Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

88

Це здається неймовірним, але традиційна культура субтропіків може цілком рости і приносити врожаї в нашому північному кліматі, всупереч суворим зим. Йдеться про інжир. Вирощування у відкритому грунті тут цього південного рослини-зовсім не казка. Потрібна тільки правильна агротехніка.

Зміст

 • Де і як росте інжир
 • Грамотна посадка вирішує багато питань
 • Формування смоковниці

  • Зимове укриття рослин
 • Турботи вегетаційного періоду

Де і як росте інжир

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Фото інжиру

Інжир, смоковниця або фігове дерево воліє рости там, де тепло. Але при цьому виносить зимові морози до -20°c, що дає непогані шанси північному розведенню цієї культури. У субтропіках він здатний приносити до трьох врожаїв за рік. У наших краях визріває тільки один, але це теж велике досягнення.

Там, де росте інжир, сума температур за вегетаційний період, при середньодобовому показнику вище +10°c, досягає 4000°c. Важливо забезпечити саме цей показник, щоб дерево визрівало, приносило стабільні врожаї. Для цих цілей застосовується правильний підбір місця для вирощування і траншейний метод. Так ми формуємо сприятливий мікроклімат влітку. Грамотна формування також істотно полегшує догляд, а правильне укриття допомагає пережити сильні морози.

відео про вирощування інжиру

Варто ще пам’ятати, що інжир запилюється маленькими осами-бластофагами, які на жаль відсутні в наших північних краях. Іноді їх функцію можуть виконувати інші дрібні комахи, але покладатися на волю випадку не варто. Найкраще придбати партенокарпічні гібриди, відмінною їх особливістю є здатність зав’язувати плоди без запилення. Благо, що такі серед селекції фігових дерев є. Найбільш оптимальний варіант для наших північних широт-сорти фініковий і магарачскій. Обидва вони самоплідні, скоростиглі. Дозрівають вже до кінця вересня.

Грамотна посадка вирішує багато питань

Відповіддю на питання про те, як виростити інжир на ділянці, уберегти від морозів, буде розумна посадка. Нижче наведений спосіб є найбільш ефективним в наших кліматичних умовах. Дерева, посаджені таким методом, практично не страждають від морозів навіть найлютішими зимами. Відразу варто відзначити, що це найбільш трудомістка операція північної агротехніки смоковниці, але віддача від неї буде колосальною. Йтиметься про посадку в глибокі траншеї.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

На фото підготовчі роботи для посадки інжиру

Насамперед визначимося з місцем посадки. Воно повинно бути самим сонячним на вашій ділянці. Бажано, щоб з півдня були відсутні будь-які сильнорослі дерева або високі споруди, а з трьох інших сторін існувала захист з тих же дерев або будівель. Це створить додатково більш жаркий мікроклімат влітку-те, що необхідно для смоковниці. Копати траншею будемо не у напрямку північ-південь, як для більшості інших садових культур, а з орієнтацією захід-схід. Таким чином ми даємо максимальну кількість сонця нашої майбутньої фігової гаю.

Тепер копаємо траншею. Попрацювати доведеться неабияк, тому що глибина її становить півтора метра. Верхній шар, найбільш родючий, викидаємо на південну сторону, він нам знадобиться для змішування субстрату, в який будемо садити інжир. Глибинний грунт зазвичай бідний, це або супіщаники, або суглинки, залежить від вашої місцевості. Його викидаємо на північ, формуючи там земляний вал.

Ширина траншеї становить метр. До низу можна звузити її до 60-80 см.але тільки за рахунок південної стінки. Північна повинна бути перпендикулярною. З південного боку робимо пологий скат до ями. Це буде забезпечувати краще проникнення сонячних променів до нижньої частини кущів, що ростуть в траншеї. Отже, ми маємо протяжну канаву, півтора метра глибиною, шириною метр, з пологим схилом з південного боку. Якщо у вас важкі суглинки, насипаємо на дно дренаж: дрібний гравій або пісок. Дренаж не потрібно, якщо у вас супіщаники.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Фотографія посадки інжиру

Готуємо субстрат посадкових ям. Змішуємо витягнутий поверхневий грунт з листовим або луговим перегноєм, перепрілим гноєм, компостом. Все це засипаємо в яму так, щоб глибина її скоротилася до 100-120 сантиметрів. З кроком два метри насипаємо земляні горбки, поверх яких встановлюємо саджанці, розправляючи корінці рівномірно по схилах цих горбків. Засипаємо їх землею з різних сторін, тримаючи стовбури вертикально, до рівня трохи вище кореневої шийки — не бійтеся її заглибити, грунт згодом осяде і відкриє її.

Південний скат до ями вкриваємо або щільною чорною плівкою, або дошками. Це необхідно, щоб виключити ріст бур’янів, які можуть загороджувати низ інжиру від сонця. З півночі встановлюємо стінку з полімеру, листів шиферу або фарбованих білих дощок. Це перешкоджає осипанню грунту в яму з інжиром. Також світла стіна з півночі буде відображати сонячні промені, згладжуючи різницю освітленості чагарників.

найбільш довговічною буде стінка з цегли, пофарбованого вапном.

Прийом вирощування теплолюбних садових культур у південних стінок популярний у північноєвропейських садівників. Днем південна стіна накопичує сонячне тепло, чому створюється мікроклімат, як би відсуває ваші рослини на кілька сот кілометрів південніше.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Фото вирощування інжиру

Такі глибокі траншеї нам потрібні для того, що при належному зимовому укритті зверху інжир буде залишатися в зоні незамерзаючої грунту. Адже здебільшого грунти у нас промерзають на глибину близько метра. Таким методом північні садівники вирощують не тільки інжир, а й гранат, лавр і навіть мандарин! все це прекрасно зимує, дає врожаї, так як траншейна культура забезпечує майже що субтропічний мікроклімат.

Формування смоковниці

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Найбільш цікавою з точки зору естетичності, компактності і врожайності є пальметта вер’є.

Біля стіни спорудити шпалеру з дроту або тонких дерев’яних рейок. Шпалера повинна мати вигляд шахової дошки з величиною осередку близько 20 см.до них будемо підв’язувати формований інжир. Перший рік у саджанця залишаємо три верхніх втечі на висоті 20 см.один пускаємо вертикально, кілька разів за літо обрізаючи, обмежуючи тим самим його зростання. Два бічних прив’язуємо до шпалери, ведемо в різні боки один від одного під кутом 45° до грунту кожен.

Виходить своєрідний тризуб. Як тільки вони досягають довжини 90-100 см., пригинаємо їх паралельно землі. Якщо вони вже встигли одревеснеть і не гнуться, то підпилюємо на третину діаметра пилкою з дрібними зубчиками в кілька кроків під місцем згину, тобто там, де гілка відходить від стовбура. Це убезпечить нахил гілок. Подальше зростання цих пагонів пускаємо вертикально, підв’язуючи для точності кутів до шпалер.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

На фотографії вирощування інжиру на шпалері

Наступної весни серединний стовбур обрізаємо на 20 см.вище місця утворення першого ярусу гілок. Повторюємо ту ж операцію. Тільки тепер даємо вирости бічних пагонів на 20 см.коротше нижнього ярусу, після чого так само пригинаємо паралельно землі. Так ростимо аж до четвертого або п’ятого ярусу. Вони стануть останніми. Тут ми залишаємо тільки дві гілки і обидві ведемо по різні боки відразу паралельно грунті, сили росту нагорі для них вистачить і в такій позиції. Чекаємо, коли вони виростуть до 10 см., потім пускаємо також вертикально.

У звичайно рахунку ми отримуємо красиву, компактну форму. Пальметта вер’є дуже симетрична. Верхні гілки практично не обганяють нижні ростом. Залишається тільки періодично прищипувати верхні кінчики гілок. Робимо це кожні два тижні нігтями, навіть не вдаючись до секатора. Це стимулює закладку плодових бруньок по всій довжині дерева. Таким чином, ми отримуємо присадкуватий кущ, рівномірно заповнює відведений йому простір.

Пам’ятаємо, що урожай інжиру формується на новому прирості. За стовбурах його будуть рости невеликі бічні гілочки, стимульовані до зростання систематичним прищипуванням вертикальних пагонів. Вони, носії врожаю, також вимагають постійного прищипування. Після закінчення двох років обрізаємо їх, даючи можливість росту нових гілок. Фігові ягоди найбільше ростуть на дворічному прирості.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Фото плодів інжиру на дереві

Зимове укриття рослин

Дочекавшись закінчення основної вегетації інжиру, коли середньодобові температури не перевищують +2°c, приступаємо до укриття кущів.

 • прибираємо укривние осінні конструкції: знімаємо стільниковий полікарбонат або нетканий матеріал, дуги.
 • виступаючі вище рівня північної стінки траншеї гілки пригинаємо до землі.
 • укладаємо щільно один до одного поверх ями настил: дошки або фанеру уздовж всього її протягу.
 • на них стелимо міцну плівку, шириною більше півтора метрів.
 • на плівку насипаємо шар землі близько 10-15 сантиметрів.

Зимове укриття готове. Грунт поверх настилів запобіжить проникненню сильних морозів до деревини. Достатній обсяг повітря всередині укриття забезпечить нормальну аерацію кущів. Головне, вчасно зняти укриття навесні.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Фото укриття інжиру на зиму

Мине загроза весняних заморозків, постійно тримаємо над інжирними кущами укриття, особливо вночі. Сонячними днями потрібно провітрювати парник, щоб наші смоковниці не ужарились. Не забуваємо поливати, удобрювати.

Інжир-вирощування у відкритому грунті за унікальною технологією

Фото молодого дерева інжиру

Інжир особливо вимогливий до поливу. Чуйний на нього більшою надбавкою врожаю. Кореневі підгодівлі здійснюємо двічі за місяць. Як для інших культур, удобрюючи інжир, пам’ятаємо про кілька основних правилах внесення добрив, а саме:

 • зосереджуємося першу третину вегетації на азотних добривах.
 • середина літа-акцентуємо увагу на фосфатах. Вони сприяють зав’язуванню плодів.
 • остання третина вегетаційного періоду-вносимо більшу частину калійних добрив, що допомагають краще визріти деревині, плодам. Азотні добрива тепер виключаємо взагалі.
 • пам’ятаємо про щомісячні підгодівлі мікроелементами.
 • також варто раз на два місяці проводити позакореневе підживлення обприскуванням.
 • вносимо добрива тільки після поливу, щоб уникнути опіків коренів.
 • органічні підгодівлі також улюблені фігової ягодою. Удобрюємо наземом, комплексом гумінових кислот, ефективними мікроорганізмами.

Після встановлення теплих літніх температур догляд значно полегшується. Прищипуємо кінчики верхніх пагонів у міру їх зростання. Поливаємо, удобрюємо. Захисту від паразитів не потрібно. У цьому плюс північного розведення смоковниці. Тут немає жодної комахи або захворювання, що спеціалізується на ній. А загальні грибкові напасті легко запобігти, своєчасно даючи комплексні підгодівлі з мікроелементів. Інжир сам по собі має досить сильний імунітет, а завдяки їм так взагалі не боїться нічого.

відео про догляд за інжиром
1. Ближче до середини вересня починають зріти плоди. Тоді ж повертається загроза заморозків. Знову встановлюємо над плантацією парники, щоб не дати заморозків побити листя, інакше плоди залишаться невизревшімі. Жаркими днями провітрюємо парники.