Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

86

Важко знайти в росії садову ділянку, на якому не вирощувався б картопля. Цей овоч давно і міцно зайняв почесне місце в нашому раціоні. Однак більшість садівників чомусь вважають, що бульби можна просто кинути навесні в землю, і забути про них на кілька місяців. При цьому існує безліч хвороб і шкідників, цілком здатних знищити весь майбутній урожай картоплі, якщо нічого не робити. Від деяких вірусів, грибків і бактерій селекціонери навчилися захищати культуру, але з шкідливими комахами за дуже рідкісним винятком поки зробити нічого не вдається. Тому потрібно вміти вчасно розпізнати тривожні симптоми, що свідчать про появу того чи іншого шкідника, і знати, як з ним боротися.

Зміст

 • Загальні рекомендації
 • Типові шкідники картоплі

  • Картошкіна блішка
  • Картопляна совка
  • Золотиста картопляна нематода
  • Відео: боротьба з нематодою на садовій ділянці
  • Картопляна міль
  • Капустянка
  • Цикадка
 • Як боротися з колорадським жуком

  • Фотогалерея: як виглядає колорадський жук
  • Відео: народні засоби для боротьби з колорадським жуком
 • Методи знищення небезпечного для врожаю дротяники

  • Відео: як позбутися від дротяники
 • Чи потрібно боротися з жужелицею
 • Рослини, що відлякують шкідників від картоплі

Загальні рекомендації

Боротися за майбутній урожай потрібно починати, як тільки з’являться перші сходи картоплі. Рослини регулярно оглядають на предмет наявності характерних симптомів, при перших же підозрілих ознаках вживають відповідних заходів.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

З моменту появи перших сходів картопляні грядки потрібно регулярно уважно оглядати на предмет наявності підозрілих симптомів

1 обов’язкова процедура-прополка грядки. Багато бур’яни «» будинок рідний » для більшості комах. Заощадити час на прополюванні допоможе мульчування міжрядь свіжоскошеної травою, соломою, торф’яної крихтою, перегноєм. Не варто використовувати для цієї мети тирсу — вони сильно закисляють грунт, чого картопля дуже не любить.

Восени грядку обов’язково очищають від усіх рослинних залишків і глибоко перекопують. Це допоможе знищити яйця і личинки комах.

Єдиний шкідник, від якого селекціонерам вдалося захистити картоплю-золотиста нематода. Стійкістю до неї володіють сорти жуковський ранній, заворівський, різдвяний, пушкінець, латона, санте, симфонія, фреско.

Практично універсальний народний засіб — просіяна деревна зола. Нею опудривают бульби (і особливо їх частини) при посадці, а також дорослі рослини. В ідеалі це потрібно робити кожен раз після дощу. Аналогічний ефект має колоїдна сірка, але її застосовують рідше, приблизно раз на місяць.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Просіяна деревна зола-перевірений засіб, що відлякує багатьох шкідників, а також джерело калію і фосфору

При використанні інсектицидів, слід пам’ятати, що застосування препаратів біологічного походження припиняють за 5-7 днів до передбачуваного збирання врожаю. Хімікатів — за 20-25 днів. Останні вкрай небажано використовувати і під час цвітіння. Розчини готуються в суворій відповідності з інструкцією виробника. Орієнтовна норма витрати-8-10 л / м2. Чим дрібніше краплі, тим рівномірніше вони покривають рослину. Тому бажано використовувати спеціальні обприскувачі.

Вибираючи засіб боротьби зі шкідником в кожному конкретному випадку, слід дотримуватися розумний баланс. Навряд чи народні «дідівські» методи допоможуть при масовій навалі шкідника. Але і» важку артилерію » не варто викочувати, виявивши декількох комах.

Типові шкідники картоплі

Картопля атакує безліч шкідників. Від них страждає як надземна частина рослини, так і бульби. Найчастіше на садових ділянках зустрічаються такі.

Картошкіна блішка

Дорослі особини картопляної блішки, що нагадують дрібних (2-3 мм завдовжки) жучків, харчуються картопляної бадиллям, личинки підгризають коріння. Найчастіше їх поява можна спостерігати жарким посушливим літом, особливо якщо бульби були висаджені досить пізно. На листках і пагонах з’являються дрібні вдавлені ділянки коричнево-бежевого кольору.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Особливо часто картопля страждає від атак картопляної блішки, якщо запізнитися з посадкою

Для профілактики можна використовувати змащені медом або варенням шматки щільного картону, а також спеціальну липку стрічку для лову мух. Приблизно раз в 10-12 днів пастки змінюють. Ті, хто не довіряє народним засобам, застосовують препарати табу або фосфамід (0,2%-й розчин). Їм обприскують картоплю кожні 10-15 днів з моменту появи сходів. Якщо жучків трохи або ділянка невелика, допомагає настій квіток ромашки аптечної або опудривание листя сумішшю просіяного деревної золи і подрібнених в порошок сухих тютюнового листя (1:1).

Картопляна совка

Картопляна совка схожа на моль. Самі дрібні метелики сірувато-бурого кольору особливої шкоди посадкам картоплі не завдають. А ось з їх личинками доведеться вести серйозну боротьбу. Шкідник невибагливий, але вважає за краще тінь і високу вологість. Яйця совки зимують в рослинному смітті на грядці, навесні личинки проникають в стебла молодих рослин, вигризаючи їх зсередини. Постраждати від них може не тільки картопля, але і будь-які рослини з сімейства пасльонові.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Нерідко атаки картопляної совки провокує сам садівник, неправильно вибираючи місце для грядки-картопля віддає перевагу відкритим сонячним ділянкам

1 хороша профілактика появи картопляної совки-спеціальні феромонні пастки для дорослих особин. Також не варто забувати про регулярну прополку грядки і очищення її від висохлої бадилля, бур’янів, іншого сміття восени. Проти личинок використовують інсектициди (інта-вир, актару, каліпсо), а також настої чорнобривців, календули, полину. Хімікатами рослини обприскують раз в 15-20 днів, народними засобами — кожні 5-7 днів або навіть частіше, якщо постійно йдуть дощі.

Золотиста картопляна нематода

Нематода — практично єдиний шкідник, від якого селекціонери навчилися захищати картоплю. Але поки далеко не всі сорти можуть похвалитися наявністю імунітету проти неї. Побачити дрібних, майже ниткоподібних черв’яків неозброєним оком практично неможливо. Щоб точно переконатися в наявності нематоди доведеться викопувати весь кущ. На коренях будуть добре помітні кулясті потовщення діаметром 1-3 мм.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Здається, що кущ, уражений картопляною нематодою, в’яне і сохне без всяких причин

Тривожні ознаки, на які потрібно звертати увагу — жовтіючі листя (починаючи знизу), уповільнення росту куща, загальне зниження його тонусу, убоге цвітіння. Бульби на таких рослинах формуються дуже дрібні або не утворюються взагалі. При наявності картоплин шкідник переходить і на них-шкірка покривається сіруватими вм’ятинами, тріскається, м’якоть в цих місцях розм’якшується і буріє.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Бульби, заражені картопляною нематодою, їсти не можна

Яйця нематод зберігають життєздатність протягом 8-10 років, поступово накопичуючись в грунті. Тому найкраща профілактика-дотримання сівозміни. На одному і тому ж місці картоплю можна вирощувати максимум протягом 3-4 років, потім потрібно підшукувати йому іншу грядку, на якій до цього не росли його «родичі» з сімейства пасльонові. Вони страждають від одних і тих же хвороб і шкідників.

Корисно попередньо засіяти обрану ділянку рослинами-сидератами. Вони не тільки покращують якість грунту і насичують її корисними макроелементами. Льон, конюшина, люпин, листова гірчиця відлякують нематод. Навесні в грядку за 15-20 днів до висадки картоплі можна внести спеціальні препарати аналогічної дії — нематицид, немабакт. Бульби для посадки на наступний сезон ретельно відбирають і промивають в проточній воді, шкірку чистять щіткою. Останнє відноситься і до придбаного в магазині посадкового матеріалу.

У разі масового ураження нематодами в минулому сезоні грунт восени глибоко перекопують і обприскують інсектицидами — карбатіон, гетерофос, тіазон. Навесні грунт розпушують, обробку повторюють, розподіляючи препарати в сухому вигляді по поверхні грядки за 25-30 днів до передбачуваної висадки картоплі.

Відео: боротьба з нематодою на садовій ділянці

Картопляна міль

Дорослу особину картопляної молі непрофесіоналові досить складно відрізнити від описаної вище картопляної совки. Схожість ще й в тому, що шкодять посадкам в основному гусениці. При цьому вони знищують листя, стебла і бульби картоплі не тільки влітку. Гусениці цілком здатні виживати при температурі 10-12°с. Тому якщо бульби зберігаються неправильно, за зиму вони можуть позбавити садівника більшої частини врожаю. М’якоть картоплі вони забруднюють екскрементами, є його вже не можна.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Картопляна міль може знищувати урожай не тільки на грядці, але і в процесі зберігання

Міжряддя кожен раз після дощу. Протягом сезону 2-3 рази проводять високе підгортання. Досвідчені садівники рекомендують за 1,5-2 тижні до передбачуваної збирання врожаю зрізати картопляну бадилля. У разі масової навали шкідника для обприскування листя застосовують будь-які інсектициди широкого спектру дії-інта-вир, танрек, ф’юрі, моспілан, актеллік. «важка артилерія» -10% — й розчин карбофосу.

Капустянка

Капустянка — велика комаха, що мешкає в грунті. Пересувається вона по самостійно проритим ходам і в процесі руху цілком може перегризти коріння або пошкодити бульби картоплі.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Капустянка картоплею не харчується, проте, боротися з нею теж потрібно

Хороша профілактика-спеціальні препарати біологічного походження (медветокс, грім, престиж). Гранули розподіляють по периметру грядки або вносять в міжряддя, потім грунт рясно поливають. Термін їх дії — 20-25 днів. Деякі садівники радять оточувати картопляну грядку цибулею або часником, різкий запах якого нібито відлякує медведку, але цей спосіб працює не завжди.

Якщо комах небагато, добре допомагають викопані в землі ямки, наповнені приманкою — перебродили дріжджами, пивом, пшоняною, кукурудзяною або ячмінною кашею з додаванням будь-якого рослинного масла і 2-3% — го розчину метафоса (25 мл/л). Найкраще зробити все необхідне за 3-5 днів до висадки картоплі. Потім можна повторити, коли з’являться перші сходи, розклавши кашу в міжряддях. У виявлені нори заливають окріп або те ж рослинне масло.

Випадки масової навали медведок зустрічаються досить рідко. Тут може допомогти карбофос. 10% — м розчином поливають рослини під корінь, витрачаючи 60-80 л на сотку. Восени на грядці викопують кілька ямок, заповнивши їх свіжим гноєм. Коли похолодає, його розкидають по ділянці, знищуючи присутніх перезимувати в теплі медведок.

Цикадка

Цикадки — дуже дрібні, практично невиразні неозброєним оком комахи, що нагадують тлю або бліх. Вони селяться на листках і харчуються соком рослини. Постраждалі від їх навали листя покриваються дрібними блідо-зеленими або бежевими точками, поступово сохнуть і відмирають. Цикадка небезпечна не тільки сама по собі, але і як переносник хвороботворних вірусів. А через залишені нею «проколи» в зовнішній оболонці листа всередину проникають спори грибків, бактерії.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Цикадки найчастіше селяться на рослині цілими колоніями

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Для профілактики появи цикадки бульби за 3-5 днів перед посадкою обприскують розчином препаратів табу, карате, круйзер. Обробку повторюють, коли з’являться перші сходи і відразу після цвітіння. Потрібно приділяти увагу не тільки картопляної грядці, а й сусіднім. Цикадка не погребує баклажанами, перцями, гарбузами, кабачками.

Як боротися з колорадським жуком

Колорадський жук — всім знайомий шкідник, «імпортований» в європу з сша після першої світової війни. Він здатний, якщо з ним не боротися, знищити практично всі картопляні листя, залишивши тільки стебла і прожилки. Врожайність при цьому падає на 50% і більше. Дорослі особини пофарбовані в жовтуватий колір з поздовжніми чорними смужками на панцирі, личинки мають червонувато-цегляний відтінок і чорні ж точки.

Фотогалерея: як виглядає колорадський жук

Методи боротьби з поширеними шкідниками картопліяйця самки колорадського жука найчастіше ховають під листомМетоди боротьби з поширеними шкідниками картопліличинки колорадського жука здатні за лічені дні об’їсти кущ картоплі, залишивши тільки стебла і прожилки між листямМетоди боротьби з поширеними шкідниками картоплідорослі особини колорадського жука картоплею не харчуються, але з ними теж потрібно боротися
1 найпоширеніший спосіб боротьби з ним — збирання личинок з кущів вручну. При цьому просто струшувати їх на землю не можна. Але є і менш трудомісткі, більш ефективні методи.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Ручний збір колорадського жука-процедура, що вимагає від садівника терпіння і уважності

1 рекомендовані до використання препарати біологічного походження:

 • бітоксибацилін. Максимальне число обробок за сезон-чотири. Першу проводять відразу ж після цвітіння, наступні — з інтервалом 10-12 днів. Дозування препарату-50-70 г на 10 л води. День повинен бути сухим і похмурим, температура повітря — 18°с і вище. Особини, що з’явилися з піддалися впливу препарату личинок, стерильні, можуть заражати інших дорослих жуків, викликаючи епідемію.
 • колорадо. Кущі обприскують після цвітіння і ще через 5-7 днів. На 10 л води беруть близько 150 г препарату. Заражені личинки не можуть їсти, швидко гинуть.
 • бікол. Проводять три обробки, обприскуючи сходи і рослини після цвітіння. Остання обробка — через 7-10 днів після другої. Дозування-15-20 г препарату на 10 л води.
 • фітоверм. Застосовується при виявленні перших особин. Препарат проникає в організм личинок через зовнішню оболонку, досягаючи кишечника, паралізує його. Через 3-6 днів личинки гинуть. Розчин готується по інструкції. Обробку потрібно повторити через 12-15 днів, так як препарат не робить впливу на яйця колорадського жука. День для процедури вибирають сухий, ясний і теплий (18°с і вище).
 • агравертин. Механізм дії і схема застосування така ж, як і у фитоверма. Але його можна застосовувати і при більш низьких температурах, до 12°с.
 • боверін. У відрі води розводять 100-200 г препарату. Витрата дуже невеликий, всього близько 4 л на сотку. Перший раз картопля обробляють після відцвітання, потім ще двічі з інтервалом 12-14 днів.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Фітоверм-один з найпопулярніших препаратів біологічного походження, безпечний для людини і домашніх тварин

Якщо час вже упущено, і шкідник розплодився масово, застосовують сильнодіючі хімікати. Їх досить багато, найчастіше використовують актару, конфідор, регент, моспілан, цимбуш. Схема застосування приблизно однакова, але попередньо потрібно обов’язково ознайомитися з інструкцією. Для обробки вибирають теплий, ясний, безвітряний день. Кращий час для процедури — до 10 години ранку або після 18 вечора. Листя обов’язково повинні бути сухими. Не слід забувати і про себе — подбайте про рукавички, респіраторі, захисних окулярах. Зазвичай достатньо 3-4 обробок з інтервалами 10-14 днів. Бажано міняти препарати, колорадський жук має здатність швидко виробляти імунітет до багатьох отрут.

Існує і безліч альтернативних засобів боротьби зі шкідником, які не передбачають застосування хімії. Найпростіший-спорудити пастки, вривши в землю на грядці глибокі ємності так, щоб їх верхній край знаходився врівень з поверхнею грунту. Їх заповнюють приманкою-шматочками нарізаної картоплі, вимоченими в 10%-му розчині карбаміду протягом 3-5 годин. Раз в 2-3 дня приманку потрібно міняти.

Інші популярні народні засоби проти колорадського жука:

 • деревна зола. Її просівають і використовують для опудривания бульб і їх частин перед посадкою. Нею ж присипають листя квітучої картоплі. Корисно також застосовувати золу як калійно-фосфорне добриво в процесі осінньої перекопування грядки. Ще з неї роблять настій — дволітрова банка на 10 л води. Готове до вживання засіб через добу. Щоб воно краще» прилипало » до листя, додають трохи стружки зеленого калійного або господарського мила. Досить 2-3 обприскувань з інтервалом в тиждень.
 • коріння і листя лопуха, полин. Свіжа сировина дрібно нарізають, заповнюючи їм приблизно третину 10-літрового відра, решта доливають крутим окропом. Через 3-4 дні настій готовий. Перед вживанням його проціджують.
 • тютюнове листя. Бажано виростити їх самостійно. Близько 500 г сухого листя подрібнюють в порошок, заливають 10 л води, настоюють дві доби. Перед вживанням настій проціджують.
 • березовий дьоготь. Розчин готують в пропорції 100 г дьогтю на 10 л води.
 • чистотіл, хвощ, листя кульбаби. Компоненти змішують в будь-якій пропорції так, щоб загальна маса досягала приблизно 3 л.їх подрібнюють, поміщають у відро, заливають водою і кип’ятять протягом 15-20 хвилин. Готовий відвар проціджують, перед вживанням розводять водою в пропорції 1: 20.
 • гірчичний порошок. 15-20 г розводять в 10 л води. Посилити ефект допоможе столовий 6-9%-й оцет (близько 100 мл).
 • бадилля томатів. Близько 1 кг сировини подрібнюють, заливають 10 л теплої води. Настій готовий до вживання через 5-8 годин.
 • оцтова есенція. На 10 л беруть один стакан, додають близько 100 г соди. Максимально ефективний свіжоприготований розчин.
 • самі колорадські жуки. Настій готують тільки з дорослих особин, причому назбирати потрібно хоча б літрову банку. Її вміст заливають 20 л води і залишають на тиждень в темному місці. Перед обприскуванням настій проціджують, розводять водою 1: 3. Використовувати засіб потрібно якомога швидше.

Відео: народні засоби для боротьби з колорадським жуком

Методи знищення небезпечного для врожаю дротяники

Дротяники (офіційно — личинка жука-щелкуна) – тонкий «черв’як» шкідник яскравого жовто-оранжевого кольору довжиною 2-3 см, якого досить складно розчавити. Личинки вигризають в бульбах картоплі наскрізні ходи, які стають «воротами» для всіляких інфекцій. Також це дуже негативно позначається на лежкості бульб.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Бульби картоплі, пошкоджені дротяником, не підходять для тривалого зберігання

Щоб уникнути появи дротяники, картопляну грядку обов’язково потрібно прополювати, приділяючи особливу увагу боротьбі з пирієм. Не варто зловживати перепрілим (а тим більше свіжим) гноєм — він має властивість закислювати грунт.

Абсолютно цілі, без вади.

Часто городники розрізають на частини великі бульби картоплі, економлячи, таким чином, на посадковому матеріалі. У випадку з картоплею лорх цей метод не зовсім підходить. Розрізана на частини картоплина покаже низький рівень врожайності.

Висаджувати картоплю можна і без паростків. Але заздалегідь пророщений бульба дасть сходи на 2 тижні раніше. Це особливо актуально в регіонах з коротким літом. Процес пророщування нескладний і приступити до нього потрібно за місяць до посадки.

 1. бульби, підняті з підвалу, ретельно миють, щоб видалити засохлу землю.
 2. потім замочують в слабкому розчині марганцю на півгодини.
 3. оброблені картоплини розкладають в один шар в неглибокі ящики або на стелажі.
 4. на розсіяному світлі і при температурі 10-120с паростки швидко пробуджуються.
 5. приміщення з пророщують картоплею потрібно провітрювати, а самі бульби періодично збризкувати водою.
 6. щотижня насіннєвий матеріал перевіряють на предмет псування і перевертають.
 7. з’явилися паростки повинні мати не менше 1 см в довжину.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Паростки картоплі повинні бути міцними, не меннее1 см

Кілька порад, якими можна скористатися в процесі пророщування:

 1. відібраний насіннєвий матеріал потрібно піддати озелененню. Для цього бульби поміщають в світлу кімнату і містять при температурі 120с близько 3 тижнів, періодично повертаючи. Можна викласти картоплю прямо на вулиці, під сонечко, але це за умови, що немає дощу. Під впливом світла в бульбах накопичується соланін. Ця речовина робить картопля непридатним для вживання, але зате в період зберігання вбереже від грибкових і бактеріальних інфекцій. Та й гризуни такі бульби не чіпатимуть.
 2. зберігати такий насіннєвий матеріал потрібно в погребі або приміщенні з вологістю 60% і температурою не вище 40с. В таких умовах бульби не проростуть.
 3. якщо часу перед посадкою залишилося зовсім небагато, а ви не змогли приступити вчасно до пророщування, не хвилюйтеся. Можна скористатися методом швидкого пророщування. Для цього бульби опустіть в теплий слабкий розчин марганцю або інший антисептичний розчин на 15 — 20 хв.потім опустіть картоплини в мішок з поліетилену і залиште в теплому (300с) і темному місці на пару днів. За цей час повинні з’явитися паростки.

Підготовка насіннєвої картоплі-відео

Схема посадки

Картопля лорх — рослина досить висока, тому схема посадки трохи відрізняється від середньорослих сортів. Відстань між кущами трохи збільшується і становить 35 см, також і в міжрядді — 70 см.таким чином посадка не загущается і рослини будуть в достатку забезпечені світлом.

Глибина закладення бульби на пухких грунтах становить 10 см.на важких суглинках посадка дрібніше — 8 см.

Висаджувати картоплю лорх можна в ямки або лунки, траншеї і на гребені.

 • у лунки або як ще кажуть — під лопату, висаджують на невеликих ділянках. Працювати легше удвох. Один копає ямки потрібно глибини, інший укладає в них бульби і насипає, якщо необхідно, добрива. Але цей метод не можна використовувати на ділянках, де грунтові води занадто близько підходять до поверхні.
  Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

  Традиційно на городах картоплю висаджують в лунки

 • траншейний метод використовують на піщаних грунтах, які швидко втрачають вологу. Восени викопують траншеї глибиною 30 см і закладають в них сире сіно, шаром 15 см.зверху присипають гноєм, зовсім небагато. Можна також використовувати і золу. У ній міститься калій. Та й колорадський жук не переносить золу.
  Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

  Посадити картоплю можна і в траншеї

 • посадка на гребені здійснюється в місцях де грунтові води протікають близько від поверхні або грунт занадто важка. Гребені висотою 15 см найлегше робити за допомогою мотоблока. Бульби висаджують в ямки на поверхні гребеня. Доглядають так само як і при звичайній посадці.
  Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

  У місцях з високим розташуванням ґрунтових вод, картоплю висаджують гребневим методом

Фахівці радять укладати пророщену картоплю сорту лорх паростками вниз. Це стимулює утворення потужних, сильних кущів, що сприяє гарному врожаю.

Посадка картоплі по мітлайдеру — відео

Який догляд потрібно картоплі лорх

Догляд за картоплею лорх не особливо відрізняється від правил догляду за іншими сортами. Але нюанси все ж існують.

Полив, розпушування і мульчування

Сорт лорх дуже чутливий до високих температур і нестачі вологи в грунті. Якщо рослина буде відчувати дефіцит води в фазі активного росту, може статися израстание бульб. Картопля деформується, на його поверхні виростають невеликі бульби. У південних регіонах ця проблема стоїть особливо гостро, тому полив повинен знаходитися під постійним контролем. Дуже добре, якщо є можливість встановити автоматизовані системи поливу.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Якщо картопля лорх буде відчувати дефіцит вологи, його бульби почнуть деформуватися

Не пропустіть головні терміни поливу:

 1. після появи сходів.
 2. перед зав’язуванням бутонів.
 3. в період масового цвітіння.
 4. відразу після цвітіння.

Норма поливу під кущ 3-4 л води. Якщо в період вегетації немає дощів, то поливати потрібно через кожні 8 — 11 днів. У період сонячної активності поливати не можна, найкраще це зробити під вечір або рано вранці.

Найпростіший спосіб поливу — використання шланга. Щоб грунт не розмивалася, найкраще надіти розпилювач, за допомогою якого легко буде зімітувати дощ.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Картопля лорх потребує своєчасного поливу

Щоб економно витрачати дорогоцінну рідину вдаються до дуже простим, але дієвим методам — розпушування і мульчування.

 • розпушування проводять після кожного зволоження: запланованого поливу або дощу. Головна мета процедури-зруйнувати утворилася на поверхні землі кірку і відновити нормальний газообмін в бульбах. За допомогою розпушування відбувається боротьба з бур’янами, які забирають у картоплі не тільки вологу, але і поживні речовини.
 • мульчування проводять тільки сухою травою. Це роблю відразу після поливу і розпушування. Мульча прекрасно утримує вологу в грунті і не дає рости бур’янам.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Щоб заощадити дорогоцінну вологу, після розпушування обов’язково використовуйте шар мульчі

Підгортання

В процесі вирощування картоплі підгортання є одним з головних прийомів догляду. Він розпушує землю і допомагає бульб картоплі отримувати достатньо кисню і вологи, вберігає молоді пагони від можливих поворотних похолодань, сприяє наростанню додаткових столонів.

У південних регіонах підгортання потрібно проводити обережно, так як додатковий шар грунту збільшує температуру, що для картоплі не дуже підходить.

Підгортання потрібно проводити як мінімум 2 рази в період вегетації.

 1. коли бадилля підросла до висоти 15 см, проводять перше підгортання. У спекотну погоду цього робити не варто. Підгортати найкраще після поливу або дощу, в похмуру погоду рано вранці або ввечері.
 2. друга процедура проводитися через 2-3 тижні.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Підгортання картоплі-важливий прийомухода

Підживлення

Через тривалий період вегетації картопля лорх повинен отримувати достатню кількість поживних речовин. Творець сорту вважав за краще використовувати органічні добрива-гній, перегній. А золу вважав найкращим добривом для картоплі (норма під 1 кущ — 20 г).

Застосування добрив-таблиця

періодщо вноситькак вноситьво час посадки

 • 1 жменю золи і 700 г перегною

або

 • 1 ст л нітрофоски і 0,5 склянки

кістяного борошна.в посадкову лунку.перед первимокучіваніем1 л курячого посліду під кущ.розчин готують з 1 частини води і 15 частин води.тільки після поливу.у період цветенія30 г сірчанокислого каліярозводять в 10 л води.1 л розчину на 1 м2.у зволожений грунт.

При недостатній кількості фосфору і калію бульби картоплі лорх матимуть подовжену форму.

Методи боротьби з поширеними шкідниками картоплі

Як вважав творець сорталорх, зола-найкраще добриво для картоплі