Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

92


1. Гібриди вишні та черешні, що отримали неймовірну популярність, поєднують в собі тільки найкращі якості цих кісточкових культур. Але є серед них один сорт, який вважають найкращим. Це вишня сорту диво. Великі, надзвичайно солодкі плоди і дуже проста агротехніка роблять вишню диво дійсно чудовим фруктовим деревом. А дотримуючись порад по догляду, ви без проблем виростите у себе в саду вишню, що приносить ранній урожай.

Зміст

 • Опис вишні сорту диво

  • Відмінна риса
 • Переваги та недоліки
 • Особливості посадки

  • Термін
  • Вибір місця для посадки
  • Грунт, підготовка ділянки і посадкової ями
  • Вибір саджанця
  • Покроковий процес посадки
  • Запильник
  • Сорти черешні, визнані кращими запилювачами вишні чудо-фотогалерея
 • Догляд

  • Полив
  • Добриво
  • Обрізка
  • Укриття на зиму
 • Хвороби і шкідники

  • Хвороби, характерні для вишні чудо-таблиця
  • Прояви хвороби-фотогалерея
  • Шкідники, характерні для вишні чудо-таблиця
  • Вчимося розпізнавати шкідника-фотогалерея
 • Збираємо урожай
 • Відгуки садівників про вишні диво

Опис вишні сорту чудо

Гібриди вишні та черешні, або дюки, з’явилися в англії в 17 ст.перший сорт вітчизняної селекції виведений в 1888 р і. В. Мічуріним, і до сих пір вважається одним з найбільш зимостійких.

Вишня диво є найпопулярнішим сортом вишні-черешні, хоча з’явилася в садах порівняно недавно. Дерево середньоросле. Форма крони більше нагадує вишневе дерево, а відростають пагони товщиною, потужністю і розташуванням надають схожості з черешнею. Гілки пряморастущіе. Кора на них гладка і пофарбована в темний коричневий колір.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Дерево вишні чудо володіє середніми розмірами

Великі листя за формою нагадують черешневі, але щільні як у вишні. Кріпляться до гілки довгими черешками. Нирка, велика і щільна, також більше характерна для черешні.

Цвітіння починається з настанням стійко теплої погоди, тому процес в кожному регіоні припадає на різні місяці. На півдні-кінець квітня або початок травня, в більш північних районах вишня диво зацвітає тільки до середини червня. Квіти великі, білого кольору, зібрані в букетики по 5-8 штук.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Вишня диво зацвітає з приходом тепла

Плоди плоскоокруглої форми мають досить значну величину. Маса однієї вишні досягає 9-10 г.пофарбована в темно-червоний колір щільна шкірка захищає дуже соковиту і ніжну м’якоть. Смак плодів просто чудовий, він дуже солодкий, так як позбавлений характерною вишневої кислинки. За п’ятибальною системою оцінюється на 4,9-5 балів. Кісточка не дуже велика, від м’якоті відстає погано.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Плоди вишні диво великі і надзвичайно солодкі

Скороплідність вишні диво на дуже високому рівні. Перші плоди, правда, в дуже невеликій кількості, з’являються на саджанцях 2 – 3 роки життя. На 4 рік настає повноцінне плодоношення.

Місцем народження вишні сорту диво є україна-донецька дослідницька станція садівництва. Дата народження — 1980 р. Авторами стали селекціонери л.і. Тараненко та а. І. Сичов. Батьківськими формами послужили черешня в. Чкалов і вишня гріот остгеймський. Від своїх батьків вишня диво успадкувала тільки позитивні якості.

Відмінні риси

Вишня чудо відрізняється від інших гібридів раннім плодоношенням, чому сприяє здатність закладати квіткові бруньки в основі однорічних приростів. Плоди ростуть як пучками, так і гірляндами, як у черешні.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Вишня чудо відрізняється від інших сортів тим, що здатна плодоносити вже на 2-3 рік життя

Переваги та недоліки

достоинстванедостаткикрупная ягодав дуже холодні зими квіткова брунька можетподмерзнутьотличные смакові качествасамобесплодный сортвысокая скороплодностьне може використовуватися в якості запилювачів,так як її пилок стерильнаяесли поруч росте запилювач показує высокиеи стабільні врожаї непогана морозостійкість, але трохи гірше,ніж у вишні висока стійкість до кокомікозу имонилиозу

Особливості посадки

Для зростання здорового дерева, що приносить стабільні врожаї, слід враховувати особливості посадки.

Термін

Висаджувати вишню сорту диво можна навесні і восени. Залежно від клімату регіону, у кожного сезону можна знайти як позитивні, так і негативні сторони.

На півдні, безумовно, найкращий сезон для посадки-осінь. І не тільки тому, що саме в цей час великий вибір якісного посадкового матеріалу. Перевагою є і простота догляду за саджанцем — його не потрібно часто поливати і доглядати за пристовбурним кругом. До того ж до настання періоду спокою маленькі дерева вже встигають наростити невеликі вбирають коріння.

Але, крім плюсів існують і мінуси. Можливі природні неприємності в плані дуже холодної і безсніжної зими з сильними вітрами. Такі поєднання можуть погубити саджанець, якщо не вжити заходів утеплення.

Навесні традиційно висаджують дерева в регіонах з більш прохолодним кліматом. Така посадка допоможе гарантовано адаптуватися до майбутньої зими. Але догляд за весняними посадками набагато складніше і трудомісткіше.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Посадку вишні чудо потрібно проводити в залежності від клімату регіону

Перед посадкою саджанця обов’язково проаналізуйте свої кліматичні умови і вибирайте тільки районовані рослини.

Вибір місця для посадки

Відразу виключайте ділянки, розташовані в низинах. Там можливі підтоплення і скупчення холодних повітряних мас. Ці фактори абсолютно не бажані. У першому випадку існує загроза слабкого розвитку або загибелі кореневої системи. У другому-пізній початок цвітіння. Продуваються вітрами ділянки теж не підійдуть. Грунтові води не повинні підходити вище, ніж на 1,5 м до поверхні грунту.

Також слід враховувати особистий простір саджанця. Не варто висаджувати вишню в щільному оточенні інших фруктових дерев. Близьке сусідство послаблює розвиток саджанця і негативно впливає на плодоношення. Відстань до найближчого дерева — 4 — 5 м.

Для посадки теплолюбивої сорти більше підійде добре освітлене місце, з півночі захищене будівлями. В таких умовах вишня сорту чудо буде недоступна північному вітру, і сніговий покрив не буде видуватися. Дуже вдалим буде сусідство з цегляною стіною, яка, увібравши в себе сонячне тепло, буде довше зігрівати вишню.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Вишня чудо любить найтепліші і сонячні ділянки в саду

Грунт, підготовка ділянки і посадкової ями

Найкращий варіант посадки вишні чудо — пухкі поживні грунти з нейтральними показниками кислотності. На важких глинистих грунтах копають ями більшого діаметру і вносять туди грунт, розбавлену великим піском в пропорціях 1/1. Кислі грунти ощелачивают, додавши в яму до 1,5 кг вапна і ретельно перемішавши, щоб виключити опік коренів.

Підготовка ділянки включає в себе перекопування грунту з видаленням всіх бур’янів, особливо багаторічних. Якщо грунт не відрізняється родючістю, в неї потрібно внести гній або перегній.

Для весняної посадки яму бажано підготувати і заправити восени. Якщо висадка вишні намічена на осінь, за місяць до заходу потрібно викопати яму.

 1. параметри посадкової ями наступні: глибина 60 см, ширина — 70 – 80 см.
 2. відкладену в сторону родючу землю змішують з 1 відром перегною (в разі якщо земля збіднена), 2 – 3 склянки золи, 250 г сірчанокислого калію і 300 г суперфосфату. Все ретельно перемішують і закладають на дно ями. Для того щоб грунтосуміш придбала потрібну структуру, її слід полити.

За місяць земля осяде і придбає необхідну структуру. Завдяки цьому саджанець після посадки не осяде.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Викопану заздалегідь і заправлену почвосмесью посадкову яму потрібно полити, щоб земля ущільнилася

Вибір саджанця

Щоб не помилитися з вибором сорту (саджанці вишні диво дуже схожі на черешневі), покупку потрібно здійснювати тільки в центрах, що спеціалізуються на вирощуванні і продажу посадкового матеріалу. Або у перевірених продавців.

На що слід звертати увагу при виборі посадкового матеріалу.

 • вік саджанця. Найбільшу приживлюваність мають 1 або 2 літні деревця. Їх висота буде від 1 до 1,5 м.
 • стовбур. Рівний, що не має бічних відгалужень і видимих пошкоджень. Кора рівномірно забарвлена.
 • коріння. Добре розвинена і еластична коренева система, без пошкоджень, здуття і гнилих ділянок. Корінь на зрізі повинен мати білий колір.
 • гілки крони. До 12 гілочок, довжина від 10 до 20 см.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Купувати саджанці вишні чудо потрібно тільки в спеціалізованих центрах

Майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Вишня чудо є самобесплодним сортом. Щоб отримувати стабільно високі врожаї, необхідно правильно підібрати сорти запилювачі. Кращим запилювачем для дюка є черешня, раннього терміну цвітіння. Із завданням впораються такі сорти: іпуть, аннушка, донеччанка, ярославна і китаївська чорна.

Сорти черешні, визнані кращими запилювачами вишні чудо-фотогалерея

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне деревочерешня іпутьВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревочерешня аннушкаВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревочерешня дончанкаВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревочерешня ярославнаВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревочерешня китаївська чорна

Догляд

Абсолютно не вибаглива вишня сорту чудо вимагає до себе підвищеної уваги тільки в молодому віці. За дорослим деревом доглядати дуже просто.

Полив

Молоді дерева вимагають хорошого поливу, поки у них формується коренева система. В місяць потрібно 3 поливу по 15 л кожен.

Дорослі дерева не так сильно потребують води і непогано переносять посушливі періоди. А ось чого вишня диво не переносить, так це надмірний полив, що приводить до застою води в грунті. Перезволоження викликають тріщини на стовбурі і гілках, призводять до камедетечению.

Головні поливи потрібно зробити в період цвітіння, а потім в момент дозрівання ягід.

Щоб не вдаватися до частих зволожень в посушливий період, варто скористатися простим, але дієвим методом — мульчуванням грунту навколо дерева. Покладений після поливу шар мульчі з підв’ялої трави або торфу допоможуть надовго зберегти вологу. Також цей спосіб підсилює мікробіологічні процеси в грунті, покращує харчування вишні і стримує зростання бур’яну.

За 2-3 тижні до початку збору вишні потрібно повністю припинити полив. Цим ви уникнете розтріскування ягід від надмірного зволоження.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Щоб вода не розтікалася по поверхні грунту, потрібно виливати її в поливальний круг

Добрива

Вишня диво хороша тим, що не вимагає частих підгодівлі. Якщо в грунт при посадці були внесені всі належні добрива, то перші 4 – 5 років після посадки удобрювати взагалі не потрібно.

Захоплення підгодівлею, а особливо азотом, може спровокувати дуже швидке зростання дерева. Це може обернутися втратою врожаю. Крім того, невизревшая тканину дерева може просто не пережити морози.

Якщо вишня диво росте на родючих ґрунтах, то дорослі дерева не удобрюють. Досить буде органічної мульчі, яка збагатить грунт поживними речовинами і поліпшить її структуру.

На збіднених грунтах навесні можна підгодувати дюк органікою. Для цього 1 відро коров’яку розводять 5 відрами води і додають до 1,5 кг золи. Розчин настоюють 4-6 днів і проціджують. Норма внесення настою 0,5 відра під дерево. Підживлення вноситься тільки після поливу, у вологу землю.

Восени можна вносити фосфорні добрива-200 г і калійні — 80 г.мінеральні підгодівлі вносять під перекопування, розсипавши їх по периметру крони.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Якщо вишня диво росте на бідних землях, вона потребує підгодівлі

Обрізка

Вишня диво обов’язково потребує формування і обрізку, так як без цих процедур рослина сильно витягується вгору, набуваючи вузькопірамідальну форму. Крім того, у сорту гілки відходять від стовбура під гострим кутом, що робить їх неміцними. Щоб контролювати зростання дерева і надати його кроні напівсферичну форму, його гілкам надають горизонтальне положення. Для цього до молодих пагонів прикріплюють важки.

Формувати крону починають відразу ж після весняної посадки. Якщо посадка проводилася восени, то до формування приступають на наступну весну.

 1. для формування штамба все гілки на висоті 25 -30 см від рівня грунту обрізаються на кільце.
 2. щоб сформувати крону, потрібно вибрати від 3 до 7 гілок. Вони повинні бути добре розвинені і рости не з суміжних нирок, а в різні боки. Відстань між гілками має бути від 8 до 15 см.центральний провідник повинен підніматися над бічними на 20 см.
 3. укорочення гілок на 1/3 підштовхує саджанець до посиленої закладці крони, що в свою чергу благотворно позначиться на майбутньому врожаї.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

З формуванням вишні не варто затягувати

У дорослого сформованого дерева щорічно обрізають молоді пагони, які сильно загущают крону. Решта вкорочують на 1/3. До початку вегетації вирізують старі, хворі або пошкоджені гілки.

Укриття на зиму

У дорослих дерев вишні сорту чудо морозостійкість вище ніж у черешні, але трохи нижче показників вишневих дерев. У південних регіонах, з м’якими зимами, особливого укриття не потрібно. Утеплення товстим шаром мульчі цілком вбереже дюк від підмерзання коренів.

В якості мульчирующего матеріалу відмінно підійде перепрілий гній, торф, перегній, навіть опале листя (але тільки зі здорових дерев). Якщо ж немає під рукою нічого з перерахованого, то цілком можна спорудити насип з грунту.

У більш прохолодних регіонах варто подбати не тільки про кореневу систему, але і про утеплення стовбурів, особливо у саджанців, висаджених восени. Щоб убезпечити їх від морозу стовбур загортають укривними матеріалами, які вільно пропускають повітря. З цим завданням впораються спеціальний нетканий матеріал (наприклад, лутрасил), мішковина, щільний папір, капронові колготи і т.д.

Крім того, не забудьте про осінню побілці. Вона не тільки стане профілактичним заходом від хвороб і шкідників, але і захистить кору стовбура від морозу і яскравого весняного сонця.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Товстий шар мульчі вбереже кореневу систему від вимерзання

Хвороби і шкідники

Вишня сорту диво може похвалитися хорошим імунітетом до різних захворювань, в тому числі до коккомікозу і моніліозу. Але якщо вишня не отримує належного догляду, її здоров’я може істотно похитнутися, і тоді не уникнути проблем. Особливо це стосується регіонів з несприятливими кліматичними умовами.

Хвороби, характерні для вишні чудо — таблиця

болезнисимптомимери боротьбипрофілактикаклястероспоріозмолоді листя вкриваютьсяпятнами червоного кольору смаліновою облямівкою. Поступово вони збільшуються, їх цветтемнеет. Потім уражена частина листа висихає і висипається. Хвороба можетзатронуть плоди-покритіепятнамі спочатку зараження, вони перестають рости, іхформа деформується.навесні, до появи листків і восени, після їх опадання,проводити обробку вишні5% розчином мідногокупороса.

 • обов’язково видаляйте і спалюйте

опале листя і хворі гілки.

 • після обрізки рани замазуйте

садовим варом.камедетечениеповрежденная кора начинаетвыделять смолу, яка згодом твердне. Встекловидних утворенняхпоселяются хвороботворні бактерії, що призводять кзасихання гілок.склоподібні нарости видалити, знявши трохи здорової тканини. Зрізи обробити міднимкупоросом (1% розчином) і закрити садовим варом.

 • захищайте вишню від морозобоїн

і сонячних опіків проводяпобілку стовбура.

 • не допускайте механічних

пошкоджень штамба і гілок.

 • не перегодовуйте вишню

азотовмісними добривами.проводьте вчасно санітарну обрізку.парша вішніс настанням теплойпогоди на листках появляютсяпятна яскраво-жовтого кольору.поступово вони темніють ирастрескиваются. Хвороба завдає величезної шкоди врожаю.препарат купрозан показуетхорошіе результати в борьбес хворобою. Потрібно провестімногократние обприскуваннячерез кожні 20 днів. Розчин готують з 50 г препаратаи 10 л води.

 • після листопаду збирайте і

знищуйте все листя.

 • восени не забувайте очищати

штамб від старої кори і білити його.

 • на збіднених землях вишню

потрібно трохи підгодовувати.моніліальнийожогболезнь проявляється при засиханні молодих гілок. У сиру і прохолодну погоду хворобибистро вражає листя ізавязі.

 • у фазі рожевого бутона проводити

обробку хорусом. Повторне обприскування через тиждень.розчин-2 г препарату на 10 лводи.

 • якщо літо сире і прохолодне

використовуйте скор в таких жепропорціях.

 • восени обов’язково проводите

санітарну обрізку вишні зі знищенням хворих частейдерева.

 • восени не використовуйте в

якості добрива азот. Фторі калій більше підійдуть дляукріплення пагонів.

Прояви хвороби-фотогалерея

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне деревоклястероспоріоз часто плутають з пошкодженням від листогризучих комахВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревокамедетечение може привести до втрати гілкиВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревопарша не так страшна дереву, як врожаюВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревомоніліальний опік проявляється несподіваним всиханням гілок
Препарату в 10 лводи.

 • восени очищати стовбур від старої

кори, залишки спалювати.

 • проводити побілку штамбів.
 • прикореневу зону обов’язково

перекопувати.

 • у момент розпускання квіткових

нирок шкідника можна струшувати білу тканину, розкладену піддеревом.вишнева тлямаленькі комахи чорногоцвіту масово з’являються намолодих пагонах і листках.харчуючись соком дерева, виснажують його сили. Крім того, липкіевиделенія попелиці можуть стати причиною розвитку сажістогогрібка.при появі шкідника обприскати вишню децисом (1 ампула на 10 л води) іліінта-віром (1 таблетка на 10 л води).

 • боротися з розташованими поруч

з вишнею мурашниками.

 • при незначному заселенні

дерева шкідником його можносмить струменем води.

 • біля вишні можна висадити

пряну зелень — її запах відлякає шкідника.бояришніцагусеніца глодиоб’едают нирки і листя почтіполностью.перед самим цветениемопрыскать дерево одним изинсектицидов: нитрафен, карбофос, метафос.розчин готувати за інструкцією.

 • взимку або на початку весни собіратьвручную гнізда глоду

і знищувати їх.

 • гусениць струшувати з дерева на

тканину.

 • боротися з бур’янами під

вишнею.

 • залучати в сад птахів.

Вчимося розпізнавати шкідника-фотогалерея

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне деревовишнева муха і її личинки псують урожайВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревовишневий довгоносик одним з перших пробуджується навесніВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревотак виглядають пагони вишні, на яких оселилася вишнева попелицяВишня сорту диво — як виростити ідеальне деревостадії розвитку глоду

Збираємо урожай

Вишня диво ранній сорт, тому погода є одним з головних факторів у швидкості дозрівання врожаю. Якщо літо спекотне, то вишня встигає в першій половині червня. При помірній погоді швидкість дозрівання трохи нижче-до кінця червня.

Плодоношення настає дуже рано. Але перші врожаї не дуже великі. Починаючи з 4 року вишня диво починає приносити повноцінні врожаї. З одного дерева можна зібрати до 10 кг соковитих плодів.

Ягоди вишні найкраще збирати в першій половині дня, після того як висохне роса. Або перенести приємне заняття на післяполудні години, коли сонячні промені трохи знизять свою активність. Для транспортування або зберігання вишню потрібно зривати з плодоніжкою або акуратно зрізати ножицями, залишаючи невелику частину держака. При такому зборі ягода довго буде зберігати прекрасний зовнішній вигляд без ознак псування.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Збір врожаю вишні дуже веселе заняття

Існує ще один, найшвидший і легкий спосіб збору вишні, його називають метод»доїння». Ягоди зривають з дерева без плодоніжки. Цей метод хороший, тільки якщо плоди вишні відразу будуть з’їдені або підуть на переробку. Лежати така ягідка довго не буде, через добу почне втрачати сік і псуватися.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Вишня без плодоніжки довго не зберігається

Цілі плоди з плодоніжкою, укладені в ємності для зберігання не надто великим шаром можуть зберігатися при температурі 6°с до 3 тижнів. Заморожені плоди і зовсім пролежать цілий рік.

Вишня диво-дуже корисний продукт харчування. У ній містяться цінні природні речовини і сполуки. Вона має бактерицидну і протизапальну дію на організм людини. Застосовується як профілактика пухлин і дефіциту заліза. І головне, зміцнює імунітет. Тому корисна вишня в свіжому вигляді. Тим більше що поступове дозрівання дозволяє насолоджуватися смаком і користю тривалий час.

А ще вишня сорту диво хороша для переробки. Варення, джеми, соки, наливки, компоти, ягода у власному соку і багато інших чудові на смак заготовки виходять з цієї чудової ягоди.

Вишня сорту диво — як виростити ідеальне дерево

Вареники з вишнею можна приготувати зі свіжої вишні і з замороженої

Відгуки садівників про вишні чудо

Прочитав що чудо вишня сорт самобесплодний, запилювачі тільки деякі черешні. Коли то у мене вона росла і проблем з урожаєм небуло. Поруч росла тільки одна вишня, у нас її називають лотовка. Завжди обидві з урожаєм. Поруч черешні не навіть близько не було. Зараз знову посадив диво вишню і ось таке про ці запилювачі прочитав…

Dimon24

Http://www.sadiba.com.ua/forum/showthread.php?p=485489

У мене росте диво-вишня. Спіє раніше черешні середньостатистичної. Дуже велика — від черешні не відрізнити, тільки з кислинкою, властивою вишні. Рослий.

Очумелец

Http://www.forum-volgograd.ru/showthread.php?t=290081

Чудо-вишню рік тому посадила. Росте, ще плодів не було. Я її пробувала у знайомої. Дуже сподобалася. Це ж дюк-гібрид вишні з черешнею. Вона не кисла. Звичайну діти не їдять, хоча я люблю. А диво-вишню, думаю, є будуть

Люд-мила

Http://kievgarden.org.ua/viewtopic.php?p=362068

Цього року було кілька ягід на диво-вишні — солодкі, круглі, але не великі. За смаком ближче до черешні.

Наташа

Http://kievgarden.org.ua/viewtopic.php?p=362068

У мене диво-вишня, цілком собі зимує і росте, вірніше, то що куплено за неї — ні квітів, ні плодів ще не бачила, хоча за віком вже пора б… У мене на неї, чомусь абсолютно не «сідають» щеплення, хоча з іншими кісточковими проблем немає.

Https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=107&start=120