Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

143

Вас настільки зацікавили кози, що ви вирішили зайнятися їх розведенням на власній ділянці? для початку належить визначитися, що ви хочете отримати від цих тварин: молоко, м’ясо, шкури, шерсть або пух? і вже у відповідності зі своїми цілями можна вибирати найбільш підходящі породи кіз.

Класифікація порід кіз

Якщо раніше ви не стикалися з розведенням кіз, краще почати з місцевих порід, найкраще пристосованих до особливостей клімату у вашій місцевості, нехай навіть їх продуктивність буде нижче, ніж у більш цінних порід. Тим більше, деякі популярні породи кіз без правильного догляду і якісного корму можуть значно знизити показники продуктивності.

Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

Якщо раніше ви не стикалися з розведенням кіз, краще почати з місцевих порід

Кіз класифікують за різними характеристиками, але найчастіше використовується загальноприйнята класифікація порід за господарською продуктивністю тварин:

  • м’ясні (бурська, грецька, кіко),
  • молочні (зааненська, тоггенбурзька, нубійська, російська біла, альпійська),
  • вовняні (ангорська, оренбурзька, радянська, таджицька, гірничо-алтайська),
  • змішані (різні місцеві молочно-м’ясо-вовняні породи).

відео про розведення кіз

Щоб не розгубитися серед великої різноманітності порід кіз, ознайомтеся з найбільш популярними з них.

Найпоширеніші породи кіз

Зааненські кози

Основна перевага зааненської породи кіз полягає в тому, що серед основних молочних порід вона відрізняється найвищими показниками молочної продуктивності. За один лактаційний період, який може тривати до 360 днів, від кіз отримують по 600-1000 кг молока (а в австрії був досягнутий світовий рекорд – 3507 кг) жирністю до 4,5%. Аромат, як правило, приємний, якщо тільки не тримати разом дійних кізок з некастрованими козлами і дотримуватися санітарних норм. М’ясна продуктивність зааненської породи середня, зате якість одержуваної шкіри дуже висока-з неї виробляють чудову замшу, шевро і лайку.

Зааненская порода кіз відрізняється плодючістю, високою скоростиглістю, витривалістю, невибагливістю і хорошою адаптацією до різних кліматичних умов. В основному масть породи біла, але зустрічається і біло-жовтувата масть з чорними плямами на вимені і на голові. Пухового підшерстя у кіз майже немає, тому для стрижки вони не підходять.

Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

Зааненські кози

Нубійські кози

За смаковими якостями молока ця порода займає лідируюче положення. Жирність молока становить більше 5%, білків в ньому міститься 3,7%, в день кози дають до трьох літрів молока. Нубійські козли не мають специфічного запаху навіть в случной сезон, тому навіть при спільному утриманні кізочок і козлів, молоко має приємний солодкуватий аромат, а смак його не залежить від умов утримання, корму та інших факторів. Молоко нубійських кіз прекрасно підходить для виготовлення сиру, так як відсоток виходу виходить високим.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

До переваг нубійських кіз також відноситься розвинена здатність до відгодівлі – м’ясо у них виходить дуже ніжним і смачним. Нубійська порода відрізняється великою плодючістю, невимогливістю до догляду, непосидючістю і товариськістю (але деякі особини бувають лагідними і ласкавими). Зустрічаються білі, чорні, коричневі, гніді масті, можлива навіть плямисте забарвлення шерсті. Довгі висячі вушка і ніс з горбинкою роблять зовнішній вигляд нубійських кіз неповторним.

Однак нубійська порода має і свої недоліки: щоб домогтися гарної продуктивності, необхідно забезпечити якісний корм з усіма необхідними поживними речовинами, до того ж, «нубійцям», як нащадкам африканських порід, холодні російські зими не дуже до душі.

Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

Нубійські кози

Альпійські кози

Надзвичайною невибагливістю до раціону харчування і до змісту відрізняється альпійська порода кіз, тому навіть у початківців козоводів з розведенням цієї породи не виникне проблем. У рік альпійські кози дають до 1600 л ніжного на смак молока, жирність якого досягає 5,5%. За умов хорошого вмісту молочність цієї породи може навіть перевищити показники зааненської породи кіз.

Найбільш характерні варіанти забарвлення альпійських кіз:

  • білоголові;
  • плямисті і строкаті;
  • червоно-коричневої масті з чорними плямами;
  • білі плечі і шия з сірою або чорною задньою частиною тулуба;
  • рудувато-коричневі плечі і шия з переходом в коричневий або чорний колір в задній частині тулуба;
  • передня частина тулуба чорного кольору, задня – білого.

Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

Альпійська коза

Ангорські кози

У туреччині, південній африці і сша ангорська порода кіз особливо широко поширена, так як з м’якої вовни цих тварин отримують популярний мохер, який використовується при виготовленні оксамиту, костюмних тканин, штучного хутра, трикотажу і т.д. Шерсть кіз відрізняється сильним блиском, міцністю, пружністю і однорідністю. Раніше була відома тільки біле забарвлення кіз, тепер же козловоди вирощують сірих, сріблястих, чорних, коричневих, червоних ангорських кіз. Стрижуть ангорських кіз двічі на рік.

Оскільки ангорська коза добре переносить низьку температуру, вона підходить для майже цілорічного пасовищного утримання, але вогкість їй протипоказана. Козенята на світ з’являються слабкими і схильними до хвороб, в зв’язку з чим все молоко від ангорських кіз йде на вигодовування молодняку до 6 місяців. Зате м’ясо кіз володіє відмінними смаковими якостями і не має неприємного запаху, а вага тушки може досягати 25 кг.

Зааненські, ангорські, бурські кози-яку породу кіз вибрати для розведення?

Ангорська коза

Бурські кози

Для отримання молока бурська порода кіз не призначена, головне достоїнство цієї породи – відмінна якість м’яса, за смаком нагадує телятину. Конституція бурських кіз щільна, м’ясного типу, масть найчастіше біла з відмітинами на шиї і голові червоно-коричневого кольору, зустрічаються також палеві, чорні і коричневі забарвлення.

відео про розведення бурських кіз

Бурські кози невибагливі, витривалі, добре адаптуються до жаркого клімату і мають підвищену стійкість до хвороб. Навіть на пасовищах, не особливо придатних для відгодівлі худоби, ці тварини здатні добре нагулювати масу. Вага дорослих козлів може досягати 150 кг, вага кіз — до 100 кг.

Гірничо-алтайські кози