше.

У грунт, яка містить багато глини і відрізняється щільністю, закладають картоплю на меншу глибину — 7 – 8 см.

На підтоплюваних ділянках необхідно зробити дренажні канавки для відтоку зайвої води. Для таких проблемних ділянок застосовують посадку картоплі на гребені. За допомогою мотоблока зробити гребені висотою в 15 см дуже легко. У викопану на вершині гребеня лунку закладають картоплину.

Щоб картопля не хворів і приносив хороший урожай, потрібно знати сумісність овочевих культур. Кращими попередниками для картоплі стануть:

  • капуста;
  • огірки;
  • гарбуз;
  • коренеплоди;
  • бобові.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Придатні для картоплі сусіди

На 6 сотках дуже важко дотримуватися сівозміни і правильно розміщувати овочеві культури. Кмітливі городники в таких випадках вдало використовують ущільнені посадки. Так, для картоплі синьоокка ідеальним сусідом по грядці стане квасоля. Вона і місця займає небагато і благотворно впливає на картоплю.

Небажано висаджувати картоплю після пасльонових — томатів, перцю, баклажан. Також не можна висаджувати ці овочі в безпосередній близькості від картоплі. Справа в тому, що всі ці овочі, що відносяться до одного сімейства, накопичують схожі хвороби і шкідників, якими з успіхом діляться з сусідами.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Висаджувати картоплю на ділянці, де до цього росли пасльонові, не рекомендується

В ідеалі вирощувати картоплю на одному і тому ж місці можна через 2 – 3 роки. Але не завжди виходить дотримуватися такого правила. Щоб дати землі відновитися можна відразу після збирання картоплі засіяти землю злаковими. Особливо підходить в цьому плані овес. Він здатний пригнічувати хвороботворні організми і тим самим дезінфікувати грунт. За зиму овес перегниє, а навесні його можна закрити в грунт.

Як доглядати за картоплею синьоокка

Картопля синьоокка дуже невибагливий у догляді і не вимагає особливих підходів при вирощуванні.

Полив

Полив, мабуть, єдиний етап догляду, який потрібно строго контролювати. Справа в тому, що синьоокка любить помірно зволожений грунт. Недолік вологи або її надлишок однаково погано позначаться на кількості і якості бульб.

Погодні умови не можна назвати щорічно стабільними. Один рік видається дощовим, наступний — навпаки, посушливим. Тому полив синьоокки повинен коригуватися в залежності від атмосферних опадів. Період, коли полив гостро необхідний можна визначити за зовнішнім виглядом рослини і станом грунту. Якщо рослина виглядає пониклим, а земля просохла на глибину до 10 см — потрібно провести зволоження.

У роки, коли випадає середня кількість опадів, полив повинен проводитися до 3 разів в період вегетації. Інтервали між зволоженнями повинні витримуватися в 1,5-2 тижні. Головні поливи здійснюють:

  • після появи сходів.
  • в період бутонізації.
  • після цвітіння.

Для нормального зволоження досить 40 л води на 1 м2. Зрошення найкраще проводити ввечері, щоб водяні краплі не спровокували сонячний опік бадилля. Найнадійніший спосіб поливу-застосування шланга з розпилювачем на кінці, щоб не розмивалися грядки. Для більш економного витрачання води використовують систему крапельного поливу.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Крапельний полив для картоплі допоможе економніше витрачати вологу

Якщо стоїть спекотна погода, що сприяє швидкому випаровуванню вологи, то після поливу і розпушування потрібно використовувати мульчу, накривши її міжряддя. В якості мульчирующего матеріалу доцільно використовувати суху траву.

Підгортання і розпушування

Вирощуючи синьоокку, проводити підгортання потрібно не менше 2 разів за час росту картоплі.

  • перший, після того як бадилля відросла до 15 – 20 см висоти. Якщо підгортання виконано правильно, то кущ виходить засипаним землею практично на третину. Тобто над поверхнею підноситься верхівка кущика висотою в 5 см.
  • другий-перед початком цвітіння. За часом це приблизно через 2-3 тижні після першого.

Підгортання дуже благотворно впливає на розвиток бульб картоплі. При існуючих загрозах похолодання, цей метод захистить бадилля від підмерзання. Крім того, такі кущі виростуть більш стійкими і сильними.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Підгортання рятує від поворотних холодів і допомагає збільшити урожай картоплі

Якщо стоїть спекотна погода, то підгортати потрібно ввечері. А найкраще зайнятися цим після дощу. Від цього подвійна користь виходить. Не встиг висохнути грунт наситить вологою стебла і простимулює утворення додаткових столонів. Крім того, волога земля не обсипається з утворених горбків.

Крім підгортання після кожного зволоження обов’язково проводиться розпушування. Процедура допомагає зруйнувати утворилася кірку, яка заважає нормальному газообміну в коренях. Ще однією корисною властивістю розпушування є знищення бур’янів.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Після поливу на поверхні землі утворюється кірка, яка перешкоджає нормальному газообміну в бульбах

Обробки грунту в міжряддях припиняють, коли починається масове цвітіння картоплі і бадилля рослин змикається. Але якщо погода стоїть дощова, доцільно продовжити легкі розпушування, щоб забезпечити приплив повітря до бульб.

Внесення підгодівлі

Городники, які провели підготовку грунту до посадки картоплі за всіма правилами, і внесли необхідні підгодівлі, синьоокку в період вегетації не підгодовують. При достатньому поливі сорт дасть непоганий урожай. Але все ж слід пам’ятати, під час формування бульб, картопля виносить з грунту дуже багато азоту, фосфору і калію. Недолік цих елементів позначиться на якості бульби. Тому підгодувавши синьоокку, городник зможе отримати більш якісний урожай.

У першій фазі росту картопля споживає більше мінеральних речовин, тому внесені навесні під перекопування або безпосередньо в лунку азотовмісні добрива (наприклад, нітроамофоска) забезпечать хороший ріст.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Для гарного росту картоплі потрібен азот

Вносити азот потрібно строго за вказаними на упаковці нормам. Перегодований картопля почне нарощувати велику кількість зеленої маси на шкоду коренеплодів.

У другу половину вегетаційного періоду синьоокка дуже потребує органічного харчування. Гній містить всі необхідні для нормального розвитку картоплі мікроелементи. На 10 м2 вносять від 3 до 5 кг добре перепрілого гною. Також корисний буде для синьоокки курячий послід. Речовина, добре висушене і розтерте в порошок, вноситься в кількості 5 кг на 10 м2. Можна вносити підгодівлю у вигляді розчину-гній розводять з водою в пропорції 1/5, а курячий послід 1/15. Органіку в будь-якому вигляді потрібно застосовувати тільки після поливу перед підгортанням.

Не варто забувати і про деревну золу, яку знаменитий селекціонер лорх вважав найкращим харчуванням для картоплі. Зола не тільки знижує кислотність грунту, але і покращує смак картоплі. Ця речовина вноситься, як правило, при весняній перекопуванні від 700 до 1000 г на 10м2 або в лунку по 1 ст. Л.

Картопля лапоть: все, що потрібно знати про вирощування сорту

Суха деревна зола є відмінним добривом для картоплі