Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

114

Виведена не так давно осіння груша сорту велеса успішно росте в центральній росії. Вона адаптована до кліматичних умов підмосков’я. Плоди відрізняються хорошим смаком і товарним виглядом. Садівникам варто познайомитися з сортом ближче.

Зміст

  • Історія виникнення сорту велеса
  • Опис і характеристика груші велеса

    • Відео: огляд груші сорту велеса
  • Особливості вирощування груші сорту велеса

    • Посадка
    • Догляд
    • Запилення сорту велеса
  • Відгуки садівників про сорт велеса

Історія виникнення сорту велеса

Груша велеса отримана у всеросійському селекційно-технологічному інституті садівництва і розсадництва вченими ю. А.петровим і н. В. Єфімової. Ними було проведено схрещування наступних сортів:

  • продуктивної і невибагливої груші венера вітчизняної селекції;
  • виключно зимостійкою, смачною і врожайною бельгійської лісової красуні — відомої «матері» багатьох представників культури.

У 2001 році грушу велеса зареєстрували в держреєстрі селекційних досягнень рф по центральному регіону. Культивують її переважно в садах московської та прилеглих областей. Сорт вважають цінним для селекції.

Груша велеса має ще одну назву-дочка відмінною, але використовують його значно рідше.

Опис і характеристика груші велеса

Дерево середньої висоти, до десятирічного віку виростає до чотирьох метрів. У молодого рослини розлога среднезагущенная крона, з часом вона набуває широкопірамідальную форму, гілки стають никнуть. На вигнутих у вигляді дуги вишнево-коричневих пагонах розміщені досить великі кольчатки (гілки, на яких формується зав’язь).

Плоди середньокрупні (близько 120 г), правильної широкогрушевидной форми, трохи скошені, без ребристості. Плодоніжка довга, з невеликим вигином. Воронка у формі тупого конуса, блюдце широке, неглибоке. Колір зеленувато-жовтий з невеликим покривним засмагою оранжевого відтінку. Під шкіркою є маленькі сіруваті малопомітні точки.

Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

Широкогрушоподібні плоди груші велеса пофарбовані в зеленувато-жовтий колір з невеликим помаранчевим «засмагою»

М’якоть кремового відтінку, не дуже щільної напівмаслянистої структури, ніжна і соковита. Кислувато-солодкий десертний смак оцінений дегустаторами в 4,6 бала. Плоди вживаються переважно свіжими, але можуть також використовуватися для консервації.

Знімна зрілість настає восени, зазвичай це відбувається в кінці серпня або в першій половині вересня. Дозрівання дружне, але урожай краще не знімати повністю в один прийом: рекомендують спочатку прибрати найбільші плоди, а через деякий час залишилися. Призначені для зберігання груші краще знімати недозрілими, коли на шкірці тільки починає з’являтися жовтий відтінок: у таких плодів лежкість буде краще. Якщо планується швидке споживання, груші можна залишати на гілках довше.

Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

Призначені для зберігання плоди груші велеса досягають знімної зрілості в момент початку появи жовтого відтінку на них

Зняті своєчасно плоди при зберіганні в холодильній камері будуть придатні до вживання протягом двох місяців. У джерелах є відомості про продовження терміну зберігання до чотирьох місяців в спеціально обладнаних ангарах в атмосфері нейтрального газу.

Сорт не відрізняється скороплідністю. До початку плодоношення з урахуванням періоду зростання в розпліднику проходить 5-7 років. Врожайність висока і стабільна, в промисловому садівництві в середньому становить 126 ц/га.ряд джерел містить інформацію, що з одного дерева можна зібрати від 60 до 100 кг плодів. В офіційному описі груші не згадується про здатність до самозапилення, в інших джерелах є відомості про часткову самоплодности сорти.

Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

Дерева груші сорту велеса плодоносять рясно і регулярно

По зимостійкості сорт не поступається старим середньоросійським сортам. Зав’язь не пошкоджується під час заморозків до -2 °c. Однак не всі садівники поділяють думку про високу зимостійкості, в деяких відгуках стверджується, що дерева не витримували суворі зими в підмосков’ї і підмерзали.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

До грибкових захворювань імунітет високий. У джерелах згадується про недостатню посухостійкості.

Отже, до вагомих переваг сорту відносять:

  • відмінна якість плодів;
  • високу продуктивність;
  • регулярність плодоношення;
  • витривалість до низьких температур і основних захворювань.

З недоліків можна виділити схильність до подрібнення плодів в урожайні роки і невисоку скороплідність.

Відео: огляд груші сорту велеса

Особливості вирощування груші сорту велеса

Для культивування невибагливої велеси цілком достатньо знання стандартної агротехніки груші. У сорту не так багато особливостей, які потрібно враховувати при вирощуванні.

Посадка

У кліматичних умовах регіонів обробітку сорту велеса садити грушу краще навесні, щоб уникнути ризику вимерзання посадженого восени саджанця. Для середньорослої велеси досить буде чотириметрового відстані між деревами з п’ятиметровими міжряддями. В іншому умови вирощування і процес посадки не мають особливостей і є стандартними для груші.

Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

Середньорослі груші сорту велеса потрібно садити на відстані 4 м між деревами і 5 м між рядами

Догляд

До обрізку крони потрібно поставитися відповідально: помічено, що на деревах, для яких не проводилася регулярна обрізка, з віком починають дрібніти плоди. Важливо в молодому віці правильно сформувати крону і згодом не допускати її загущення за допомогою регулюючих обрізок. Середньорослому дереву велеси найкраще надати форму чаші, яка має ряд переваг:

  • хороша освітленість і проветриваемость крони;
  • доступність під час догляду та збору врожаю.

Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

Чашоподібна формування буде найбільш оптимальною для груші сорту велеса

Про санітарну і підтримуючу (для стимуляції плодоношення) обрізках також не варто забувати.

Велеса не вважається посухостійкою. Поливати її потрібно регулярно за стандартним графіком, особливо в посушливі роки. Без поливу груші будуть дрібнішати, при критичному нестачі вологи рослина може скинути плоди. Поживні речовини вносять за звичайною для культури схемою:

  • навесні — в середині квітня або початку травня;
  • влітку — в період зав’язування і наливання плодів;
  • восени — після листопаду.

Молоде деревце потребує 10-15 л на 1 м2 пристовбурного кола, груші старше 3 років необхідно 30 л на 1 м2. Щоб коріння отримали необхідну кількість вологи, вода повинна проникнути на глибину 60-80 см.

Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

Молодій груші сорту велеса потрібно 10-15 л води на квадратний метр пристовбурного кола

Сорт стійкий до захворювань, тому можна уникнути уражень за допомогою своєчасно проведених санітарних і профілактичних робіт. Про стійкість або уразливості до шкідників в описі груші не згадується. Краще попередньо, поки не завдано шкоди рослинам і врожаю, подбати про захист рослин:

  • своєчасно прибирати і спалювати опале листя;
  • проріджувати крону;
  • перекопувати пристовбурні кола;
  • обприскувати ранньою весною до появи листя і восени після листопаду 1%-й бордоською рідиною, 1%-й суспензією колоїдної сірки, 0,3%-й суспензією 90%-й хлорокиси міді.
    Груша велеса: невибагливий і смачний сорт для центрального регіону росії

    Колоїдна сірка малонебезпечна для людини і тварин, проте застосовувати її слід строго за інструкцією

    Natka-malina

    Https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=181&start=30

    Білоруську брала в тсха у сусова-2 — річку 3 роки тому, а велесу-5-річку позаминулої весни в бірюльово. При мені її викопали, загорнула коріння у вологу газету і понеслася садити… Посадила через 1-1, 5 години. Цього ж літа вона дала дуже багато плодів, можна сказати, листя не було видно. За зовнішнім виглядом і смаком велеса відповідала опису.

    Кампанула

    Https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=181&start=30