У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

84

Років 30 тому в нашій країні знали пару-трійку перевірених сортів помідорів, назви передавали з покоління в покоління і розмножували самостійно. Але останнє десятиліття настав «томатний бум», величезний асортимент томатів різноманітних розмірів і забарвлення, на найвишуканіший смак змушує зайнятися томатними грядками тих, хто ніколи цього не робив.

Зміст

 • Сорти томатів для вирощування в середній смузі росії з описом і характеристикою

  • Відео: перевірені сорти томатів для середньої смуги росії
  • Найбільш ранні сорти помідорів
  • Найпопулярніші середньостиглі сорти універсального призначення
  • Помідори з пізнім терміном дозрівання
  • Список томатів для вирощування в теплиці
  • Кращі низькорослі сорти томатів
  • Найсмачніші високорослі помідори
  • Добірка томатів, стійких до фітофторозу
  • Черрі помідори для середньої смуги росії
  • Таблиця: добірка рідкісних сортів томатів, придатних для вирощування в середній смузі росії

   • Фотогалерея представлених вище сортів томата для вирощування в середній смузі росії
 • Особливості вирощування та догляду за томатами в середній смузі росії

  • Посадка
  • Підгодівля
  • Полив
  • Що ще потрібно помідорам для гарного врожаю
 • Відкликання

Сорти томатів для вирощування в середній смузі росії з описом і характеристикою

Серед тисячі сортів, відомих завдяки високим показникам врожайності, жаровинослівих і стійких до зниження температури, особливо популярні ті томати, які рідко хворіють і плодоносять протягом усього дачного сезону. Хотілося б особливо відзначити томати, які допущені до використання держсорткомісією рф та інші, що мають безліч позитивних відгуків практикуючих городників.

Відео: перевірені сорти томатів для середньої смуги росії

Найбільш ранні сорти помідорів

Томати, які починають дозрівати через 85-90 днів з моменту посадки, можна сміливо відносити до ранньостиглих. Але деякі екземпляри здатні порадувати урожаєм вже через 75-80 днів.

На переконання досвідчених дачників, детермінантний сорт любаша — найраніший томат для регіонів центральної росії. Через 68-72 дні після посіву помідори вже червоніють. На стадії зрілості плоди набирають по 140 г, середня вага — до 100 г. Цукристі плоди з щільною шкіркою універсальні в споживанні. Рослина досягає 1-1, 2 м, його обов’язково підв’язують і періодично пасинкують. Сорт толерантний до фітофторозу і вершинної гнилі.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Врожайність помідорів любаша може досягати 20 кг з квадратного метра

Альфа-штамбовий сорт, перші дозрілі плоди якого зривають вже через 65-70 днів від появи перших сходів, завдяки чому рідко хворіє фітофторою. Помідори у альфи гарного смаку, круглі, насичено-червоні, набирають масу до 60-80 г, з 1 м2 можна зібрати близько 6,2 кг.кущ виростає не більше 50 см, не вимагає пасинкування.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Ультраранній детермінантний сорт альфа в салатах і нарізках незамінний

Кисло-солодкі плоди сорту весняний хоровод з щільною м’якоттю можна спробувати через 85-90 днів після проростання (важать 80-120 г). Одна рослина здатна дати близько 4-4, 5 кг/м2, сорт салатний, але також добре підходить для консервування і приготування соку. Детермінантний томат досягає 0,8-1 м, без опори врожайні кущі не витримують.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Універсальний томат з запам’ятовується назвою досить витривалий, рідко страждає від хвороб, вогкості і раптового похолодання

Ще один детермінант-іришка-урожайний (до 8-11 кг/м2) і невибагливий томат для відкритого грунту. Часто плоди середніх розмірів важать по 50-95 г; гладкі, соковиті і дуже смачні — їх і в салат, і в банку не соромно покласти. Виростає іришка не вище 50 см, рідко хворіє тютюновою мозаїкою і непогано переносить посуху.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

У красиві плоди сорту іришка не можливо не закохатися

Мрія городника-помідори повністю виправдовують назву. У цього сорту невеликі (60-70 см) кущі, при цьому урожай досягає 10-12 кг/м2; високий імунітет і лежкість — ці якості в першу чергу помічені користувачами. Помідори можуть важити до 160 г.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Навіть в дощове літо у детермінантного сорту мрія городника завжди приємний смак з солодкуватими нотками

Обмежені в зростанні (детермінанти) кущики сорту санька виростають не вище 50-60 см.при врожайності 6-7 кг/м2 вже через 50 днів з моменту висадки розсади вага плодів може бути більше 100 г. Ці помідори люблять за міцний імунітет (відзначена підвищена стійкість до фітофторозу) і дружне дозрівання. Одномірні плоди з щільною шкіркою не лопаються в консервованому вигляді і відмінно переносять перевезення на далекі відстані.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Низькорослий сорт санька не вимагає пасинкування і формування куща

Гібрид рожеве диво з насичено-малиновими плодами виростає до 0,8–1 м. Томат швидко дозріває (через 85-90 днів після посіву), невибагливий; плоди великі (по 100-120 г), універсальні у використанні. Урожайність-близько 7 кг / м2. Єдиний недолік сорту-погано переносить транспортування, але при профілактичних обробках практично не псується від бактеріозу і вершинної гнилі. Томат відноситься до детермінантного типу рослин.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Рожеве диво вирощують у відкритому грунті і в теплиці

Старт-ультраранній сорт, перший урожай з’являється на 67-75-й день з моменту посіву. Маса помідорів-90-120 г, максимальна віддача врожаю-до 6, а іноді 12 кг/м2. Старт універсальний в споживанні, добре зберігається і несприйнятливий до кореневої гнилі.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Високорослий гібрид старт (до 1,8 м) детермінантного типу непогано переносить посуху і рідко хворіє

З ранніх вирощували в 2016 році сорт санька. Низькорослі кущики з дрібними помідорами спочатку здався невдалим вибором, благо було всього 6 кущів. Але коли плоди стали червоніти і наливатися, на верхівках з’являлася нова зав’язь, такі малюки абсолютно несподівано обдарували дивним урожаєм. Правда, навіть пагони, які не доросли до колін, підв’язувала, так як масивні грона просто ломилися від соковитих плодів.

Найпопулярніші середньостиглі сорти універсального призначення

Серед помідорів, достигають в середині літа, особливо відзначають сорти, які стали відомі більше 10 років тому. Середньостиглі томати дозрівають через 90-100 днів після посадки. Нижче докладно розказано про найпопулярніші сортах цієї групи.

Ті, хто хоча б раз посадив сорт джина, твердять про дивовижну врожайності і невибагливості томата. На невисоких кущах (40-50 см) може дозріти до десятка помідор від 100 до 280 г вже до кінця липня. Середня врожайність — від 3 до 5 кг/м2. Соковиті плоди детермінантного сорту йдуть на заготовки, сік і заморозку.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Помідори джина з перших днів заслужили народну любов завдяки тому, що не» чіпляють » болячки

Ласунка-томат-скороспілка зі стограмовими плодами. Рослина не буває вище 0,7 м, врожайність-до 6-7 кг/м2. Низькорослий сорт не боїться різких перепадів температури. Ці помідори не дарма заслужили таку назву — їх першими кладуть в рагу, випічку і перші страви.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Ласунка детермінантного типу навіть при несприятливій погоді не хворіє виршинной гниллю і фітофторозом

Врожайність сорту ямал (ямал 200) навіть в прохолодне літо буває не нижче 4,5–5 кг/м2. Цей томат вибирають за апетитні плоди, у яких шкурка не розтріскується, а м’якоть залишається ароматною і солодкою навіть при зберіганні. Його невисокі кущики (25-30 см) відносять до рослин детермінантного типу. Середня вага плодів 120 г. Ямал тіньовитривалий і рідко уражається грибковими хворобами.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Ямал цінують не тільки в центральній росії, його з успіхом вирощують і в сибіру, і в південних регіонах

Плоди сорту дачник бувають від 100 до 160 г.помірна кислинка і соковита м’якоть — головна цінність цих помідорів, їх кладуть в маринади і солять, морозять і готують заправки. Детермінантна рослина досягає 70-80 см. Сорт плодоносить до заморозків; йому не страшні сіра гниль, бактеріоз і суха плямистість.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

До 9 кг з метра квадратного-відмінний показник для томата дачник

Вибух (обмежений в зростанні сорт) досягає не більше 0,5-0,6 м, а плоди в зрілому стані набирають 80-100 г.томат рідко страждає від вершинної гнилі і фітофтори, не боїться посухи. Вибух вважається салатним, відмінно підходить для переробки.

У всіх на вустах: кращі сорти томатів для середньої смуги росії

Приблизно 4-4, 5 кг з метра квадратного для сорту вибух-середній показник врожайності

Гібрид тарасенко №7-його немає в офіційних джерелах (в держреєстрі), але для багатьох городників він вже більше 10 років є еталоном томатних сортів. Помідори, виведені феодосієм тарасенко, досягають 1-го м, не вимагають пасинкування. Напівдетермінантний томат (на певному етапі — на 10-12 квіткової кисті — зростання обмежується) відрізняється дружним плодоношенням і високим імунітетом до хвороб пасльонових. «вершки» вагою по 80-90 г консервують і їдять у свіжому вигляді. У врожайні роки збирають по 12-14 кг/м2.

&1&

Томати сорту гібрид тарасенко 7 не розтріскуються і відрізняються лежкістю

1 теплолюбний сорт мікадо рожевий був створений більше 40 років тому. За цей час томат навчився пристосовуватися до будь-яких погодних умов, сорт дає урожай до 12-14 кг/м2. Плоди мікадо досягають 700 г (середня вага 150-200 г), швидко набирають цукру і добре зберігаються. А також індетермінантний томат стійкий до кореневої гнилі і фітофторозу.

&1&

Плоди високорослого сорту мікадо рожевий (досягає 2,5 м) відрізняються підвищеним вмістом цукру

Томат білий налив: незаслужено забутий ранній невибагливий сорт

&1&

Старовинний російський сорт томатів білий налив вже більше півстоліття не втрачає своєї актуальності. Він гідно конкурує з сучасними сортами і гібридами, на довгі роки «оселився» на багатьох аматорських і фермерських ділянках. Томат можна було б назвати еталоном серед ранніх з плодами класичних розмірів, проте є один недолік, який раніше був істотним, а сьогодні легко усувається простими насінин.

Зміст

 • Історія вирощування і опис сорту

  • Відео: білий налив-гідна альтернатива закордонним гібридам
  • Особистий досвід вирощування білого наливу
 • Позитивні і негативні характеристики сорту-таблиця
 • Вирощування розсади, висадка на постійне місце

  • Відео: як розрахувати дату посіву насіння
  • Відео: покрокова інструкція пікіровки розсади томатів
 • Профілактика фітофторозу і макроспоріозу до і після висадки на постійне місце
 • Догляд за томатами білий налив
 • Збір, зберігання та переробка врожаю

  • Відео: рецепт забористой хріновини
 • Відгуки городників

Історія вирощування і опис сорту

Білий налив вирощували ще наші бабусі, тобто він відомий вже як мінімум трьом поколінням городників. Заявка на реєстрацію селекційного досягнення томат білий налив надійшла до держкомісії з сортовипробування в 1960 році від навчально-наукового центру «овочева дослідна станція імені едельштейна» (м.москва). Сорт офіційно визнаний і внесений до єдиного реєстру в 1966-му. Сьогодні правовласниками і оригінаторами є дві компанії: агрофірма «аеліта» і селекційна станція імені тимофєєва, а також дві фізичні особи: м. Д. Панова і н. М. Насруллаев.

&1&

Один з оригінаторів сорту білий налив — агрофірма «аеліта»

Сорт районований для регіонів з суворим кліматом: півночі, північного заходу і західного сибіру, а також центрального, центрально-чорноземного, волго-вятського і середньоволзького регіонів. Напевно, немає томата, який був би більш простим у вирощуванні і настільки вдячним за догляд.

Кущ детермінантний, тобто має обмежений ріст, що не перевищує 60-70 см. Білий налив не вимагає пасинкування, росте пухнастим деревцем і може обходитися без опор. При цьому врожайність дуже висока, в сорті закладений величезний потенціал. Залежно від погодних умов і якості догляду при промисловому вирощуванні збирають 27-81 тонну з гектара, на приватних городах — від 2-3 кг з куща.

&1&

Не кожен сорт проявляє себе настільки рясним плодоношенням

Плоди плоско, трохи ребристі, середня вага кожного — 100 г (в держреєстрі вказано середня вага від 80 до 132 грамів). Насіннєвих камер всередині більше чотирьох. Незрілі помідори пофарбовані в зелений колір. Темної плями у плодоніжки немає, зате є незвичайний білий відтінок, особливо добре помітний на сонці. Зрілі томати-червоні. Смак солодко-кислий, приємний, м’якоть соковита, присутній характерний для культури аромат. Від появи сходів до дозрівання перших плодів проходить 95-105 днів, причому в перший тиждень достигає до 36% всього врожаю.

Відео: білий налив-гідна альтернатива зарубіжним гібридам

Білий налив — томат універсального призначення, підходить для споживання в свіжому вигляді і консервування. Є один недолік, на який даремно звертають так багато уваги городники — сорт сприйнятливий до фітофторозу. Але ж це ранній томат. Практично весь урожай з нього забирається в липні-серпні, а фітофтороз проявляється в самому кінці літа — восени. Тобто білий налив, якщо його вчасно сіяти, йде від цієї хвороби, вона просто не встигає йому нашкодити. Але навіть якщо посіяли пізно, урожай дозріє до осені, то не складе великих труднощів провести профілактику сучасними фунгіцидами.

Особистий досвід вирощування білого наливу

З вирощування білого наливу почалася моя кар’єра городника. Було це ще в 90-х роках. В якості перших томатів вибрала сорти, які ростила моя мама — це бичаче серце, московські і білий налив. Московські з моменту їх сходів з насіння стали моїми улюбленцями. Кущі міцні, в розсадний період навіть на темному вікні не витягувалися, росли кремезними, а на городі суцільно покривалися невеликими томатами (до 50 г), які заспівали прямо на кущах. Для мого регіону (південно-західний сибір) і тих часів це було дивиною. Однак насіння мені дали батьки, свої я не зібрала, а в магазинах скільки не купувала томатів з такою назвою, більше не виростали ті самі московські.помідори бичаче серце відразу викреслила зі списку томатів, які я коли-небудь ще захочу посадити. Урожайність — по одному великому томату на кущі мене не влаштовувала. Не для новачків цей сорт. А ось білий налив виявився золотою серединою. Його насіння завжди є в продажу і ті самі-без двійників, догляду не вимагає, я тільки поливала. Плоди класичного розміру і смаку. На кущах їх дуже багато. Вирощувала у відкритому грунті, в умовах нашого короткого літа збирала недоспілі помідори і дозаривала будинку. На другий рік мого городництва чоловік поставив плівкову теплицю. Всю її я зайняла білим наливом. При посіві в середині березня вже в липні кущі були обвішані червоними плодами. То був єдиний рік, коли я збирала помідори відрами, як на півдні, щось близько 15-20. Ми не встигали з’їдати і переробляти урожай, доводилося збирати помідори недозрілими, складати в ящики і опускати в льох, щоб вони не заспівали так швидко. А теплиця всього-то займала ділянку 5х3 м.пізніше асортимент томатів розширився, я стала купувати і висаджувати новинки. Білий налив якось незаслужено потрапив у забуття. Щодо хвороб, я не пам’ятаю про таку проблему в період вирощування цього сорту. Нічим не обробляла, та й не вміла я тоді. Якщо спогади про високу врожайність більш яскраві, значить, не так вже й страшні були ці хвороби томатів навіть в минулому столітті.

&1&

Якщо висадіть близько 50 кущів білого наливу в теплицю, то вже в середині літа не будете знати, куди подітися від помідорів

Позитивні і негативні характеристики сорту — таблиця

положітельниеотріцательниескороспелий, плоди дозрівають на кущах у відкритому грунті навіть в північних реґіонахесть сорти з більш великими і смачними плодамікомпактний кущне вимагає пасинкованіявисока урожайностьплоди на кущах не растресківаютсявоспріімчів до фітофторозу і макроспоріозухорошій товарний вид плодовуніверсальное назначеніепростая агротехніка вирощування, ідеальний сорт для новічковдружное дозрівання

Вирощування розсади, висадка на постійне місце

До посіву можна приступати після 8 березня і до початку квітня. Чим раніше посієте, тим швидше дозріє урожай, але враховуйте, що до моменту висадки на постійне місце розсаді має виповнитися не більше 60-70 днів. У відкритий грунт пересаджуйте, коли мине загроза заморозків, в захищений — на 1-2 тижні раніше.

Відео: як розрахувати дату посіву насіння

Не забувайте про сприйнятливість білого наливу до грибкових захворювань. За тиждень до посіву землю для розсади продезінфікуйте: прогрійте будь-яким зручним вам способом до 100⁰c. Дайте їй охолонути і заселите корисними бактеріями. Для цього полийте розчином біопрепарату фітоспорін (1-2 ст.л. Концентрату з пасти на 10 л води). Насіння теж знезаразьте марганцівкою або опустіть на 5 хвилин в воду, нагріту до 50… 60 ⁰c.

&1&

Перед посівом насіння продезінфікуйте

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Оптимальна температура для появи сходів і зростання томатів: +20… + 22⁰c.розсаду тримайте на світлому підвіконні, поливайте у міру підсихання землі. У фазі появи першого справжнього листочка розсадите томати в стаканчики, можна заглиблювати до першого справжнього листка. Якщо до висадки на постійне місце ще далеко, а рослини переросли свою тару, їм тісно, то пересадите ще раз в ємності побільше. Підгодовуйте раз в 2 тижні добривом для розсади. Найпопулярніше і надійне — фертика люкс (1 ст. Л. На 10 л води).

Відео: покрокова інструкція пікіровки розсади томатів

Якщо плануєте вирощувати у відкритому грунті, то за тиждень до висадки починайте загартування розсади: виносьте під відкрите небо спочатку на 1 годину, потім тривалість «прогулянки» поступово збільшуйте до цілого дня. Також не пізніше ніж за тиждень підготуйте грядку.

Кращі попередники для томатів: капуста, бобові, огірки. Місце має бути сонячним. У тіні кущі витягнуться, плоди виростуть дрібними, будуть довго дозрівати.

Розмітьте ділянку, враховуючи схему посадки — 40х50 см. На кожен квадратний метр рівномірно розсипте відро перегною або компосту і 0.5 л деревної золи. Можна вносити і в лунку: перегною — жменю, золи — 1 ст.л. Якщо немає органіки, то купите спеціальне добриво для томатів. Сьогодні одне з найпопулярніших — гумі-омі. Перемішайте добрива з землею, наповніть лунки відстояною водою, коли вона вбереться, можна висаджувати розсаду.

&1&

Розсаду томатів висаджують в лунки, попередньо заправлені добривами і пролиті