Розумна розетка з керуванням через telegram (розумний будинок) своїми руками

39

Привіт, шановні читачі і самоделкіни!

Напевно багато хто з вас чули, або навіть використовують сучасні технології у вигляді пристроїв, керованих через інтернет. Однією з універсальних різновидів є так звана «розумна розетка», що включається або вимикається командою зі смартфона або іншого гаджета з будь-якої точки світу через інтернет.

У даній статті автор youtube каналу «trytech» розповість вам, як запрограмувати контролер і зібрати схему розумної розетки.

Цей проект універсальний, і на його основі можна зробити найрізноманітніші пристрої. До контролера також можна підключати і інші виконавчі пристрої (не тільки реле).

Матеріали, необхідні для саморобки.- модуль nodemcu v3 з wi-fi на базі esp8266, nodemcu v3 wifi— десяток)— макетна плата mb102, з’єднувальні дроти-релейний модуль з wi-fi esp— 01s— твердотільне реле— польовий транзистор fqp30n06l— релейні модулі 1, 2, 4, 6, 8 каналів— блок живлення 5в-припій.

Інструменти, використані автором.- — — мультиметр aneng q1.

Процес виготовлення.отже, для управління пристроями через інтернет, відправляючи команди зі смартфона, можна застосовувати найрізноманітніші способи. Одним з них є месенджер «telegram», в якому можна створити так званого бота, а вже він буде приймати і відсилати команди фізичному електронному контролеру. Останній повинен бути підключений до мережі інтернет, наприклад, через wi-fi (найдешевший і зручний спосіб).

В даному випадку телеграм (а точніше його способи передачі даних) є посередником, що зв’язує контролер із зовнішнім світом. Звичайно « «вихід в інтернет» у контролера є, але щоб організувати канал передачі даних поза локальної мережі і потрібні такі виверти.також існує платформа blynk, створена саме для цих цілей, однак це — ще один додаток на смартфоні, та й при збільшенні функціоналу доведеться трохи заплатити (про неї я розповім в інших статтях). В ідеалі потрібно дублювати такі канали зв’язку контролера на випадок «падіння» telegram, blynk та ін.

Останньою ланкою (в разі управління потужними пристроями) послужать релейні модулі, що підключаються до виходу контролера.

Власне кажучи, arduino — це не «плата з мікросхемками», як багатьом здається, а платформа розробки електронних пристроїв. Тією самою платою з процесором може бути і будь-яка інша, від сторонніх виробників.на даний момент величезну популярність придбали контролери nodemcu на базі eps8266, що мають на борту wi-fi модуль і велика кількість портів. Коштують вони дешевше, а вміють більше класичної «ардуінкі».саме цю плату і буде використовувати майстер.

Програмування контролера здійснюється за допомогою arduinoide — цю програму потрібно встановити на комп’ютер.

Сама платаnodemcu може живитися від джерел 5-15в. Якщо харчування буде зовнішнім, то можна застосовувати релейні модулі на 12в. У разі живлення від usb — релейні модулі слід використовувати на 5в. Модулі бувають на різну кількість каналів (встановлених реле на одній платі) — 1, 2, 4, 6, 8.схема з’єднання релейних модулів з контролером, і їх харчування наведена нижче.

Один з силових проводів (220в) підключається в розрив до загального com і нормально розімкнутому no контактам реле і (послідовно).автор підключив таким чином подовжувач і лампочку.

Схема підключення виглядає так. При цьому потрібно записати висновки плати контролера, до яких підключені релейні модулі. В даному випадку це gpio5 (d1) і gpio4 (d2). Це буде потрібно при програмуванні.

Всю схему майстер збирає намакетной платі, і з’єднує модулі перемичками. Пізніше всю електронну частину потрібно буде спаяти, і упакувати в корпус подовжувача, або комутаційну коробку з розеткою.

Замість релейного модуля (механічні реле не дуже надійні, а комутовані потужності не дуже великі), можна іспользоватьтвердотельное реле на 40 і більше ампер.хоча в інструкції до цього реле зазначено, що воно працює при вхідних напругах від 3 до 32в, а контролер видає 3.3 в, все ж потрібно підключити додатковий ключ у вигляді польового транзистора fqp30n06l, або аналогічного.

Тепер майстер приступає до програмної частини. Для початку на смартфоні (або іншому пристрої) потрібно запустити telegram месенджер. У ньому слід знайти бот»botfather».

Після старту бота відобразяться доступні команди.

Виконавши команду /newbot створюємо свого бота. Наступною командою задаємо ім’я бота, в даному випадку «nodemcutest».далі задаємо логін, який повинен завершуватися приставкою «_bot»

Якщо все зроблено правильно, то прийде повідомлення з «поздравляшкамі». Найважливіше в ньому-посилання на аккаунт вашого бота і токен-ключ для доступу.

Необхідні бібліотеки і скетчі потрібно завантажити поссилке, люб’язно наданої майстром.далі, встановивши програму arduinoide, потрібно зайти в її папку і знайти в ній «бібліотеки» (папка libraries), і скопіювати в неї дві бібліотеки з архіву автора.

Тепер відкриваємо скачаний файл прошивки, в якому потрібно буде зробити індивідуальні настройки.

Насамперед вказується токен-ключ, отриманий в повідомленні від бота.далі прописуються ім’я вашої wi-fi точки доступу і її пароль.

Також задаються назви пристроїв (рядок 13, латиницею!), і номери висновків (рядок 14), до яких вони підключені. Послідовність повинна відповідати один одному.

У 16 рядку задаються права доступу — потрібно перевести в 1 (доступ отримають користувачі тільки з зазначеними далі chatid).

У 17 рядку потрібно вказати список chatid через кому з пробілом. Для того щоб дізнатися ці номери, потрібно прошити nodemcu поточними настройками і включити його, запустити бот, і дати команду /start.він надішле у відповідь номер вашого chatid (і скаже, що доступ заборонений, бо цього номера ще немає в списку). Те ж саме потрібно зробити і на інших гаджетах, кому потрібно дозволити доступ.

Отримані номери вносяться в 17 рядок, і пристрій знову прошивається.

Нарешті, все готово, і бот привітає вас в чаті — залишиться натиснути /control, і можна управляти підключеними пристроями (лампочкою і чайником), натискаючи на відповідні кнопки в чаті.

Про статус пристрою повідомляє відповідна іконка, що змінює колір — так організована зворотний зв’язок, і ви знаєте включено воно чи ні.

Ось така нехитра схема на основемодуля nodemcu і спосіб програмування. Залишається спаяти деталі згідно зі схемою, підключити блок живлення, і упакувати її в захисний корпус. Наприклад, підійде «комп’ютерний» подовжувач з відсутнім мережевим фільтром (його часто не ставлять недобросовісні виробники).

Якщо ж вам цей проект здається складним, або ви переживаєте що не зможете зробити пристрій безпечним, то можна придбати готову wi-fi розетку. Для управління освітленням краще взяти розумний вимикач.

Дякую авторці за майстер-клас з виготовлення та програмування простої розумної розетки.

Всім гарного настрою, міцного здоров’я, і цікавих ідей!підписуйтесь на телеграм-канал сайту, щоб не пропустити нові статті.

джерело (source)