Планування саду: які принципи необхідно знати

52

Зараз вже не так багато майбутніх садівників освоюють нові ділянки, але іноді це трапляється. Щоб через кілька років не пошкодувати про поспішних діях, треба заздалегідь правильно розпланувати посадки фруктових дерев і чагарників: розташувати їх на оптимальному місці, залишити між ними необхідні відстані. У плануванні посадок поспіх не потрібна.

Зміст

  • Базові принципи закладки саду на ділянці
  • Як можна правильно посадити сад
  • Відео: планування садової ділянки

Базові принципи закладки саду на ділянці

Перед тим як сісти з олівцем за великим аркушем паперу, треба побувати на ділянці і як слід вивчити його. Розташовувати в саду дерева і чагарники треба з урахуванням наступних знань:

  • розміри ділянки;
  • рельєф (оптимальний дуже невеликий ухил на південь або південний захід);
  • клімат (буває, що навіть 30-40 км сильно змінюють кліматичні умови в саду, особливо в разі близькості великих водойм);
  • склад грунту, рівень грунтових вод;
  • доступність: для більшості культур потрібен постійний догляд, відсутність садівника протягом 2-3 тижнів може завдати непоправних наслідків.

Так, економія місця на ділянці за допомогою ущільненої посадки дерев не призведе до збільшення загальної врожайності і не полегшить догляд за насадженнями, а дасть зворотний ефект. На нерівних ділянках доведеться спланувати посадки так, щоб більш високі дерева не затуляли від сонця низькі і чагарники: низькорослі висаджують південніше. Південні культури (абрикос, персик) можуть рости на півдні області, але постійно замерзати на півночі. Вже вибираючи самі культури, а потім і їх сорти, намагаються зробити так, щоб протягом усього сезону, починаючи з червня і закінчуючи жовтнем, було чим поласувати в саду, а також тим, щоб величезний урожай звалювався на голову одночасно, не даючи сил і часу на переробку.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Жимолость встигає в саду однією з перших, змагаючись з полуницею, і дає старт вітамінному конвеєру

Звичайно, давно розраховано кількість дерев і чагарників, необхідних для середньої сім’ї (чомусь завжди ведуть розрахунок на 4 людини). Але кожен майбутній садівник може і повинен внести корективи. Так, вважається, що загальна кількість яблунь має бути 3-4. Але, можливо, в родині дуже люблять яблучний сік і захочуть посадити більше тих сортів, які годяться саме для цієї мети. Або яблука взагалі не люблять (а даремно!) і посадять всього 1-2 дерева.

Це ж стосується і ягідних чагарників. Так, особисто знаю людей, які (як не дивно) зовсім не їдять полуницю. Іншим не до смаку груша. Тому навіть підбір культур для саду — абсолютно індивідуальний процес.

А ось з відстанями між посадками жартувати не варто. І якщо відомо, що високорослі яблуні садять не менше ніж в 5 метрах один від одного, то так і слід чинити. Між середніми сливовими деревами досить 2,5-3 метрів, звичайні вишні садять ще трохи щільніше.

А ось абрикос розкидає своє коріння так далеко, що власнику стандартних 4-6 соток треба добре подумати, чи варто заводити його на ділянці: на відстані до 8 метрів від дерева майже будь-які овочеві культури будуть відчувати себе приреченими.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Дорослий абрикос-справжній велетень, серед садових дерев так само багато, як і він, займає місця на ділянці хіба що волоський горіх

Важливо дотримуватися і відстані до сусідських ділянок, щоб дерева, посаджені занадто близько, не привели до багаторічного конфлікту. Так, яблуню не можна садити ближче трьох метрів від паркану, а смородину садять приблизно в метрі. Часто використовують посадку дерев в шаховому порядку, трохи економлячи таким способом площі.

Малоземельних дачників часто виручають дерева на карликових підщепах і навіть колоновидні, але прихильників традиційного садівництва все ж значно більше.

Важливо посадити малину подалі від інших культур: вже дуже любить вона пускати свою поросль на далекі відстані. Як правило, місце для неї вибирають біля паркану, але не у сусідського, щоб не «нагородити» сусідів зайвими проблемами. А ось полуницю цілком можна посадити в міжряддях молодого саду: поки дерева підростуть, полуницю, термін служби якої становить 4-5 років, пора буде ліквідувати.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перевищувати ці відстані можна, садити щільніше краще не варто

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Планування саду: які принципи необхідно знати

Деякі культури неможливо вирощувати без запилювачів, вони вимагають наявності як мінімум двох дерев (кущів) різних сортів. Особливо це стосується черешні, кизилу і жимолості. У інших культур є самозапильні сорти і ті, які обов’язково вимагають запилювачів. Перед покупкою саджанців це питання обов’язково повинен бути досконально вивчений. Втім, садівники з досвідом часто в крону фруктових дерев прищеплюють гілочки інших сортів, частково вирішуючи цю проблему.

Майже немає культур, добре ростуть в тіні. Деякі, наприклад, чорна смородина, вважають за краще півтінь, але більшості потрібно сонце. Тому ближче до будинку або сараю краще посадити грушу: вона завжди виростає дуже високою, і, по крайней мере, верхівка її буде прекрасно освітлена. Деякі культури страждають від випрівання ранньою весною, і якщо їх коріння довго знаходяться під снігом, можуть загинути. Це стосується багатьох кісточкових, особливо персика і сливи. Зате кісточковим не так страшні грунтові води. Вони терплять їх підхід на 1,5 метра до поверхні, тоді як яблуні потрібно мінімум 2 метри, а груші і того більше.

Як можна правильно посадити сад

Існує маса різних схем розташування дерев і чагарників на ділянці, але кожен майбутній садівник складає план сам з урахуванням базових знань і вивчення літератури. Є й різні таблиці, що вказують, які рослини люблять сусідство з тими чи іншими, а які садити поруч протипоказано. На жаль, часто такі таблиці суперечать один до одного. Однак є дуже просте правило: зерняткові (наприклад, груша і яблуня) добре уживаються один з одним, кісточкові (вишня і слива) – теж, а ось садити сливу поруч з яблунею не варто. Є навіть поняття алопатії-сумісності рослин.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Широко відомо, що грушу можна прищепити на яблуню і навпаки

Існують фахівці з планування посадок, які розрізняють два стилі ведення садового господарства. Так, прихильники геометричного (регулярного) стилю радять розташовувати рослини так, щоб вони утворювали квадрати або прямокутники, між якими знаходилися прямі стежки. Протилежністю цьому підходу є природний (ландшафтний) стиль, при якому дерева висаджують як би хаотично, подібно до того, як вони ростуть в дикій природі. Особливо хороший такий підхід в разі нерівних ділянок, з природними горбками і ямками.

Вибрати стиль нескладно, це залежить і від характеру власника ділянки. Але треба пам’ятати і про зручність збору врожаю, і про те, щоб дорослі дерева не нашкодили будовам. Так, якщо коріння яблуні або абрикоса полізуть в фундамент будинку, вони його просто зруйнують. Можливо і пошкодження покрівлі гілками близько посаджених дерев. Занадто близька посадка до доріжок теж може викликати незручності, ускладнюючи вільний прохід. В цілому природний стиль виглядає приємніше, але він ускладнює догляд за садом і збір врожаю.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Ландшафтний стиль не передбачає строгих геометричних ліній

У свою чергу, геометричний стиль може бути реалізований кількома шляхами:

  • квадратичним (рівні ряди дерев);
  • шаховим (найбільш щільна посадка, застосовувана для дерев середньої величини);
  • трикутним (використовується для ущільнення посадки великих дерев);
  • горизонтальним (застосовується на крутих схилах, коли ряди дерев зміцнюють створювані уступи).

Складно задовольнити всі бажання при обмеженій площі ділянки. Так, на наступному малюнку наведено варіант, що враховує всі правила. Яблуні згруповані окремо від вишень, жимолості посаджено цілих 5 кущиків, малина знаходиться біля паркану і відокремлена від інших посадок доріжкою, полуниця знаходиться на сонячній ділянці. Але навіть пару кущиків помідорів посадити нікуди: овочі для шашлику доведеться купувати на базарі.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Для любителів саду, які відмовляються від копання на грядках, можлива посадка тільки дерев і чагарників

На іншому малюнку врахована можливість розташування всього необхідного, але прості розрахунки показують, що для комфортного розміщення плодових дерев таким способом потрібно істотно більше, ніж 6 соток. Втім, зменшивши кількість дерев і чагарників наполовину в порівнянні з малюнком, будь-який дачник зможе організувати на своїй ділянці щось дуже схоже.

Планування саду: які принципи необхідно знати

При бажанні можна розмістити на ділянці і фруктові дерева, і цибулька з петрушкою

Далеко не кожен сучасний дачник прагне розмістити на ділянці безліч дерев і ягідних чагарників; не варто засуджувати і тих, хто робить у себе так, щоб можна було просто зручно і красиво відпочити.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Все більше дачників садить лише пару дерев і приїжджає на ділянку для відпочинку

Відео: планування садової ділянки

Солодкі перці для сибіру: добірка кращих сортів з описами

Планування саду: які принципи необхідно знати

Сибір так велика, що вибір сортів перцю для неї неоднозначний. Одні й ті ж сорти на півдні і в центральній частині регіону вирощують у відкритому грунті, а на півночі навіть в теплицях не завжди урожай вдається. Однак є загальні особливості місцевого клімату: поворотні заморозки до червня, рання осінь, сильні коливання добових температур, то посуха, то затяжні дощі. До всього цього адаптовані сибірські сорти перців.

Зміст

  • Кращі сорти для теплиці

    • Які ранні перці можна вирощувати в сибірських теплицях

      • Відео: відгук про перці боярин
      • Таблиця: характеристики ранніх перців для теплиць сибіру
    • Товстостінні перці середнього терміну дозрівання для теплиць

      • Таблиця: характеристики товстостінних перців для теплиць сибіру
  • Кращі сорти для відкритого грунту

    • Таблиця: характеристики перців для відкритого грунту сибіру
    • Фотогалерея: солодкі перці для відкритого грунту сибіру
    • Відео: перці у відкритому грунті алтаю (південного сибіру)
  • Особливості вирощування перців в сибіру

    • Відео: догляд за розсадою перців
    • Відео: формування перців, нормування врожаю, підживлення

Кращі сорти для теплиці

Одне з основних призначень теплиці — це отримання раннього врожаю. Адже висаджувати в неї перці можна на тиждень-другий раніше, ніж у відкритий грунт. А якщо ще й підібрати ранні сорти, то перші перчики збирати можна не в кінці літа, як зазвичай, а вже в його середині.

Всі сорти і гібриди перців, що увійшли в цю добірку, взяті з держреєстру селекційних досягнень рф. Це означає, що вони пройшли сортовипробування, їх властивості і характеристики офіційно перевірені і підтверджені, за чистоту кожного сорту відповідає конкретна організація-оригінатор. Всі описані перці виведені в сибіру або адаптовані до її умов.

Які ранні перці можна вирощувати в сибірських теплицях

Первісток романцова стійкий до перепадів температур. Сорт, незважаючи на примхи погоди, завжди зав’язує плоди, причому товстостінні. Однак кущ компактний (45-55 см), плоди невеликі (менше 100 г), через що врожайність сорту не надто висока.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перці первістка романцова пониклі, конічні, червоні

Сибірський експрес виглядає ошатно і на грядці, і на столі. Стручки довгі і тонкі, як у пекучого перцю, але на смак солодкі. Для салату та інших страв їх нарізають кільцями.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перець сибірський експрес виглядає, як пекучий, а на смак солодкий

В цьому році садила перець» сибірський експрес » і перець з насіння від ринкових молдавських перців. Сибірський експрес радував своєю великою кількістю і красою не тільки нас, але і сусідку. Валентина василівна водила до мене подруг показати це диво. Перчики витончені, довгі, як у гірких перців, але при цьому досить товстостінні солодкі. Гарні для заморозки і маринування. З грядки розміром 0, 4х2.0 метра щотижня збирали по 25-ти літровому відру. Останній раз обірвали плоди 19 вересня.

Night-73

Https://www.nn.ru/community/dom/dacha/?do=read&thread=2504287&topic_id=56951682

Товстий барон руйнує стереотип про те, що в сибіру неможливо виростити перець з великими і товстостінними плодами, та ще раннього терміну дозрівання. Від появи сходів до збору перших плодів проходить 90-100 днів. Перці великі (до 200 г), призмовидної форми, розташовуються на кущах, як свічки, вершинками вгору, а товщина стінок досягає 1 см.

Планування саду: які принципи необхідно знати

І в сибіру можна виростити такий перець: красивий, великий, з товстими стінками

Золотий злиток-один з найсмачніших і врожайних перців для сибіру. Плоди великі (160 г до 300 г), з товстою стінкою (7-9 мм), соковиті, солодкі, можна їсти свіжими, як фрукти.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перець золотий злиток виглядає дуже апетитно, і на ділі він солодкий і соковитий

Просто використовую перевірені сорти. Мій фаворит золотий злиток. Плоди у нього великі, соковиті. Він не червоний, жовтий. Але я його і в зимові заготовки, і фарширую, і в літні салати кладу. Прекрасний сорт!

Наталія соболєва

Http://www.vinograd777.ru/forum/showthread.php?t=138

Боярин зав’язує червоні, конусоподібні плоди, з вигнутим носиком, товщина стінки звичайна — 5-7 мм.смак професійними дегустаторами оцінений на «добре», а не «відмінно», але він дуже врожайний. Сорт забезпечить вас сировиною для зимових заготовок.

Відео: відгук про перці боярин

Валентинка росте мініатюрним кущем 30-35 см, при цьому урожай дає немаленький — 3 кг/м2. Рослини усипані жовтими і червоними свічками-плодами (до 75 г) трикутної форми. Смак відмінний, принесе задоволення від споживання і в свіжому вигляді, і в консервованому.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Валентинка-перець-чудо: кущ компактний, плодів багато, їх колір змінюється від зеленого, до жовтого, а потім червоного

Таблиця: характеристики ранніх перців для теплиць сибіру

назва сортасрок дозрівання в дняхформа і колір плодів в біологічній спелостивес плодів (г)товщина стінки (мм)вкусурожайность (кг/м2)первісток романцова80–112пониклые, конусоподібні, красныедо 90до 7хороший і отличный0,7-2,2 сибірський экспресс112пониклые, хоботовидные, темно-красные403–4хороший і отличный1.5толстый барон90–100направлены вгору, прізмовідні, красные106–1677–10хороший і отличный2.6золотой слиток110пониклые, кубоподібні, желтые1617–9отличный3.0боярин110пониклые, конусоподібні, красные86-1605–7хороший3.9валентинка105-107направлены вгору, узкоконусовидные, темно–красные41–755-6отличный3.0

На жаль, ні в держреєстрі, ні на сайтах виробників немає інформації про імунітет сортів до грибкових і вірусних захворювань. На півдні сибіру всі ці перці можна вирощувати і у відкритому грунті під тимчасовим укриттям на період поворотних заморозків.

Товстостінні перці середнього терміну дозрівання для теплиць

Багіра — сорт перцю, названий так за ефектний вигляд плодів. Вони масивні, у вигляді куба, технічної стиглості фіолетові, майже чорні, при дозріванні до чорного додається червоний відтінок. Перці розміром з кулак, на смак соковиті, з хорошим смаком, універсальні за призначенням.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перці багіри достигають і змінюють кольори: зелений, чорний, червоний

Третій рік саджу багіру, обожнюю цей сорт :-* так, пізній, зате який красивий і смачний. І третій рік сусіди приймають його за кущ баклажана 😀 всередині куща три плоди вже червоні, всього близько 15 плодів різних розмірів на кущ

Svetikk

Http://www.tomat-pomidor.com/forums/topic/1474-%d0%b1%d0%b0%d0%b3%d0%b8%d1%80%d0%b0 /

Ягуар-дає ще більші плоди, їх форма призмовидна, а забарвлення після визрівання — темно-жовта. Сорт отримав більш високу дегустаційну оцінку, ніж багіра, і втричі врожайніше її: 3.4–4.2 кг/м2 проти 1.2 кг/м2.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перець ягуар виглядає ефектно, плюс урожайний і смачний

Ще один сорт перчика, який завжди радує-ягуар. Кущ усипаний просто перчинами. Один раз зібрав з куща урожай — і фаршируй, всю сім’ю нагодуєш. Перець товстостінний-смачний сік всередині при фаршировці.

Світлана красікова

Http://www.forumdacha.ru/forum/viewtopic.php?t=4814

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Планування саду: які принципи необхідно знати

Перлина сибіру-червоноплідний сорт. За розміром перців займає проміжне положення між ягуаром і багірою, а ось в врожайності перевершує обох — до 5.3 кг/м2. Смак не відмінний, але хороший. Стінки товсті, хрусткі, соковиті. Відчувається яскравий і приємний перцевий аромат.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перлина сибіру-урожаний сорт ароматного перцю

Золотий телець і золоте теля-два перцю зі схожими назвами і характеристиками. Плоди великі, мають форму куба, товстостінні-до 10 мм, темно-помаранчеві. Врожайність золотого теляти невисока — 1.5 кг/м2, а золотого тельці в держреєстрі вказана в промислових масштабах — 257-327 ц/га. А виробники насіння обіцяють до 14 плодів з куща.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Перці золотий телець пофарбовані в насичений темно-жовтий колір

1 і ще вразив золотий телець від сибсаду. Товстостінний, смачний і практично без насіння.

Саблинка

Http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t24770-600.html

Минулого року насадила золотого тільця за рекомендацією…так, урожайний, так, товстостінний і великий, але абсолютно практично навіть запаху перцю не відчувалося, прямо прикро стало…

Гнб

Https://www.forumhouse.ru/threads/161673/page-26

Сибірський формат — самий товстостінний в цьому списку (8-10 мм). Перці виростають у вигляді куба, бордового кольору, з відмінним смаком і ароматом. Врожайність більше, ніж у ягуара, але менше, ніж у перлини сибіру.

Планування саду: які принципи необхідно знати

Сибірський формат-великий, кубовидний, товстостінний