Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

58

Чому в наших садах дуже рідко можна зустріти таку культуру, як ожина? вирощування її не таке вже складне. У всякому разі не важче малини або смородини з агрусом. А врожайність навіть вище їх. Настала пора познайомитися з нею ближче.

Зміст

  • Технологія вирощування ожини

    • Посадка
    • Полив і добрива
  • Правильно формуємо кущі
  • Зимове укриття

Технологія вирощування ожини

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

Фотографія ожини

Агротехніка її багато в чому схожа з рекомендаціями по вирощуванню малини, особливо, що стосується формування, обрізки, посадки. Але є і деякі особливості, властиві виключно чорній ягоді. Перш за все, варто сказати, що існує дві великі різновиди садової ожини. А саме:

  • росяника;
  • куманика.

Росяникой називають стелеться форму, батоги якої виростають до десяти метрів. Дуже гнучкі, легко ховаються на зиму. Не дають кореневих нащадків, розмножуються живцюванням або укоріненням відводків. Росяника більш врожайна, ягоди має більші, ніж інша форма.

відео про вирощування ожини

Куманіка росте як кущ з гілками по два метри. Менш гнеться, менш урожайна, але більш компактна. Вимагає менше уваги до формування. Добре розмножується кореневими нащадками. Агротехніка куманіки більш схожа з агротехнікою малини, ніж росяника.

Тепер варто докладніше зупинитися на підготовці місця посадки, субстрату. Поговорити про саму посадку, літньому догляді, поливі, добривах, розглянути форміровку, зимове укриття, захист від шкідників.

Посадка

Найкращий час для посадки — середина-кінець весни. Ожина є вологолюбною і теплолюбною культурою. Вибирайте під її посадку сонячне місце на ділянці, захищене від переважних у вашій місцевості вітрів. Ожина відноситься до чагарників довгожителів. Термін експлуатації однієї рослини може досягати тридцяти років. При гарному догляді врожайність буде не тільки не падати, але ще і тривалий час рости. Так що до питання місця розташування майбутньої плантації потрібно підійти максимально серйозно.

Висаджувати кущі найкраще рядами у напрямку північ-південь. Тоді вони будуть освітлені сонцем рівномірно з усіх боків. Подбайте про створення шпалер уздовж ожинових рядів. Саджанці будуть себе добре почувати в невеликих заглибленнях, тому резонно копати під посадку траншеї.

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

На фото посадка ожини

Виходячи з того, якого розміру ми будемо закладати ожинову плантацію, встановлюємо довжину траншеї. Відстань між кущами має бути близько двох метрів для куманіки і не менше трьох метрів для росяники.  якщо садите більш ніж в один ряд, то дотримуйтесь ширину між ними два метри. Ширина траншеї — 40-50 сантиметрів, глибина — ті ж півметра. Викопану землю укладаєте валом з боку розташування шпалери. Зміцнюйте стінки від осипання, вкопуючи дошки або шматки шиферу. Дно можна закрити шаром дрібного гравію або піску. Це покращує водопроникність грунту. Зверху насипайте шар листового або лугового перегною, перемішаного з гнойовим.

Найкраще використовувати перепрілий кінський гній — це найсприятливіша для росту ягідних чагарників середовище.

Щоб згодом полегшити собі майбутній полив, перед засипанням землею по центру траншеї укладайте перфорований шланг або крапельну поливну систему — як поливні стрічки, так і поливні трубки. На місці майбутньої посадки насипаємо земляні валики. Витримуємо молоду ожину в розчині стимулятора коренеутворення: гетероауксин, епін, корневин. Ставимо саджанці, розправляючи по конусу вала коріння. Нахиляємо їх у напрямку шпалери. Тепер засипаємо їх залишилися грунтом.

не можна поглиблювати кореневу шийку-місце, де коріння переходять в наземну частину рослини.

Для кращого вкорінення можна укрити грунт прозорою плівкою. Під нею температура грунту буде вище атмосферної-хороші умови для росту коренів. Однак, якщо стоїть спекотна погода, то потрібно просто заховати від сонця посадки покривним матеріалом. Взагалі, найкращий час для посадки — похмура помірно прохолодна погода.

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

Фотографія посадки ожини

Полив і добрива

Ожина вимоглива до вологи, проте зайве перезволоження, як та ж малина, не переносить. Якщо ви спочатку встановили в траншею поливну систему, то полив стає простіше нікуди. Просто підключайте її до садового водопроводу і все.

Якщо ви віддаєте перевагу поливати ожину вручну, то краще це робити регулярно, щотижня виливаючи кілька відер води в траншею з кущами. Спекотна літня погода вимагає збільшення частоти поливів. Щоб уникнути влагопотерь з поверхні землі, мульчируйте великим шаром соломи, торішньої трави (краще використовувати лугову або газонну) або тирсою листяних порід. Мульчування взагалі покращує мікроклімат ваших ожинових кущів. Грунт через часті поливів не ущільнюється, повітрю дається можливість проникати до коріння. Покращується засвоюваність поживних речовин. Як результат-збільшення врожайності.

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

З весни і до середини літа важливо стимулювати зростання зелених пагонів. Для цих цілей ми збільшуємо частку азотних добрив серед підгодівлі. Фосфатами удобрюємо трохи в меншій кількістю, ніж азотними. Калійні добрива зараз малоефективні. Можна їх не використовувати, або брати мінімальну концентрацію.

Червень-липень — час активного цвітіння, зав’язування ягід. Зараз дуже важливо допомогти ожиновим батогам з урожаєм. З цією метою дуже добре справляються фосфати. Азотні підгодівлі зараз теж важливі, але не в такій мірі, як навесні. Калійні добрива застосовуємо так само як і азотні, тобто в помірній кількості.

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

На фото грунт з калійними добривами

Починаючи з кінця літа і аж до заморозків першорядним завданням, крім дозрівання врожаю, стає підготовка куща до зимівлі. Повинні визріти літні пагони, які зараз вже одревеснели. Коріння також запасаються поживними речовинами до зими. Зараз найбільш важливі калійні підгодівлі. Фосфор нині потрібно ожині набагато менше. Азот взагалі виключений. Зайве зростання зелені зараз ні до чого.

Крім основних підгодівлі чорній ягоді потрібні такі мікроелементи, як селен, цинк, марганець, молібден, залізо, мідь і т. Д. Користь від наявності їх важко помітити, вони мало впливають на силу росту, врожайність, созреваемость. Але дефіцит одного або декількох з них виражається тим чи іншим захворюванням. Від мікроелементів безпосередньо залежить імунітет рослини. Грамотне добриво мікроелементами відповідає на питання, як виростити ожину на дачі, захистити її від хвороб, не вдаючись до різних отрутохімікатів.

Активно використовуйте органічні добрива, ягода відразу ж відгукнеться істотною надбавкою врожаю. Рекомендується застосовувати ефективні мікроорганізми, а також комплекс гумінових кислот. Ці підгодівлі сприяють колонізації поливаються площ важливими бактеріями, що засвоюють мінеральні сполуки в легкотравну для коренів форму. Найбільш якісними препаратами цієї категорії є японські і сибірські.

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

Фотографія органічних добрив

Правильно формуємо кущі

Батоги ожини можуть тягнутися на 5-6 метрів. Природно, що необхідна формування такої зеленої шевелюри. Інакше всі сили куща піде в бадилля, не залишивши уваги плодоношення. Щоб батоги не волочилися по землі необхідні шпалери. Уздовж посадочних траншей вкопуємо опорні стовпи. Вибираємо таку довжину, щоб будучи вкопаними добре тримали майбутню навантаження зеленою масою і урожаєм, але при цьому були не нижче двох метрів. Між стовпами натягуємо дріт через кожні півметра, починаючи від землі.

Основний принцип формування ожини полягає в тому, що ми на одному кущі ростимо завжди два типи пагонів. Перший — це плодоносні дворічні пагони, визріли минулого літа і перезимували. Вони несуть квіткові бруньки. Тепер вони цвітуть, приносять плоди. Другий тип-це зелені пагони-заступники. Цього літа вони зріють, а наступної осені принесуть урожай. Таким чином, вся поросль старше двох років вирізається. Восени ті батоги, з яких ми збирали ягоди, видаляються, щоб уникнути загущення куща.

Скільки пагонів потрібно залишати одному ожиновому кущу? саджанцям першого року зростання залишається 3-4 гілки. Наступного літа вони принесуть перший урожай. У дворічних і далі залишаємо по 5-6 пагонів-заступників. Тобто одночасно на кущі має бути близько 10-12 батогів. Половина з них — пагони першого року, інша половина-другого.

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

На фото обрізка ожини

Батоги росяники на шпалеру. Восени буде побільше метушні по розмотування, але так як батоги її дуже гнучкі це не складе особливих труднощів. Після зимової сплячки дістаємо гілки, намотуємо їх по одну сторону від кореня, наприклад, направо. Тоді наліво пускаємо рости зелені пагони-заступники.

Тепер все просто. По одну сторону у нас плодоносні гілки, по іншу — літня зріє зелень. Восени обрізаємо дочиста все, що дало урожай. Тобто всю праву сторону. Ліву ж розмотуємо, кладемо на зберігання. Наступний рік, наприклад, можна вирощувати молоді батоги направо, а старі наліво, чергуючи врожайну з ростової боку шпалери. Ось, власне, вся формування. Дотримуйтесь їй і ваші кущі будуть постійно оновлюватися, довгі роки приносячи стабільно високі врожаї. Адже від загущення ягоди дрібнішають, батоги отримують менше сонця, не зріє деревина, послаблюється імунітет рослини.

Садова ожина-вирощування неважке, а врожаї високі

На фотографії кущ ожини

Зимове укриття

Як вирощувати ожину садову в нашому кліматі, адже вона більш теплолюбна в порівнянні з дикорослою? потрібно подбати про зимовому укритті. Після зняття зі шпалери укладаємо батоги уздовж траншей, попередньо на дно яких можна постелити дошки або кілочки. Таким чином батоги будуть зберігатися на підвищенні від грунту. Так ви уникнете намокання або запрівання кущів. Крім того, під батоги покладіть отруту для мишей. Ці гризуни дуже люблять взимку ласувати ожиною, навіть тими її формами, які мають шипи.

Куманіку доведеться в декількох місцях притиснути до грунту, пришпилити дротяними дугами. Росяника просто згортається кільцями і складається уздовж траншеї. Зверху накриваємо нетканим покривним матеріалом. На нього насипаємо шар тирси або соломи.

відео про догляд за ожиною

Важливо укрити, коли вже встановилися холодні добові температури. Навесні також розкриваємо кущі, коли минуть сильні холоди. Над траншеями можна встановити на дугах тимчасове укриття нетканкою. Після того, як пройдуть весняні заморозки піднімаємо батоги до шпалер.