Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

61

Кожен садівник хоче мати в своєму саду різноманітні плодові дерева, але зазвичай на все банально не вистачає площі ділянки. Особливо актуальним питання дефіциту простору стає для щасливих володарів горезвісних шести соток. Прекрасним рішенням можуть стати колонновидние яблуні, що займають зовсім мало місця і дають дуже непоганий для своїх габаритів урожай. Одним з найбільш зимостійких і невибагливих сортів цієї категорії є гібрид президент.

Зміст

  • Характеристика колонновидной яблуні президент, опис сорту

    • Відео: як виглядає яблуня президент
  • Переваги та недоліки гібрида
  • Процедура посадки і підготовка до неї

    • Відео: як правильно посадити яблуню
  • Догляд за деревом

    • Полив і догляд за грунтом
    • Добриво
    • Обрізка
    • Підготовка до зими
  • Шкідники, хвороби і боротьба з ними

    • Таблиця: хвороби яблуні і їх лікування

      • Фотогалерея: типові для яблуні президент хвороби
    • Таблиця: шкідники яблуні і боротьба з ними

      • Фотогалерея: часто атакуючі яблуню президент шкідники
  • Збір, зберігання та використання врожаю
  • Відгуки садівників

Характеристика колонновидной яблуні президент, опис сорту

Сорт колонновидних яблунь президент був отриманий близько 40 років тому селекціонером в.в. Кичиной у всеросійському селекційному технологічному інституті з садівництва і розсадництва. Найбільш часто ці гібриди можна зустріти в садах московської області. Яблуня президент ставиться до полукарликовым деревах і досягає висоти 2-2,5 м. Крона має ширину всього 20-25 см і характеризується досить сильною листям.

Колонновидні яблуні та груші являють собою зручні для вирощування на невеликих за площею ділянках карликові або напівкарликові дерева компактних розмірів. Вони схожі на невисокі колони, так як бічні гілки відсутні. Від цього і пішла назва групи сортів — »колонновидние». Правильно воно пишеться саме так, хоча друга «н» часто кудись пропадає («колоновидні»).

Плодова деревина представлена кільчатками і списами, розташованими прямо на стовбурі яблуні. Вони досить міцні, легко витримують вагу яблук навіть при рясних врожаях.

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Колонновидная яблуня президент-невелике деревце, буквально всипане плодами

Навіть молоді деревця мають щільною розвиненою кореневою системою, завдяки чому добре переносять пересадку. Темно-зелені великі листи мають глянсову поверхню. Плоди рівномірно розміщуються по висоті стовбура починаючи з рівня 30-40 см від поверхні землі.

Яблука блідо-жовтого кольору (схожі на ті, що у білого наливу), зі слабким червонуватим рум’янцем на стороні, зверненої до сонця. Плоди округлої форми, симетричні, середнього розміру, масою 140-250 г.покриті яблука тугою, але тонкою шкіркою з глянцевим блиском. Ароматна м’якоть білого кольору має приємний кисло-солодкий смак.

Відео: як виглядає яблуня президент

Переваги і недоліки гібрида

Переваги гібрида, що забезпечують йому стійку популярність у садівників:

  1. скороплідність сорту. Навіть на однорічних саджанцях можуть з’являтися перші плоди. Максимально можливий урожай знімають з дерева після досягнення ним п’яти років. Плодоношення щорічне, в середньому становить 5-8 кг з дорослої яблуні, а при дуже гарному догляді — 10-16 кг.
  2. підвищена стійкість до шкідників і більшості хвороб.
  3. хороша зимостійкість. Дерево переносить навіть вельми сильні і тривалі морози.

Недоліком яблуні президент, як і інших колонновидних сортів, є мала тривалість життя кільчаток — до 15 років. Після цього врожайність необоротно падає і потрібна заміна дерев. Ще одним мінусом можна вважати низьку самоплодность гібрида. Необхідна наявність на ділянці інших яблунь, що грають роль запилювачів.

Процедура посадки і підготовка до неї

Для посадки колонновидной яблуні найкраще купити однорічний саджанець. Для визначення віку перевірте кількість відгалужень — у нього їх не повинно бути. Особливу увагу треба звернути на стан коренів і стовбура. Кора повинна бути без пошкоджень і наростів, шар під нею (якщо зіпхнути її нігтем) — яскраво-зеленого кольору. Коріння-обов’язково гнучкі, вологі і без гнилі. Не беріть саджанець з листям-швидше за все, він не приживеться.

Садити колонновидную яблуню слід ранньою весною, до того, як почнуть розпускатися бруньки. Можна відкласти процедуру і до осені (кінець вересня — початок жовтня), коли вони повністю сформуються. Другий варіант підходить садівникам, які проживають на територіях, де зима настає відповідно до календаря. Перший-жителям областей з помірним кліматом.

Оскільки колонновидним яблуням не потрібно багато місця, їх можна висаджувати уздовж доріжки, паркану або садових будівель за умови, що вибране місце добре освітлюється сонцем і укрите від холодного північного вітру.

Рівень грунтових вод повинен бути не менше 1,5 м від поверхні землі. Бажано підібрати місце на височини. Якщо висаджуєте кілька колонновидних яблунь (а краще саме так і чинити), розташовуйте їх за схемою 1*1 м або 0,5*2 м.краще попередньо провести розмітку.

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Висаджувані щільними рядами яблуні сорти президент дозволяють значно заощадити місце на ділянці

Посадкову яму потрібно заготовити заздалегідь, восени (на весну) або хоча б за 20-25 днів до передбачуваної процедури. Її заповнюють сумішшю з органіки (3-4 кг перегною або компосту), калійних добрив (55-80 г) і суперфосфату (60-100 г). Масу висипають всередину так, щоб сформувати гірку на дні ями.

Для колонновидних яблунь може застосовуватися ще один спосіб посадки — в канавку шириною 40 см і глибиною 30-40 см.

Послідовність посадки:

  1. вбийте кілок, трохи відступивши від центру ями.
  2. на земляну гірку з південного боку від опори встановіть саджанець, розправте його корінці так, щоб вони не загиналися вгору.
  3. акуратно засипте їх землею (можна використовувати неродючий грунт з нижнього шару). Слідкуйте, щоб всі просвіти між корінням були заповнені. Одночасно ущільнюйте грунт ногою, акуратно, щоб не обдерти кору. Закінчивши, кілька разів злегка струсіть деревце, щоб точно не залишилося пустот.
  4. слідкуйте, щоб коренева шийка виявилася на 3-5 см вище рівня грунту. Якщо не вийшло, обов’язково відгребіть від неї зайвий грунт. При заглибленні кореневої шийки сповільнюється розвиток і знижується морозостійкість дерева.
  5. прив’яжіть саджанець до колу (надійно, але не дуже туго).
  6. на відстані 40-50 см від деревця викопайте неглибоку канавку. Полийте пристовбурні кола 1,5-2 відрами води.
  7. коли вона вбереться, мульчируйте дану область торф’яної крихтою, дрібно нарубаної соломою, свіжоскошеної травою.

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

У тому, щоб посадити яблуню, немає нічого складного, але краще братися за справу удвох-так зручніше

Для карликових і напівкарликових яблунь можна застосовувати більш надійну опору з трьох кілочків, які забиваються з різних сторін саджанця, дозволяючи точно направити деревце і забезпечити захист від вітру.

Відео: як правильно посадити яблуню

Догляд за деревом

Яблуня заслужено вважається одним з найбільш невибагливих плодових дерев. Але про колонновидних сортах цього сказати не можна. Їх вирощування вимагає дотримання всіх рекомендацій по догляду і певного досвіду. Тільки в цьому випадку можна регулярно отримувати урожай.

Полив і догляд за грунтом

Для забезпечення правильного розвитку колонновидной яблуні необхідний регулярний полив і розпушування грунту. Зволожувати грунт слід 4-5 разів за сезон, витрачаючи по 20-30 л на доросле дерево. Не потрібно організовувати часті поливи малими порціями-дерево гірше їх сприймає.

Якщо ви користуєтеся шлангом, не варто пускати воду самопливом — адже вона змиває частину родючого шару. Бажано сформувати навколо дерев дрібні борозенки (глибиною 15-18 см) або сформувати земляні насипи. Їх можна робити круговими або зигзагоподібними, на відстані 50-60 см один від одного. Це сприяє рівномірному розподілу води і хорошому насиченню грунту вологою. Відповідним способом поливу є і дощування, яке особливо рекомендується для ділянок з високим рівнем грунтових вод.

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Дощувальну установку можна зробити своїми руками

Здорова спина без лікарів і ліків
Безкоштовний онлайн майстер-клас, де ви дізнаєтеся, як в домашніх умовах позбутися від болю в попереку.
Брати участь!
Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Яблуня президент буде вдячна садівникові і за натуральну органіку, і за мінеральні добрива

Дуже хороший ефект дають позакореневе підживлення (обприскування листя). Їх теж проводять тричі починаючи з моменту розпускання листя, розчином сечовини з концентрацією 0,1–0,2% або будь-яким комплексним препаратом, призначеним спеціально для яблунь або для плодових дерев взагалі. З середини літа все обприскування припиняють, щоб не страждав урожай.

Восени грунт в пристовбурному колі розпушують, одночасно вносячи перепрілий гній або перегній (15-20 л) і доломітове борошно (200 г/м2). Також знадобляться фосфорні та калійні добрива — відповідно по 40-50 г і 25-30 г. Їх можна замінити комплексним препаратом (ава, осінь).

Обрізка

Незважаючи на природну компактність крони, колонновидні яблуні все ж потребують обрізку для підтримки постійної форми дерева. Проводити її слід навесні, в квітні, або влітку (в кінці липня — початку серпня). Не варто «підстригати» рослина занадто активно, так як в цьому випадку воно починає сильно гілкуватися.

Скорочуючи гілку, залишайте на ній 3-5 бруньок, на молодих деревцях — 2 бруньки. Слабкі розгалуження можна просто прищипувати на 1-2 листа.

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Обрізку колонновидной яблуні проводять за наступною схемою

Якщо після обрізки з’явилося занадто багато гілочок з квітковими нирками, частина їх слід видалити, інакше урожай буде невеликим. У перший рік після посадки все бутони слід обірвати, щоб поліпшити приживлюваність дерева.

Для отримання максимально великих плодів потрібно проводити нормування. У кожному суцвітті видаляють частину бутонів, залишаючи тільки два.

Санітарну обрізку (видалення засохлих і хворих гілочок, зрізання уражених ділянок кори) слід проводити восени, після опадання листя.

Підготовка до зими

Яблуня президент вважається найбільш пристосованою для вирощування в суворому кліматі середньої смуги росії. Проте молоді саджанці потребують грамотної підготовки до зими. У листопаді потрібно провести влагозарядковий полив (якщо тільки осінь не видається дуже дощовою), а при настанні заморозків — утеплити деревця ялиновими гілками або очеретом, засипати пристовбурні кола на висоту 25-30 см тирсою або торфом.

Коли випаде сніг, створіть з нього високий замет навколо деревця. Періодично підновляйте його, розбивайте жорстку кірку на поверхні. Верхівку саджанця, найбільш схильну до вимерзання, в перші роки обов’язково вкривайте яким-небудь матеріалом, що утеплює, пропускає повітря (може підійти спанбонд, лутрасил).

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Оскільки габаритами колонновидні яблуні не відрізняються, їх можна на зиму цілком обернути мішковиною або заховати під картонною коробкою

При вирощуванні в холодному кліматі найкраще сформувати у яблуні кілька стовбурових пагонів, один з яких при вимерзанні стовбура зможе його замінити. З заміщають гілок залишають тільки одну, найбільш розвинену, інші вирізують на кільце. Ця втеча дуже швидко виростає і починає активно плодоносити.

Колонновидні яблуні можуть вирощуватися навіть в північних регіонах. В цьому випадку їх доводиться культивувати в стланцевой формі, до якої гібриди цієї категорії набагато краще пристосовані, ніж звичайні дерева. Для такого вирощування саджанець повинен бути посаджений з нахилом, під кутом 30о, щоб забезпечити можливість пригинання до землі. У вересні все листя слід видалити, підв’язати до вбитого в землю кілочка і укрити ялиновим гіллям. Для додаткового захисту від мишей можна зробити навколо дерева бортик з листового заліза.

Шкідники, хвороби і боротьба з ними

Сорт президент є досить стійким до шкідників і хвороб, але це не означає, що садівникові можна нічого не побоюватися.

Таблиця: хвороби яблуні та їх лікування

заболеваніепізнаки болезніметоди леченіяпарша яблуня листках, плодах, молодих пагонах, квітках з’являються оливкові плями, покриті оксамитовим нальотом. Потім починається опадання листя, яблука втрачають лежкість.

  1. профілактичне обприскування листових і квіткових нирок агатом-25 к.
  2. обробка під час вегетації мідьвмісними препаратами (фунгіцидами) двічі до цвітіння. При дощовій погоді обов’язково обприскати розкриті бутони. Запізнювання згубно
  3. дворазова обробка (за 35 і 20 днів до збору врожаю) фундазолом для запобігання зараження плодів.

чорний ракна корі видно буро-коричневі плями, які потім трохи вдавлюються. На уражених ділянках виникають кола з чорними горбками — пікнідамі гриба. Кора розтріскується, кришиться і відпадає, утворюючи рани з деревиною того ж кольору. На плодах з’являються невеликі (2-3 мм) трикутні провали, а навколо них — темно-буре пляма, покрите пікнідамі, яблука зморщуються і засихають.

  1. підвищення опірності рослини за рахунок правильного догляду.
  2. негайна ліквідація сильно уражених дерев, обрізка сухих гілок.
  3. зачистка хворих ділянок і відмерлої кори і дезінфекція 1%-м розчином мідного купоросу. Якщо його немає, можна використовувати розтерті в кашку листя щавлю.
  4. боротьба з шкідниками.
  5. побілка стовбура восени і навесні розчином гашеного вапна з додаванням мідного купоросу.

дієвого лікування не існує, тому особливо важлива профілактика.

Фотогалерея: типові для яблуні президент хвороби

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!парша спочатку вражає листя яблуні, які покриваються потворними бурими плямамиКолонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!парша вражає не тільки листя, але і плоди яблуні, повністю позбавляючи їх товарного виглядуКолонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!чорний рак призводить до руйнування деревини і може погубити дерево, це небезпечне захворювання сучасними засобами не лікується

Крім хвороб, до яких гібрид відносно стійкий, існують і комахи-шкідники. Захистити від них своє творіння поки не в змозі жоден селекціонер.

Таблиця: шкідники яблуні президент і боротьба з ними

шкідникпізнаки поразеніямеры борьбыяблонная плодожеркана яблуках помітні вхідні отвори (біля черешка, під листям, в місцях зіткнення плодів один з одним), забиті пробкою з екскрементів. Кожна гусениця пошкоджує 2-3 плоди, викликаючи їх опадання.обробка фосфорорганічними інсектицидами після кожного літа метеликів (бі-58 новий, дурсбан, золон, сайрен, фуфанон). Можна використовувати піретроїди (децис, карате, сплендер) або комбіновані препарати (нурелл-д, ципі плюс). Влітку їх застосування обмежене. Остання обробка-не пізніше ніж за 25 днів до збору врожаю.яблунева горностаєва мользимой на стовбурі з’являються щитки з затверділих виділень метеликів, під кожним зимує до 30 гусениць. Навесні помітно пошкодження листя-під шкіркою вигризаються тканини з утворенням бурих «хв», потім гусениці виходять назовні і знищують листя, заплітаючи гілки павутиною.обприскування перед цвітінням або відразу після нього фосфорорганічними і піретроїдними препаратами (фуфанон, бі-58 новий, золон, циткор) або біопрепаратами (бікол, бітоксибацилін).

Фотогалерея: часто атакуючі яблуню президент шкідники

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!гусениці плодожерки пошкоджують плоди, викликаючи їх опадання задовго до дозріванняКолонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!метелики молі відкладають яйця на листя яблуніКолонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!при масовому нападі гусениць горностаєвої молі від яблуні залишаються тільки голі гілки, покриті павутиною

Збір, зберігання і використання врожаю

Дозрівання плодів починається у вересні. Знімайте їх обережно, намагаючись зберегти плодоніжки і восковий наліт. Ні в якому разі не можна упускати фрукти. Їх охоплюють долонею, вказівним пальцем торкаючись верхівки плодоніжки, потім відгинають вгору, щоб вона відокремилася від гілки.

Термін зберігання яблук сорту президент досить великий-близько 40-50 днів, а в холодильнику вони можуть долежати навіть до грудня. Плоди гарні як в свіжому вигляді, так і для приготування різних домашніх заготовок.

Колонновидная яблуня президент-маленька та удаленька!

Сорт президент ідеально підходить для приготування мочених яблук

Відгуки садівників

У мене ростуть дві колонновидние яблуні четвертий рік. Одна яблунька сорту президент, друга-не пам’ятаю. Протягом 3 років обидві плодоносять щорічно, але яблук не багато. Хоча нам багато і не треба. Зручна культура тим, що садити можна через 50 см.та й виглядають красиво. Купувала в розпліднику, спеціально адаптовані до кліматичних умов регіону (московська область) саджанці.

Denira

Http://forum.littleone.ru/showthread.php?t=5313481

Якщо у вас вистачає досвіду і вміння, і сорти відповідають клімату — колонновидним яблуням однозначне «так», якщо всього цього немає — то «ні». Колони вимагають обов’язкової форміровкі, інакше стають»кошлатими». Підмерзання верхівкової бруньки абсолютно не страшно, все коригується формуванням. З сортів дуже подобається червонець, міцні солодкі великі яблука. Президент, на мій смак, кислуватий, але смаки у всіх різні.

Лисиця

Https://www.forumhouse.ru/threads/3598/page-2

В московській області у мене росте колонновидная яблунька сорту президент висотою менше метра (трьохлітка, важко приживалася, так як дуже активні миші). У минулому році дала з десяток дрібних яблук вельми приємного смаку.

Костянтин

Http://blogsadovoda.ru/?p=182

Надивилися ми краси і купили президент цієї осені, вона у мене донині з листям стоїть…

Intinka

Http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=453&st=380

До найбільш зимостійким колонновидним сортами яблуні віднесений президент, єсенія і деякі добірні форми селекції м. В. Качалкіна

Олександр кузнєцов

Http://www.forumdacha.ru/forum/viewtopic.php?start=1120&t=1137