Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

33

Цикас, саговник або сагова пальма-домашнє і оранжерейна рослина, яке зачарувало багатьох любителів флори своїм романтичним доісторичним виглядом і порівняльної невибагливістю у догляді. Воно має товстий задерев’янілий стовбур, кора якого схожа на панцир, і розлогі гілки-листя, що ростуть на його верхівці і нагадують не те пальму, не те папороть. За свій екзотичний і одночасно респектабельний зовнішній вигляд, а також простий умови вирощування саговник став частим гостем в приймальних компаній, в офісах, зимових садах і, звичайно, в квартирах.

Зміст

 • Він росте на землі з часів мезозою
 • Купуємо саговник
 • Різноманітність видів саговой пальми

  • Фотогалерея: можливе забарвлення листя домашнього цикаса революта
 • Таблиця: умови для саговника в залежності від сезону
 • Нюанси догляду

  • Коли і чим удобрювати
  • Правила поливу
  • Періоди активного росту і спокою
 • Як пересадити саговник, в тому числі молодий або новий після покупки

  • Ґрунт
  • Процес пересадки
 • Чому виникають проблеми і як потрібно реанімувати квітка

  • Таблиця: пожовкле листя, м’яка шишка і інші наслідки помилок у догляді
  • Таблиця: причини і лікування уражень цикаса
 • Розмноження цикаса

  • Як проростити насіння
  • Як виростити цикас, обрізавши молодий втечу
 • Відгуки квітникарів
 • Відео: особливості вирощування саговника

Він росте на землі з часів мезозою

Цикас, або саговник, дуже популярний серед квітникарів-професіоналів. Багато хто вважає його пальмою, але це невірно. Залишки цих рослин були знайдені вченими на території сучасної азії (від індії до японії). Багатьох представників саговників, звичайно, сьогодні в природі вже немає, цей біологічний рід за рахунок своєї невибагливості залишився на землі.

Родовід цикаса тягнеться своїм корінням в далеку мезозойську еру. Родичами цієї рослини вважаються стародавні папороті за схожість в зовнішньому вигляді, а також хлорофітуми. Своїм зовнішнім виглядом молодий цикас нагадує папороть, доросла рослина вже більше стає схожим на пальму.

Свою назву рослина отримала завдяки тому, що жителі грецьких островів виготовляли з нього саго. Саго-крупа з крохмалю, який знаходиться під лусочками стовбура цикаса. Місцеві жителі вміли нейтралізувати токсичні властивості рослини, тому видобувається ними крохмаль став цінним харчовим продуктом.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Незважаючи на свій зовнішній вигляд, саговник є родичем доісторичних папоротей, а не пальм

Цикас насправді відноситься до хвойних рослин.

У порівнянні з багатьма справжніми пальмами, доглядати за саговником простіше. Тому, приділивши йому трохи уваги і оточивши турботою, ви отримаєте красеня-довгожителя, неквапливо зростаючого і приносить в будинок умиротворення і затишок.

Саговник досить повільно зростає, зазвичай більшість екземплярів додають за рік всього 1 новий лист. Але кожен лист живе дуже довго-від 3 до 10 років.

Цікаво, що цикас є двостатевим рослиною. Але відрізнити чоловіче рослина від жіночого можна тільки після того, як утворюється шишка. У жіночого екземпляра вона схожа на капусту і саме на ній дозрівають насіння. Чоловіча ж шишка досить велика і висока, на ній визріває пилок.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Шишка жіночого саговника (ліворуч) і чоловічого (праворуч)

Варто відзначити, що цикас отруйний. Нейротоксини, що містяться у всіх частинах квітки, можуть викликати сильне отруєння при попаданні в шлунок. Тому розташовувати квітка в квартирі потрібно таким чином, щоб діти або домашні вихованці не могли до нього дістатися.

Доглядати за рослиною слід в рукавичках.

Купуємо саговник

Ті, хто вирішив обзавестися саговниковой пальмою повинні знати, що задоволення це не з дешевих. Вартість її починається від 2,5 тисяч рублів за молодий втечу. Чим старше рослина і більше його висота, тим вище вартість. Саговник висотою близько 35-40 см, що виріс таким за десяток років, обійдеться близько п’яти-семи тисяч рублів, а рослина трохи вище півметра буде коштувати вже в чотири рази дорожче. Офісні великі пальми можуть досягати вартості більше ста тисяч рублів.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Чим більше цикас, тим дорожче він коштує, це дуже дорога рослина

При покупці саговника зверніть увагу на стовбур: він не повинен мати пошкоджень. Сама рослина має виглядати здоровим, з листям без жовтизни і гнилі. Купувати найкраще саговник, який має не менше трьох листя.

Темні, сухі або підгниваючі плями, висушені загнуті листя-сигнал хворого рослини, яке може незабаром після покупки загинути.

Різноманітність видів сагової пальми

Рід цикас належить до сімейства саговникових, серед якого розрізняють близько двох десятків різновидів. Одомашнений саговник, до якого ми звикли — це тільки один вид цього чудесного рослини. Назва йому-цикас революта (cycas revoluta) або саговник поникаючий, відігнутий, відвернутий. Батьківщиною такого саговника є японія. В даний час він росте на території від індії до японії, в індонезії та африці, на австралійських островах.

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому домі

Цикас революта-єдиний різновид для вирощування в домашніх умовах

У свою чергу цикас революта має кілька найпопулярніших серед любителів кімнатних рослин різновидів:

 • цикас дімплофоліолум (diplofoliolum) полюбився квітникарям своїм пишним виглядом. Його листя має роздвоєну форму, що надає додатковий обсяг рослині;
 • гібридний сорт варіегата (variegata) порадує око незвичайною листям строкатого кольору, це робить рослину неповторною;
 • золотий красень — цикас альба (alba) даруватиме радісний настрій своїми яскравими фарбами. Забарвлення листя має переходи від світлого жовтого кольору до насичено-золотого, який з часом зростання листа стає зеленим;
 • сорт цикаса корругата (corrugata) дуже рідкісний, його строкате листя має вертикально смугасте забарвлення.

Фотогалерея: можливе забарвлення листя домашнього цикаса революта

Сагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому доміцикас з молодим листям світло-зеленого кольоруСагова пальма-гість з мезозойської ери у вашому доміцикас зі світло-зеленими кінчиками листя&1&строкатий цикас варіегата&1&цикас з жовтими кінчиками листя

Таблиця: умови для саговника в залежності від сезону

сезонлето/весназіма / осеньосвітленняяскравий розсіяний сонячне светтребуется додаткове освітлення. Можна використовувати лампу денного світла 36 вт.вологість від 50 до 80%, підтримується обприскуванням рослини 1-2 рази на добу

 • необхідно обприскування не менше 2 разів на добу для підтримки не менше 50% вологості.
 • через початок опалювального сезону повітря стає занадто сухим для саговника, варто додатково встановити поруч зволожувачі повітря або судини з водою.

температуралучшая температура — від +22 °с до +26 °с

 • помірна температура (від +12 °с до +17 °с).
 • не можна ставити на холодне підвіконня або підлогу.
 • занадто тепле повітря від батарей може стати причиною скидання листя.

розташування

 • на відкритому повітрі, в півтіні, без протягів.
 • у будинку: молоді рослини на південному вікні, підрощені — поруч з ним.

вікна, які виходять на південь і південний західполівобільний, 1-2 рази на тиждень, 1 раз в 10 днів

Нюанси догляду

Для успішного вирощування саговника важливо чітко дотримуватися ряду правил по догляду за ним. Саговник стійкий до посухи, йому близький жаркий клімат. Для цикаса більш небезпечний надлишок вологи, ніж її нестача. Літня спека допомагає максимально відтворити умови, схожі на природні. Взимку ж від нестачі тепла рослина може виснажитися і загинути.

Коли і чим удобрювати

Підгодовувати цикас слід під час активного росту. Цей період припадає на весняно-літній сезон. Раз в 14 днів необхідно вносите будь пальмове добриво. Головне, щоб до його складу не входили солі магнію і кальцію.

Взимку вносити добрива не слід.

Правила поливу

Поливають саговник м’якою водою кімнатної температури. Водопровідна вода занадто жорстка, тому її необхідно відстояти протягом 2-3 днів.

Полив потрібно рясний, але досить рідкісний. При цьому слід дотримуватися певних правил. Поливають саговник таким чином, щоб повністю намок весь його земляний кому. Приблизно через 30 хвилин після цього надлишки води з піддону зливають.

Незалежно від пори року, не можна потрапляти водою на шишку і стовбур рослини. Якщо їх залити, цикас може загнити.

Періоди активного росту і спокою

Весна і літо знаменуються активним ростом квітки. У цей час важливо забезпечити йому максимальну освітленість. Можна винести горщик з квіткою в сад, якщо є така можливість. Це сприяє загартуванню рослини і благотворно впливає на його зростання.

&1&

Коли цикасу навесні і влітку не вистачає світла, нові листя схожі на надмірно витягнуті» вуса »

При розташуванні квітки біля вікна важливо стежити, щоб сонце не спалило йому листя. Уникнути цього можна, якщо створити невелику тінь за допомогою штори або жалюзі.

&1&

Пряме літнє сонце залишає на листках саговника опіки

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&