Формування крони яблуні-основні і найбільш поширені форми крон

56

Яким би складним не здавалося починаючому садівникові формування крони яблуні, але без нього не обійтися, інакше з часом яблуня з культурної перетвориться в дику, плоди її подрібнюють і стануть несмачними. Хороший урожай здатні забезпечувати тільки ті дерева, крони яких не загущені. Якщо ж крона яблуні стає занадто об’ємною, що знаходяться в її глибині листя, не отримуючи сонячного світла, починають забирати цукор для свого зростання у плодів.

Розріджено — ярусна крона

Виходить, що цукор, що виробляється яблунею в процесі фотосинтезу, йде не на яблука, а на гілки і листя. Регулярна обрізка яблуні допомагає регулювати розподіл цукру, щоб половина його була спрямована на зростання дерева, половина – на плодоношення.

Існують і інші, не менш значущі причини, за якими залишати крону яблуні в природному вигляді небажано:

  • дерево виростає високим, що ускладнює збір врожаю;
  • під вагою яблук гілки нерідко ламаються;
  • доглядати за яблунями з природною формою крони складніше, тому дерева більше схильні до захворювань кори і поширенню шкідників.

Яблуня легко переносить обрізку, і ви можете надати її кроні будь-яку форму на свій розсуд. Починати формування яблуні рекомендується з першого ж року, а в подальшому потрібно підрізати гілки щовесни до початку сокоруху.

відео про формування крони яблуні

Це один з найбільш простих і найбільш популярних способів, як формувати яблуню, крона при цьому виходить за зовнішнім виглядом дуже схожа з природною, гілки на стовбурі розташовуються ярусами. Яблуні з розріджено — ярусним типом крони відрізняються довговічністю і високою продуктивністю. В саду між ними слід залишати метра по чотири, щоб деревам не було тісно.

Формування крони починається з того, що на однорічному саджанці (підщепа може бути і трирічним, а однорічним вважається щеплений втечу) навесні відміряють зону штамба, щоб відстань від землі було близько 50 см. Над зоною штамба намічають ще 30 см, де потім будуть розташовуватися три основні гілки першого ярусу. Всі гілки, які ростуть вище, зрізають.

Формування крони яблуні-основні і найбільш поширені форми крон

Яблуні з розріджено — ярусним типом крони відрізняються довговічністю і високою продуктивністю

Наступної весни видаляють з’явилися на штамбі гілки, а в першому ярусі залишають гілку на висоті 50 см і дві, розташовані вище, щоб між ними було хоча б 15 см.з трьох гілок одна повинна йти в одну сторону, інші – в протилежну. Кінці гілок слід підрізати на одному рівні. Зрізати потрібно і ті пагони, що з’явилися на місці зрізу центрального стовбура, це гілки-конкуренти. Можна залишити гілочки довжиною менше 30 см, оскільки такі короткі гілки добре плодоносять.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Формування крони яблуні-основні і найбільш поширені форми крон

На третій рік в 50 см від гілок першого ярусу слід залишити ще дві скелетні гілочки (одна над іншою в п’ятнадцяти см), зрівнявши їх між собою. Знову проводиться видалення конкуруючих гілок, а приріст центрального провідника коротшає, якщо він значно перевищує закінчення основних гілок. У наступному році закладіть ще одну гілку в 40 см від попереднього ярусу, і на цьому крона яблуні розріджено-ярусного типу вважається сформованою. Через роки два вам залишиться тільки зрізати центральний провідник над верхньою одиночної гілкою і надалі утримувати висоту крони на рівні не більше двох з половиною метрів.

Чашоподібна крона

Формування крони яблуні-основні і найбільш поширені форми крон

Залишати можна маленькі відростають гілки, на них потім з’являться плоди

Використовується на слаборослих, недовговічних плодових деревах. Формується приблизно за тим же принципом, що і розріджено-ярусна крона з невеликими відмінностями. Три гілочки першого порядку необхідно направити в різні боки з кутом розбіжності близько 120 градусів. Кожну з них обрізають в 40 см від провідника з метою отримання парних розгалужень. Сам центральний провідник вкорочують прямо над верхньою основною гілкою – це можна зробити і через рік-два, тоді остов вийде міцніше.

У наступні роки потрібно буде стежити, щоб не заростав центр крони, зрізуючи всі відгалуження, що відходять з основних гілок і спрямовані вглиб крони. Залишати можна маленькі відростають гілки, на них потім з’являться плоди.

Вертикальна пальметта

Уздовж паркану, стін або по межах ділянки зручно вирощувати яблуні з таким типом формування крони. Створення потрібної форми займає не більше чотирьох років, після чого дерево починає плодоносити.

Формування крони яблуні-основні і найбільш поширені форми крон

Крона яблуні вертикальна пальметта

При формуванні вертикальної пальметти скелетні гілки розташовуються в одній площині, утворюючи плоску крону. Для цього в кожному ярусі на центральному провіднику необхідно залишати по дві гілки, що ростуть в протилежні сторони. Яруси розташовуються один над одним на відстані 80 см.пагони, що виростають на основних гілках і центральному провіднику, переводять в похиле положення – на них і утворюються в подальшому плоди.  основні гілки потрібно підтягувати, якщо вони сильно відхиляються від провідника, або відтягувати при слабкому відхиленні. В ширину крона яблуні може досягати двох метрів, висота залежить від кількості ярусів і регулюється садівником за допомогою щорічної обрізки основних гілок і провідника (однорічний приріст зрізається на третину).

Веретеновидная крона

Ще один простий варіант формування крони, при якому потрібна мінімальна обрізка гілок. Головне-правильно («на нирку») обрізати центральний провідник, а напівскелетні гілки досить підрізати секатором, точність зрізу при цьому не має великого значення. На формування веретеновидной крони йде роки три, проте перший урожай можна отримати вже на другий рік після появи напівскелетних гілок. В саду яблуні з таким типом крони можна вирощувати в двох метрах один від одного.

відео про правильне формування крони яблуні

Веретеновидний тип крони яблуні являє собою центральний провідник, від якого в різні боки відходять напівскелетні гілки. Формувати її починають з нерозгалужених однорічних саджанців яблуні, обрізаючи їх на одну третину. З приростів, що з’являються на провіднику, в середній частині молодого деревця роблять перший ярус, надаючи напівскелетним гілкам похиле положення.

На другий рік провідник знову коротшає, і на ньому формуються наступні напівскелетні гілки. Через три роки, коли висота крони досягає двох-двох з половиною метрів, формування веретеновидной крони завершують, видаляючи над однією з горизонтальних гілок сам центральний провідник.