Томат ямал плодів дає чимало

64

Для отримання врожаю томатів в умовах ризикованого землеробства доводиться вибирати між спорудженням теплиці і посадкою ранніх помідорів. Сорт томата ямал для тих, кому не вистачає часу або бажання культивувати овочі в захищеному грунті, а ласувати власними помідорчиками хочеться.

Зміст

 • Історія вирощування сорту томатів ямал

  • Відео: в. І. Козак розповідає про сорти для відкритого грунту
 • Опис сорту томатів ямал
 • Характеристика сорту томатів ямал
 • Вирощування сорту томатів ямал

  • Відео: городник євгенія соколова про вирощування сорту томата ямал
 • Відкликання

Історія вирощування сорту томатів ямал

У держреєстрі сорт з 2007 р, фігурує під назвою ямал 200 і рекомендований для вирощування у всіх регіонах. Багато городники знають його як ямал. Оригінатор сорту володимир іванович козак, селекціонер, який створив ранні не штамбові сорти томата для відкритого грунту, теж його так називає.

Відео: в.і. Козак розповідає про сорти для відкритого грунту

Опис сорту томатів ямал

Сорт формує компактні кущі. Листя середніх розмірів, темно-зеленого або зеленого забарвлення. Квітки зібрані в суцвіття. Плодоніжка з зчленуванням. Незрілі томати світло-зелені, стиглі пофарбовані в червоний колір. За формою округлі або плоскоокруглі. Поверхня слабо ребриста.

Томат ямал плодів дає чимало

Незрілі томати сорту ямал пофарбовані в світло-зелений, мають плоско-округлу форму

Маса плодів в середньому 90 г, за даними оригінатора, максимальна вага доходить до 200 г, але це скоріше відноситься до перших плодів на кущі. М’якоть соковита, число насіннєвих камер більше чотирьох. Смак приємний, з кислинкою. Плоди вживаються свіжими або використовуються для цільноплідного консервування.

Томат ямал плодів дає чимало

Невеликі плоди томату ямал вживають в салатах і використовують для цільноплідного консервування

Характеристика сорту томатів ямал

Це ранній скоростиглий сорт з детермінантним типом росту. Оригінатор рекомендує зривати плоди, не чекаючи повної зрілості, і дозарівать в приміщенні. Збирають по 4,6 кг / м2 томата. Сорт дружно віддає урожай плодів в першу декаду збору. Це зручно для господинь в сезон заготовок.

Томат ямал плодів дає чимало

Дружна віддача раннього врожаю-велика удача для господинь

Томат ямал стійкий до фітофтори, вершинної і кореневої гнилей. Рекомендований для вирощування в особистих господарствах і на дачних ділянках у відкритому грунті і під плівковими укриттями.

Вирощування сорту томатів ямал

В умовах короткого літа краще застосовувати розсадний спосіб культивування. Щоб бути впевненим в якості розсади, насіння промивають розчином фітоспорін або іншого стимулятора росту, загортають у вологу ганчірку для пророщування. Досвідчені городники для посадки вибирають найперші з проклюнулися насіння і висаджують в розсадні стаканчики з поживним грунтом.

Томат ямал плодів дає чимало

У перших, з проклюнулися насіння томата, більше шансів перетворитися в кущ

Це дозволяє виділити насіння з найбільш вираженою силою росту. Подальші дії-без особливостей:

 1. касети містять в теплі до перших сходів під укриттям з плівки або пластикової кришки для створення комфортних умов. Підтримують температуру в межах 25 ос.
 2. з появою сходів переносять їх на освітлене місце або забезпечують додаткове освітлення фітолампами. Температуру плавно знижують до 18 ос.
 3. за два тижні до висадки розсаду починають гартувати, впливаючи прохолодним повітрям. Поступово час експозиції збільшують.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Томат ямал плодів дає чимало

Ділянку для висадки розсади готують заздалегідь. Дуже добре вдаються томати ямал на теплих грядках. Якщо не полінуватися, можна позбавити ділянку від непотрібних рослинних залишків і забезпечити жадібні до органіки кущі інтенсивним харчуванням.

Порядок дійствій при створенні теплої грядки:

 1. викопується траншея глибиною близько метра.
 2. на дно викладають великі рослинні залишки, пні, покривають шаром непотрібного картону, старих газет.
 3. потім пошарово знизу вгору розкладають рослинні залишки від більших до відносно дрібним, засипають листовим опадом, який вкривають компостом.
 4. самий верхній пласт-власне родючий грунт, змішана з піском і торфом. Можна сюди ж додати золи. Бажано при закладці шарів періодично поливати їх водою, так прискорюється процес перепрівання.

Отримана грядка спочатку буде значно підніматися над рівнем грунту. Її слід накрити до весни, а до того часу грядка осяде. Температура в ній буде істотно вище за рахунок процесів розщеплення органічних сполук, і вона забезпечить найкращі умови для розсади.

Томат ямал плодів дає чимало

Принцип облаштування теплої грядки

Я вже давно визначилася з вибором. Віддаю перевагу спорудження теплих грядок звичайному вирощуванню томатів у відкритому грунті. Цей спосіб дозволяє використовувати одну і ту ж грядку кілька років поспіль під помідори за рахунок того, що висаджую в неї ранні і ультраранні томати, а після збору врожаю встигаю виростити зелень і буряк на бадилля. Залишається пізньої осені ще раз засіяти грядку сидератами. Я віддаю перевагу білій гірчиці. Навесні грядка готова прийняти нову розсаду томата. Заправки теплою грядки вистачає на кілька років, додатково удобрювати не потрібно. Краще за сезон подрихлити, підгорнути кущики і не забути мульчувати скошеною травою хоча б два-три рази. Головне-висаджувати ранні помідори, щоб вони встигли «піти» від фітофтори.

Автор сорту пропонує для посадки томата ямал використовувати або схему 70х40, або 60х50. Хоч рослина і невисока, краще головне стебло підв’язувати до опори.

Томат ямал плодів дає чимало

Деякі городники не обмежуються підв’язуванням головного стебла, а й прибирають листя і пасинки

Рекомендується регулярно підгортати кущі. При цьому:

 • грунт розпушується, що забезпечує доступ кисню до коріння;
 • волога краще затримується і менше випаровується,
 • при підсипанні грунту до стебла стимулюється зростання нових корінців, посилюючи кореневу систему куща і забезпечуючи його додатковим харчуванням.

У пасинкуванні сорт томата ямал не потребує.

Томат ямал плодів дає чимало

Кущі томата підгортають, щоб поліпшити доступ кисню і харчування рослини

Рослини цього сорту негативно реагує на недоліки поливу, потрібно стежити за регулярністю подачі води. Поливають рясно один раз в 5-6 днів. Подавати воду краще з ранку або ввечері, коли мине загроза сонячних опіків. При тривалих дощах полив зменшують або припиняють, в жарку погоду частішають.

Механічне збільшення кількості внесеної води ніяк на якості поливу не відіб’ється, так як вона просто піде в більш глибокі шари грунту.

Прикореневу зону врятувати від перегріву і підтримати грунт пухкої допоможе мульчування соломою або свіжоскошеної травою.

Томат ямал плодів дає чимало

Мульчування грунту пригнічує ріст бур’янів, перешкоджає випаровуванню вологи і підтримує грунтовий кому в пухкому стані

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=46224&pid=777270& mode=threaded&start=#entry777270

Ямал вирощувала в о.г. Невибагливий, добре плодоносить, але смак на любителя, трохи кислуватий.

Арія. Дача в нижегородська обл

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=46224&pid=777718& mode=threaded& start= # entry777718

А мені ямал не сподобався саме через кислуватості, sm sml20.gif

Татианап. Дача в ярославська обл

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=46224&pid=777417&mode=threaded& start=#entry777417