Вирощування вишні звичайної і повстяної — як уникнути поширених помилок

71

Від інших плодових і ягідних культур у вишні вирощування відрізняється тим, що більшість сортів є самобесплоднимі (на одному дереві квіти не запилюють один одного), і для утворення плодів необхідно додатково вирощувати поблизу сорти-запилювачі.

Особливості вирощування звичайної і повстяної вишні

Вирощування вишні – справа хоч і нехитра, проте хороших врожаїв вдається домогтися не кожному садівникові.

З основних помилок, які перешкоджають врожайності вишні, варто відзначити наступні:

  • обраний сорт не підходить для вирощування в місцевих кліматичних умовах;
  • для посадки використовувалася поросль вишні (часто поросль успадковує негативні якості материнської рослини – плоди дрібнішають, смак погіршується, знижується врожайність);
  • у зростаючої вишні немає сорти-запилювачі, необхідного для зав’язування плодів, навіть самоплідні сорти краще плодоносять при наявності сорти-запилювачі поряд;
  • посадка саджанця була заглибленою – коренева шийка опинилася під землею;
  • через посушливого літа і недостатнього поливу нирки в зимово-весняні місяці вимерзають;
  • на кислих грунтах без вапнування у вишні настає мінеральне голодування, рослина пригнічується.

Вирощування вишні звичайної і повстяної - як уникнути поширених помилок

Повстяна вишня

Якщо не допускати перерахованих вище помилок, вишня буде з року в рік приносити рясний урожай. А щоб уберегти дерево від коккомікозу, можна в якості підщепи використовувати гібриди вишні і черемхи, які цієї поширеної хвороби не бояться.

Самотня вишня навряд чи буде усипана плодами, якщо тільки на сусідній ділянці не росте відповідна для запилення вишня.

відео про повстяну вишню

Посадка вишні саджанцями проводиться за тим же принципом, що і інші плодові дерева. Головне-не вносити в посадкову яму свіжий гній і азотні добрива. Досить змішати землю з фосфорно-калійними добривами і внести перегній. Азотні добрива вносяться пізніше, перший раз після весняного танення снігу, другий раз після цвітіння вишні. За такою схемою підгодівлю азотними добривами проводять щорічно протягом перших чотирьох років.

Вишня може обійтися без поливів завдяки високій посухостійкості, але для підвищення врожаю і якості плодів кілька разів за сезон рекомендується полити кущі. Перший полив разом з підгодівлею проводять після цвітіння, другий раз вишню поливають, коли ягоди починають збільшуватися, останній полив припадає на початок жовтня після опадання листя з вишні. На кожен вишневий кущ потрібно від трьох до шести відер води, в залежності від розміру вишні, її віку і від вологості грунту.

Вирощування вишні звичайної і повстяної - як уникнути поширених помилок

Вишня може обійтися без поливів завдяки високій посухостійкості

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Вирощування вишні звичайної і повстяної - як уникнути поширених помилок

Формують вишню в залежності від її різновиду: деревовидні вишні прийнято формувати одним стовбуром (він може досягати п’яти метрів), у кущоподібних форм можна залишати два-три стовбура, але зручніше доглядати за одноствольним кущем з невисоким штамбом (до 50 см), щоб мати доступ до пристовбурного кола.

Вирощування повстяної вишні має свої особливості:

  • досить швидко відбувається загущення куща, тому без регулярної обрізки не обійтися;
  • коккомикозом повстяна вишня не хворіє, зате часто страждає від моніліозу;
  • в якості сорту-запилювача може підійти і звичайна вишня, що росте поруч;
  • повстяна вишня не дає кореневої порослі на відміну від звичайної вишні.

Один з головних секретів, як виростити вишню здоровою і врожайною, — періодично оглядати посадки на наявність хвороб і шкідників, щоб відразу ж вживати відповідних заходів боротьби і не допускати їх подальшого поширення.

Вирощування вишні звичайної і повстяної - як уникнути поширених помилок

Повстяна вишня не дає кореневої порослі на відміну від звичайної вишні

Варіанти розмноження вишні

Звичайну вишню прийнято розмножувати вегетативно – найчастіше практикується щеплення на підщепи або посадка кореневої порослі. Перший варіант підходить для будь-яких сортів, а ось за допомогою другого варіанту можна розмножувати тільки вишню, у якій коренева система відноситься до того ж сорту.

У регіонах з суворими зимами краще вирощувати порослеві дерева, так як при вимерзанні гілок вони за рахунок кореневої порослі швидко відновлюють крону. Якщо ж кліматичні умови дозволяють, краще вирощувати щеплені вишні-у них вище врожайність, і плодоношення починається року на два раніше, ніж у порослевих.
Вирощування вишні звичайної і повстяної - як уникнути поширених помилок

Серед садівників набирає популярність розмноження вишні вегетативно за допомогою зелених живців

Останнім часом серед садівників набирає популярність розмноження вишні вегетативно за допомогою зелених живців. Цей спосіб позбавлений недоліків розмноження вишні щепленням або порослю, але результат живцювання залежить від багатьох факторів: від особливостей сорту, від стану і віку батьківської рослини, від термінів живцювання, від вологості і аерації грунту та ін.

Вегетативні способи розмноження звичайної вишні більш кращі через те, що так краще зберігаються ознаки культурних сортів, в той час як вирощування вишні з кісточки може привести до непередбачуваних результатів. Посадивши кілька кісточок, відібраних з найкрасивіших і смачних плодів, в подальшому ви можете виявити, що виросли з них вишні приносять плоди різного розміру, смаку і кислоти. Тому доцільно буде висадити відразу кілька кісточок, щоб вибрати з них потім найбільш вдалі деревця, а від інших позбутися.

відео про посадку вишні

Рекомендації, як виростити вишню з кісточки, досить прості: промийте зібрані кісточки і злегка підсушіть їх в тіні. У кінці серпня змішайте посадковий матеріал з вологим піском, приберіть в прохолодне місце, а в жовтні висійте в землю на глибину до 3 см за зиму вишневі кісточки пройдуть необхідну стратифікацію, і навесні ви побачите дружні сходи. За перший же рік сіянці вишні можуть вирости до півметрової висоти. Восени їх можна пересаджувати на постійне місце.