Самостійна заготівля насіння огірків і вирощування з них розсади

108

Яке насіння ви використовуєте для розсади огірків? купуєте їх кожен раз в магазині або заготовлюєте самі? у початківців овочівників може виникнути закономірне питання: до чого зайвий клопіт, якщо можна легко придбати насіння будь-якого сорту в спеціалізованих магазинах і на ринку?

Умова заготовки

Якщо ви тільки почали експериментувати з сортами і поки не знайшли найбільш підходящий сорт огірків, зручніше купувати готові насіння. Але коли на вашій ділянці вже є сорт, який вам дуже подобається, набагато краще збирати з нього насіння своїми руками – огірки зійдуть раніше, ніж вирощені з покупного насіннєвого матеріалу, будуть менше схильні до хвороб, зав’язей буде більше.

обов’язкова умова : до того, як зібрати насіння огірків, переконайтеся, що це не гібриди, а природні сорти. Якщо на пакетику з насіннєвим матеріалом в назві була присутня позначка f1 або f2 – це гібрид, який буде вас радувати сверхурожайностью, морозостійкістю, суперустойчивостью до посухи і хвороб тільки один сезон. Для розмноження гібриди не використовуються, так як з їх насіння або зовсім не виростають рослини, або не визрівають плоди і т.д. Загалом, дочекатися хороших огірочків з насіння гібрида вам не вдасться. А ось у сортів потрібні властивості тільки закріплюються з кожним роком.

Самостійна заготівля насіння огірків і вирощування з них розсади

Збирати насіння огірків для теплиць є сенс тільки в тому випадку, якщо ви будете регулярно провітрювати теплицю

Варто відзначити, що для вирощування огірків на балконі або в теплиці рекомендується використовувати або партенокарпічні гібриди (не утворюють насіння), або самозапильні гібриди, так як запилювати рослини буде нікому. Тому збирати насіння огірків для теплиць є сенс тільки в тому випадку, якщо ви будете регулярно провітрювати теплицю, впускаючи в неї комах для запилення квіток.

Тонкощі збору насіння огірків

Як отримати насіння огірків? для цього вам потрібно буде залишити кілька плодів до повного дозрівання, поки не пожовтіють і не стануть м’якими (якщо огірки пожовкли завчасно – це тривожна ознака). Пам’ятайте, як тільки ви перестаєте збирати огірки, нові плоди на батогах перестають з’являтися, тому насіннєві огірки слід залишати вже в кінці сезону.

Існує і особлива методика збору насіннєвих огірків вже після перших заморозків, щоб насіннєвий матеріал пережив не тільки літню високу температуру, але і низьку осінню, загартувавшись таким чином. Подібна стратифікація сприятиме отриманню рясного врожаю на наступний же сезон після збору насіннєвих огірків.

Отже, для збору насіння вам потрібно вибрати «жіночі» огірки – з квадратним, а не трикутним перетином. Перев’яжіть плід стрічкою, щоб не зірвати випадково, і підкладіть під нього невеликі дощечки, які захистять огірок від передчасного загнивання.

відео про заготівлю насіння огірків
Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Самостійна заготівля насіння огірків і вирощування з них розсади

Коли огірок придбає жовто-білу або жовто-коричневе забарвлення і розм’якшиться, а плодоніжка підсохне, пора знімати плід. Подальші дії:

 • дозрілий огірок потрібно розрізати навпіл уздовж, для збору насіннєвого матеріалу використовується передня третина огірка;
 • весь вміст насіннєвої камери зчистити скляну, дерев’яну або емальований посуд;
 • якщо в насіннєвий камері було недостатньо рідини, додайте воду в посуд з насінням;
 • поставте посуд у тепле місце для бродіння на 2 доби, щоб навколоплідна оболонка відокремилася від насіння;
 • після зброджування промийте насіннєвий матеріал в проточній воді, при цьому важкі насіння повинні опуститися на дно, легкі спливли насіння, мезгу і околоплодника вилийте;
 • чисті насіння підсушіть під навісом, розсипавши тонким шаром на картоні або фанері, при гарній погоді можна сушити на відкритому повітрі, а на ніч прибирати в приміщення.

Добре підготовлені і просушені насіння при відповідних умовах зберігання здатні не втрачати схожості до 6 років. Але з віком відсоток схожості стає нижче.

Не повторите поширену помилку новачків, висіявши зібрані насіння на наступний же рік, інакше на рослинах утворюється багато пустоцвітів, і хорошого врожаю ви не дочекаєтеся. Найкраще висівати насіннєвий матеріал через 3 роки, тоді на огіркових рослинах утворюється багато жіночих квіток.

Вирощуємо розсаду огірків із зібраного насіння

Коренева система огіркових рослин дуже вразлива, тому краще спочатку висівати насіння не в ящик, а в окремі стаканчики, торфоперегнійні горщики або паперові пакетики, щоб потім не пошкодити коріння при пересадці. Грунт можна придбати готовий або самостійно змішати по три частини розклався торфу, дернової землі, гнойового перегною і одну частину річкового піску. Додайте на відро готової суміші сечовину (1 чайну ложку), суперфосфат (1 столову ложку) і деревну золу (3 столових ложки).

Самостійна заготівля насіння огірків і вирощування з них розсади

Коренева система огіркових рослин дуже вразлива, тому краще спочатку висівати насіння не в ящик, а в окремі стаканчики

Власноруч зібрані насіння огірків слід підготувати наступним чином:

 • прогріти протягом двох тижнів в мішечку на сонці або біля батареї;
 • залити насіннєвий матеріал гарячою водою і потримати в термосі пару годин для поліпшення схожості;
 • видалити всі травмовані і слабкі насіння;
 • протравити протягом півгодини розчині марганцівки;
 • промити ретельно в чистій воді;
 • замочити в теплій воді до появи маленького корінця на третій день.

Пророщені насіння потрібно відразу ж висівати в грунт, щоб паростки, які тільки рушили в зростання, не загинули. Розкладіть насіннєвий матеріал по поверхні грунту (по 2 штуки в один горщик або стаканчик), присипте грунтом шаром в 1,5 см.грунт злегка збризніть теплою водою, поливати не потрібно, інакше насіння затягне глибше в землю.

Самостійна заготівля насіння огірків і вирощування з них розсади

На фото насіння огірків

1. Далі стаканчики встановіть щільно в ящики і поставте на вікно (бажано південне) або в парник, накривши ящики плівкою. Температуру потрібно підтримувати + 25 + 28 градусів, тоді перші сходи ви побачите через три дні. З появою сходів плівку приберіть і переставте ящик на вікно з хорошим освітленням, при цьому температуру потрібно буде знизити до +19 градусів і +14 градусів вночі, щоб розсада огірків не витягувалася. Регулювати температуру на підвіконні можна за допомогою кватирки, а при похмурій погоді додатково підсвічувати рослини люмінесцентною лампою, забезпечуючи їм денне світло протягом 10 годин на добу.

відео про правильну заготовку насіння огірків