Садова журавлина-вирощування без клопоту

75

Вирощування журавлини на дачі завжди приваблювало садівників. Адже погодьтеся, що зручно збирати ягоди на своїй ділянці, і не потрібно для цього їхати в ліс, пробиратися через колючі зарості і піддаватися нападу комах. Садова журавлина-відмінний вибір для любителів ягід. Великоплідні сорти досягають розміру вишні, діаметром 2 см, темно-червоного кольору і великим вмістом бензойної кислоти, завдяки якій і цінується журавлина. А 8-10 річна плантація, площею 3 квадратних метри може давати 15 літрів ягід в сезон.

Зміст

 • Вирощування журавлини великоплідної в промислових масштабах і в домашніх умовах
 • Підготовка місця під плантацію
 • Вирощування журавлини великоплідної з саджанців
 • Посадка саджанців і догляд за ними
 • Розмноження журавлини живцями і насінням

Вирощування журавлини великоплідної в промислових масштабах і в домашніх умовах

Великоплідна садова журавлина користується підвищеним попитом на ринку і завжди в ціні. Чи треба говорити про те, якою користю володіє ця болотна ягода! про її цілющі властивості відомо давно. Вона з успіхом застосовується для профілактики і при лікуванні авітамінозу, при судинних і шлунково-кишкових розладах, для підвищення захисних властивостей організму, виводить важкі метали, шлаки, зупиняє старіння.

Журавлина – споконвічний мешканець північної америки. Вона добре пристосувалася до суворих кліматичних умов і кислому грунті. У сша і європі її вирощують вже більше 200 років на спеціальних плантаціях, створюючи для неї умови, максимально наближені до природних.

відео про вирощування журавлини

У росії також з недавніх пір стали практикувати промислове вирощування великоплідних сортів садової журавлини в карелії, ленінградській області і костромі. Урожайність при сприятливих агротехнічних умовах досягає 11 тонн з гектара. На присадибних ділянках садівники-любителі також можуть отримати непоганий урожай цієї ягоди за умови правильної агротехніки і гарного догляду.

Головні параметри вимогливості цієї рослини-рн грунту від 3 до 4,5 і достатня вологість. Забезпечити такі умови допоможе ретельна підготовка місця під посадку. Але трудомісткість того варта. Адже ви отримуєте унікальну можливість-забезпечити сім’ю високовітамінними ягодами прямо з власної ділянки. Це ще хороша можливість заробітку, дохід для тих, хто шукає ідею малого бізнесу. І продавати ви зможете не тільки ягоди, але саджанці, які користуються не меншим попитом.

Садова журавлина-вирощування без клопоту

Головні параметри вимогливості цієї рослини-рн грунту від 3 до 4,5 і достатня вологість

І хоча журавлина морозостійка і невибаглива, вирощування її в домашніх умовах трудомістко в плані забезпечення мікроклімату. Але одна незаперечна перевага-можливість використовувати плантацію на одному і тому ж місці протягом декількох десятків років, робить її привабливою для домашнього садівництва. Цей факт необхідно врахувати в першу чергу, коли ви будете планувати посадку.

Журавлина-рослина вологолюбна. Тому якщо на вашій ділянці підвищений рівень грунтових вод, то це буде великим плюсом. Для садових сортів достатнім буде наявність грунтових вод на глибині 40-45 см, а для болотної різновиди – 30-35 см.добре приживається і плодоносить ягідник на суглинку, супіщанику і навіть кислому бідному грунті.

Ділянка під журавлину повинен бути сонячним, але добре захищеним від вітру. Підійдуть садові галявини серед дерев або чагарників, добре освітлювані сонцем. Навіть взимку плантація буде радувати око, тому що це вічнозелена рослина.

Підготовка місця під плантацію

Садова журавлина-вирощування без клопоту

Вирощування журавлинної плантації в саду починається з ретельної підготовки грядки

Вирощування журавлинної плантації в саду починається з ретельної підготовки грядки. Цей процес залежить від того, який тип грунту у вас на ділянці. Мінімального додатка сил вимагають торф’яні грунти з неглибоким заляганням грунтових вод. В цьому випадку можна обійтися звичайним розпушуванням з внесенням річкового піску і очищенням грядок від бур’янів.

Якщо грунт в саду не підходить під журавлину, загальний порядок підготовчих робіт такий:

 • оптимальний розмір клюквенника – 140 см х 400 см і більше, але можна орієнтуватися і на свої умови, головне – забезпечити доступ до рослини без топтання по грядці;
 • знімаємо верхній шар родючого ґрунту, товщиною 30-40 см;
 • на 2 частини землі додаємо 1 частина верхового торфу, можна суміші верхового з низинним;
 • поглиблюємо котлован на глибину 50 см, якщо грунт важкий глинистий;
 • встановлюємо дерев’яні або пластикові борту, виступаючі над поверхнею на 20-25 см;
 • на дно котловану укладають дренаж, шаром 10 см, потім плівку виконаними в ній отворами для стоку зайвої вологи;
 • на неї шаром в 15-20 см укладаємо подрібнені гілки, листя; залишки трави, присипаємо перегноєм з кінського гною, зволожуємо;

Садова журавлина-вирощування без клопоту

Кислотність грунту-головна вимога гарної врожайності дзьоби

 • далі доверху котлован засипаємо кислим торфом з додаванням піску (3 к 1);
 • добре додати ще 1 частина компосту з кінського гною і 1 частина напівперепрілих соснових тирси;
 • верхній шар – грунт, перемішана з торфом і свіжими тирсою хвойних порід;
 • в якості мульчі використовуємо пісок, мох сфагнум, соснову хвою, хвойні тирса (в залежності від ваших можливостей).

кислотність грунту-головна вимога гарної врожайності. Тому щорічне добриво (підсипання, мульчування) торфом і сосновими тирсою спільно з регулярними рясними поливами стане природним фактором, що підтримує родючість ягідника.

Вирощування журавлини великоплідної з саджанців

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Садова журавлина-вирощування без клопоту

Існує 4 види журавлини, серед яких 2-великоплідна і болотна, вирощуються в умовах промислового і присадибного землеробства. Останнім часом у садівників-любителів популярністю користуються ранньостиглі великоплідні сорти американської, польської та білоруської селекції.

Садова журавлина-вирощування без клопоту

Саджанці журавлини найкраще купувати в спеціалізованих фермерських господарствах

Саджанці журавлини найкраще купувати в спеціалізованих фермерських господарствах, де застосовуються передові технології отримання чистого посадкового матеріалу. Вони можуть бути із закритою і відкритою кореневою системою. Також вони можуть бути 3 вікових категорій:

 • саджанці, що знаходяться в касетах на дорощуванні, молоді, віком від 7 до 9 місяців;
 • саджанці, висаджені в невеликі горщики, віком від 1 року до 1,5 років;
 • дорослі саджанці від 2 до 2,5 років.

Чим старше саджанці, тим дорожче посадковий матеріал. Якщо ви не готові чекати врожаю 3-4 роки, постарайтеся знайти посадковий матеріал 4-5 річного віку із закритою кореневою системою.

Посадка саджанців і догляд за ними

Садимо саджанці журавлини в травні, в пухку, повітряну, злегка зволожену і дуже кислий грунт. Готуємо лунку трохи більше, ніж розсадний горщик, в якому знаходиться молода рослина. Виймаємо саджанець з горщика і, не порушуючи кома, встановлюємо в лунку. Поливаємо водою, присипаємо грунтом, мульчируем. Зазвичай рослина при такій пересадці відмінно приживається.

Норма поливу журавлини висока, грунт під нею завжди повинна бути вологою. Хоча б раз на тиждень її потрібно сильно заливати, а хороший шар мульчі дозволить утримувати вологість кілька днів до чергового поливу. У спеку журавлину поливають щодня.

У період вегетації 1 раз в 2 тижні журавлину підгодовують розчинами комплексних мінеральних добрив і підливають водою, підкисленою лимонною кислотою (1 чайна ложка на 3 літри води), оцтом столовим (100 мл на 10 л води). Але можна цього і не робити в перші 2-3 роки, коли в грунті ще достатня кількість кислот.

У перші 3 роки життя рослини видаляються тільки слабо розвинені пагони. Коли посадка ущільниться, стане багатоярусної, починаємо проріджують стрижку. Головне правило формування рослини журавлини для кращого плодоношення – видаляємо сланкі горизонтальні пагони і стимулюємо вертикальні. Такі процедури проводяться навесні або восени. Це дозволить дати більше харчування плодовим ниркам, сформувати великі плоди.

Якщо ваша кліматична зона характеризується малосніжними зимами, після рясного поливу пізно восени журавлину засипають пухким шаром торфу. Це буде і надійним укриттям, і харчуванням в наступний рік. Розгрібати покривний шар навесні не потрібно. Рослини самі проростуть через торф.

Є ще один цікавий спосіб захисту плантації від промерзання грунту – пошарове заморожування. При температурі повітря -5°c грядку заливають водою шаром 2 см і дають утворитися льоду. Через деякий час процедури заливки повторюють до повного покриття вегетативної частини рослин. Під таким укриттям рослини добре перезимують. Навесні зайву вологу потрібно буде спустити, щоб не спровокувати утворення цвілі.

Садова журавлина-вирощування без клопоту

При температурі повітря -5°c грядку заливають водою шаром 2 см і дають утворитися льоду

Насіння айстр зі своєї клумби: як правильно ними запастися

&1&

Астра радує наше око, коли багато квіти вже відійшли і навіть закінчили вегетацію. Цвітіння айстр-сумний період: літо закінчилося. На жаль, їх пізнє цвітіння призводить до того, що насіння не завжди визрівають.

Як зібрати насіння айстри восени

Зібрати насіння айстр неважко, але заковика в тому, що в більшості регіонів вони не встигають дозріти прямо на клумбі, особливо в разі вирощування розсадним способом. Як правило, після в’янення квітки для повного дозрівання насіння потрібно не менше місяця теплої погоди, що буває далеко не скрізь.

Айстри раннього цвітіння

Астра — холодостійкий квітка, і якщо посіяти її прямо в грядку, при сприятливому збігу обставин вона зацвітає вже на початку серпня. Посів насіння на розсаду в березні призводить до такого ж результату. Тому в теплих регіонах, де осінь суха і тривала, для визрівання насіння треба лише не забувати вчасно поливати і удобрювати квіткову клумбу. Адже повноцінні насіння бувають тільки у сильних рослин.

Щоб домогтися цього, у маткових екземплярів залишають не більше 3-5 кращих перших суцвіть (а у поздноцветущих сортів — лише 1-2).

Насіння від таких квітів можна легко зібрати до настання сильних холодів. Повна готовність насіння спостерігається через 40-60 днів після початку цвітіння. У суху погоду зривають сухі кошики і обшелушівают насіння в будь-яку ємність.

&1&

Від початку в’янення перших пелюсток до готовності насіння проходить не менше місяця

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
&1&

У наших краях насіння визрівають майже завжди. Під час цвітіння вибираю кращі рослини, залишаю на них 2-3 перших квітки. В кінці вересня перевіряю стан кошиків. Якщо насіння із залишками пелюсток легко відокремлюються від рослини, переношу їх в широку миску, багаторазово обжимаю руками, щоб пелюстки остаточно відвалилися і подрібнилися. Дую поверх вмісту, позбавляючись від розлітаються пелюсток. Підсушую насіння будинку тиждень і прибираю в паперовий пакет.

Айстри, квітучі пізно

Якщо насіння не встигають дозріти на клумбі, надходять наступним чином.

 1. в кінці теплого періоду (середина або кінець вересня) пересаджують маткові рослини в горщики. Айстри легко переносять цю операцію.
  &1&

  Пересадку в горщик квітучі айстри переносять безболісно

 2. тримають горщики на підвіконні, де цвітіння триває. Для рівномірного освітлення час від часу розгортають їх до сонця.
 3. через 20-30 днів після в’янення квіток збирають насіння, підсушують і складають в пакет.
  &1&

  Насіння у айстр порівняно дрібні, але цілком піддаються поштучному сівбі

При кімнатній температурі насіння зберігає хорошу схожість не більше 2 років, при 5-7 ос — на рік довше.