Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

151

Сорт батяня зацікавить любителів великих і м’ясистих помідорів серцеподібної форми. За багатьма ознаками томат аналогічний знаменитому бичачому серцю. Головна відмінність-скоростиглість, плоди зріють на першій і другій кистях навіть у відкритому грунті. Багатьом городникам подобається смак плодів, однак, врожайністю батяня радує не всіх і не при будь-якій агротехніці.

Зміст

  • Походження томата батяня
  • Опис сорту

    • Відео: томати батяня і княгиня в теплиці
  • Переваги та недоліки томата батяня (таблиця)

    • Відео: критична оцінка цього сорту
  • Вирощування розсади томата батяня

    • Відео: вирощування розсади від посіву насіння до висадки в грунт
  • Підготовка грядки і висадка розсади

    • Відео: дуже простий і надійний спосіб підв’язки томатів в теплиці
  • Догляд за томатами батяня
  • Збір і призначення врожаю
  • Відгуки городників

Походження томата батяня

Томат створили спільно двоє новосибірських підприємців, семеноводов і селекціонерів: постникова ольга валентинівна і дедерко володимир миколайович. Вони ж подали заявку на випробування і реєстрацію сорту. У 2008 році батяня був занесений до держреєстру селекційних досягнень. Насіння реалізує агрофірма «сибірський сад».

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Насіння томату батяня реалізує фірма» сибірський сад »

Про «сибірський сад» погано відгукуються багато городників. З насіння під різними назвами виростають однакові томати. Причиною тому, звичайно, служить пересортиця. Буває вона і у інших компаній, але, з мого досвіду, московські (гавриш, аеліта, пошук) майже завжди продають саме те, що написано на пакетах. Так що якщо вам вдасться виростити справжнього батяню, то насіння збирайте зі своїх плодів. Оскільки немає гарантії, що в наступному пакеті не буде пересортиці.

Опис сорту

Сорт ранній, перші плоди дозрівають вже через 90 днів після появи сходів. Разом з тим він індетермінантний, кущ виростає до 2 м у висоту. Стебла тонкі, а коріння не йдуть занадто глибоко. Звідси вже можна зробити висновки про особливості агротехніки: потрібні поливи, підживлення і підв’язка. Батяня слабо гілкується, листя на ньому великі, але розташовані рідко. Кущі прагнуть вгору, місця на грядці займають мало.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

У томата батяня тонкі слабообліственние стебла і великі плоди

Плоди мають серцеподібну форму, ребристі, на незрілих у плодоніжки є темно-зелена пляма. До речі, це пляма і після дозрівання часто має відтінок, відмінний від основного забарвлення. Воно стає жовтим або помаранчевим, а весь плід — малиновим. М’якоть всередині м’ясиста, швидше солодка, ніж кисла, з ароматом. Насіннєвих камер більше чотирьох, вони дрібні, насіння небагато. Батяня не гібрид, підходить для особистого насінництва.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Томати батяня, дозріваючи, забарвлюються в малиновий колір, а пляма біля плодоніжки може залишатися зеленуватим

Є істотні розбіжності між описом в держреєстрі і на пакетах з насінням від «сибірського саду». Вони стосуються ваги плодів і врожайності. Так, згідно держреєстру, маса плоду батяні — 200 г, врожайність — 2 кг/м2. На пакеті насіння вказана маса — 200-350 г, а врожайність — 17 кг/м2. При цьому рекомендується на 1 м2 розміщувати 3 рослини.

Відео: томати батяня і княгиня в теплиці

Щоб з’ясувати фактичну врожайність, знову довелося заглибитися у вивчення відеооглядів цього сорту і відгуків про нього. Городники, які вирощували батяню, підтверджують, що плоди, дійсно, можуть вирости вагою понад 300 г.але щодо врожайності істина десь посередині. На одному кущі зав’язується і визріває всього 3-4 кисті. Вище них плоди вже не встигають вирости. Всього на одній рослині наливається близько 9-12 плодів, а іноді і 6, по 200-300 г кожен. При посадці на квадратний метр трьох рослин врожайність виходить явно вище, ніж зазначено в держреєстрі.

Переваги і недоліки томата батяня (таблиця)

преімуществанедостаткікрасівий вид плодів, відмінний вкусплоди розтріскуються і уражаються гниллюплодоносіт і в теплиці, і у відкритому грунтена тлі високого куща врожайність небольшаяраннего терміну созреваніяв відкритому грунті важко організувати підв’язку, потрібні високі і стійкі кольякрупноплоднийіз-за слаборозвиненою кореневої системи потребує подкормкарахрайонірован для всіх регіонів рф

Відео: критична оцінка цього сорту

Вирощування розсади томата батяня

Батяня росте високим і крихким кущем, на підвіконні може витягуватися і ламатися, тому не поспішайте рано сіяти насіння. Адже це скоростиглий сорт. Оптимальний термін-після 15 березня. Сійте з таким розрахунком, щоб до моменту висадки на постійне місце розсаді виповнилося не більше 60-70 днів. Грунтосуміш для розсади складіть із землі і перегною або компосту зі своєї ділянки. Змішайте їх 1: 1. Якщо віддаєте перевагу готовий грунт, то купуйте продукцію під відомими і вже перевіреними марками.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

У магазинах продають багато різних грунтів, вибирайте відомі марки, не висаджуйте всю розсаду в новинки, тестуйте

Землю заздалегідь (за 5-7 днів) пролийте окропом, щоб убити хвороботворні грибки і яйця шкідників. Дайте їй просохнути, а в день посадки, замість простої води, приготуйте для поливу розчин фітоспорін (1-2 ст.л. Концентрату на 10 л води). Цей препарат містить в собі корисні бактерії, які будуть переробляти органічні відходи в землі і успішно конкурувати з шкідливими мікроорганізмами, наприклад, збудниками гнилей, чорної ніжки і т. П.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Фітоспорін вже багато років застосовується городниками для профілактики грибкових хвороб

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Насіння теж знезаразьте, оскільки на їх поверхні можуть жити мікроскопічні спори грибків фітофторозу та інших хвороб. Помістіть їх в марлевий мішечок, потримайте 5 хвилин в розчині марганцівки і промийте чистою водою. Після всіх цих профілактичних процедур можна приступати до посіву.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Всім відома марганцівка відмінно підходить для знезараження насіння

Глибина загортання насіння-6-10 мм. Швидше вони проростуть при температурі +20… + 25⁰c. Сходи перенесіть на світле підвіконня, оптимальна температура для томатів протягом усього вирощування +20… + 25⁰c, вночі +16… + 18 ⁰c. Догляд в розсадний період за томатом батяня класичний:

  • поливайте в міру підсихання верхнього шару грунту.
  • пікіруйте в ємності побільше, кожен раз, коли рослини починають тіснити один одного на підвіконні, а надземна частина стає значно більше підземної. Всього може знадобитися 2-3 пересадки. Витягнулася розсаду можна заглибити до перших справжніх листочків.
  • раз в 2-3 дні повертайте рослини на підвіконні до скла іншим боком. При цьому стежте, щоб листя не торкалися скла, в сонячну погоду вони отримають опіки і засохнуть.
  • підгодовуйте з інтервалом в 10-14 днів комплексними мінеральними або органомінеральними сумішами для розсади: агрікола, фертика люкс, гумати та ін останню підгодівлю дайте за тиждень до висадки.

Відео: вирощування розсади від посіву насіння до висадки в грунт

Якщо плануєте висаджувати томати у відкритий грунт, то за 7-10 днів починайте привчати розсаду до вулиці, виносьте її на балкон, в сад, відкривайте вікно. У перший день загартування повинна триває всього 1-2 години, а потім час поступово збільшуйте до доби.

Підготовка грядки і висадка розсади

Схема посадки для цього сорту — 40х50 см.відповідно до неї розмітьте ділянку. Чи не садіть помідори в тіні, інакше і без того тонкі і довгі стебла батяні витягнуться, будуть хворіти, погано цвісти і зав’язувати дрібні плоди. На кожен квадратний метр грядки розсипте відро перегною або компосту і 0.5 л деревної золи. На кислому грунті додайте склянку доломітового борошна. Перекопайте або розпушити землю, щоб змішати її з добривами.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Компост — це той же перегній, але отриманий з рослинних залишків і кухонних відходів

Для кожної рослини зробіть лунку. Можна додатково на дно внести 1 ст.л. Комплексної суміші для томатів (гумі-омі, чистий лист, червоний велетень і ін.). Обов’язково перемішайте її з грунтом. Помістіть розсаду корінням в лунку, якщо потрібно, розширте її або поглибіть, полийте нагрітої на сонці водою і засипте землею. Відразу ж прив’яжіть томати до кілочків, а в теплиці до шпалери.

Відео: дуже простий і надійний спосіб підв’язки томатів в теплиці

Догляд за томатами батяня

Високий і великоплідний томат потрібно добре годувати і поїти. У посушливу погоду поливайте двічі на тиждень, витрачаючи по 2-3 літри на кущ. Після дощів і поливів землю рихлите. Якщо біля основи стебла з’явилися зачатки повітряних коренів (горбки), то присипте кущі вологою землею, принесеної з вільної ділянки. Підгрібаючи з міжрядь, ви можете пошкодити або оголити коріння, що знаходяться в землі. Підгортання-необов’язковий захід, воно покращує живлення куща, але затримує розвиток надземної частини, відсуває плодоношення приблизно на тиждень.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Підгортені томати всі сили направляють на утворення нових коренів і припиняються в зростанні

Https://www.u-mama.ru/forum/family/dacha/637848 /

Низькорослий томат «балконне диво» вразив і здивував! відмінний, низькорослий сорт. Добре плодоносить і зав’язується. Декоративний, можна для забави і радості. Можна ростити на балконі, лоджії, у себе в саду. Смакові якості відмінні, відмінно в заморозку і консервацію — для прикраси в банку. Це міні диво, правда диво! рослина дуже компактна і красива, для томатів підійде невеликий горщик і мінімум землі. Всім рекомендую.

Тільки один момент-не всі насіння в продажу відповідають сорту і якості, майте це на увазі.

Олена-z, красноярськ

Https://otzovik.com/review_6004038.html

Томат вишневідний балконне диво… H=20-35 (у відкритому грунті був приблизно 40 см), плоди 20–30г, якщо зробити бордюром, то дуже навіть замінять квіти. Мені дуже навіть сподобалися

Женька. Самара

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=54472&pid=551921& mode=threaded&start=#entry551921

У мене теж цього літа росли 2 куща балконного дива. Просто купила пакетик від біотехніки (навіщо — не зрозуміла), ну посадила 2 штуки і (не викидати ж) приткнула їх збоку до перців. Не скажу, що були низькі (десь см 50), але ось в ширину пролунали-мама дорога,замучилася їх піднімати, а вже усипані були, забувала їх оббирати, так вони прямо червоненькими обсипалися.

Барбі. Дача в підмосков’ї

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=54472&pid=551944& mode=threaded&show=&st=#entry551944

Я вирощувала балконне диво будинку. Теж не вразив. Смак дійсно звичайний.

Tania 711. Петрозаводськ

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=54472&pid=563806&mode=threaded& start=#entry563806

Томатів із застосуванням органіки. У перший раз я посадила один томат на гнойову грядку з огірками. Стебло у нього виріс дуже товстий, якийсь здвоєний, листя були величезні, а на верхівці утворилася ціла кошик квіточок, як у соняшнику. Потворний кущ вийшов, плодів він не зав’язав. Другий випадок: я полила томати настоєм посліду з власного пташника і відразу їх вбила. Всі кущі вже через кілька годин пожовкли і засохли. Мабуть, переборщила з концентрацією. Тепер підгодовую або настоєм бур’янів, або покупними сумішами. А пташиним послідом, і то магазинним, лише через кілька років наважилася підгодувати картоплю. Вижив, і дав хороший урожай.

Формувати кущі батяні дуже просто. Можна його вирощувати в одне стебло, видаляючи всі бічні пагони або в два. Другий залишайте після першої квіткової кисті. На ньому теж виламуйте всі пасинки. Сорт росте вгору необмежено, тому в кінці липня або в серпні (в залежності від регіону) верхівку прищипніть. Також видаліть всі квіти. Вони вже не встигнуть перетворитися на великі плоди, тільки соки будуть на себе забирати і заважати дозрівати вже заклався.

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

У індетермінантних тоатів обрізають верхівку, щоб встигли налитися і дозріти вже закладені плоди

Збір і призначення врожаю

У південних регіонах помідори батяня зріють на кущах, в північних і середній смузі їх зазвичай збирають в бланжевой стиглості. У будь-якій кліматичній зоні томат буде більш врожайним, якщо плоди з нього знімати недозрілими, що залишилися виростають крупніше. Помідори добре дозрівають на підвіконні або в кошику, ящику, коробці та ін.щоб розтягнути період споживання свіжих томатів, дозаривайте їх при різних температурах: частина в теплі, інші — в приміщенні попрохладнее (+10… +15 ⁰c).

Сортові особливості томата батяня і агротехніка вирощування

Будь-який томат буде врожайніше, якщо плоди збирати недозрілими

Сорт батяна створений для споживання в свіжому вигляді, приготування салатів і соку. Звичайно, м’ясистий і смачний томат стане хорошим доповненням до багатьох страв: піци, супів, соусів, рагу, запіканок. Взимку в кулінарії можна використовувати заморожені скибочки помідорів.

Відгуки городників

Мені сорт перш за все подобається за смак. Вони схожі з мікадо рожевим, але кущ у батяні вище. Смак гармонійний, і не нудотний, і в міру солодкий. Красива форма. Ще з плюсів, досить рано дозріває, притому в перший місяць віддає хороший урожай. Ще плюс, швидко наливається, тобто. У багатьох сортів і гібридів, почервонілі плоди треба ще потримати на кущі або підвіконні, щоб їсти, начебто і червоні, а ще не зовсім стиглі. А тут все вчасно. Можна садити гущі, ніж зазвичай, кущ слабообліственний. Але є і недоліки. Добре зав’язує 3-4 кисті, далі зовсім туго. З досвіду вирощування подібних сортів, думаю, після третій кисті можна і прищипнуть. Ще одним з перших уражається хворобами, але з огляду на те, що після четвертої кисті толку мало, це не дуже і страшно. Помітив, що коренева система слабка, вимагає більшого поливу. Мабуть це ще одна з причин, чому в цьому році в серпні, у деяких плодів, утворювалися «плічка». Частина плоду біля плодоніжки, залишалася незрілою, жорсткою, білястою. Але, це перший рік, раніше такого не було, спека підмогла. Можуть трескатся. Давав насіння сусідки, садила в ог, з прищипкою, пристойний вийшов урожай. Чотири кисті отримав, кожна більше кілограма. Давав насіння мужичку з луги, він на продаж вирощує, перші помідори по 130 за кіло на ура йшли, під «бичаче серце», і все літо на 20 рублів дорожче звичайних продавав. Народ спеціально за ними ходив.

Грузовоз

Https://www.forumhouse.ru/threads/88269/page-12

Батяня — сорт ранній, кущ 1-1.5 м в ог. Плоди рожеві, серцеподібні, великі (від 300 г до 800 г), м’ясисті, солодкі. Урожайність куща середня, але плоди просто делішез-люкс салатного призначення, ну і на соки годиться, звичайно. Однозначно буду садити на слід. Рік!

Ярина

Https://www.forumhouse.ru/threads/88269/page-22#post-2247421

Ми теж вчора з’їли першого батяню. Сподобався: м’ясистий, солодкий і що дуже важливо для мене, шкірка легко знімається. З одного помідора вийшла тарілка салату. Насіння дістала всього 7 штук, різала кубиками не хотілося особливо дрібнити. Огірки в тарілці залишилися, а помідоріни все виловили. Тільки щось помідорів у мене трохи (від 4-х до 7-ми великоплідних на кущі).

Molena

Https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=863&start=90

Томат батяня. Високорослий, салатний і на сік. У сезоні 2014 в посуху (з липня по жовтень жодного дощу, у водопроводі не було води до листопада) японський краб і батяня показали себе з хороших сторін.поливала один раз в тиждень по 1 літру під кущ (мульча солома). Підживлення в другій половині літа, настій з бур’яну і кропиви з золою. Стояли зелененькі, сумлінно плодоносили, не хворіли і не вередували. На тлі інших сортів, висохлих в порох.

Donchanka tania

Http://www.forumdacha.ru/forum/viewtopic.php?t=3058&start=40

Особисто мені найбільше сподобалися сорти сибірської колекції (сиб. Сад) орлиний дзьоб батяня з них я зібрала насіння і тепер користуюся тільки своїм посадковим матеріалом.

Валентина

Http://svoitomaty.ru/obshhenie/?mingleforumaction=viewtopic&t=8

Я два роки садила сс. У минулому році був пересорт золотий кенігсберг. Виросли червоні невиразні томатики. А ось батяня, близнюки і сенсей, насіння, як з одного мішка. А рожевий мед був дуже схожий з ем-чемпіоном. Вобщем, я зрозуміла, що сибірський сад — це лотерея, якщо виросли хороші помідори, потрібно брати своє насіння, тому що в наступному році можна нарватися на пересорт.

Dusia

Http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?t=5092