Все про розмноження пеларгонії (герані)

112

Практично всі пеларгонії розмножуються живцями. Але є сорти, у яких живці не дають коренів місяцями і загнивають. Вирощування з насіння, всупереч стереотипам, навпаки, не клопітка. Насіння пеларгоній добре сходять, рослини швидко ростуть і цвітуть в рік посіву.

Зміст

 • Про герані

  • Галерея фото: види пеларгоній-королівська, зональна, плющелістная і інші
 • Кращі способи розмноження для різних видів гераней-таблиця
 • Розмноження живцями

  • Як і коли черенковать?

   • Відео: які живці краще приживаються, укорінення восени
  • Укорінення у воді

   • Відео: один із способів живцювання в воді
  • Як посадити держак в грунт?

   • Відео: укорінення декількох живців в одному великому горщику
 • Вирощування пеларгонії з насіння

   • Відео: два способи посіву насіння пеларгонії: класичний і з окропом
 • Чи можна пеларгонію розмножити листом?
 • Як розсадити герань?

  • Відео: обрізка герані
 • Можливі проблеми розмноження пеларгонії-таблиця

Про герані

Герань або пеларгонія була дуже популярна в минулому столітті. Вона прикрашала особняки і прості селянські будинки. Ці квіти досі ростуть у наших бабусь і мам. До недавнього часу герань можна було назвати ретроцветком, але сьогодні він знову знаходить популярність.

Все про розмноження пеларгонії (герані)

Букет пеларгоній

Рослина цікаво не тільки пишним і яскравим цвітінням, але ще і універсальністю. Пеларгонії прекрасно ростуть в кімнатах, на балконах і в саду під відкритим небом. Ще один плюс-запах герані не переносять багато комах шкідники і комарі.

Пеларгонію розмножують живцями і насінням. Однак кожен вид і сорт цієї квітки має свої нюанси. Наприклад, держак зональної дає прекрасні коріння в склянці з водою, а королівська в тому ж склянці загниет, і ніяких коренів ми не побачимо.

Галерея фото: види пеларгоній-королівська, зональна, плющелістная і інші

Все про розмноження пеларгонії (герані)зональна-найпоширеніший класичний вид геранейВсе про розмноження пеларгонії (герані)королівська відрізняється відсутністю запаху герані і великими квітами, по центру пелюстки темніше, ніж по краяхВсе про розмноження пеларгонії (герані)плющелістная ампельна вирощується в навісних кашпо. Листя глянцеві, а не опушені, схожі на листя плющаВсе про розмноження пеларгонії (герані)квіти ангелів нагадують братки. Назва взята від герані, гібридами якої вони єВсе про розмноження пеларгонії (герані)запашні герані відрізняються скромним цвітінням, але яскравими ароматами: лимона, троянди, кориці, мускату — всього 150 різних запахівВсе про розмноження пеларгонії (герані)унікуми-гібриди королівської герані, тому настільки ж прекрасні і примхливіВсе про розмноження пеларгонії (герані)герані сукуленти створені для любителів мистецтва бансай

Переважні способи розмноження для різних видів гераней — таблиця

вид гераниспосіб размноженіянюанси вкорінення живцювзональнаясеменами і черенкамилучше приживаються липневі живці з 2-3 междоузлиями, можна вкорінювати в водекоролевскаверхушечнимі живцями, насіння в продажу практично нетблагопріятное час — кінець серпня, зріз підв’ялюють на повітрі 2-3 години, бутони обов’язково видаляють, використовують укорінювачі (корневін, епін, циркон та ін)плющолиста ампельнаясеменами і зеленими черенкамичеренки підв’ялюють на повітрі 24 години, умочують в укорінювачі, нижній лист зрізують, залишаючи пеньок, у решти обрізають наполовину листові пластинычеренками з шматочком деревини (п’ятою)живця зрізують з здерев’янілого стовбура, захопивши шматочок деревини, відразу занурюють у вологий субстратангелычеренкованием і тільки покупними насінням f1 (гібриди першого покоління), герані з власного насіння не повторюють сортових ознаківчеренкі приживаються довго і важко, великий відсоток випадання, одні сорти дають корінці у воді, інші вкорінюються виключно в грунтедушістаячеренкамі, насіння в продажу — велика редкостьчеренок тримають в укорінювачі, висаджують у вологий субстрат, коріння з’являються через 1-2 місяці.унікумчеренкамі і тільки покупними насінням f1укореняется, як королівська, оскільки є її гібридомсуккулентнаясеменами і отросткамивсхожесть насіння — 10-20%, укорінення відростків може тривати роками (залежить від сорту), вид мало поширений в росії, але вже є позитивні відгуки про швидке проростання насіння

Розмноження живцями

Як і коли живцювати?

Кімнатні рослини розмножують зазвичай навесні. Однак пеларгонія прекрасно росте під відкритим небом, і навіть на підвіконні до середини літа і початку осені нарощує пишний кущ, з якого можна нарізати багато живців. Молоді герані з літніх і осінніх живців зацвітуть тільки на наступний рік. Багато плюсів у весняному живцюванні: на материнській рослині ще немає квітів, все соки йдуть в пагони, молоді пеларгонії зацвітуть в рік посадки. Є досвід вкорінення взимку, але в цей період рослина ослаблене, високий відсоток випадання, тобто в більшості своїй живці гинуть не вкоренившись.

Все про розмноження пеларгонії (герані)

Живці герані на укоріненні

1 якісний держак повинен мати мінімум 2-3 листочка і стільки ж міжвузлів. Зазвичай використовуються верхівкові живці. Якщо є бутони, їх безжально видаляють разом з квітконосами. Корінці завжди з’являються з вузлів, тобто місць, де листок або гілочка кріпляться до стебла, там же є сплячі бруньки. У герані з здеревілим стеблом держак беруть з шматочком кори (п’ятою). Лист, відростає від нижнього вузла, відрізають або обламують.

Відео: які живці краще приживаються, укорінення восени

Укорінення у воді

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Все про розмноження пеларгонії (герані)

Спосіб підходить не для всіх видів і сортів гераней, деякі в воді загнивають. Щоб з’ясувати, чи хороший цей варіант розмноження для вашого квітки, доведеться експериментувати. Зате наступного разу ви вже будете точно знати, як розмножити свою герань.

Все про розмноження пеларгонії (герані)

Держак дав корінці у воді

Етапи живцювання у воді:

 1. прибрати з нижньої частини держака листя.
 2. підготувати воду. Вона повинна бути чистою, відстояною. Можна додати на склянку води 1 таблетку активованого вугілля.
 3. ємність для вкорінення взяти з непрозорими стінками.
 4. вирізати з картону коло (кришку) такого ж діаметру, як горлечко ємності. По центру виконати отвір для держака.
 5. держак протягнути в отвір і занурити нижнім вузлом в воду. Важливо не допускати повисання низу живця і місць, звідки повинні з’явитися корінці в повітрі!
 6. міняти воду кожні 2-3 дні.
 7. чекати, поки не з’являться корінці, або поки держак не загниет.

Деякі квітникарі закривають вкорінюються живці зверху поліетиленовим пакетом або мішечком і міцно замотують. У більшості випадків живці загнивають. Пеларгонії не люблять високої вологості в повітрі і в грунті. Коріння і наземна частина повинні добре дихати. При посадці в грунт їх теж не варто прикривати банками і пакетами.

Відео: один із способів живцювання у воді

Як посадити держак в грунт?

 1. для держака взяти невеликий горщик або стаканчик. На дно насипати шар дренажу.
 2. купити спеціальний грунт для гераней і заздалегідь пролити його окропом, остудити.
 3. якщо висаджується держак з корінням, то поверх дренажу насипати невеликий шар грунту, занурити в стаканчик держак по перший лист і засипати грунтом. Держак без коренів занурюють в стаканчик, наповнений грунтом, також по перший лист. В землі повинен виявитися нижній вузол з ниркою, над землею також повинна бути мінімум одна нирка, яка стане точкою зростання.
 4. закривати банками і мішками не треба. Головне завдання — не залити грунт, утримувати її пухкої, щоб держак не загнив.
 5. чекати вкорінення одних сортів доводиться 1-2 місяці, інші йдуть в зростання буквально відразу.

Відео: укорінення декількох живців в одному великому горщику

Вирощування пеларгонії з насіння

Все про розмноження пеларгонії (герані)

Якщо насіння посіяти навесні, то герані з них зацвітуть цього ж літа

Відламати з невеликим шматочком стебла, але і у цього стебла має бути як мінімум два вузла: з одного виростуть коріння, а інший стане точкою зростання для майбутнього квітки.

Все про розмноження пеларгонії (герані)

Лист герані дав корінці, оскільки взятий від стебла з «п’ятою» (вузлом), але точки зростання немає, герань не виросте

Як розсадити герань?

Герані не утворюють кореневих діток, але кущі часом сильно розростаються за рахунок розгалуження основних стебел. Це хороший привід для того щоб нарізати живці. Але в цьому випадку необхідно орієнтуватися не на якість живців, а на стан куща, щоб він після обрізки став акуратніше, краще провітрювався і рівномірно висвітлювався. Для цього видаляють всі пагони, які не подобаються: криві, що стирчать в сторону, що ростуть всередину куща, оголилися і ін. Потім з цих зайвих гілок можна нарізати живці з двома нирками на кожному, наявність листя при цьому необов’язково. В результаті ми омолодимо пеларгонію і отримаємо додатковий посадковий матеріал, який можна розсадити в окремі горщики.

Відео: обрізка герані

Можливі проблеми розмноження пеларгонії — таблиця

проблемапричинырешение проблемычеренок не вкорінюється в водеособенность сорту або виду геранинекоторые герані у воді корінці не дають, спробуйте посадити держак в грунтенеправильно зрізаний черенокчеренок повинен мати мінімум два листових вузла або п’яту і листовий вузол з почкойстебель загнилводу потрібно змінювати, додавати в неї активоване угольместо, звідки повинні рости коріння, знаходиться над водойследить за рівнем води, над водою можна залишити тільки одну почкучеренок не вкорінюється в почвеособенность виду або сорту геранинужно набратися терпіння: деякі герані вкорінюються дуже довго (1-2 місяці)не вистачає вологи в почвене забувати поливатьчеренок накрили банкою або плівкою і він загниваетгерани люблять свіже повітря, в умовах недостатньої аерації розвинулася гниль, зняти укрытиенеправильно посаженчеренок потрібно добре заглибити, залишивши на поверхні лише точку росту, тоді буде вище ймовірність появи корешковсемена герані не всходятсильно заглубленыпосеять ще раз, заглиблюючи в грунт не більше ніж на 3-4 ммплохое якість семянпосеять ще раз інші насіння: з іншої партії, від іншого производителявсходи гибаютнеправильный уходвсходи не тримати під кришкою або плівкою, грунт містити вологою і пухкої, не заліватьземля заражена чорною ніжкою

 • грунт перед посівом насіння обов’язково дезінфікувати;
 • в якості профілактики сходи постійно провітрювати, не заливати, поверхню грунту посипати золою;
 • коли хвороба проявилася, і пеларгонії посаджені в одній загальній ємності: хворі рослини видалити, землю полити яскраво-рожевим розчином марганцівки, присипати товченим деревним вугіллям;
 • в ідеалі молоді пеларгонії потрібно пересадити в інший, стерильний грунт і дотримуватися режиму поливів.

сходи витяглисьне вистачає світла

 • насіння сіяти в березні, при більш ранніх посівах потрібна підсвічування;
 • тримати на світлому вікні, орієнтованому на захід або схід;
 • сходи повертати кожен день іншим боком до скла.