Котушка для зберігання поливального шланга

41

Котушка для зберігання поливального шланга

Пропонується розглянути варіант виготовлення простого, легкого і міцного пристрою для зберігання і намотування поливального шланга.полив рослин висаджених на ділянці і наповнення ємностей для нагріву води, розташованих в різних місцях території, вимагають частого контакту з поливальним шлангом. Розмотування рулону двадцятиметрового шланга і особливо його зворотна намотування після використання доставляє мало задоволення, так як при цьому він постійно переламується і скручується, а після поливу далеко не завжди чистий. Ці дрібні, але часті неприємності підштовхнули виготовити у вільний час, пристрій для компактного зберігання, швидкого розмотування і намотування рулону поливального шланга.

Експлуатація цього намотувального пристрою протягом двох років, підказала можливість удосконалення конструкції для більшої зручності її використання.

Однією з причин підштовхнули до доопрацювання конструкції, послужила мінімізація розмірів котушки при розрахунку і виготовленні, необхідна для компактного зберігання шланга. При цьому фактичні розміри виготовленої котушки в зборі, в півтора рази менше розмірів рулону шланга у вільному стані. При зберіганні в стелажі котушка займає обсяг восьмилітрового відра. Крім того, при зберіганні на котушці він не розвалюється і не розкручується.

Котушка зазначеної саморобки вміщує задану (розрахункову) довжину шланга врівень з зовнішнім діаметром барабана, але для цього при намотуванні необхідно акуратно виконувати укладання шланга, що гальмує процес. Вільна і швидка укладання дає збільшений обсяг і тоді останні один-два витка випадають з котушки і заважають при зберіганні.

Для прискорення і спрощення процесу намотування шланга, а також для створення резервного місця при можливій заміні шланга, нова конструкція буде мати кілька збільшений обсяг котушки.

Крім того, прийнято пропозицію згідно з коментарем до статті nruter «у місці перегину шланг за час зимового зберігання трісне. Проходив це давним-давно. Намотувати потрібно на рівну поверхню, а не на ребра».у моєму випадку, при зберіганні шланга на наведеній конструкції протягом двох зим в неопалюваному приміщенні, це не підтвердилося. Але згоден, що запропонований варіант більш прийнятний і тому буде застосований.

Для форсування процесу, нова котушка виготовлена на базі наявної конструкції, з урахуванням нових матеріалів і наведених вище пропозицій.

виготовлення

1. Виготовлення нижньої стінки котушки

Для зменшення ваги конструкції, нижня стінка котушки виготовлена з бічної стінки барабана відслужила пральної машини. Відрізана стінка залишилася від попередньої саморобки, матеріал – нержавіюча сталь товщиною 0,5…0,7 мм.

З центральної частини диска вирізається напівмуфта приводу барабана.зовнішній діаметр диска, по лінії відрізки, утворив гостре лезо. Тому, для безпечної експлуатації, по периферії диска прихоплюється зварюванням додаткове кільце з сталевого прутка діаметром 6 мм. Край диска максимально підгинається до кільця, гострі кромки притупляються.

2. Виготовлення маточини

Використовуючи ушм, поділяємо стару конструкцію на запчастини. Відокремлюємо верхню і нижню стінки котушки від маточини, необхідні деталі зачищаємо для подальшої зварювання.

Три перемички, раніше служили ребрами внутрішнього діаметра барабана, приварюються до кінця колишньої осі котушки. Прямий кут між деталями забезпечується магнітним косинцем. Шаблоном для розташування деталей по колу служать радіально відформовані ребра в використовуваному для стінки диску.

Зачищаємо гострі кромки на отриманій маточині.свердлимо кріпильні отвори в зібраної і відцентрованої конструкції маточини з нижньою стінкою. Збираємо деталі гвинтами м6 з цинковим покриттям.

3. Виготовлення барабана котушки

В якості внутрішнього діаметра котушки використовуємо пластмасове відерце під фарбу. Ударостійкий матеріал деталі і товщина стінки близько 4-х мм забезпечить міцність і жорсткість конструкції. Мала конусність ємності не завадить роботі котушки.по центру дна вирізаємо отвір відповідне діаметру осі маточини.закріпимо відерце до складання нижньої стінки на наявні гвинти і гайки м6.

4. Виготовлення обода

Виготовлення нового обода використовуваного в якості верхньої стінки барабана, для прискорення процесу виконано з обода діаметром 360 мм, взятого зі старої конструкції. Для установки в нову котушку його розмір необхідно збільшити приблизно на 50 мм, щоб діаметр обох стінок збігався.розрізаємо окружність обода. Розправляємо її, збільшуючи діаметр, правимо по контуру нижньої стінки як за шаблоном. Доповнюємо обід відсутнім елементом нового радіуса до заповнення кола. Виконуємо приварювання елемента і слюсарну зачистку обода.

Нову конструкцію котушки планується виготовити в збірному варіанті. Це дозволить полегшити збірку-розбирання і можливий ремонт вироби, дасть перспективи деякої зміни обсягу котушки при необхідності.для цього верхня стінка котушки буде з’єднуватися зі маточиною нижньої стінки механічно, імітацією цангового затиску.

Допрацюємо верхню стінку, доповнивши довжину спиць до центру обода і з’єднавши їх разом (див.фото).

Встановимо маточину по центру обода. Впритул до осі маточини, використовуючи магнітний косинець, приваримо до спиць перпендикулярно відрізки смуги, взяті з запчастин.

Виконаємо розбирання, зачистку і фарбування деталей.

Для стягування елементів імпровізованої цанги, виготовимо хомутик з смужки нержавійки шириною 20 мм, товщиною 1,5…2 мм.затиск здійснюється оцинкованим гвинтом м6.

5. Збірка котушки

Для зниження зусиль і шуму при використанні котушки, запресуємо в вісь маточини барабана підшипник ковзання з пластмасової водопровідної труби з наявним фланцем, службовцям упором при роботі котушки.

Встановимо верхню стінку котушки на маточину до упору в барабан, розмітимо і виріжемо на торці деталі пази на глибину товщини спиці. Це дозволить виключити провертання обода при намотуванні шланга.збираємо верхню і нижню стінки котушки, стягуючи цангу затиску за допомогою хомутика.

6. Підстава для установки барабана.

Підстава використовується для установки на нього барабана, при намотуванні рулону поливального шланга і його розмотуванні. Конструкція підстави запозичена без змін з раніше наведеної саморобки.

Для розмотування шланга, з невеликим зусиллям витягуємо шланг з котушки встановленої на підставу, при цьому шланг без скручування і переломів виходить на потрібну довжину.змотування шланга виконується обертанням котушки за обруч верхньої стінки, для стійкості притримуючи підставу ногою.

При намотуванні шланга після поливу, для видалення брудних розлучень, котушка знімається з основи, промивається під струменем води і сушиться.котушка з намотаним шлангом зберігається окремо від основи, маючи при цьому мінімальні розміри.