Чи потрібна на дачі лазня, і як її побудувати своїми руками

68

Догляд за грядками і плодовими деревами на дачній ділянці забирає чимало сил, до вечора багато дачники відчувають себе немов вичавлений лимон. Звичайно, не доклавши зусиль, і хорошого врожаю не отримаєш, проте про втомленому організмі теж потрібно подбати – дати йому відпочити, розслабитися, зарядитися новими силами.

Передмова

З цією метою якнайкраще впорається лазня на дачі. Від душі попарившись після важкого дня, ви відразу відчуєте, що втома зникла, а хворобливі відчуття в спині і в області шиї затихли. Вже на наступний ранок можна знову продовжувати догляд за улюбленою ділянкою.

Якщо ж на вашій дачі досі немає лазні, ви можете виправити ситуацію своїми руками, не наймаючи бригаду професійних будівельників. Споруда лазні для дачі під силу і тим, кому раніше не доводилося зводити будь-які будови. Потрібно лише відповідально поставитися до цього завдання, виконуючи дії згідно з рекомендаціями, наведеними нижче.

Серед будівельних матеріалів, використовуваних при будівництві лазні (цегла, шлакоблоки, газобетон, дерево), віддайте перевагу дерев’яному брусу – зводити з нього зруб найпростіше, та й грошей буде потрібно менше, ніж на той же цегла. Вибирайте осику, липу або модрину, оскільки береза швидко почне гнити, а хвойні сорти від спеки будуть виділяти гарячу смолу.

Вибір відповідного місця на ділянці і планування лазні

Насамперед потрібно визначитися з місцем, де ви будете зводити лазню. Якщо поруч проходить дорога, споруду варто перенести на протилежний кінець ділянки. Від дачного будинку лазню рекомендується видалити метрів на п’ятнадцять, згідно з вимогами пожежної безпеки. Хоча деякі дачники на свій страх і ризик прилаштовують лазню до дачного будинку або поєднують з літньою кухнею, теплицею та іншими будівлями, які можуть стати в нагоді на ділянці. В цьому випадку дуже важливо забезпечити безпеку електричного обладнання і надійно захистити суміжні будови від вогкості.

Чи потрібна на дачі лазня, і як її побудувати своїми руками

Планування приміщень і їх співвідношення визначте самі, якихось строгих правил щодо цього немає

Великий плюс, якщо поблизу є природна водойма, тоді лазню можна побудувати неподалік (на відстані не менше 20 м, щоб запобігти можливості затоплення). Втім, при відсутності водойми засмучуватися не варто – спорудити поруч з лазнею штучну купіль з дерева, або придбайте пластикову, і тоді, вибігши з парилки, ви зможете відразу зануритися в чисту прохолодну воду.

Що стосується розмірів будівлі, лазню на дачі своїми руками зводять зазвичай невелику, адже потрібно залишити достатньо місця для грядок, та й на маленьку споруду у вас піде менше сил і часу. Для суміщеної з мийним приміщенням парної і невеликої роздягальні вам вистачить лазні 3,5х3, 5 м, а в будову 6х4 м або 6х6 м вже можна вмістити не тільки роздільну парилку і мийку, але також просторий передбанник (або кімнату відпочинку) і навіть душ. Перед входом передбачте веранду, де можна буде відпочити після водних процедур на свіжому повітрі.

Планування приміщень і їх співвідношення визначте самі, якихось строгих правил щодо цього немає. Головне-щоб вам було зручно відвідувати баню.

Який грунт на дачі – такий і фундамент

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Чи потрібна на дачі лазня, і як її побудувати своїми руками

Для зведення лазні на дачній ділянці найчастіше вибирають стрічковий фундамент або стовпчастий в залежності від типу місцевих грунтів. Якщо грунт утворений скельними породами або грубозернистим піском (слабопучіністий грунт), перевага віддається столбчатому фундаменту: в кутах майбутньої споруди і в місцях перетину зовнішніх стін ставляться опори 38х38 см, в основі яких бутові камені, або цеглини, скріплені цементним розчином. Можна взяти азбестоцементні труби, заповнивши їх бетонною сумішшю. Між опорними стовпами викладається цегляна стінка в півцеглини, або насипається стінка з гравію, шиферу, битої цегли.

Якщо ж грунт складається з глини, супіски або дрібного піску (пучинистий грунт), вибір робиться на користь стрічкового монолітного фундаменту, який зводиться так:

  • майданчик під будівництво розмічається кілочками, між якими рівно натягується мотузка;
  • викопується траншея на потрібну глибину в залежності від пролягання грунтових вод;
  • на дно траншеї насипається пісок шаром від 10 до 20 см, поливається водою і ретельно утрамбовується;
  • зверху також ущільнюється гравій (таким же шаром);
  • на піщано-гравійну подушку встановлюється опалубка і укладається арматура;
  • заливається цементна суміш.

Чи потрібна на дачі лазня, і як її побудувати своїми руками

Для зведення лазні на дачній ділянці найчастіше вибирають стрічковий фундамент або стовпчастий

Бетон краще заливати в два-три етапи, постійно ущільнюючи методом штикування. Бажано, щоб фундамент на 10 см був вище поверхні землі. Коли фундамент буде готовий, дайте йому повністю просохнути, укладіть шар гідроізоляції з руберойду і приступайте до зведення стін.

Від стін до покрівлі

Зводити стіни з готового бруса перетином 15х18 см або 15х15 см досить просто: колоди укладаються або в торцевий шпунт, або методом «в лапу», при цьому кожен вінець утеплюється теплоізоляційним матеріалом (клоччя, мох або сучасні матеріали з джуту і льону). Не забудьте залишити простір для вікон і дверей при викладанні бруса.

Отже, ви підвели стіни під покрівлю, тепер потрібно вибрати, якою буде дах у лазні: з горищним приміщенням або без нього, односхилим або двосхилим, з яким кутом нахилу? відповідно до обраного типу укладіть крокви, зафіксувавши їх за допомогою скоб на останньому вінці зрубу. Крокви для односхилого даху закріплюються зовнішньої і внутрішньої опорою або ж двома зовнішніми. Для двосхилим даху потрібно нижні кінці крокв опереть об стіни, а верхні з’єднати, утворивши коник даху.

Чи потрібна на дачі лазня, і як її побудувати своїми руками

Зводити стіни з готового бруса перетином 15х18 см або 15х15 см досить просто

На крокви закріплюється решетування, на яку укладається покрівельне покриття (черепиця, металочерепиця, шифер, профільовані листи і т.д.).

Оснащення лазні всередині

Ще на етапі закладання фундаменту потрібно подбати про пристрій каналізації відповідного типу, викопавши за межами лазні дренажний колодязь або спеціальний приямок для стічних вод. Коли каналізаційна система буде завершена, можна приступати до виготовлення підлоги. Детальну інформацію про пристрій дерев’яної та бетонної підлоги ви знайдете в інтернеті. Варто лише відзначити, що бетонне покриття необхідно закрити керамічною плиткою або кинути на підлогу кілька дерев’яних решіток, щоб не замерзали ноги. Дерев’яна підлога краще робити протікає і добре провітрювати баню після кожного відвідування, тоді деревина прослужить довше.

Для стін і стелі лазні потрібно передбачити належне утеплення, пароізоляцію і обшивку облицювальним матеріалом. Наступним кроком буде оформлення вікон і дверей, розміщення полків в два-три яруси і установка грубки. Піч для лазні ви можете виготовити власними руками або ж купити готову.

відео про баню на дачі