Основні хвороби агрусу: як їх визначити і як боротися

93

Посадивши на своїй ділянці агрус, потрібно не тільки забезпечити йому правильний догляд, але і уважно стежити, чи не з’явилися на кущі ознаки небезпечних захворювань. Агрус схильний до тих же хвороб, що і смородина, тільки ступінь ураження сильніше, і поширюється хвороба по чагарнику швидше. Не встигнете озирнутися, як хвороби агрусу позбавлять вас врожаю, а то і зовсім приведуть до загибелі рослини.

Сферотека або борошниста роса

Тому так важливо заздалегідь вивчити хвороби агрусу в картинках, щоб чітко уявляти собі, в яких випадках пора бити тривогу, і які заходи допоможуть позбутися від захворювання. При невеликих вогнищах ураження куща хворобою, досить буває рослинних препаратів, безпечних для здоров’я людини. У більш запущених випадках доведеться скористатися фунгіцидами, щоб не допустити поширення хвороби по всьому саду.

Основні хвороби агрусу: як їх визначити і як боротися

Пагони, уражені сферотекою, чорніють, припиняють рости, згинаються і в підсумку засихають

Якщо після цвітіння агрусу ви помітили на його зав’язях, пагонах і листочках білий наліт павутинистий або порошистий, — сумнівів немає, так проявляється американська борошниста роса на агрус. Згодом білий наліт набуває бурий колір, згущується і ущільнюється, нагадуючи повсть. Пагони, уражені сферотекою, чорніють, припиняють рости, згинаються і в підсумку засихають. Хворі кущі помітно відстають у рості від здорових, урожай різко знижується, а уражені сферотекою ягоди опадають, так і не налившись.

відео про основні хвороби агрусу

Захворювання найсильніше розвивається при дощовій погоді, підвищеній вологості грунту і загущеній посадці кущів. При посусі і в спеку розвиток хвороби на деякий час припиняється. Збудник сферотеки зимує на опалих хворих плодах агрусу або безпосередньо на самому кущі, а з початком нового сезону рослина повторно заражається.

У боротьбі зі сферотекою агрусу допомагає обприскування настоєм свіжого коров’яку або залізним купоросом до розпускання бруньок на кущі. Всі частини рослини, покриті борошнистим нальотом, слід обрізати і знищувати, щоб прибрати джерела повторного інфікування. А найкраще вирощувати сорти, які відрізняються високою стійкістю до борошнистої роси (багато безколючкові сорти агрусу володіють цією якістю).

Септоріоз або біла плямистість

Основні хвороби агрусу: як їх визначити і як боротися

Для попередження захворювання в грунт потрібно вносити мідь, цинк, бор і сірчанокислий марганець

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Основні хвороби агрусу: як їх визначити і як боротися

У цього захворювання агрусу характерна особливість-поширення на листках безлічі округлих плям сіруватого кольору з темною облямівкою. Незабаром на сіруватих плямах проявляються темні точки, що містять спори збудника септоріозу. Листочки агрусу скручуються, сохнуть і опадають, а кущі залишаються оголеними.

Так як зимує гриб на опалому зараженому листі, восени очищайте грунт під агрусом від листя, а рослинні залишки закладайте в грунт під час розпушування. Уражені листя рекомендується обривати негайно, самі кущі слід обприскувати мідним купоросом, або хлорокисью міді. У разі розвитку септоріозу влітку агрус обприскують бордоською рідиною. Для попередження захворювання в грунт потрібно вносити мідь, цинк, бор і сірчанокислий марганець разом з порожнистим мінеральним добривом.

Антракноз

Основні хвороби агрусу: як їх визначити і як боротися

Уражені листя потрібно своєчасно видаляти, листя восени прибирати в компостну купу, закладаючи залишки в землю

Проявляється цей поширене захворювання агрусу на листках: перш за все, виникають темні плями невизначеної форми з блискучими дрібними точками, поступово вогнища хвороби зливаються, пластинка листа буріє повністю, закручується вгору і передчасно опадає.  агрус призупиняє утворення молодих пагонів, урожай істотно зменшується, плоди стають менш солодкими.

Зимує збудник антракнозу аналогічно збуднику білої плямистості — в рослинних залишках під кущами. Навесні спори гриба знову виявляються на агрус, і інфікують його. Найактивніше розвиток антракноза відбувається в дощове літо через підвищену вологість.

Боротися з антракнозом слід так само, як з септоріозом агрусу. Уражені листя потрібно своєчасно видаляти, листя восени прибирати в компостну купу, закладаючи залишки в землю, самі кущі обприскувати мідним купоросом і незамінною в садівництві бордоською рідиною.

відео про захист смородини і агрусу від попелиці і смородинової вогнівки

Бокальчатая іржа

Вам не складе труднощів визначити ознаки цієї хвороби агрусу (фото у вкладці не дасть вам помилитися): на поверхні листя розповзаються яскраво-червоні плями, а на зворотному боці листя виростають помаранчеві «келишки», наповнені спорами гриба. Листя, уражені хворобою, опадають раніше терміну, пагони викривляються і надламуються, однобокі недорозвинені плоди підсихають і відвалюються. Все це вкрай негативно позначається на врожайності агрусу в наступному році.