Улюблений сорт томата-настенька

49

При знайомстві з сортами томата увагу привертає явна тенденція в неймінге. Одні найменування відображають характеристики плодів: червоні свічки, бочонок, бичаче серце, лимончик. Інші передають ставлення автора до когось: андрійка, бабусин поцілунок, дашенька, єгорушка. Томат настенька привертає увагу ніжною назвою, щоб потім затриматися надовго в арсеналі городника завдяки невибагливості і універсальним плодам.

Зміст

  • Історія вирощування сорту томата настенька
  • Опис сорту помідора настенька
  • Характеристика сорту томата настенька

    • Відео: сорт томата настенька
  • Вирощування помідорів сорту настенька
  • Відгуки про сорт

Історія вирощування сорту томата настенька

Це сибірський молодий сорт томата. Автори-марина олександрівна котельникова і сергій миколайович кондаков-представили його в 2007 р.до державного реєстру сорт був включений на наступний рік. Рекомендується вирощувати ці томати у відкритому грунті або плівкових парниках.

Опис сорту помідора настенька

Кущі сорту невисокі, ростуть зазвичай до 60-70 см.гіллястість і облиственность у них середня. Листя дрібні, світло-зелені. Плодоніжка з зчленуванням. Квітки прості, зібрані в суцвіття по 5-8 штук. В цілому плоди вирівняні за розміром. Згідно відгуками городників, на перших кистях помідори овальні, а інші трохи більші і за формою більше серцеподібні. Незрілі плоди світло-зелені. Поверхня плодів слаборебриста, стінки товсті, а м’якоть плотноватая, соковита.

Улюблений сорт томата-настенька

Томати сорту настенька серцеподібні, рівні, з гладкою поверхнею

З м’ясистих, як у томата настенька, плодів виходять відмінні в’ялені помідори. Головне, щоб погода не підвела. Стиглі помідори потрібно промити, розрізати уздовж, розкласти на підносах або деках на сонці. Зріз посипають крупною сіллю. Вона допомагає швидкому відділенню і подальшого випаровування соку. Отримані томати викладають в банку і заливають рослинним маслом. Не потрібно їх висушувати до повного задерев’яніння. Плоди повинні просохнути до такої кондиції, щоб залишалися трохи пружними, і можна було їх різати ножем. В’ялені помідори додають в салати, супи, другі страви. Вони зберігають всі вітаміни, так як не піддаються термічній обробці, але смак більш насичений за рахунок випаровування вологи.

Число насіннєвих камер буває більше 6. Середня вага плодів становить 126 г.помідори вживаються в їжу свіжими і після кулінарної обробки: в перших, других стравах, закусках. Їх використовують при цільноплідному консервуванні у власному соку, маринуванні і засолюванні.

Улюблений сорт томата-настенька

М’якоть плодів соковита, з великим числом насіннєвих камер і товстими стінками

Згідно з оцінкою дегустаторів, смак томата коливається між значеннями» хороший «і»відмінний». Завдяки щільній м’якоті плоди добре транспортуються. Для тривалого зберігання томати збирають бланжевими. Стиглі краще вжити протягом 3-4 днів або використовувати в заготовках.

Характеристика сорту томата настенька

Настенька — це середньостиглий сорт з детермінантним типом росту. Встигають плоди на 105-110-й день після появи сходів. Кущі штамбові, але потребують формування і підв’язування.

Згідно з описом оригінаторів, томат настенька по врожайності поступається іншим сибірським сортам: можна зібрати приблизно 2 кг помідорів з 1 м2. Однак за відгуками городників, його врожайність висока, хоча плоди чутливі до надмірного поливу і можуть розтріскуватися. У випадку з цим сортом краще недолити, ніж перелити: він добре переносить періоди посухи. Посухостійкість і смачні плоди універсального застосування — головні переваги томата настенька.

Оскільки оригінатори нічого не повідомляють про стійкість до фітофтори, варто заздалегідь вжити заходів профілактики медьсодержащими препаратами.

Відео: сорт томата настенька

Вирощування помідорів сорту настенька

Висаджують рослини цього сорту у відкритий грунт, вибираючи для них найбільш освітлені місця, після встановлення теплої погоди.

Не рекомендується висаджувати їх на ділянках, де до цього культивували картоплю, томати або перець. Кращі попередники для помідорів: кабачки, огірки, капуста, а також морква, цибуля, кріп.

Насіння заздалегідь замочують у розчині стимулятора росту або фітоспорину. Деякі городники спочатку опускають їх в насичений розчин кухонної солі, потім промивають в слабо-рожевому розчині марганцівки і залишають у вологій ганчірочці до прокльовування.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Улюблений сорт томата-настенька

Отримання розсади:

  1. торф’яні стаканчики або розсадні касети щільно набивають сумішшю городньої землі, торфу і вермикуліту в співвідношенні 2:2:1. Проливають грунт розчином фітоспорін, розкладають по 1-2 насіння на поверхні і присипають грунтом на 1-1,5 см.ємності прикривають кришкою, потім залишають в теплому місці при температурі +26…+28ос до перших сходів.
    Улюблений сорт томата-настенька

    Садять по 1-2 насінини, щоб потім не пікірувати паростки

  2. з появою проростків касети переносять на освітлене місце, а температуру приміщення поступово знижують до +20…+ 22ос.
    Улюблений сорт томата-настенька

    З появою сходів кришку з касет прибирають, а рослини переносять на освітлене місце

  3. розсада штамбових сортів зазвичай не витягується, але при недостатньому освітленні можна застосовувати фітолампи.
    Улюблений сорт томата-настенька

    Фітолампа використовується при нестачі освітленості

  4. за 2 тижні до висадки в грунт рослини починають привчати до прохолоди, гартувати. Для цього кімнату з розсадою довго провітрюють, а в подальшому самі рослини виносять на балкон або відкриту терасу.
    Улюблений сорт томата-настенька

    Рослини виносять на балкон, щоб привчити до впливу прохолодного повітря

  5. у фазі 6-8 справжніх листків томати можна висаджувати в грунт.
    Улюблений сорт томата-настенька

    Висаджують томати у відкритий грунт після встановлення теплої погоди

Схема посадки для сорту настенька — 70х40 см.на 1 м2 розташовують не більше 4 кущів.

Порядок дій при посадці помідорів у відкритий грунт:

  1. лунки заправляють сумішшю:
    • золи (200-250 мл);
    • суперфосфату (15 мг);
    • городнього грунту.
  2. потім їх поливають водою.
  3. у центрі ямки розміщують вертикально втечу, а поруч відразу ж вкопують кілочок, щоб потім не травмувати коріння.
    Улюблений сорт томата-настенька

    Поруч з томатом встановлюють опорний кілочок

  4. засипають грунт, максимально заглиблюючи розсаду.
  5. після посадки рекомендується мульчувати грунт навколо рослин, щоб придушити ріст бур’янів і зберегти вологу.

Догляд за томатом настенька зводиться до:

  • профілактиці фітофторозу;
  • поливу;
  • регулярного обережного розпушування або мульчування грунту.

Пагони підв’язують до кілочка, щоб кущі витримали тяжкість зрілих плодів. Листя під кожною сформованою пензлем видаляють. Пасинки теж рекомендується прибирати. Ведуть кущ зазвичай в 3 втечі.

З популярних способів боротьби з фітофторою можна згадати бордоською рідиною і 1%-й розчин мідного купоросу. Засоби застосовують, строго дотримуючись інструкції. За літо обробки повторюють 2-3 рази, з інтервалом в 2-3 тижні, обприскуючи не тільки томати, а й інші пасльонові культури.

Улюблений сорт томата-настенька

Томат настенька потрібно захищати від фітофтори