Шпинат-посадка і догляд за листової культурою

62

Бажання урізноманітнити город різноманітними культурами не завжди буває успішним. Але ось що стосується зелені, то тут прагнення рідко обмежуються складністю вирощування або необхідністю створення особливих умов. Тому вже точно, що варто завести на грядках, так це – шпинат, посів і догляд за яким зовсім не трудомісткий.

Зміст

  • У чому переваги шпинату
  • Де садити
  • Деякі правила посіву і догляд за сходами
  • Як отримати ранню зелень

У чому переваги шпинату

Крім того, що це надзвичайно смачний, корисний, поживний, але низькокалорійний листовий овоч він ще й зовсім невибагливий. Для рядків шпинату легко знайти місце на будь-якому, навіть найменшій ділянці, а його естетичний і компактний зовнішній вигляд дозволяє вирощувати кущики навіть на клумбі, де крім користі він буде грати і декоративну роль зеленої культури.

Шпинат-посадка і догляд за листової культурою

Шпинат досить стійкий до холоду, тому не вимагає пристрою укриття

1. Тому якщо ви вирішили зайнятися вирощуванням шпинату на дачі, варто скористатися його перевагами:

  • скоростиглість дозволяє садити його на ділянках підготовлений для подальшої висадки розсади теплолюбних овочів – томатів, перців або баклажанів;
  • шпинат досить стійкий до холоду, тому не вимагає пристрою укриття;
  • вирощування розсадним способом дозволяє однією з перших отримати соковиту весняну зелень;
  • відмінна сумісність з усіма найбільш поширеними культурами на ділянці (крім буряка), дозволяє використовувати його при влаштуванні змішаних грядок або в якості загусника на час поки не підростуть основні культури.

Тепер, коли ми визначилися, що місце для шпинату знайдеться завжди, варто докладніше познайомитися з основними перевагами в типі грунту, ступеня зволоженість, тривалість освітленості і оптимальна для розвитку температура.

відео про користь шпинату

Де садити

Посадка шпинату ефективніше на максимально освітлених місцях, особливо це потрібно пам’ятати при посівах навесні і восени, коли світловий день короткий. Вологість теж дуже важлива, так як недостатні поливи провокують стрілкування рослин, погіршуючи тим самим смакові якості шпинату і знижуючи кількість врожаю його соковитих листя. І на рахунок добрив-навіть якщо земля під грядку буде спочатку прийнятною структури, поліпшити її родючість все ж варто. Для цього достатньо внести на 1 кв.м по піввідра органіки і в рекомендованому дозуванні комплексних мінеральних добрив.

Шпинат-посадка і догляд за листової культурою

Посадка шпинату ефективніше на максимально освітлених місцях

Тепер про грунт: в більшості випадків звичайна городня земля-родюча, пухка, досить волога, прекрасно підійде для вирощування. Єдиним винятком є кислі грунти або занадто важкі, глинисті з постійним застоєм води. В таких умовах більшість культур не може благополучно розвиватися, і шпинат в тому числі, тому якщо немає можливості виділити іншу ділянку, слід поліпшити наявний «проблемний» грунт.

Спочатку про показники кислотності. Визначити її рівень можна і без спеціальних приладів, досить подивитися на те, які бур’яни ростуть навколо: берізка і лопух – 6-7 ph і вище; кропива, молочай і грицики – 5,5-6 ph; подорожник,кульбаба або пирій – 5-5, 5 ph, а ось хвощ, мох або жовтець говорять про високу кислотність – 4,5 ph і нижче. Для шпинату оптимальний показник буде близько 6,0 — 7,0 ph, тому якщо грунт не дуже підходяща, слід при перекопуванні внести вапно-пушонку в дозуванні на 1 кв.м – 200г, при первинному показнику близько 5 ph, і 600-750г, якщо рівень нижче 4 ph.

А ось що стосується підвищеної вологості і застою води, то вирішити цю проблему можна дренуванням. Залежно від ступеня «глинистості» грунту на 1 кв.м слід внести 2-3 відра крупного піску. Перекопавши і ретельно перемішавши отриману грунтову суміш, ви зможете оцінити ступінь її поліпшення – чи стала вона пухкої або можна ще додати піску. Важкий грунт особливо потребують вапнуванні і обов’язковому збагаченні органічними добривами, будь-то коров’як, перепрілий гній, пташиний послід або просто щедре внесення перегною.

Шпинат-посадка і догляд за листової культурою

Важкий грунт особливо потребують вапнуванні і обов’язковому збагаченні органічними добривами

Зараз, знаючи, де буде краще рости шпинат, можна переходити безпосередньо до посівів і посадок.

Деякі правила посіву і догляд за сходами

Незалежно від того де і як ви будете вирощувати шпинат, рекомендується дотримуватися прийнятих норм посіву і закладення насіння. Тому висіваючи в міжряддя, на грядку, в теплицю або відкритий грунт,важливо не заглиблювати насіння більше ніж на 2-2, 5 см і залишати між рядками 20-35см.

Сіяти потрібно обов’язково у вологий грунт, якщо вам здається, що земля пересохла, варто попередньо щедро пролити канавки. Дочекавшись, коли вода вбереться, можна приступати до посівів.

Шпинат-посадка і догляд за листової культурою

Сіяти потрібно обов’язково у вологий грунт

1. З появою сходів починається традиційний догляд за посадками – регулярна прополка і своєчасний полив. Крім цього, якість шпинату часто залежить від щільності посівів, тому потрібно контролювати загущенность. Перший раз прорвати шпинат можна вже в фазі 2-3-х листочків, при цьому вирвані розетки не слід викидати, і якщо їх відразу пересадити на іншу грядку, вони цілком успішно продовжать рости. Після проріджування і пересадки рослини обов’язково потрібно гарненько полити, щоб потривожені корінці змогли знову щільно зчепитися з грунтом.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

Беручи до уваги скоростиглість шпинату, додаткових підгодівлі він не вимагає. Але якщо ви сумніваєтеся в тому, що грунт досить родючий, при поливах в воду можна додавати органічні добрива в рідкому вигляді. Приготувати такі поживні розчини можна самостійно і практично безкоштовно, враховуючи те, що все необхідне знайдеться у вас на дачі, на вулиці або у сусідів.

використовувана органіка співвідношення з водою час зброджування дозування використання при поливах коров’як або свіжий гній в пропорції 1: 5

10-12 днів

1:10

пташиний послід в пропорції 1: 15

7-10 днів

1:10

зелена частина кропиви, кульбаби та іншої трави піввідра подрібненої зелені доверху заливають водою

3-5 днів

1:10 або 1: 15

компост в пропорції 1: 5

3-5 днів

1:1 або в чистому вигляді

деревна зола 1 стакан на 1 відро води

1-2 дні

1:5

1. Під час зброджування розчин в ємності рекомендується періодично помішувати для якнайшвидшого дозрівання. А під час підгодівлі важливо пам’ятати, що їх надлишок часом виявляється набагато небезпечніше, ніж недолік, тому дійте обережно, особливо використовуючи пташиний послід.

Ось, мабуть, всі хитрощі і весь догляд, шкідниками і хворобами шпинат практично ніколи не пошкоджується, через його скоростиглості.

Як отримати ранню зелень

Пам’ятаючи про холодостійкості шпинату, перші його посіви на дачі можна починати, як тільки стає сніг, адже вже при температурі +4 °с насіння можуть цілком успішно прорости.

Рада! вирощування шпинату за вимогами і догляду схоже з вирощуванням редиски, тому часто ці культури сіють одночасно і в одному місці.

&1&

При сприятливих умовах перший салат з молодих листочків можна зробити вже через 30-40 днів від появи сходів

В залежності від кліматичних особливостей конкретного регіону, посадка шпинату проводиться з середини квітня по середину травня. Але з огляду на високу потребу шпинату у волозі, більш пізні посадки, в суху землю, можуть не принести очікуваних результатів, та й спеку ця культура не любить. Тому в даній ситуації діє принцип: чим раніше посів – тим краще урожай. При сприятливих умовах перший салат з молодих листочків можна зробити вже через 30-40 днів від появи сходів. А якщо хочете отримати зелень ще раніше, то можна скористатися розсадним способом і спочатку виростити розетки на підвіконні, як редиску, а потім разом з грудкою землі перенести на грядки.

Уникнути занепокоєнь з розсадою, але порадувати раннім урожаєм, допоможе інший спосіб. Ще з осені, завершуючи на дачі останні городні роботи, посійте насіння шпинату в теплицю або просто на грядці – їх весняні сходи будуть одними з найбільш ранніх. Якщо немає стаціонарної теплиці, то при посадці у відкритий грунт, рядки рекомендується накрити плівкою або агроволокном, щоб навесні земля швидше прогрілася, але не втрачала вологу, а зростаюча зелень була чистою.

відео про вирощування шпинату

Посіви у вересні зійдуть вже в поточному році, абсолютно без втрат перенесуть зимівлю і навесні, відтанувши, продовжать рости. Якщо посіяти в жовтні, то зелені розетки можна буде побачити в першій половині квітні після танення снігу.