Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

116

Сьогодні кабачки і цукіні користуються однаковою популярністю. Але так було далеко не завжди. Причиною тому послужила популярність кабачків протягом століть, а цукіні в східній європі з’явився відносно недавно. Багато хто не бачить різниці між цими рослинами, але вона все ж є, і це можна легко показати.

Головні відмінності цукіні від кабачка

Білоплідні кабачки є одним з найпопулярніших сортів ще з радянських часів. А цукіні до 1980 років були дивиною, але швидко завоювали місце під сонцем на приватних городах.

Ці два баштанних рослини відрізняються за такими параметрами:

  • кабачки можуть бути короткоплетистими або довгоплетистими, як гарбуза, а цукіні росте завжди компактно і не випускає батогів;
    Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

    Кабачок може випускати довгі батоги, а цукіні-ні

  • кабачок краще переносить зниження температури повітря, цукіні-більш південна, теплолюбна культура;
  • колір шкірки цукіні зазвичай темно-зелений зі світлими прожилками, але може бути жовтим або навіть смугастим;
    Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

    У цукіні бувають плоди жовтого кольору

  • цукіні встигають швидше, ніж кабачки, всього за кілька днів (від зав’язі до придатного в їжу овоча);
  • листя кабачка ширше, а у цукіні вони ажурні і часто мають сріблястий малюнок;
    Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

    У цукіні на листках видно сріблястий наліт

  • у цукіні м’якоть, шкірка і насіння підходять для їжі, а зрілий кабачок часто потрібно чистити і видаляти серцевину;
    Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

    У цукіні немає великого насіння і товстої шкірки, його вживають в їжу разом з ними

  • цукіні можна вживати в їжу в сирому вигляді, кабачки ж без термічної обробки не їдять;
    Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

    Сирі скибочки цукіні в пасті-класичний італійський рецепт

  • плоди цукіні менше за розміром;
  • кабачки стійкіше до городніх хвороб.

Цікаво, що смажена м’якоть цукіні на смак дуже нагадує гриби. Це смакова якість цінують італійці і використовують плоди в багатьох національних стравах.

Відео: рецепт пасти з цукіні

Незначна кількість клітковини робить кабачок важливим продуктом в лікувальному харчуванні при гастриті, хворобах печінки. Істотно і наявність в шкірці кабачка каротиноїду лютеїну, який дуже корисний при віковій зміні зору.

Міфи про цукіні і кабачку

Існують помилки про властивості цукіні, які спростовують фахівці:

  1. міф: шкірка у будь-якого кабачка щільніше, ніж у цукіні. Спростування: щільність шкірки залежить лише від конкретного сорту, бувають кабачки і з тонкою шкіркою.
  2. міф: цукіні краще переносять спеку. Спростування: плоди цукіні добре ростуть в теплі і на сонці, але при цьому вони потребують рясного поливу під час спекотної погоди. Кабачки, особливо білоплідні, більш жаростійкі.
  3. міф: цукіні-це зелений кущовий кабачок. Спростування: кущовим може бути і цукіні, і інший кабачок, кольори плодів теж бувають різні.

Гібрид кабачка і цукіні

Відносно недавно (20-30 років тому) були виведені гібридні сорти за допомогою схрещування звичайних кабачків і цукіні. Наприклад, ранньостиглий сорт цукеша легко впізнати за насиченим зеленим кольором плодів, слабкою гіллястості куща і середнім розмірам.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Цукеша явлется гібридним сортом кабачка і цукіні із зеленою шкіркою

Оскільки кабачки легко перезапилюються між сортами, а також з твердокорою гарбузом, патисоном, їх краще вирощувати для ранньої продукції під укриттям, а посадки розміщувати окремо від цих культур і цукіні.

Цукіні — це сортотип кабачка

Кабачок відноситься до твердокорому виду гарбуза, а цукіні є його сортотипом (різновидом), що відрізняється високою врожайністю і ранніми термінами дозрівання. Історія цієї сільськогосподарської культури приводить нас у давні часи до земель південної америки. Кабачки, як і цукіні, завезли в європу з нового світу. Вони також стали поширені в туреччині і на прилеглих територіях. Однак спочатку прижився тільки кабачок. Розведення цукіні відродилося потім в італії і практично відразу стало масовим. На територію колишнього срср цей сортотип кабачків потрапив тільки в 1980 роках, але його не вирощували на полях, а переважно в приватних господарствах.

Є версія, що цукіні — гібрид звичайного кабачка і крукнека.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Крунек, можливо, є близьким родичем цукіні

Вирощуємо тропічний папороть нефролепіс будинку

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Існує безліч видів кімнатних нефролепісов. Всі вони відрізняються формою прилистників і розмірами вай. Догляд за папоротями ускладнюється необхідністю зрошувати їх водою по кілька разів на день. Якщо квітникар занадто зайнятий, то можна створити вологий мікроклімат: поставити нефролепіс поруч з кімнатним фонтаном, акваріумом, на вологу гальку або просто оточити іншими квітами. Також потрібен своєчасний і достатній полив, обов’язковий дренаж.

Зміст

  • Нефролепіс в природі і на підвіконні

    • Відео: нефролепіс для прикраси і відпочинку
  • Кімнатні види нефролепіса

    • Фотогалерея: види нефролепіса
  • Таблиця: умови утримання нефролепіса в залежності від сезону

    • Відео: особливості утримання та догляду за папороттю нефролепіс
  • Посадка і пересадка нефролепіса

    • Який потрібен горщик
    • Грунт для нефролепіса
    • Етапи пересадки
    • Підставки і опори для нефролепіса
    • Фотогалерея: підставки і опори для квітів
  • Догляд за нефролепісом

    • Полив і підживлення
    • Відео: нефролепіс без особливого клопоту
    • Період спокою і догляд взимку
    • Обрізка квітки
  • Розмноження нефролепіса

    • Діленням кореневища
    • Укоріненням відростків (усов)
    • Спору
  • Таблиця: помилки при вирощуванні нефролепіса
  • Таблиця: хвороби і шкідники нефролепіса
  • Корисні відгуки про вирощування нефролепіса

Нефролепіс в природі і на підвіконні

Нефролепіс — папороть, який полюбився квітникарям за невибагливість і пишну зелень куща. Як і всі кімнатні рослини, нефролепіс прийшов до нас з дикої природи. Рослини цього сімейства вибрали для свого проживання тропічні ліси, які є на будь-якому континенті. Існує не так вже й багато різновидів нефролепіса-всього близько 30, лише одиниці з них окультурені і можуть рости в горщиках.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Нефролепіс-рід папоротей, що росте в тропічних лісах

Назва культури походить від двох грецьких слів: nephros-нирка (маються на увазі соруси зі спорами на зворотному боці аркуша) і lepis — луска (покривальце, прилистник, що прикриває соруси).

Вайя-це велика периста листоподібна частина папороті, що складається з безлічі прилистків.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

На зворотному боці прилистків знаходяться бруньки зі спорами (соруси)

Всі папороті живуть в лісах, тобто в умовах розсіяного світла і в тіні. Таке середовище проживання також відрізняється високою вологістю і пухкої родючим грунтом. Все це неважко створити в умовах квартири. Нефролепіси прекрасно ростуть навіть далеко від вікон, наприклад, на шафах, столиках, в навісних кашпо. Квіти добре реагують на лампи денного освітлення, тому їх можна побачити в готелях, офісах, школах і поліклініках.

Через складну іноземну назву російські квітникарі нефролепіс називають на свій зручний їм манер: нефролопес, нефролепсис або просто-домашній папороть.

Відео: нефролепіс для прикраси та відпочинку

Кімнатні види нефролепіса

  • грін леді-ефектний папороть притягує погляд точно так же, як будь-яка красива жінка. Компактний і пишний кущ дуже схожий на зачіску з локонами і кучериками, які розтріпав вітер. Крім незвичайного виду, грін леді відрізняється невибагливістю. Вона любить розсіяне світло і мириться з сухим повітрям.
  • нефролепіс еміна — ще один ефектний і компактний папороть. Його максимальна висота-50 см. Вайи ростуть майже вертикально, вони сильно кучеряві, краї прилистків покриті дрібними зубчиками. Еміна дуже любить високу вологість, тому її рекомендується кілька разів на день обприскувати чистою водою.
  • бостон виведений в столиці американського штату массачусетс-бостоні. Вайи у бостонського нефролепіса вигнуті, дугоподібні. Прилистки хвилясті, глянцеві, по краях — зубчасті. Бостон може перетворитися на значний кущ висотою 1 м.
  • нефролепіс піднесений названий так невипадково. Вайи молодого папороті ростуть вертикально, але з часом подовжуються і никнуть. Максимальна довжина — 1 м.особливість папороті — в молодому віці він дуже швидко росте, за рік може збільшитися вдвічі. Виведені різні сорти піднесеного, що відрізняються формою прилистків: ланцетні, хвилясті, з загорнутими краями, двічі, тричі і чотири рази перисті, схожі на пір’я птахів.
  • нефролепіс блехнум-найкрасивіший вид блехнума дуже схожий на пальму. Темно-коричневий стовбур може виростати до 1 м у висоту. Насправді це видозмінений корінь, точніше — його наземна частина. У кімнатних умовах зазвичай вирощують блехнум горбатий, у нього немає стовбура, але вайи виглядають так само екзотично.

Фотогалерея: види нефролепіса

Зазвичай вони самі виглядають дуже привабливо. Є багатоярусні дерев’яні у вигляді етажерок і драбин, а також ковані або металеві, схожі на дерева і розраховані на кілька кольорів. В останньому варіанті грамотно встановлені нефролепіси утворюють суцільний зелений каскад, схожий на дивовижне дерево. Слід враховувати: чим вище до стелі, тим вище вологість і температура повітря. Є відгуки квітникарів, що саме під стелею їх нефролепіси ростуть дуже пишними.

Фотогалерея: підставки та опори для квітів

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностідерев’яні опори-драбиниКабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностібагатоярусна металева стійкаКабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностіпідставка-ковані сходинки

Догляд за нефролепісом

Догляд за папороттю домашнім досить простий, але нехтувати ним зовсім не варто.

Полив і підгодівлі

Поливають нефролепіси як звичайні кімнатні квіти — поверх грунту, а не в піддон. Воду, що витекла в піддон, обов’язково виливають. Немає ніяких жорстких графіків, наприклад, поливати по вівторках і четвергах. Частота поливів залежить від температури і вологості повітря в приміщенні. Єдиним критерієм служить стан грунту-підсох верхній шар, значить, пора поливати. Нефролепіс любить високу вологість, але заливати коріння не можна. Краще поставити поруч чашку з водою, вологу гальку, мох або просто тримати папороть серед інших квітів. У групі рослини створюють свій мікроклімат. Вода для поливу і обприскування повинна бути відстояною і кімнатної температури.

Підгодовують нефролепіс раз в 10-14 днів комплексними добривами для кімнатних квітів з декоративним листям. У них переважає потрібний для наростання зеленої маси азот, а в підгодівлі для квітучих поживні елементи містяться в інших пропорціях. Добрива продаються під брендами: агрікола, фертика люкс, форте, біомастер та ін. Папороті потрібно давати дозу в 2-4 рази меншу, ніж зазначено на упаковці. Оскільки папороть воліє кислий грунт, слід періодично поливати його підкисленою водою. Для цього в 1 л води розводять 10 крапель столового або яблучного оцту.

Відео: нефролепіс без особливого клопоту

Період спокою і догляд взимку

Нефролепіси не цвітуть, тому період спокою для стимуляції утворення бутонів їм необов’язковий. Якщо горщик з квіткою стоїть на підвіконні, то період спокою настане сам собою: світловий день за вікном скоротиться, від скла потягне холодом. Грунт в таких умовах буде менше пересихати, поливи скоротяться, підгодівлі робити не доведеться. Нефролепіс призупинить розвиток і буде відпочивати. Важливо, щоб температура при цьому не опускалася нижче +12⁰c, і не було протягів.

Якщо ж рослина міститься всередині кімнати, взимку там так само тепло, як і влітку, то необхідно дотримуватися звичайного режиму. Через опалення повітря стає сухим, поливати і обприскувати доведеться навіть частіше. А щоб милуватися красою нефролепіса і взимку, потрібно подовжити короткий день до 14 годин підсвічуванням. Підживлення можна скоротити до 1 разу на місяць, оскільки при штучному і слабкому зимовому освітленні квітка буде не так активно рости, як навесні і влітку.

Обрізка квітки

Як і у будь-якої рослини, у нефролеписа старіють і жовтіють листя, засихають відростки (вуса), в земляному комі утворюються дітки. Тому папороті роблять косметичну і санітарну обрізку: видаляють зайві або всі вуса, а також засохлі, пошкоджені, криві вайи. Кореневі дітки видаляють під час пересадки. Такої обробки досить, щоб нефролепіс з новими силами почав нарощувати молоде листя і відростки.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Підсохлі вуса (повітряні корені) потрібно обрізати, а зелені підійдуть для розмноження

Розмноження нефролепіса

Нефролепіс не вимагає особливих умов і прийомів при розмноженні. Квітникарі застосовують кілька способів розмноження квітки.

Поділом кореневища

Одна рослина нефролепіса має один корінь і одну точку росту, з якої з’являються пагони, утворюючи розетку. Якщо кущ складається з декількох розеток і точок росту, то його можна поділити. Краще це робити навесні, поєднавши з пересадкою.

  1. вийняти материнське рослина, струсити з коренів землю.
  2. спробувати розібрати кущ на складові розетки.
  3. якщо дітки відокремлюються насилу, то краще опустити коріння в воду і промити. Кущ сам розпадеться або стане добре видно, де корінці переплелися.
  4. кожна рослина зі своїм коренем і точкою росту посадити в окремий горщик за схемою, описаною вище (етапи пересадки).
  5. забезпечити високу вологість повітря і грунту. Рекомендована температура для кращого вкорінення: +15… +18 ⁰c.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Нефролепіс утворив багато діток, кожна може стати самостійною рослиною

Укоріненням відростків (вусів)

  1. насипати дренаж і грунт для папоротей в миску, разовий контейнер, горщик і пр.
  2. поставити ємність поруч з материнським рослиною.
  3. прикопати в цій ємності вус на глибину 0,5 см так, щоб його верхівка була над землею. Для надійності закріпити вус дротяної шпилькою.
  4. грунт утримувати постійно вологою.
  5. через 2 тижні втечу вкорениться, а ще через деякий час з’явиться новий.
  6. тільки переконавшись, що молодий нефролепіс зміцнів і пішов в зростання, його можна відокремити від материнського — відрізати вус у самої грунту, присипати деревним вугіллям.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Укорінення відростка

Пр. Щитовкажелтие або бурі комахи присмоктуються до поверхні листа, зверху вони закриті восковим нальотом, ніби щитом. Шкідник швидко розмножується, якщо повітря в кімнаті сухе, рослина ослаблене або перегодоване. Здорові рослини щитівок не приваблюють.

Корисні відгуки про вирощування нефролепіса

Полив регулярний і помірний, щоб грунт сильно не просихав, але і не було постійної сильної вогкості в горщику. У папоротей вайи ростуть верхньою своєю частиною, поступово розкручуючись. Якщо пошкодити верх вайи, то вона зупиниться в зростанні і буде поступово всихати.

Наталія семенова

Https://www.greeninfo.ru/indoor_plants/nephrolepis_exaltata.html/forum/-/tid/25977

Не захоплюйтеся сильно поливом, часто папороті просто заливають. Це не болотна рослина, до коріння обов’язково повинен підходити і повітря. Поливайте регулярно, помірно, допускається просушування верхнього шару між поливами, але вода в піддоні стояти не повинна. Грунт повинен бути рівномірно злегка вологим, не сильно сирим, інакше згниє. Зазвичай коричневі плями від перезволоження. Коли папороті не вистачає води, то вайи світлішають, стають з насичено-зелених свело-салатовими.

Наталія семенова

Https://www.greeninfo.ru/indoor_plants/nephrolepis_exaltata.html/forum/-/tid/25977

Нефролепіси живучі. Купила в лютому, погано упакували і поки до будинку донесла-підмерз. Через пару днів чорніти став. Я його обстригла прям під корінь, пакетом накрила, в пакеті він у мене довго стояв, зате листочки почали нові рости, потихеньку, в лютому відростив майже стільки ж, скільки було. Так що після пересадки він оклемается. Ще я епіном бризкала.

Маха

Https://iplants.ru/forum/?showtopic=5459

По молодим вайям часом взагалі не зрозуміти, що буде представляти з себе дорослий нефролепіс.у мене таких підлітків аж 4 штуки — абсолютно однакових. Але я-то знаю, що вони від різних мамок взяті!

Savanna

Http://forum-flower.ru/showthread.php?t=246&page=5

А у мене мій нефрик психує вже третій місяць-облітає, сохнетп після переїзду з балкона заскленого, його життя коту під хвіст! невже це через повітря від батарей?

Zmeulka

Http://forum-flower.ru/showthread.php?t=246&page=5

У весняно-літній період дуже любить поїсти, підгодівлі щотижневі то добривом для декоративно-листяних культур, або слабкою органікою. Сидить в універсальному грунті з додаванням кокогрунта. Подобається йому, що вітер обдуває його вайкі. Якось цієї осені потрібна була його підставочка і переставила його на журнальний столик, не помінявши місця. Красиво розмітав по столику свої вайки, але через пару тижнів помітила жовті листочки на столику. Підняла вайи, а там дуже рясно став сушити свої нижні гілочки. Не сподобалося йому відсутність повітрообміну між вайками. Обрізала постраждалі гілочки, переставила назад на підставочку і він припинив сушити свої вайи…

Orhidea

Http://www.forum.kwetki.ru/lofiversion/index.php/t7129.html

Товщини стебла, шпагат буде в нього врізатися і пошкоджувати. Другий кінець шпагату прив’язують до натягнутою дроті вільної петлею, щоб можна було регулювати натяг. У міру зростання рослина закручують навколо шпагату. Коли стебло доросте до дроту, його обережно згинають і направляють по дроту.

Плетисті рослини в теплиці вимагають формування. Якщо огірок формує зав’язі вільно, коренева система не дає потрібної кількості поживних речовин і води всім плодам. Частина плодів не встигнуть вирости і дозріти, але харчування віднімати вони будуть. Загущення посадок погіршує доступ світла, повітря і знижує урожай. Хвороби в загущених посадках розвиваються частіше. За сформованими рослинами легше доглядати і легше збирати урожай. Виняток становлять кущові сорти, їх формувати немає необхідності.

Як правило, на пакеті гібридів наведена схема формування рослини.

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінності

Схема формування гібридів в теплиці. Урожай на основному стеблі

Теплі гряди

Метод практикується в північних районах і середній смузі. Він дає можливість отримати урожай на 2-3 тижні раніше. Щоб виростити огірки на теплій грядці, потрібно діяти так:

  1. після того як земля відтане, копають борозни глибиною 40-50 см, шириною 50 см і заповнюють їх біопаливом шаром 30 см.це може бути гній, компост, торішня трава, листя — все, що при гнитті виділяє тепло.
  2. проливають гарячим розчином марганцівки (3 м на 10 літрів води), додають золу.
  3. заповнюють землею, знятої з грядки, змішавши її з 2 столовими ложками на м2 добрив, і знову поливають гарячим розчином марганцівки, щоб знезаразити грунт.
  4. у високій грядці роблять борозенки і в них висівають сухі або попередньо замочені пророслі насіння.
  5. грядку закривають тимчасовим плівковим укриттям-це можуть бути дуги з накинутою на них плівкою, переносні плівкові укриття.
  6. у міру того як огірки сходять, їх проріджують.
  7. коли огірки підростають, їх підсипають землею з краю борозни, щоб розвивалася коренева система.

Бджолозапильні сорти на основному стеблі мають квіти чоловічого типу, а плодоносять на бічних стеблах, тому основне стебло прищипують після 4-5 листа, даючи можливість розвиватися коріння і бічних стеблах.

Якщо плівка була накинута на дуги, то можна натягнути навколо дуг шпагат, і рослини будуть за нього триматися. Коли мине загроза заморозків, можна встановити шпалери або сітки. Це дасть кращу освітленість на грядці.

Щоб не залежати від наявності бджіл, сіяти треба і бджолозапильні, і самозапильні сорти.

Практикують також висадку на теплі грядки розсади.

Відкритий грунт

Метод вирощування застосовується на великих ділянках в південних районах. Насіння висіваються у відкритий грунт. Тепла в регіоні більше, ніж достатньо. Налагоджений полив (дощування) і захист грунту від перегріву (мульчування) дають можливість отримання ранніх врожаїв. Установка уздовж гряд шпалер, сіток, решіток цілком обгрунтовано практикується.

Фотогалерея: варіанти вирощування огірків

Кабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностіогірки в теплиціКабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностіогірки у відкритому грунті на решітціКабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностікласичний спосіб: вирощування огірків у відкритому грунтіКабачок і цукіні-ботанічні та кулінарні відмінностітеплиця з огірками

Рослини подібні незговірливим людям, від яких ми можемо домогтися всього, якщо будемо в спілкуванні з ними враховувати їх характер.

І. Гете