Хвороби і шкідники садового хрону: боротьба з ними, фото

75

«їдкість» і «пекучість» хрону робить його неїстівним для більшості шкідників, а містяться в тканинах фітонциди дієво знищують майже будь-яку патогенну мікрофлору. Але сказати, що хвороби хрону і ураження його комахами – неможливе явище, не можна. Рослина від цього може серйозно постраждати і навіть загинути, тому важливо вміти ідентифікувати проблему і знати, як з нею впоратися, поки процес не зайшов занадто далеко.

Хвороби хрону і методи боротьби

Найчастіше культура уражається грибковими хворобами. Щоб помітити проблему на ранній стадії розвитку, коли з нею впоратися набагато простіше, рекомендується хоча б раз на тиждень оглядати посадки.

Аскохітоз хрону

Перший симптом даної хвороби – коричнево-бурі плями, що покривають листя. Поступово вони починають збільшуватися в розмірі, з’являється жовтувата «окантовка». Уражені тканини затягуються шаром грибниці, розетка хрону перетворюється в джерело поширення хвороби. Якщо нічого не робити, листя досить швидко буріють повністю, засихають, потім відмирає і кореневище.

Для профілактики хвороби критично важливо дотримання сівозміни, глибоке розпушування або перекопування грунту і ретельне прибирання з грядок рослинного сміття. Справитися з аскохітозом допоможуть будь-які фунгіциди, навіть «класичний» мідний купорос і бордоська рідина. Приготованим за інструкцією розчином обприскують листя хрону і грунт на грядці. Обробки повторюють кожні 7-10 днів до повного зникнення симптомів хвороби.

Важливо! викликає аскохітоз грибок різко активізується при підвищеній вологості повітря і грунту. Його суперечки відрізняються життєздатністю, зберігаються в грунті протягом 4-5 років, без шкоди переносячи навіть суворі зими.

Аскохітоз-хвороба, здатна передаватися через посадковий матеріал при розмноженні хрону насінням

Біла гниль

Типова для багатьох садових культур хвороба. Хрін від неї теж не застрахований. Спори грибка передаються не тільки при безпосередньому контакті, їх розносить вітер, «проміжними господарями» стають багато бур’яни. Зберігається збудник хвороби і в посадковому матеріалі.

Ризик зараження білою гниллю (склеротинією) зростає при «скупченості» на грядках і перенасиченні субстрату азотом. Також розвиток хвороби провокують часті дощі, постійне перезволоження грунту, його закислення.

Листя і кореневища хрону, ураженого цією хворобою, покриваються білястим «ватообразним» нальотом, швидко втрачають тонус, зупиняються в розвитку. Поступово його шар потовщується, з’являються дрібні чорні «цяточки» (скупчення спор грибка). Тканини під нальотом розм’якшуються, чорніють, стають слизькими на дотик, повністю згнивають.

Для боротьби з цією хворобою підходять будь-які фунгіциди. Але найкращі результати демонструють препарати ровраль, ордан, ридомил-голд, акробат-мц. Частота обробок і інтервали між ними визначаються згідно з інструкцією.

Важливо! грамотні підгодівлі і регулярне внесення в грунт «раскислителей» – дієві профілактичні заходи проти такої хвороби, як біла гниль.

Уражені грибком білої гнилі листя і кореневища хрону стають непридатними в їжу

Вертіціллезное в’янення

Хвороба викликається грибком, що мешкає в грунті і проникаючим в кореневища через поверхневі мікропошкодження. Він швидко поширюється по судинній системі рослини. Листя хрону втрачають тонус, в’януть, вся надземна частина швидко відмирає, коріння розкладаються.

Щоб переконатися, що причина погіршення зовнішнього вигляду хрону – саме ця хвороба, необхідно зробити кілька зрізів черешків листя або кореневищ. Там повинні бути помітні чорні точки-ділянки некротичних тканин, що утворилися внаслідок закупорювання грибницею, що викликає вертіциллезное в’янення.

Способів боротьби з цією хворобою поки не існує. Виявивши вертицильоз, уражені розетки якомога швидше викопують. Грунт на грядці дезінфікують, проливаючи її 3-4% розчином мідного купоросу або темно-малиновим – перманганату калію. В кінці сезону грунт перекопують, рясно присипавши його зверху доломітовим борошном або товченою крейдою.

Викопаний з грядки хрін, уражений вертицильозом, потрібно якомога швидше знищити

Бель (несправжня борошниста роса)

При ураженні несправжньою борошнистою росою на лицьовій стороні листя хрону розпливаються швидко збільшуються в розмірах блідо-зелені або зеленувато-жовті плями. Виворіт затягується нальотом-спочатку він білястий або сіруватий, схожий на розсипану муку, але поступово «ущільнюється» і змінює колір на сіро-ліловий, перетворюючись в суцільний шар.

Якщо нічого не робити і дозволити хвороби розвиватися, листя поступово буріють, засихають і відмирають. Кореневища сильно дрібнішають, стають пухкими і м’якими всередині.

Коли несправжня борошниста роса помічена на ранній стадії розвитку, непоганий ефект дають навіть народні засоби, наприклад, розчин перманганату калію, харчової соди, кухонної солі, кефіру або молочної сироватки з додаванням йоду. У важких випадках впоратися з хворобою допоможуть тільки медьсодержащие препарати.

Дієва профілактика несправжньої борошнистої роси хрону-попередня обробка посадкового матеріалу фунгіцидами

Шкідники хрону і способи боротьби з ними

По-справжньому небезпечних для хрону шкідників, здатних знищити рослини повністю, небагато. Але майже всі комахи, атакуючі його, відрізняються ненажерливістю, тому можуть за короткий час заподіяти посадкам значної шкоди.

Хвиляста блішка

Дрібний (2-3 мм в довжину), майже невиразний неозброєним оком шкідник хрону. Забарвлення переважно чорне, з глянцево-металевим відливом, по спині йдуть поздовжні золотисто-жовті смуги. Зимує хвиляста (хрестоцвітна) блішка в рослинному смітті або компостних, гнойових купах, яйця відкладає там же або в поверхневих шарах грунту.

Приблизно в середині весни, як тільки сходить сніг, шкідник вибирається з укриття. Його їжа — будь-які рослини з сімейства хрестоцвіті, як дикі, так і «культурні». Тому для запобігання розселення хвилястою блішки по городу, посадки хрону та інших рослин, цікавих шкіднику (редис, редька, капуста, дайкон, крес-салат) розміщують подалі один від одного.

Менш ніж за тиждень листя, атаковані шкідником, перетворюються в якусь подобу решета. Потім хвиляста блішка переходить на стебла, в результаті перетворюючись на шкідника коренів хрону. Фотосинтез і інші життєво важливі для рослини процеси «збиваються», воно засихає.

Важливо! щоб запобігти нападу на грядки або боротися зі шкідником, виявивши, що листя хрону в дірках, грядки обробляють відваром або настоєм пижма, сумішшю просіяного деревної золи з пекучим перцем, тютюновим пилом і гірчичним порошком.

Намагатися збирати хвилястих блішок з листя хрону вручну марно

Як боротися з гусеницями (капустяної вогнівкою) на хроні

Дорослі особини капустяної вогнівки – коричневі або брудно-жовті метелики з розмахом крил близько 3 см і більш темними смугами на них. Самки шкідника відкладають яйця на вивороті листя хрону в кінці травня або на початку червня. Приблизно через тиждень-півтора з них вилуплюються жовто-зелено-сірі гусениці, масово нападаючі на грядки. Буквально за 3-4 дні шкідники з’їдають листя хрону, залишаючи одні прожилки, рослини засихають.

Пік активності гусениць капустяної вогнівки розтягується на 3-5 тижнів – конкретний термін залежить від погоди. На листя хрону послідовно «заселяються» кілька поколінь шкідників. Потім вони перетворюються в лялечок, «сплітають» кокони і починають готуватися до зимівлі, шукаючи укриття в рослинному смітті або в поверхневих шарах грунту.

Найчастіше капустяна вогнівка атакує посадки хрону, капусти та інших хрестоцвітних в сибіру, на далекому сході і в кавказькому регіоні

Капустяний клоп

Проблем з виявленням та ідентифікацією цього шкідника хрону, як правило, не виникає. Це досить велике (8-10 см в довжину), плоске комаха з чорно-червоним забарвленням. Капустяний клоп активізується, як тільки ночами встановлюється плюсова температура.

Самки шкідника відкладають яйця на вивороті листя хрону. Вилуплюються з них личинки харчуються рослинними соками, згризають самі листя. Тканини спочатку бліднуть, потім жовтіють, в результаті знебарвлюються майже до прозорості. Якщо з шкідником не боротися, листя хрону покриваються некротичними плямами, буріють і відмирають.

Пік активності личинок капустяного клопа припадає на червень, особливо «старається» цей шкідник хрону, якщо погода видається спекотною і сухою

Бабануха

Також цей шкідник відомий під назвами «листоїд капустяний» і «листоїд хріновий». Ці прізвиська чітко визначають, які садові культури складають його основний «раціон харчування». Крім хрону і капусти, бабануха може нападати на кінський щавель.

Шкідник-дрібний (3-4 мм), округлий жучок з пофарбованою в глянцево-зелений колір спинкою. Дорослі особини зимують в основному в рослинному смітті на грядці, виходять на поверхню в першій половині квітня. Спочатку вони харчуються бур’янами з сімейства хрестоцвіті, потім шкідник «перемикається» на хрін і капусту, об’їдаючи листя до стану «скелета» з прожилок.

Важливо! період активності у бабанухи короткий, але нові покоління шкідника з’являються кожні 12-14 днів.

Особливо сприятлива для бабанухи дощова, похмура погода

Як захистити хрін від шкідників

Не знаючи, чим обробити хрін від шкідників – народними засобами або хімікатами, потрібно враховувати ступінь занедбаності проблеми. Коли комахи вже розплодилися в безлічі, або при «масових» атаках, для обробки хрону від шкідників застосовують інсектициди. Частоту процедур і їх періодичність визначають, згідно з інструкцією виробника. Однак потрібно врахувати, що багато хто з цих препаратів, якщо обприскати листя хрону від шкідників неправильно, небезпечні для здоров’я людини, домашніх тварин і екології. Тому простіше не допустити нападу комах на грядки. У цьому допоможуть нескладні профілактичні заходи:

  1. якісний догляд за рослинами. Особливо важливі для підвищення опірності хрону шкідників правильні поливи і підгодівлі.
  2. очищення грядки восени від рослинного та іншого сміття.
  3. глибоке розпушування грунту в рамках підготовки до зими.
  4. регулярна прополка. Потрібно обов’язково позбавлятися від бур’янів сімейства хрестоцвіті.
  5. висадка неподалік рослин, запах яких неприємний комахою. Також можна обробити листя хрону від шкідників відварами і настоями на їх основі.
  6. застосування покупних і саморобних клейових пасток.

Важливо! ще одна дієва профілактична міра, що допомагає боротися зі шкідниками на листках хрону, – дотримання правил сівозміни.

Прибираючи з грядки рослинне сміття, садівник знищує безліч суперечка викликають хвороби грибків, яйця і личинки шкідників

Висновок

Хвороби хрону, як і поразка його шкідниками – нечасте явище, але рослина від них не застрахована. Кожна подібна проблема має свої характерні симптоми, що дозволяють правильно її ідентифікувати. З більшістю з них можна впоратися і відновити здоров’я рослини, особливо якщо розвиток хвороби або атака шкідників помічені на ранній стадії.